Eerste Blad. INo, 85. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegi'acht 86 Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 17 October 1891. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Predikbeurten op Zondag 18 Oct, 1891. Nederd. Herv. Kerk. ZRONIEK. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMSR TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS: r/ rnnnn,/. i 10ai Per drie maandenT ,25. franco p. posi ,40. Prijs per Advertentie van I tot 5 regels 85 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 eenten per etuk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. Avondmaal. Nam. 2 ure, Hoog. Dankzegging, 's Av. 6 ure, J. van Loenen Martinetpred. te Sandpoort. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, van Lennep. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Avondmaal. Woensdag 's avonds 7 nre, Moeton. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Moeton. Vrije beurt. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Hebry. Preparation la Saiute-Cène. Christelijk Gereform. Gemeente. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland,). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre. Lezen. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, J. L. F. de Meijere, pred. te Bodegraven. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrant8che Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. P. H. Fitter, van Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Dhr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luc. 24 13 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Vinsdag 's av. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal v. d. Jongelings-Vereeniging. L. Annastraat. Honderdag 'sav. 8 u.,van Lennep. Bijbellez. Joh. 5 1 vv. Ds. Moeton kan aanetaande avond zijne leerlingen niet afwachten. Ds. Knottenbelt wacht deze week weder zijne catechisanten, die hij de vorige week door lichte ongesteldheid niet afwachten kon. Dr. van Lennep is Maandag 19 October verhinderd zijne catechisatiën te houden. De predikanten Knottenbelt en van Lennep berichten, dat zij, bij beurten, hoofdzakelijk voor de bewoners van hunne beide wijken, elke week des Donderdags te 8 uren Bijbellezing zullen houden, voorloopig in het lokaal van de Jongelings- Vereeniging, Lange Annastraat, en dat die Bijbellezingen deze week worden geopend. Ds. Swaan hoopt deze week zijne Bij bellezing te hervatten. Ds. Knottenbelt bericht aan belangheb benden, dat van de wijk van wijlen Ds. Smeding aan zijn wijk is toegevoegd het gedeelte tusschen Turfmarkt en Kleine Houtstraat van de Vest tot de Ged. Oude Gracht, de zoogenaamde Kamp. Bennebroek. Voorm. 10 ure, W. Beekhuis, Bred, te Uitgeest. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. L). van Arkel, Avondmaal. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylrnan. Hillegom. Voorm. 9V2 nre> JL Buehli Fest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Avondmaal. Nam. IV2 nre, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Dr. Van der Ven, Proponent te Leiden. Spaarndam. Nam. 10 nre, Feede, Pred. te Castricum. Avondmaal. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Voorbereiding en collecte voor de noodlijdende kerken. 's Avonds 5 nre, H. Waardenburg. Donderdagavond 7V2 nre, Bijbellezing in de consistoriekamer te Velsen, H. Waar- Zaterdagavond 8 nre, in de zaal van den Heer Veldman op de Heide, door den Heer B. v. Zweden, Bijbellezing, Joh. 135—52. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Bevestiging van Ds. C. Barneveld, door H. V. Hogerzeil, pred. te Amsterdam. Nam. 2 nre, C. Barneveld, Intrede. De Voorzitter opende de laatste Ge meenteraadzitting met een voorstel om terug te komen op het besluit om de schoorsteenmantels in de Raadzaal achter uit te zetten. Men zou zeer weinig ruimte daardoor winnen, en achtte de zaak duB onraadzaam. Daarentegen bestond het plan om een inrichting te maken tot beteren toevoer van versche lucht. De Raad keurde deze plannen goed. Voorts werd medegedeeld dat binnen kort op de invoering der faecaliënbelas ting kan worden gerekend. De Kweekschool van onderwijzeressen alhier had hare rekening ingezonden die met een batig saldo sloot. De Heer Krol deelde hier omtrent mede, dat men dit niet te rooskleurig moest opvatten, en dat het Gemeentesubsilie nog altijd hoogst gewenscht bleef. Aan den Heer C. J. O. A. Nuys werd op zijn verzoek eervol ontslag gegeven als onderwijzer. De nieuwe geldleening a 31/2% was tegen den koers van 98 TyT tot 10l°/o geplaatst. B. en W. hadden verder een nienwe verordening gemaakt op het verhuren van de Korenbeurs, en meenden daarin te moe ten opnemen het verbod van sterken drank te verkoopen zij stelden tevens voor om het contract met den tegenwoordigen huur der tot 4 Mei te verlengen. Tegen het laatste bestond geen bezwaar, wel tegen het eerste. De commissie van financien vreesde, dat daardoor de markt nog meer zou achter uitgaan, en wilde een middenweg inslaan om de verguning alleen te geven op de marktdagen. De Heer Prins kon zieh geen markt voorstellen waar geen sterke drank ver kocht werd,) en is dus tegen het voorstel van B. en W. De boeren hebben het noo- dig wegens de koude. De Heer de Kanter wil liever geen markt meer hebben dan van gemeentewe ge een tapperij te onderhouden. De Heer de Clercq meent, dat waar de vergunningen tot 105 beperkt moeten wor den en er thans nog 208 zijn, de gemeente alvast moest beginnen met af te schaffen wat in haar vermogen lag. De Heer Klein gelooft dat het gemeen tebestuur geroepen is, waar het kan de volkszonde te bestrijden. De Heer Waller zon wensehen, dat Haarlem eens het voorbeeld gaf van een markt zonder vergunning. De bewering dat sterke drank noodzakelijk was tegen de koude is onjuist sinds het gebleken is dat men op het Noordpoolreizen het stel- leli Aon zonder drank. Enkele leden vreesden door het verbod de marktbezoekers naar de kroegen te zullen drijven. De Heer Willink, noemt het een para dox om den drank te bestrijden door er nog een gelegenheid meer voor open te stel len. De Heer Stolp wil de vergunning on beperkt laten. Dit voorstel wordt verworpen. Het voorstel om alleen op de markt dagen sterke drank te verkoopen wordt daarentegen aangenomen met 15 tegen 14 stemmen. Er wordt besloten de kelder onder de Vleeschhal te verhuren evenals de grond achter de Rijksleerschool. Minder gemakkelijk ging het besluit er door om een nieuwe Opleidingsschool te stichten. Er waren op de bestaande 100 leer lingen te veel, en B. en W. waren daar om te rade geworden een nieuwe oplei dingsschool te vestigen in de Tusschenschool aan de Nassanlaan, en deze laatste te verplaatsen naar het einde van de Parklaan waar dan een nienw gebouw zon verrijzen dat in Ang. 4892 gereed kon zijn. Hierbij ging gepaard het denkbeeld om dan de scholieren in de Wilhelminastraat f 60 te doen betalen en die van de nienw op te richten school f 40. De heer Waller verdedigt het denk beeld eener verhooging van schoolgelden. Als er twee Opleidingsscholen znllen zijn, wordt de last voor de gemeente grooter en waar zooveel offers gevraagd worden voor de kostelooze scholen, daar mag men van hen die betalen kunnen wel eene bij drage vorderen evenredig aan de kosten. De Heer Macarè waarschuwt voor te hooge opdrijving om het verwijt te ont gaan dat men winst maakt met het geven van onderwijs. Ook is hij geen voorstander van ver schillend schoolgeld, daar dit bij de Hoo- gere Burgerscholen slecht gewerkt heeft. De Heer Willink ziet mede gevaar in het bepalen van verschillend schoolgeld bij scholen van denzelfden aard. Men zal dan dikwerf in moeielijkheden geraken. Als aan eene der scholen beter onderwijs wordt gegeven zal de eene te vol en de an dere niet bezocht zijn. De Heer Cnoop Koopmans heeft gehoord van scholen, die zoo waren ingericht dat de eene de lagere en de andere de hoogere klassen bevatte. Zon zoo iets hier niet in te richten zijn? De Voorzitter aiet geen bezwaar in ver schillend schoolgeld. Het bestaat hier reeds bij den Heer Hnbregtse en den Heer Graaff. Het denkbeeld van den Heer Koop- mans kon echter nader worden onderzocht. Na eenig debat wordt besloten dit punt aan te houden. Thans kwam de plaats aan de orde. Het einde der Parklaan werd afgekeurd om de nabijheid van het spoor en de kouden. B. en W. wisten geen betere plaats. Vroeger was dit terrein altijd voor theater bestemd, thans was dit niet meer noodig, en nu de eene Tusschen school in het Z, W. was gevestigd, scheen het raadzaam de andere in het N. O. te plaat sen. Na vele disenssiën werd ten slotte be sloten een nienwe Tnsschenschool op te richten aan het einde van de Farklaan en de lokalen der Tnsschenschool te bestem men voor een nieuwe opleidingsschool. Een verzoek van de vereeniging voor industrieelen om huizen als op den hoek van de Manritsstraat niet te onderheien, werd gewezen van de hand. De Commissie van fabricage meende dat dit noodig was, de Heer van der Steur toonde zulks uitvoering aan, en de Raad besloot niet af te wijken van de tot nu gevolgde voorschriften- Reclamanten tegen hun aanslag iu de belasting konden tot nu toe zich wenden tot B. en W. vervolgens tot den Raad en dan tot gedeputeerde Staten B. en W. meenden dat dit eerste beroep gevoegelijk kon worden gemist. Wil iemand zich beklagen, hij wende zich tot den Raad en de Reclame com missie is bereid hem te hooren, De Raad sehonk zijn goedkeuring aan dit voorstel. Aan de Burgerschool werden benoemd de Heer B. W. van Aalderen en de Heer A. C. Jalink, De benoeming van een lid der commis sie van toezicht wordt aangehonden. Het verslag van den gasopzichter wordt voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel van B. en W. om de huur van land aan de Brouwerskolk ein digende met 31 Dec. a.s. te verlengen tot 1 Mei 1892, werd in het belang van den bewoner toegestaan. De gemeente wenscht evenwel deze overeenkomst later niet meer te hernieu wen. Hiermede werd de zitting besloten. UIT PARIJS. De winter staat voor de deur, en de vroolijke herfstdagen hebben opgehouden hunne warme zonnestralen, ter verkwik king na zulk een winterachtigen zomer, op het men8chdom neer te zenden. De bladeren der hoornen, reeds geel geworden in de laatste weken beginnen of te vallen, en niet lang zal het meer duren of Parijs zal in winterdos gehuld zijn. Welk een geheel anderen indruk maken nu de schoo- ne, breede wandelwegen in het Bois de Boulogne, de levendige Boulevards, en voornamelijk de Champs-Elysées den

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1