HAARL PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 87. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Dertiende Jaargang, 144. met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS van ZATERDAG 31 October 1891. VERSCHIJNT? Dinsdag- en Vrijdagavond. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG ,1 Nov. 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. tki.ephoonndmmkk TELEPHONISCHE VERBINDINS Per drie maandent ,25. franco p. post40. Afzonderlijke nommera 3 centen per Btnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentie worde aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags te 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Gedenkdag der Kerkhervorming. Collecte voor de Doetinshemsche stich tingen tot opleiding van predikanten voor de Ned. Herv. Kerk, in alle benrten der Ned. Herv. Gemeente, behalve Kinderkerk en Namiddagbeurt. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Swaan. Nam. 2 ure, Knottenbelt. Ie Zondag, 's Avonds 6 ure, Barbas. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, van Lennep. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, W. Beekhuis, pred. te Uitgeest. Maandag 's avonds 6 ure, Knottenbelt. Openbare catechisatie. Matth. 13 44 vv. Woensdag 's avonds 7 ure, van Lennep. Vrijdag 's avonds 8 ure, Bidstond met de ouders der Zondagschoolleerlingen. Spre kers Ds. Barbas, Ds. Moeton en Dr. van Lennep. Kinderen worden niet toegelaten. Plaatsea vrij. Geene collecte. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Waalsehe Kerk. Voorm. 10 nre, Debry. Fête de la Reformation. Collecte pour la Société de Gustave Adolphe. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'sAv. 5 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre. Schotel. Luthersche Kerk. Hervormingsdag. Collecte voor het Liefdadigheidsfonds. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. 's Avonds 6 nre, Craandijlc. Doopbediening. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Collecte voor de Gnstaaf-Adolf-Vereeniging. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Stahelin, Zend.-leeraar. Donderdag 's av. 8 u., Weiss. Voorbereiding. Ckr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 nre, Moeton. Bijbellezing. 1 Sam. 1 1 w. Lokaal in de Oranjestraat. Sinsdag 's av. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Donderdag 'sav. 8 u., van Lennep. Bjbellez. Joh. 5 31 vv. tij Ontvangen hij den Heer Klein uit het busje van H. voor de school voor on- en minvermogenden 3.65. Ds. Barbas hoopt in de volgende week al zijne werkzaamheden te hervatten. De Bijbellezingen van de Predikanten Knottenbelt en van Lennep zudlen voortaan, te beginnen met Don derdag 5 November gehouden worden in het gebouw „Weten en Werken," Ged. Oude Gracht, tusschen de EsseDstraat en de Turfmarkt. Bennebroek. Voorm. 10 ure, II. Waardenburg. Pred. te Velsen. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. O. Boon. Avondmaal. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Arkel, Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, O. van Koetsveld CEz. Hervormingsrede. Collecte voor Bijbelverspreiding. Nam. 2 Va ure, C. van Koetsveld CEz. Doopsbediening. Geen Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Collecte voor de Gnstaaf Adolf-Vereeniging Spaarndam. Voorm. 10 ure, G. A. Hoog, Pred. te Haarlem. Doopsbediening. Velsen. Voorm. 10 nre, F. van O heel Gildemeester, van 's Gravenhage. Doopsbediening en Collecte, 's Avonds 5 ure, H. Waardenburg 's Avonds 8 nre, Evangelieverkondiging op de Heide, in de zaal van den Heer Veldman, door den Heer B. v. Zweden. Zaterdagavond 8 nre, in de zaal van den Heer Veldman op de Heide, door den Heer B. v. ZwedenBijbellezing, Jon. II1—12. Donderdagavond 71/2 ure, Bijbellezing in de consistoriekamer te Velsen, H. Waar- Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 nre, O. Barneveld. Doopsbediening. UIT PARIJS. Het nieuws, dat Parijs de afgeloopen week opgeleverd heeft, is zoo verschillend in hoedanigheid en belangrijkheid, dat de volgende regelen onwillekeurig veel op een caleidoscoop zullen beginnen te gelijken. Wat het zwaarste is, moet ook het zwaar ste wegen", zegt een oud spreekwoord, welnu, de Fransehen maken zich dan ook vóór alles ongerust over het afnemen hun ner bevolkingverschillende redenen meer of minder juist, worden als oorzaken voor dit treurig verschijnsel opgesomdde mo de om door zelfmoord een einde aan het leven te maken, telt ook in niet geringe mate mede, evenals de lijst van spoorweg ongelukken met hunne talrijke slachtof fers over het bijna afgeloopen jaar, waar Frankrijk berouwvol op kan terugzien. Hoe aangenaam een uitstapje des zomers in dePyreneën ook zijn mag, 'swinters behoeft men niet naar het gebergte te verlangen. Te Perpignan worden de bewoners met over stroomingen bedreigd, daar de rivieren reeds enorm gezwollen zijn, terwijl de re gen nog steeds bij stroomen neervalt, ver-1 gezeld van bliksem en het gerommel van den donder. Ook in Zwitserland is een groot ongeink gebeurd. Het zoo welbe kende en des zomers zoo drnk bezochte dorp Meiringen in het trotsche Berner- Oberland gelegen, is geheel afgebrand. De inwonerB hebben zich met moeite knnnen redden, behalve een grijsaard en een kind, doch veel vee is in de vlammen omge komen, 250 huizen zijn verwoest en 2000 inwoners zonder woning. In den beginne had men gedacht den brand meester te knnnen worden met de brandspuiten doch toen de zoogenaamde „Foehn", de in al le Zwitsersehe kantons, sehrikverspreiden- de bergwind met geweldige kracht opstak, viel er aan redden niet meer te denken, Van alle zijden worden de meest milde bijdragen voor de ongelnkkigen toegezon den. Nieuws uit Rnsland is er in Parijs altijd in omloop. Nu vertelt men weder, dat de Czaar eene villa gekocht heeft, nabij Fredensborg, die hij op de meest een voudige wijze heeft laten inrichten (zeker om geen geld van Monsieur Carnot te be hoeven te leenen). Reeds vele theepartij tjes zijn daar den keizerlijken en koninklij ken gasten aangeboden. Bedienden worden niet geduld bij deze intieme bijeenkomsten. De Czaar schenkt thee en de jonge prin sessen bedienen de aanwezigen. Vele Fran- sehe bladen wijlen artikelen aan de, vol gens hun zeggen, wat op te losse schroe ven gevestigde vriendschap met Rusland. Zij zouden die vriendschapsbetrekkingen, waarover in de opgewonden toasten na de diners te Cronstad, zooveel ophef ge maakt werd, liever op papier gezet zien, en behoorlijk door de beide Staten laten onderteekenen. Wat dit wantrouwen ge wekt heeft, weet men niet, doch ongelijk kan men den Franschen ook al niet ge ven. De ondervinding is de beste leer meesteres. In Parijs begint men dit ook in te zien, de laatste week heeft denPa- r ij zenaars tenminste een goede les gegeven er heeft n. 1. eene schitterende soiree plaats gehad in het Trocadéro, waar de groote wereld vertegenwoordigd ge weest en waarvoor meest de begaafde en bekendste artisten van de opera's en the atres hunne medewerking beloofd hadden. Ook monsieur Van Dijck's naam schitterde op de programma's, en voor vele bezoe kers was juist zijn naam de „great at traction" van den avond; doeh, eenige uren vóór den aanvang werd de Directie teleurgesteld door een briefje van den, grooten tenor, inhoudende: „Impossiblen, mille regrets." Ook de bezoekers moesten zich dien avond met die weinige (en dan nog niet eens gezongen) woorden van „Lo hengrin" (M. Van Dijek's bijnaam) tevre den stellen. Binnen eenigen tijd zal men weder het genoegen kunnen hebben Louise Michel, „la Vierge de l'anarchie" in de „Salie des Capucines" te Parijs te zien optreden. Een grooter en degelijker genoegen wordt ons evenwel bereid door het Théatre Francais waar 0. a. de vol gende stukken, gedurende het „saison" zullen opgevoerd worden, en vele men- schen trekken. Begin December verwacht men de „première" van Jean Riehepin's drama, „Par le Glaive", waarmede men hard aan het studeeren is, terwijl Vrij dag a. s. Jen de l'amour et du hasard" gegeven zal worden. Vervolgens tegen het einde van November: „Mégère apprivoi- sée van M. Paal Delair en de première van M. Porto Riche's „Cbance de Frangoise." „Le Mariage de Figaro" zal ook weder voor het voetlicht komen en tegen Februari 1892 wordt reeds aangekondigd eene her haling van Légataire Universel. Monsieur Ronjon, nieuw gekozen Directeur van de beroemde „Ecole des Beaux Arts" te Pa rijs is plotseling hevig ontsteld gewor den, zoodat zijn leven niet buiten ge vaar is. Het aan toeristen in Zwitserland wel bekende dorp Meiringen is geheel door brand vernield, evenals een in de nabij heid gelegen gehucht. Van het dorp be staat niets meer dan de kerk, het hotel Der Wilde Mann en een paar hutten. Van de 2400 inwoners zwerven er 2000 zon der onderkomen rond. De gloed werd tot ver in den omtrek door de sneeuwtoppen weerkaatst. Stukken brandend papier en vonken werden door den harden wind tot over het meer van Brienz heen en zelfs in Interlaken verspreid. Uit Thun en Brienz werden stoomboten afgezonden met het noodige om in den eersten nood te voorzien. Eene soortgelijke ramp heeft Meirin gen den lOen Februari 1879 getroffen. Te Berlijn heerseht ontsteltenis we gens het vinden van het Ijk eener vronw, verminkt op eene w jze, herinnerende aan Jack the Ripper. De dader is niet bekend, hoewel eenige verdachte personen zijn ge vangen genomen. In de groote machinefabrieken aan da Tayne en Wear hebben de werklieden tegen Zaterdag hun dienst opgezegd. Ten opzichte van het overwerk hadden zj wjziging van loon gevraagd, wat niet werd ingewilligd. Hierdoor znllen daar Zaterdag ongeveer dertig duizend arbei ders het werk staken. Tengevolge van naar men meent, onbilljk wreede han delingen van de Chileensche regeering ten opzichte van Amerikaansehe burgers heerseht er eene hevige spanning tnssehen de regeering der Vereenigde Staten en die van Chili. De eerste vraagt invrjheid- stelling van eenige wederrechteljk gevan genen, de laatste wil dit niet toestaan: De zaak schjnt, te oordeelen naar be richten uit Washington een ernstig ver loop te znllen nemen. De volgende proclomatie van het bestuur eener gemeente in de nabjheid van Luik, bj het heropenen der scholen den volke bekend gemaakt, trekt de aan dacht. „Bericht aan de huisvaders. „De heropening der scholen is vastge steld op. „Bj deze gelegenheid noodigt het schepencollege de ouders uit, hunne kin deren naar de school te zenden van den eersten dag af. Het is slechts de eerste stap die moeite kost; de rest komt van zelf. Er zjn reeds domkoppen genoeg hier in den omtrek, zonder dat men het getal er van nog vergroote. „En, neem eens voor altjd wel in aan dacht, en vergeet het nooit, dat zonder regelmatig de school te volgen uwe kin deren slechts ezels znllen worden. „Men zegge het voort. „Voor het college, enz." Voor paardeuartsen schjnt Breda een gelukkig land te zjn. Verleden jaar vond de arts Van Dorssen 's morgens in de brievenbus een bankbiljet van f60. zonder vermelding van doel. Na vergeef- sehe oproeping schonk hj de som aan het burgerijk armbestuur. Eenige maan den geleden vond de arts Quadekfeer even eens f 60.- in de brievenbus, waarvan

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1