FROU-FROU, Stenografie A-ÜVKRTENTIEN. Remonstrantse}! Zangkoor. NIEUWE „Bet Nederlandsch Tooneel," SCHOUWBURG Jansstraat. Liefdadigheids -Voorstelling „Door Inspanning, Uitspanning," Weldadigheid naar Vermogen. PIANO-CURSUS. Football-Club. trote van Frankrijk's hoofdstad, op de wandelaars. De talrijke open rijtuigjes, die men van's morgens vroeg tot's avonds laat, daar, op den breeden rijweg, in lange rijen kon zien voorbijtrekken met hnnne lieve eigenaressen, in bevallige toiletten, hebben plaats moeten maken voor gesloten dito's, terwijl van het intérienr slechts twee geganteerde handjes zichtbaar zijn, die in allerijl de raampjes opschuiven, om regen en wind buiten te sluiten. Soms ook komt een lief kopje, dat geestig uit steekt boven de donzige veeren der Tosca, even voor het raampje gluren, en kijkt dan met een pruilend gezichtje naar bui ten, juist alsof het zeggen wilde (wanneer het kopje natuurlijk aan eene landgenoote toebehoorde „Ziet de gele blaaren vallen, met den zomer is 't gedaan." Ook de wandelaars zijn voor het grootste gedeelte verdwenen, en de rijen stoeltjes, langs de voetpaden, zullen moeten wachten tot een volgend voorjaar, om geld voor hnnne eigenaars te kunnen opleveren. De grootste aantrekkelijkheid voor de vreem delingen, de Boulevards, hebben ook een gansch anderen aanblik gekregen. Welis waar ziet men soms nog eenige Spartaan- sche Franschen (groot is hun aantal niet) koude en nattigheid voor de café's trot- seeren, doch het meerendeel der bezoekers begeeft zich reeds naar de aanlokkelijke, gezellige zalen der Parijsche café's. Het „buiten zitten" aan de Boulevards, „the great attraction" voor Franschen en vreem delingen, wordt dan ook door den naderen den Wintervorst, zoo goed als onmogelijk gemaakt. Allerlei toebereidselen voor het aanstaande „saison" zijn ophanden. De groote magazijnen, „Louvre" en „Bon marché", geven hunne wintertentoonstel lingen, waar het krioelt van koopers en kijkers. Niet onaardig is het dan ook hier een kijkje te nemeD. Het electrische licht beschijnt de verschillende artikelen, en maakt ze voor het publiek nog aantrekke lijker. Dames brengen dikwijls een geheelen namiddag door in de verschillende afdee- lingen, hetgeen bij hun tehuiskomst een niet altijd even aangenaam bericht, en doorgaans geen verrassing, voor hunne echtgenooten is. Doch ook deze laatsten zullen volmondig moeten toegeven, dat het zeer moeilijk is één dezer magazijnen te verlaten, zonder iets gekocht te hebben. Altijd schijnt men weder iets noodig te moeten hebben. Binnentredende om eens een kijkje te nemen, daar men bij zich zelf denkt, tamelijk wel alle geriefelijk heden, die men in het dagelijksch leven noodig heeft, te bezitten, zal men u in een ommezien vertellen, dat er nog oneindig veel aan uwe uitrusting ontbreektzeer standvastig zult gij dan moeten wezen, wanneer gij niet onmiddellijk daarvan overtuigd wordt, en van kijker in kooper verandert vooral, daar alles toch „veel goedkooper" is, dan in andere winkels. Goede zaken worden dan ook gemaakt dit getuigen de veertig a vijftig, ja dikwijls nog meer, groote wagens, keurig beschil derd en bespannen met forsche, goed on derhouden paarden, die 's avonds naar alle richtingen van Parijs worden gezonden, om de bestelde goederen aan hunne ver schillende koopers te doen toekomen. Ook is de „groote wereld" eindelijk te ruggekomen van hare badplaatsvermake lijkheden, om deel te nemen aan het ge zellige, vroolijke winterleven van het aantrekkelijke „middelpunt der besohaafde wereld," het groote Parijs. Monsieur Car- not, president van de Republiek, woont weder in de Hoofdstad, en heeft voor eenige dagen geleden, een bijeenkomst met zijne ministers gehad, die ook weder van hunne zomerverblijven teruggekeerd zijn. De soi ree's artistiqnes et diplomatiques zullen spoedig weder in vollen gang zijn, en de met aardsche goederen bedeelden zullen, door de menigvuldige genoegens, die Pa rijs hen des winters aanbiedt, weldra het gemis vergeten zijn van de schoone, vrije Natuur, die zich gereed schijnt te hebben gemaakt tot haren winterslaap. HAARLEM, 16 October 1891 De vereeniging „Volkbelang" hield gisteren avond hare eerste jaarvergadering tot afdoening van eenige huishoudelijke werkzaamheden voor het vereenigingsjaar 1891-92. Voor de eerste maal werd deze bijeenkomst gehouden in het Volksgebouto aan de Jacobijnenstraat No 7 alhier. Dit gebouw is door de verschillende Vakvereenigingen en andere corporaties, behoorende tot de Volkspartij, gehuurd ten einde aldaar hare vergaderingen te houden. Tevens zal het gebouw dienst doen voor Volks-koffiehuis, met dien ver- Btande evenwel, dat er geen sterke drank wordt verkocht. Tot een en ander is het genoemde perceel doelmatig ingericht. De vergadering werd geleid door den voorzitter van „Volksbelang", den heer D. de Glercq. Uit zijne mededeelingen bleek, dat dezen winter weder verschillende openbare le zingen zullen gehouden worden en voor de leden min of meer wetenschappelijke voor drachten worden georganiseerd. Voor deze laatste zijn o. a. uitgenoodigd de hh. Dr. Heringa, Dr. Calkoen. Dr. Bückman en C. de Vries. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten en uitgaven over 1890-91 die vereeniging, dank zij eenige buitengewone bij dragen, finantieel in een niet ongnnstigen staat verkeert. Door den heer A. Meijerink werd het derde jaarverslag uitgebracht over den Kinderspeeltuin. Op buitengewone wijze wordt van de gelegenheid om ordelijk be zig te zijn en te spelen door de jeugd gebruik gemaakthet aantal uitgereikte penningen (bewijzen van toegang) bedroeg dit jaar 530. Het terrein |vereisoht even wel dringend verbetering; eene kleine subsidie uit de gemeentekas zou daarin kunnen voorzien. Dankbaar werden her innering gebraoht de geschenken, welke de Commissie van particuliere zijde mocht ontvangen. Nog werd medegedeeld, dat spoedig een adres den Raad zal bereiken, waarin ongeveer 80 woningen, welke on bewoonbaar mogen worden genoemd, zijn aangewezen. De verkiezing van twee bestuursleden werd aangehouden tot eene volgende bij eenkomst daar vele leden de aftredende heeren, die volgens het reglement niet herkiesbaar zijn, niet gaarne in het be stuur zouden missen. Eene wijziging van het desbetreffende wetsartikel zal worden voorgesteld. Na de behandeling van nog enkele minder belangrijke punten werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Aanstaanden Zondag den 18 Octo ber is de Oriëntaalsche tentoonstelling (ver zameling Haarsma) die voortdurend de al- gemeene belangstelling blijft opwekken, voor het publiek gratis te bezichtigen. Wel dra zullen weder afwisselende tentoonstel lingen van plaatwerken in de rotonde van het Museum geopend worden. Door de Commissie van de school voor bejaarden is tot opvolger van den heer J. Spaan Sr., die met 1 November het onderwijzersambt neerlegt, aangewe zen de heer M. Sterk, benoemd hoofd van school D. De commissie, gedachtig aan de vele verdiensten van den Heer Spaan op dit gebied, bood den aftredenden onderwijzer met een passend woord als blijk van waar deering de geïllustreerde uitgaaf van Hilde- brands Camera obscura aan, welk geschenk met dank werd aanvaard. De heer Sterk zal met primo November zijne verschillende betrekkingen aanvaar den tevens worden dan de vier nieuw gebouwde schoollokalen in gebruik geno men, welke met bekwamen spoed, dank zij de voortvarendheid van den bouwmees ter, den heer J. Beccarie, aan de Ged. Oude Gracht zijn verzezen. Door wijlen Mej. Petitpierre, ge woond hebbende alhier, is aan het Evan gelisch Lutherseh Wees- en armenhuis te dezer stede, vermaakt een bedrag van 500. GETRuUWD. 14 Oct. J. van der Putten en M. M. Roelofs. A. G. Verbeek en M. S. Pelser. W. Gaar keuken en M. Keizer. P. J. Blesgraaf en A M. v. Deenen. J. Nibberingen A. v. Steijnen. GEBOORTEN. 7 Oct. W. Kruijer geb. Henning d. M. W. ASpoelstra geb. Creemers d8 Oct. MIneke geb. Wijkhuijzen z. G. de Groot geb. Tijms d. C. Wernik geb. Blij d. 9 Oct. I. Gaus geb. Stolp z. W. Felder geb. Boert' d. C. Kors geb. van Roode z. (levenl 10 Oct. A. Maas geb Krooned. M. Philippo geb. van Wees z. A. Wittgrefe geb. van Houten z. (levenl). 11 Oct. A. C. van der Horst geb. van Dijk z. G. Lind geb. van Hoek z. A. M. Leisinggeb. Kuijken d. M. Vink geb. Christiaanse z. C. J. Schous geb. Hommerich z. 12 Oct. A. Bellaart geb. van Sonsbeek d. M. C. J. A. Hazes geb. van Antwerpen d. M. E. van Lente geb. Hofsté d. 13 Oct. J. Polak geb. de Vries d. 14 Oct. A. P. M. Cornet geb. Wig- gers d. W. J. F. Goossens geb. BroekhofF d. 15 Oct. M. H. Kievits geb. Buckhom z. OVERLEDEN. 7 Oct. T. M. Tromp 34 j. Florapark. J Damiaans 69 j. N. Kerksplein. P.J.van Brug gen 7 m. z. Zomervaart. 8 Oct. H. H. Oost huis geb. van Vliet 83 j. Parklaan. C. Stadt 16 m. d. Kerkhofstr. W. Traksel 38 j. L. Poellaan. 9 Oct. G. van den Bogaardt geb. Weesman 79 j. Luitensteeg. C. v. van der Horst 63 j. Anegang. J.Ickelsheimergeb. van Tiene 75 j. Leidsche straat. 10 Oct. A. T. M. Budde geb. van Ouwenaller 64 j. Bartel- jorisstr. 11 Oct. H. de Vries 2 m. z. L. Hee- renvest. W. van Bommel 2 m. d. Veldlaan. J. F. van Leijen 11 m. z. Rozenstr. C. F. Wolzak 6 m. d. Leidsche straat. 12 Oct. H. W. Oechsman 37 j. M. van Heemskerkstr. 13 Oct. W. van Baaren 2 m. z. de Clercqstr. 14 Oct. W. R. Klasing 87 j. Zuiderstr. H. Buurman 64 j. Kerkstr. C. M. van Dansik 21 m. d. Koolsteeg. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben rich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. VEEMARKT, 14 October 1891. Aangevoerd. Ergs. 10 Koeien f 150.230.— 2 Stieren 60.70. 1 Graskalf 25. 20 N. Kalveren 6.10.* 66 Schapen 14.21.- 28 Lammeren 5.13. 4 Paard 1 Veulen OEFENING op Zondag IR dezer in het Kerkgebouw. Door B. en W. W. is de levering van brandstoffen voor de gemeentelijke inrich tingen gegund aan H. van Breemen Co. grove steenkolen voor 1.per 100 K. G., grove cokes voor f 0.59, geklopte cokes voor f 0.63 per H. L. P. G. Otter, lange turf voor 0.36 per dubb. H. L. J. Overakker (na loting met eerstgeu.) korte turf voor f 0.69 per dubb. H. L. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 18 October 1891 in de Noorderkerk optreden des voormid" dags te 10 ure, en des namiddags ten 6 ure, Ds. J. Langhout. Woensdag 21 October 1891 des avonds ten 8 ure Ds. J. LaDghout. Donderdag den 22 October 1891 des middags ten twaalf ure Huiselijks beves- 'ging De. J. LaDghout. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 14 Oct. J Hoogervorst en J. van den Hoek. M. H. Oliedam en A. Waning. P. van der Loo en S. van den Hoek. H. Kuipers en M. H. van Beek. 15 Oct. F. Hart de Ruijter en H. C. C. J. M. Schönhuth. Koninklijke Ver- eeniging op Zondag 18 October 1891, Tooneelspel in 5 bedrijven. Aanvang 71/2 uur. Balcon f 1.50, Stalles f 1.25, le Loge f 1.25, Parterre ƒ1. 2e Loge 0.75, Gaanderij 7 0.30. iOWF" Oe hoofdrol wordt door Mevr. FRENKEL vervuld. der Tooneelvereeniging op Dinsdag 20 Oct. 1891. Drama in 4 bedrijven. Opening 6 uur. Aanvang 7 uur precies. KAASMARKT van 14 October 1891. Aang. en verk. 57 stapels, nitmakende 8028 kazen, wegende 14193 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 26.50. DRIE EN VEERTIGSTE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Zondag 18 October 1891, des namiddags van 24 uur, door het Gemeen telijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. L' Ourse de at. Ghislain Mar- sche PopnlaireBaudonck. 2Ouverture MireilleGounod. 3. RêverieVieuitempe. (geïnstrumenteerd door Kriens) 4. Grande Fantaisie sür des Mo tifs de '1 Opera le Muletier de TolèdeClement. 5Ouverture Banditensteiche Sappe. 6. Geschichten aus dem Wiener Wald WalzerStrauss. 7. Potpourri de 1'operette Madame Angot.Lecocq. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 20 October 1891, des namiddags van 12 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Foga op den oaam BachR. Sehumann. 2. Andante uit de 7e Symphonie.Beethoven. 3. Sonate No. 2Ch. Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. Marche funébreChopin. 5. Finale. VEREENIGING Vergadering van de Commis sie voor Huisbezoek op Maan dag 19 Oct. a.s. des middags te 3 ure- in de groote bovenzaal van het Nntsgebonw (Zijlstraat). Opkomst wordt dringend verzocht. HET BESTUUR. (Stelsel 2de Kamer.) De afdeeling „Haarlem" van den Bond van Ned. Stenografen zal een CUrsU8 openen tot grondige aan leering der Stenografie. Ook gelegen heid voor privaatonderwijs. Brieven bij den Voorzitter W. C. HENNIS, Esschildersstraat 1. Aangifte van leerlingen vóór 1 November. per kwartaal. Piano onderwijst 10. Voor meerdere kinderen uit één zelfde gezin.8. Haarlem, October 1891 H. V. D. EIKEN. Sophiastraat 24. HAARLEMSCHE ALGEMEENE VERGADERING, op Zaterdag 17 Oct. 's avond» 8 uur, in Café Neuf (Montagne). Den 9<ien October 1891 over leed te Hilversum, op den leeftijd van bijna 84 jaren, onze onverge telijke Vader, Behuwd- en Groot vader JOANNES TIDEMAN, Doctor in de letteren en de God geleerdheid, Oud-Hoogleeraar aan het Seminarium der Remonstran ten, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Namens de Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, B. TIDEMAN Jzn. Volstrekt eenige algemeene

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2