HAARLE PREDIKBEURTEN Eerste Blad. INo. 95 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. met AMSTERDAM. franco p. post —,40. van ZATERDAG 21 November 1891. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. - Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 22 Nov. 189). E E O U I E E. Nederd. Herv. Kerk. toonde, en geen icheen te hebben, besprongen de en deden zij hun yen uit te krabben, verademing werd loor den bijstand houders in andere dat hunne eigen weeromstuit zou- enmaar zoodra dat 0. W. er ^den zou hebben, stieren in de geld- voor bereklau- handje om den die geene vrien- ïgen. ip keerde welge ien terug: zelfs de maatschappij ver- gedacht had, dat k was. Hij voor- 3 aanwezigen tol aden, dal de lij- hel Oosten zou ;n minste tien cij- au opdrijven. Mar- n zijn binnenste de president voor zijn eigen verwacht begin van den slap- twee bedragen. Hij jdend, toen Lucia's den geest kwam: hij er ooit ernstig dat poppetje tot laken, en blijde te jksgift, die de ijzer- veroorloven zou, De rijtuigen hiel- dorp, twintig mij- ation, stil voor het president vroeg den kleine hotel: telegraafkantoor?" lel'oon in den winkel, der straat," zeide loopt naar hel ban- Slony." herhaalde de presi- hebben wel eens za- die bank. Komt, de straat oversteken hoe men op ons gezelschap gingen in was ook Marge, jlde" de kleine bank beursnoleeringen van igen rdde eene flauwe, ver efïectenmarkl V' r omstandigheden." at 0. W t eenige geluid, dat opmaken uit het nu hij, „wat kan dal be- moet vier zijn Nog rijzende, zoo- se wel ik niet begrijp, oo plotseling omhoog in. Heidaar," hervatte naar het mondstuk ut ge mij die cijfers zeggen, en wal min- an ze niet uitmaken." de boodschap, maar roldoende te blijven, ent keek verwonderd, het voorhoofd; toen en misverstand zijn oed gehoordik zeide losler en Wester. Een nheer Marge, wilt gij mijne plaats in te gehoor is niet al te den roeper aan zijn a voort." Na twee of liet hij den roeper bleek, en zag er uit, ou neerstorten. Wordt vervolgd). VBl.EPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIti 8 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. ifzonderlijko nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Nam. 2 ure, van Lennep. 4e Zondag. 's Avonds 6 ure, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Sioaan. Maandag 's avonds 6 ure, van Lennep. Openbare catechisatie. Matth. 14: 34 v.v. Woensdag 's avonds 7 ure, G. van Asselt, Oud-zendeling onder de Batta's. (Voor Moeton). MededeeÜDgen uit de heiden wereld. Collecte voor de zending op Sumatra. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Doopsbediening. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Woensdag 's Avonds 61/2 nre, J. Kuijlman. Hillegom. Voorm. 10 ure. M. Buchli Fest. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). 'Voorm. 10 ure, van Lennep. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (GW. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 6 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, nesta. ,s Avonds 6 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Vm. 10 ure, Dr. J. Herman de Ridder Jr., van Meppel. Met mede wei king van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Sam. 4 1 vv. Houtrijk en Polanen- Voorm. 10 ure, van Koetsveld CEz. Geen Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, A. Rutgers van der Loeff, Beroepen Pred. te Avezaeth. Spaarndam. Nam. 2 ure, P. Peaux, Pred. te Wijk aan Zee. Veis en. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 8 ure, Evangelieverkondiging op de Heide, in de zaal van den Heer Veldman, door den Heer B. v. Zweden. Donderdagavond 71/2 ure, Bijbellezing in de consistoriekamer te Velsen, H. Waar- denburg. Zaterdagavond 8 ure, in de zaal van den Heer Veldman op de Heide, door den Heer B. v. ZwedenBijbellezing, Joh. III22—36. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's avonds 8 ure, J. M. Snethlage, pred. te Amsterdam. Bijbellezing, Lokaal Weten en Werken." Ged. Oude Grachtbig de Turfmarkt. Donderdag 'sav.8 u., Knottenbelt. Bijbellez. Joh. 6 41 vv. Ds. Barbas maakt bekend, dat de Zondagschool in school A (Schoterweg) Zondag 15 November geopend is. Voor de opname van leerlingen ver voege meD zich bij den Heer Heijbroek, Schoterweg 22. Bij Ds. Hoog is ontvangen voor de Vervolgde Joden" 40.80, door Mej. Ongewoon was de vergaderzaal, onge- gewoon de debatten van de raadsvergade ring, die 1.1. Woensdag 18 Nov. gehouden werd. Wegens vertimmering der oude Raadzaal, maakte men gebruik van de Statenzaal. Uit de mededeeling bleek, dat aan den Heer Sterk het onderwijs van de be jaarden was opgedragen dat de tappers zich hadden beklaagd over verkeerde toe passing van de wet, welk rekest aan B. en W. ter afdoening wordt in handen ge steld dat de commissie voor de overwegen van de spoor haar rapport had ingediend dat van de Vereeniging Volksbelang was ingekomen een lijst van woningen, die on bewoonbaar zouden zijn. De burgemeester merkte hierbij op, dat deze zaak behoorde bij B. en W., dat de raad besloten had een rekest van den Volksbond omtrent deze zelfde aangelegenheid te stellen in handen der geneeskundige armen-com- missie, dat de Volksbond niet voldaan had E. Wetss en anderen aan kleine giften bijeengebracht. Ds. Barbas ontving, met hartelijke dankzegging, voor de school voor „On- en Minvermogenden" in de Anthoniestraat f 20.uit het busje van N. N. Bij den Heer J. Bierens de Haan is in dank ontvangen ten behoeve van de sohool voor „On- en Minvermogenden" ƒ15.50, uit het busje van den naaikrans van Mevrouw Swaan, Bennebroek. Nam. 2 nre, C. van Koetsveld CEz. Pred. te Houtrijk en Polanen. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. O. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. aan het verzoek van B. en W. om na" dere opgave van woningen, maar dat de lijst van Volksbelang thans ingekomen, in handen dierzelfde Commissie moest worden gesteld. De Barendsestraat en de Leidsche Vaart bij de Leidschestraat zullen worden bestraat. Een rekest van de N. Z. H. Stoomtram-maatschappij be treffende de kiosk in den Hont is gesteld in handen van de Commissie voor den Hont. Het loon van den bewaarder van het Proveniershuis wordt op nienw gere geld met het oog op de meerdere werk zaamheden ten gevolge van nieuwe school- Een overeenkomst tot overname van een stnkje grond van A. H. Kappelhof wordt uitgesteld, daar de Heer Macaré bij deze gelegenheid met genoemden adressant te vens tot een vergelijk wenschte te komen omtrent een onoogelijk stuk muur, dat thans nog in de Barrevoetstraat is blijven staan. De Heeren Sabelis en Sneltjes hadden een nader plan van schoolbonw ingediend in plaats- van dat van B. en W. Zij keurden de Parblaan af en waren in overleg ge treden met M. Engelen tot aankoop van een Hectare grond a/d Heerensingel tegen den prijs van 2.75 per M2. Hiervoor wa ren ook 2 Hectaren te koop. Als men echter minder wenschte te koopen dan V2 Hectare, dan werd de prijs tot ƒ3.25 ver hoogd. Op dat land wenschten de Heeren de school te bouwen, en de 2e tnsschen- school te verplaatsen naar de Spaarnwou- derstraat. B. en W. achtten dit plan niet ver keerd, en toen het bleek, dat de verkooper haast maakte met de beslissing, besloten de Raadsleden de zaak in handen van B. en W. te stellen tot nader onderzoek. Spraken we bij den aanhef dezer Kroniek over ongewone debatten, dan was het met het oog op het rekest van het algemeen Ned. Werkliedenverbond, om bij aanbe stedingen in de bestekken voor te schrij ven een Dormalen arbeidsdag van 10 nur en een minimum loon van ƒ15 per week. Dit adres was door de Heeren de Kan ter, Cnoop Koopmans en Sneltjes onder zocht. Ze hadden zich gewend tot verschei dene industrieelen hier ter stede en tot den Heer J. C. van Marken te Delft. Alleen van den laatste mocht het antwoord gepubliceerd worden. Dit was dan ook bij de stukken gevoegd. Na aldus grondig voorbereid te zijn, stelde de Commissie haar rapport op en concludeerde tot afwijzing van het verzoek, op grond dat de maatregel niet zou zijn in het belang der werklieden in het al gemeen en ook niet in het belang der ge meente. De Heer de Lanoy meende, dat deze quaestie geheel tusschen de arbeiders en de aannemers moest worden uitgemaakt en dat de gemeente hiertoe in 't geheel niet geroepen was. De Heer de Clercq bestreed het rapport der Commissie zeer uitvoerig. Hij zegt, zich alleen op het praktische standpunt te plaat sen en begint daarom met de voorlezing uit het enquête-verslag, van hetgeen omtrent den werkdag en het loontarief door Haar- lemsche aannemers, speciaal de Heeren Geijl, Sabelis, Hagen en Boeree is gezegd, en waaruit blijkt, dat deze althans geen bezwaar zouden hebben tegen den maat regel. Vervolgens weerlegt hij de bezwaren van de Commissie. Wordt vervolgd. DE NUTSLEZING. „Pop" is de titel der novelle, welke de Heer van Manrik Dinsdagavond voordroeg in de eerste buitengewone vergadering van het Haarlemsche Nutsdepartement, gehou den in den schouwburg. Haar eigenlijke naam was Elize, den naam Pop had zij te danken, aan de om standigheid, dat zij, als het nakomertje in een achtbaar domineesgezin, door haren tengeren lichaamsbouw meer op Bpeelgoed dan op een menech geleek. Een paar ge huwde zusters en dan nog Willem, een knaap die meer voor de toekomst beloofde dan schonk, waren de andere kinderen van dominee Bartels en zijne vronw. Pop was het zonneschijntje in huis, vaders trouwe zorg en bij hem de lieve pleitbezorgster van den lichtzinnigen Wil lem, wiens jeugdige uitspattingen van den onden Bartels meer geldelijke offers eisohten, dan hij tegenover zijne andere kinderen verantwoorden kon. Eind: Wil lem als koloniaal naar Atjeh, vader sterft, Pop blijft met de oude ziekelijke moeder alleen. Eene jonkman vraagt Pop's hand, tot een huwelijk komt het niet, maar de liefde van Pop wortelt diep, zoo diep, dat slechts de tijd de wonde dicht, niet geneest. Moe der Bartels sterftPop, alleen op de wereld, sukkelt van de eene betrekking in de ande re, niet opgewassen tegen de veeleischende personen, wien zij hare diensten wijdt. „Godwaarvóór moet ik leven" klaagt zij in haar leed. Toch werd hare roepiDg haar duidelijk, toen op een goeden dag Willem, thans officier, in het vaderland terugkwam na een eervolle loopbaaD, doch blind. Pop's levensdoel is thans den blinden broeder te verplegendaarvoor had God haar in 't leven gelaten. Innig fijne trekjes, schoon gedachte partijen versieren deze lieve novelle, welke den lof toekomt een meesterstukje van een voud, van waarheid te zijn. Na de pauze geeft de Heer van Maurik altijd iets, dat vroolijk stemt Zoo ook nu de titelGrog Americaine, duidt het aan. Een paar oude lui, „omvallende van fatsoen" zonder kinderen en eigenaars van een kousenwinkel, wisselen op een Zondag morgen van gedachten over de bovenbewo ners, de familie Pietersen, bestaande nit man, vrouw en vijf kinderen, waar het nn juist dien Zondag ochtend niet zoo erg kalm was, want mijnheer was met een knoop in den zakdoek den vorigen Zaterdag, wel wat laat, thuis gekomen en kon zich maar niet herinneren, wat die knoop beduiden koD. Zijn hnmeur wordt er niet beter op, als zijn zachtzinnig vrouwtje hem op de wijs tracht te brengen, wat natuurlijk niet gelakt. Boos de dear nit, na een standje met de meid en op de straat eene ont moeting met de menschen van beneden, die hem de hnnr opzeggen wegens de druk te, veroorzaakt door zoo'n groot gezin, en dan die verwenschtc knoop De vriend, die hem misschien kan terecht helpen, niet thnis; een andere die hem schalks herin nert, dat de Grog Americaine van gisteren hem nog door 't lichaam jaagt. Nu naar de Soos, op het stille uur. Daar in een gemakkelijke stoel het kof- fienurtje verzuimen, toen naar hnis, waar ieder uit is, zijn halve roes uitslapen en jnist tegen etenstijd wakker worden, ge heel opgeknapt. Maar die knoop! Eene opmerking van zijn vrouwtje, dat allang 's mans boos humeur vergeten is, doet hem ontstellenhij heeft den vorigen avond een oud vriend te dineeren gevraagd,

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1