HAARL Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 85 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Óudegracht 86 Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 24 October 1891. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? «p ZONDAG '25 Oct. 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TUI, ÏPHOONNBMMÏÏ T£lephonische verbindins ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT ,25. franco p. post —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 ceats, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per atnk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Nam. 2 ure, Moeton. 52e Zondag, 's Avonds 6 ure, W. Beekhuis, pred. te Uitgeest. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, van Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Woensdag 's avonds 7 ure, Hoog. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Hebry. Sainte-Cène. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Huider. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Koolman. Avondmaalsbediening. ^8 Avonds geen dienst. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. Collecte voor de Gustaaf Adolf- Vereeniging. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luc. 24 26 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Vinsdag 's av. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal v. d.Jongelings-Vereeniging. L. Annastraat. Honderdag 's av. 8 u., Knottenbelt. Bijbellez. Joh. 5 17 vv. Bij Ds. Hoog is ontvangen ƒ1.50 voor het Ned. Bijbelgenootschap, gecollecteerd door Diakenen 18 Oct. Ds. Swaan bericht met dankzegging, dat 1.1. Dinsdagavond in de collecte zijner Bijbellezing is gevonden f 1.- ten behoeve van de Christ. Bewaarschool in de Oranje straat. Bennebroek. Nam. 2 ure, J. W. Knottenbelt, Pred. te Haarlem. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Voorbereiding en Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk, Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. H. van Arkel Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Avondmaal. Nam. 21/3 ure, J. Kuylman. Dankzegging en Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 9V2 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Dankzegging. Nam. I1/2 ure, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Nam. 2 ure, Van Lennep, Pred. te Haarlem. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Avondmaal. 's Avonds 5 ure, H. Waardenburg. Dankzegging. 's Avonds 71/» ure, Evangelieverkondiging op de Heide, in de zaal van den Heer Veldman, door den Heer B. v. Zweden. Woensdagavond 7 ure, Eerste jaarfeest der Chr. Jongelingsvereeniging, in de Herv. Kerk te Velsen. Toegangskaarten 25 Cts. Donderdagavond 71/3 ure, H. Waardenburg Bijbellezing. Zaterdagavond 8 ure, in de zaal van den Heer Veldman op de Heide, door den Heer B. v. ZwedenBijbellezing, Joh. 1:44—52. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. UIT PARIJS. Onder de vele synoniemen, die men voor Parijs heeft, zooalsHartader van Frankrijk", „Middelpunt der beschaving", „Entree van Europa", e. a., is ook het volgende niet minder juist, n. 1. Uitspan ningsoord der Amerikanen". Men zoude de duizenden bewoners van dat jonge, krachtige en voortvarende werelddeel, die hierin Parijs voor korter of langer tijd hnn verblijf honden in drie hoofdgroepen kunnen verdeelen, t. w. 1°. Zij, die rijk geworden in hun eigen land, hier in dit „middelpunt der beschaving" hnn geld wenschen te verteren. 2e. Zij, die hier komen om de eene of andere wetenschap of de een of andere knnst te bestudeeren om later naar hun vaderland terng te gaan en tot heil hunner medeburgers de hier opgedane ondervinding en beschaving pro ductief te maken. Eindelijk 3e. Zij, die slechts voor korten tijd Parijs bezoeken op hnn reis door Europa. Voor de eerste en derde groep is Parijs natuurlijk meer een „uitspanningoord", dan voor de tweede groep; toch weet deze laatste ook zeer handig het aangename met het nuttige te verbinden. Voornamelijk de derde groep heb ik hier op het oog om eenigszins na der te beschouwen. Gejaagd, karaktertrek aan hunne landgenooten eigen, komen zij hier aan, gewoonlijk wat te lang in Zwit serland, of aan den Rijn of ergens anders getoefd hebbende en toch nog „even" Pa rijs willende zien vóór zij van Europa afscheid nemen, en tevens om de interna tionale stelregel„einde goed, alles goed", waar te maken. Geen stad kan men voor dit laatste dan ook beter kiezen dan Pa rijs, doch om Frankrijk's hoofdstad „even" te zien, zonde men de volgende Ameri- kaansche methode moeten toepassen, die, naar men zegt, twee Amerikanen bedacht hebben om Parijs in drie dagen te „doen" Zij is de volgende: 's morgens vroeg gaat men te zamen op het pad, de een steeds alle bezienswaardigheden voorlezend uit zijn Baedeker, de ander het gelezene trach tende te ontdekken en voor beiden tege lijk te genieten 's avonds woont men dan op dezelfde wijze nog een opera of een theater bij, en na drie dagen is men „kant en klaar" met Parijs. Of het mid del ook voor niet Amerikanen aan te ra den is, zoude ik niet durven zeggen, doch zeker is het het nieuwste het „fin de siècle" op het gebied van Sight-seeing". De Franschen dwepen evenwel niet bij zonder meer met Amerika, en Rusland brengt hunne gemoederen op het oogen- blik meer in beweging. „Tout est a la Rnsse". Het manlijk geslacht betoont zich in de politiek ware vrienden van den Czar en zijne onderda nen te zijnook de volteekening der geld- leening is een bewijs hoe vriendschappe lijk zij hun nienwen bondgenoot gezind zijn. De dames vereeren Rusland in wat der dames is, n.l. de mode. Geel en zwart (de kleuren der Rnssisehe vlag) zgn de modekleuren, terwijl de nieuwste dames hoed, de (Jronstadthoed is ook de costn- mes voor den a. s. winter zullen door de toonaangevende modistes naar de nationale Rnssisehe costumes vervaardigd worden. Veel nieuws in de Parijsche theater wereld is er in de laatste week niet geweest, Men zegt, dat de bekende Henri de Roche fort het libretto heeft geschreven voor eene groote opera, waar M. de Wenzel de mu ziek voor zal maken. Het onderwerp zou de „Mazeppa" zijn. Op Megerbeer's hon derdjarigen gedenkdag, welke 14 Nov. a.s. gevierd zal worden door de Academie nationale d musiqne, zsllen gegeven worden de 4de acten van de „Hugenots"; Pro phéte; Robert le Diable en „lAfricaine. Nog meldt men, dat weldra eene parodie op Lohengrin zal vertoond worden door den bekenden troep van het café chan- tant Eldorado. Hoogst waarschijnlijk zal de parodie meer opgang maken bij bet groote publiek, dan de ernstige mu ziek der opera. Echt FranschTout Pa ris HAARLEM, 23 October 1891. De eerste lezing van Mevrouw Von Osten Sacken, gehouden in de Sociëteit Vereeniging heeft in alle opzichten goed voldaan en de opkomst van het publiek was bevredigend. In de Séance van 26 October a. s. zullen worden voorgedragen Dichtungen von Ibsen, Hans Sacken, Les sing, Göthe, Schiller, Ertl en Baumbach. De derde of laatste séance zal geheel worden ingenomen door de voordracht van Maria Stuart door Schiller. De toe- gansprijs voor de twee avonden is thans gesteld op twee gulden. Op het Museum van Kunstnijver- heid alhier is thans de nieuwe afdeeling voor de textiele kunst en de lederversie ring, die in het tweede trapportaal en een klein gedeelte der bovenverdieping werd ingericht, gereedgekomen tevens werden nog eenige door de leerlingen der kunst nijverheidsschool vervaardigde decoratieve schilderwerken, in de groote middenzaal, en de houtsnijwerken in de afdeeling der houtsnijkunst opgehangen. De Orientaalsche tentoonstelling blijft steeds geopend. Des Zondags is de toegang vrij. Ds. C. Veen heeft het beroep naar de gemeente Haarlem (vacature Dr. H. Smeding) aangenomen. Gisteren namiddag is de 23 jarige met selaar F. woonachtig aan het Proveniers huis, die op een ladder stond te werken voor een perceel in de Lange Hofstraat, door een boerenwagen bespannen met een paard, met ladder en al omver gereden waarbij hg kneuzingen aan armen en bee- nen heeft bekomen. Door Mej. H. M. Petitpierre on langs hier te stede overleden, is aan het Gereformeerde weeshuis gelegateerd een be drag van 2000. Bg de godsdienstoefeningen der Ne- derdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 25 October 1891 in de Noorderkerk optreden des voormid dags te 10 ure, en des namiddags ten 6 nre, Ds. J. Langhout. Woensdag 28 October 1891 des avonds ten 8 ure Ds. J. Langhout. BURGERLIJKE STANIf. ONDERTROUWD. 21 Oct. C. Bronkhorst en M.Warmerdam. D. H. Vrugt en H. A. Gon. P. Velden en M. van Franken. T. Luikel en D. van Damme. T. Suurendonk en M. T. Voortman. A. van Lunenburg en G. H. Reijs. P. Peschier en M. Boonekamp. G. G. van Lunteren en S. Brunsting. 22 Oct. J. ter Haak en M.van der Werff. GETROUWD. 16 Oct. Dr. J. B. C. Persenaire en M. H. J. van Rbijn. 21 Oct. P. J. W. Gigengack en A. M. Gerrits. C. J. Hofkes en B. J. van Duijnen. 22 Oct. P. C. J. Camphuis en G. Koudstaal. GEBOORTEN. 13 Oct. A. M. H. IJzerdraat geb. Buckmann z. 14 Oct. C. E. Knipper geb Frans d. 15 Oct. A. H. Rozijn geb. Heidelberg z. M. P. Maas geb. Sweerts z. M. Schild geb. Daane z. 16 Oct. J. Nederkoorn geb. Rijs z. A. L. Kokkelkoorn geb. de Wilde d.17 Oct. J. M. C. Manche geb. van den Boom z. E.Versloot geb. Bruiniers z. C. M. Oudejans geb. Maerten z. O. F. H. Lammertsma geb Riel d. A. Vreenegoor geb. Bronsgeest d. C. E. Witte geb. Verhoek d. C. Luijten geb. Servaas d. M. G. Ritsema geb. Vermande d. 18 Oct. G. Ruijsenaars geb. Veenstra z. A. Fransen geb. Wijnands z. C. van derVaart geb. de Jong z. A. C. Drees geb. van Zwol z. 19 Oct. E. van der Hulst geb. Huiberts z. H. Roeland geb. Smits d. A. H. Wesseling geb. Scbreurs d. (levenl.) H. S. van Luijken geb. Zwaanswijk z. (levenl.) 20 Oct. A. S. van Egmond geb. Hurkmans d. J. ten Hoope geb. Vlaskamp z. J. B. Jansen geb. Smelter d. J. van Merkenstein geb. Noorman d. W. John geb Jansens z. M. A. Fredriksgeb. Brussé z. 21 Oct. J. Breukhoven geb. Duive- stein d. C. M. E.Laperre geb.van der Brugge z. C. Nielengeb.Schousz. H. C.deBruijn geb. van Dalen z. (levenl.) 22 Oct. S. Schuur man geb. aan de Kerk d. C. Stevenhagen geb. Smelter d. OVERLEDEN. 14 Oct. E. van den Pieterman 5 m. d. Dam steeg.15 Oct. W. H. du Fyan 26 j. de Wit- straat. 16 Oct. G. P. Vooges 21 j. Popeling- straat. A. Groeneveldt 1 m. d. Z.B.Spaarne. J. H. Sehuurmans Stekhoven 2 j. z. Sophia- straat.17 Oct. J. van Maas 67 j Luitensteeg. 18 Oct. P. van der Meijden geb. Arets 56 j. Voortingstraat. 19 Oct. B. II. Dona26j. Kinderhuisvest. J. M. Dekker 41 j. Plein. Mr. 3. P. van Wickevoort Crommèlin 61 j. Groote Markt. 20 Oct. G. Rees geb. Schoitea 82 j. L. Poellaan.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1