Nieuwsberichten. Dit is de algemeene ervariDg in het buitenland. Het arbeidsloon bedraagt 30% van de aannemingssom, Wordt dit nn met 50% verhoogd, dan zou dit op het geheel 15% bedragen, jt- Waar de levering van hont en steen met zooveel zorg wordt gecontroleerd, moest men ook leeren voorzichtig om te gaan met geest en lichaam van de arbeiders. -Ons volk gaat anders, niettegenstaande de vrijheid, in kennis en kracht, meer en meer -achteruit. Dit alles overwegende komt Spreker tot •deze conclusie dat de Raad van Haarlem moge besluiten aan B. W. te verzoeken ■wel te willen overwegen de mogelijkheid om voortaan in elk gemeentebestek op te ne men een paragraaf inhoudende bepalingen omtrent minimum loon en arbeidsduur, en de hoegrootheid van beiden voor elk bestek vast te doen stellen door eene com- misie, bestaande voor de helft uit patroons en voor de helft uit werklieden; de pa troons te benoemen uit dubbeltallen, op te maken door de vereeniging van indus- trieelen en kooplieden, de werklieden te benoemen uit de dnbbeltallen, op te ma ken door vakvereenigingen van de vakken waarover het bestek loopt. De Heer Prins acht het niet geschikt in den Raad over economische vraagstuk ken te debatteeren. De gemeente moge als direct werkgever de loonen kunnen verhoogen indirect kan zij geen invloed ■uitoefenen. Henri George, werkelijk geen orthodox econoom, heeft dit mede erkend. De Heer Waller acht de vraag voor een debat in den Raad niet geschikt. Hu de -Commissie na haar onderzoek heeft ver klaard dat de zaak nog niet rijp genoeg is om eene proeve te nemen, wil hij zich er verder niet over uitlaten, maar gaat met het voorstel der Commissie mede. De Heer Willink acht het niet zoo ge vaarlek een proefin deze richting te nemen, waar het in andere landen reeds vaak is toegepast. De aanvrager, Hederl. Werkliedenbond, boezemt hem vertrouwen in. De Raad be hoeft toch geene onfeilbare besluiten te ■nemen en om te wachten tot de econo mische quaeatie is opgelost, zou spreker wel wat al te lang duren. De Heer van den Berg, erkent dat de loonen te gering zijn, maar meent hierin door een partieelen maatregel van ge meentewege geen verandering kan worden gebracht. Hij zou B en W willen vragen om toe te zien, dat op gemeentewerken «en billijk loon werd uitbetaald. De Heer Sneltjes heeft zijn best gedaan -alles nauwkeurig te onderzoeken en er ook •eens de geschiedenis bij opgeslagen. Daar uit is hem gebleken, dat alles, ook de werk man, is vooruitgegaan. Waarom zou men dan daarin ingrijpen? De Heer Lode wij ks onthondt zich van stemming. De Heeren de Clereq, van der Mersch ■en Tjeenk Willink stemmen tegen de con clusie der Commissie, de overige leden voor. Het adres van den Typografenbond om het drukwerk uit te besteden in de ge meente en niet daarbuiten en daarbij in het bestek op te nemen een bepaling van minimumloon. De Voorzitter stelt voor hieromtrent afwijzend te beschikken met het oog op het zooeven genomen besluit. De Heer van der Berg zegt, verspreid welvaart om u heen dan zal het u zelf wel gaan. Daarom zou hij liever het werk in de gemeente houden. De Heer Tjeenk Willink ondersteunt dit denkbeeld, en de Voorzitter zal hier over in overleg treden met B. en W. Het is veel lastiger voor het Bestuur om buiten aan te besteden, maar maakt een verschil van f 1000 voor de gemeente kas. De Heer Krol doet uitkomen, dat de firma, waarvan in het andere sprake is, niet dezelfde is welke aan de gemeente het drukwerk levert. Hij acht zich ver plicht dit in het openbaar te constateeren. Het tarief van onderstand, zoovele ja ren onveranderd gebleven, zal thans eens nader worden onderzocht. De Heer de Clercq zoowel als de Heer Macaré meenden dat hier toch wel te karig werd bedeeld. Al was het dan ook slechts politiezorg, men mocht toch de bedelarij niet in de hand werken. De Heer Prin. meende, dat men thans wel tarwebrood aon geven in plaats van roggebrood omdat het eerste goedkooper was dan het laatste. De burgemeester belooft den Heer Ma caré over deze zaak met het Armbestuur te zullen spreken. Langs den mestvaalt zullen eenige hoo rnen worden geplant. Een adres van tappers van vroeger te mogen openen, wordt gewezen van de hand. De jaarwedden van twee havenmees ters, Misset en Hahn, worden met f 50 verhoogd. Een krediet tot restauratie van de Raad zaal wordt toegestaan. Benoemd worden tot onderwijzers de Heeren J. D. Boer en B. Valk. De opruiming van een stuk muur in het Spaarne was door B en W om de groote kosten ontraden. Men wilde door het plaatsen van een paar ducd'alven de schipperij voor schade bewaren en de zaak laten als zij was. Reeds was het werk aan den aannémer toegezegd. De Heer Macaré meende evenwel, dat het beter was de hinderpaal op te ruimen en wenschte daartoe de hulp in te roepen van de genie. De voorzitter antwoordde, dat men daar over reeds had gecorrespondeerd, maar dat de genie niet voor de schade wilde instaan. Het voorstel van den Heer Macaré om den voortgang van het werk te staken en nog eens met de genie te onderhande len, werd niettemin aangenomen. Inmiddels znllen de verloren bakens weer ter plaatste worden gesteld. Onder deze debatten was de duister nis gevallen, er werden enkele smeerkaar sen gehaald en more majorum zaten we daarbij allen in donker. Gelukkig, dat dit niet lang behoefde te duren en de zitting spoedig daarop een een einde maken. SINT NICOLAAS. Ocb, wat prozaïsche tijd beleven wij In vollen ernst beweert men, dat het goed zou zijn, den Klaas af te maken. Laten wij die onverbiddelijke waar- heidsmenschen slechts tot op zekeren af stand volgen, en wel om onze kinderen. Of zullen we hen doen opgroeien tot rechte kinderen hunner eeuw, met dien ontwikkelden zin voor waarheid, die slechts waarde hecht aan al wat door getal en maat kan bewezen worden? Vervuld met de gegronde verwachting, dat althans het tegenwoordige geslacht den goeden ouden weg zal blijven be wandelen, voeren wij onze lezers langs onze Btraten, als het kunstlicht zulk een prettigen toon en zulk een glans verleent aan het omringende. De deftige straten en grachten, hoe nuttig en noodig ook, gebruiken wij al leen, als ze ons sneller voeren tot ons doel: Veel af te doen in weinig tijd. Voor een halve eeuw en nog wat kor ter, kwam de echte Haarlemmer die in de oude stad woonde maar eens in 't jaar in 't gedeelte benoorden de Achternieuwe- gracht thans Parklaan't was met de var kenmarkt. Doch toen die gracht verdween, is ook de Kruisweg, toen een erge saaie straat, er op bekomen. Waar toen schuttin gen, tuinmuren en boerenerven U onaange naam aandeden, staan thans goede winkels of nette woonhuizen, terwijl sommige be staande eene herschepping hebben onder gaan, waardoor ge U de oude bijna niet meer herinnert. Vergelijk zoo, als Dw voor stellingsvermogen U niet in den steek laat, eens het prachtige magazijn van suiker,- chocolade- en andere waren van Van Gestel met de eenvoudige bakkerij van vroeger, de mooie woonhuizen met het onooglijk woninkje dat daar vroeger stond. Herinner U de toen doodloopende straten, die thans toegangswegen zijn tot het Ke naupark. Uwe vrienden van buiten doet ge mis schien een genoegen met ons bij uitstek plaatselijk gebak, de Halletjes. Een goed adres voor deze lekkernij is in den gul den Halletjesberg, Kruisweg 23, doch ge knnt in die straat ook klokken en laarzen, manufacturen en spek, vruchten en bij Hieberg parfumeriën koopen. Juist het eerste huis aan den rechter kant van de Kruisstraat, als ge den Kruis weg afgaat eischt Uwe aandacht. Kunst toegepast op nijverheid, bij voorkeur af komstig van Japan. Ge kunt er uren staan kijken naar de ongewone vormen en goede kleuren der lieve-artikelen, daar tentoon gesteld. Allicht schaft ge 0 hier wat aan tot opluistering van étagère of buffet, mooi goed en met zorg geëtaleerd. Dan wan delen we langs Tromp's comestibles-win- kel voort tot Pander's magazijn, waar de huismoeders stellig wat voor wand-, vloer- of vensterbedekking zullen noodig achten. Het mooie magazijn van spiegels en wat daarmee in verband staat, van Smit, gaat ge bepaald niet voorbij, zon der Uwe aandacht te bepalen tot het een of ander daar te verkrijgen, wat ge nood- zakelijk behoeft. Wat al verandering heeft in de laatst* jaren de spiegelfabrikatie ondergaan, brons, cuivre poli, wit metaal, de oude vergulde lijst niet meer in trek. Grillige ornamenteering bij schellen me taalglans, getemperd door doffe kleuren. Hier is een goed keerpunt, tenzij de vroo- lijke mantel- of andere dames benoodigd- heden-winkel U interesseerden. Zoo niet, I neem dan den overkant. Loop even bij Mul in om wat lectuur in een fraai ge waad, en denk dan ook eens aan het ma gazijn van Arbeid Adelt waar heel wat werkelijk schoons te koop is; ge zult Uw toch wel willen herinneren, dat ook daar de St. Nicolaas zoo graag verwacht wordt. Terwijl Uwe dame daar hare min der bevoorrechte zusteren gedenkt, wan delt ge zelf een eindje op, langs Voet en den banketwinkel daarnaast. Juist kunt ge nog even den winkel kasten van Schürmann een blik gunnen, U verbazen over prijzen en kwaliteiten van heerenkleedingstukken, en dan ver plaatsen we ons zoo maar in eens op de Groote markt, waar al dadelijk een der uitgebreidste winkelzaken in onze gemeen te U tot kijken en koopen uitlokt. Wat het Verkoophuis verkoopt? Vraag liever wat het niet verkoopt! Loopt ge nu onze Markt langs, dan zou ik U raden de Bartel- of Battejo- ristraat te nemen. Mooie winkelstraat en sedert de troittoirs er liggen, tamelijk veilig. Links aanhouden of ge loopt er elkaar tegen 't lijf, maar dat begrijpen wij Haarlemmers nog niet. Een paar winkels, waar men zelden St. Klaas- cadanx koopt, al zou bij vb. een flink stuk spek voor velen eene niet onaan gename verrassing zijn, gaan we langs, huiveren even bij het wapenmagazijn van de Jager mooi, maar gevaarlijk en dan honderd tegen een en Uwe dames voelen zich aangetrokken tot het magazijn van bontwerk enz. van den heer Weill. Smaak volle uitstalling en billijke prijzen, en dan zou ik U willen voorstellen den ga lanteriewinkel van Lamp, die voor deze gelegenheid extra tentoonstelt, tot achter in 't huis toe, te bezien. De vroolijke uit stalling trok hier reeds Uwe aandacht en, zooals gezegdgoed uitstallen is half ver- koopen. Perry artikelen, bij Se veke. Wat eigen - lijk Perry artikelen zijn, zoudt ge wel eens willen wetenwie 't U uitlegt, ver geet allicht wat. Bosse is van 't jaar wat opgeschoven en heeft zich uitgebreid tot een ruim, fraai magazijn. In het per ceel waar deze zaak tot voor enkele maanden gevestigd was, is thans de nette sigarenwinkel van den Heer Van Es. Mogelijk verrast ge Uwe huisgenooten met wat fijne vruchten; weet dan, dat links een fruitwinkel is. Op een na 't laatste is de fraaie modewinkel van me juffrouw Braakenburg. We moesten nu maar oversteken, dan houden wij ten minste links aan. We maken uit goeden wil voor onze dame even halt bij het ma gazijn Van der Laan Co. Al zijn we niet volkomen op de hoogte, we begrij pen dat het fraais haar evenzeer interes seert als den heeren een goed kleeding- magazijn. „Old Smokers", merk Damiate enz. enz. kunt ge bij De Lieme koopen en dan trekt de fraaie toonkast van Hordijk met haar glinsterende, stralende Christofle-voorraad ons oog. Geen zilver, maar even mooi! Attentie voor ons Haarlemsch slaapbe- noodigdheden-paleis van de firma Haan. Wat een weelde en dat alleen om te kun nen slapenGaan we nu zoo weer langs de Groote markt en brengen we een be zoek aan dan Spiegelwinkel van Wed. Van Leuven, waar de artistieke exposi tie een geoefend oog verraad. In de Smedestraat is tegenwoordig een mooi kachel- en haardenmagezijn van Van Putten. Ook op het gebied van elek trische sein- of schei-apparaten, kunt ge U daar voorzien, dan hebben we aan den overkant de firma Clausing waar op het gebied van metaalwaren tot versiering te genwoordig heel wat voorraad is en de van onds bekende winkel van gezicht- kundige instrumenten van Drukker. Links aanhoudende, weer de markt langs, bewon deren we de aloude winkels van Von der Möhlen en Holt en dan loopen we de Jansstraat in, waar mevr. Bakker Uwe aandacht vraagt voor hare uitgebreide en schoone étalage. Concert Steenman. De heer Joh. Steenman heeft zich ge dwongen gezien, de serie matinée's, welke hij gedurende eenige jaren des winters, op Zondag middag, placht te geven, dezen winter achterwege te laten, tengevolge van de vele muziekuitvoeringen, die tegen woordig den muziekliefhebber worden aan geboden en het daaruit voortvloeiende be zwaar een voldoend publiek te trekken. Velen zullen dit besluit betreuren, daar de matinée's van den heer Steenman door haar gestalte steeds veel muzikaal genot gaven en daarbij menigmaal de gelegenheid aanboden, met nieuwe viool-werk en kennis te knnnen maken en de verrichtingen van jonge, aankomende artisten te leeren waar- deeren. Om zich evenwel niet geheel en al te rug te trekken, gaf de heer Steenman Zater dag avond, in plaats van bovenbedoelde matinée's op de bovenzaal van de „Ver eeniging" eene soirée met medewerking van Mejuffrouw Alida Lutkeman nit Am sterdam en van zijn ouderen Kunstbroeder, den heer Schlege). De aanwezigen hun aantal was vrg talrijk hebben daarbij stellig veel ga- noten en opnieuw de overtuiging gekre gen, dat wij in den heer Steenman een degelijk gevormd en ernstig musices be zitten een kunstenaar die, in weerwil van zijn drukke bezigheden, nog lust en liefde blijft behouden voor eigen studie en ver dere ontwikkeling. De voordracht van Beethoven's vioolconcert (D. maj.) gaf van een en ander doorslaande bewijzen. Dit hoogst belangrijke werk werd met even veel smaak als talent gespeeldhet alle gro en rondo klonk duidelijk, rustig en frisch de zware cadenz aan het slot van het eerste deel, kwam uitstekend tot klaar heid, terwijl het larghettodank zij de breede opvatting, zijne heerlijke werking niet miste. De heer Schlegel, die op de bekende volmaakte wijze de klavierpartij speelde, leidde dit laatste deel bijzonder schoon in. Meesterlijk weet hij het ver band uit te drukken en eenheid te brengen tnsschen de viool - en pianopartij. In het adagio van Spohr kon de heer Steenman de schoonheid van zijn toon ontwikkelen in het moeielijke werk van Bach „Tempo di Bourrée" proeven geven van zijn tech nisch talent. De uitvoering van de viool- werken in haar geheel deed den goeden naam, waarin de heer Steenman zich als violist mag verheugen, eer aan en bezorgde hem luide toejuichingen. Mejuffrouw Lutkeman, die hier voor de eerBte maal optrad, deed zich kennen als eene zangeres met hoogst aangename stern- middelen en goede voordracht. De leiding van den heer Joh. Messchaert Mej. Lutkeman is van het conservatoire te Am sterdam heeft de gaven der natuur ook bij deze jonge dame kostelijk ontwikkeld. Met het bekende air des lyouxuit de „I'aust" en meer nog met de liederen „Elegie" en Serenade du passant' van Massenet en „Au Printemps" van Gounod behaalde zij veel succes. Wij hopen Me juffrouw Lutkeman meer te hooren, doch dan liefst niet uitsluitend in Fransche nom- mers, hoe mooi zij die ook zingt en hoe zeer zij voor het talent van deze zangeres passen. Zij biede ons dan wat bloemen van eigen bodem. B. De groote Amerikaan Edisson moet, naar men verzekert, weer een nieuwe uit vinding gedaan hebhen, althans volgens het patent- en technisch bureau van Lüders te Görlitz zou de wijze van Menlopark, zooals de Amerikanen hem betitelen, de electri- citeit direct uit steenkool trekken. Als het bericht waarheid bevat, dan zou daardoor eene geheele omkeer in het machinewezen kunnen ontstaan. Te Antwerpen zijn tegenwoordig die verijen aan de orde van den dag, zoo dat het Antwerpensche Handelsblad, Ant werpen, misschien wel wat overdreven, zelfs een groot dievenhol noemt. Nu wordt van den czaar verteld, dat hij meer van boksen houdt, dan van mu ziek, althans van Wagner's muziek. Men zegt, dat toen de czaar laatst in Dene marken was, in den hofschouwburg mu ziek van Bach werd uitgevoerd. Met zichtbaar ongeduld verwijderde zich de czaar met zijn zwager en beide heeren trokken zich terug in een der bijzalen, waar zij een bokspartijtje begonnen, dat eindigde met de nederlaag van den zwa ger en sedert dien tijd meent men te we ten, dat de Russische alleenheerscher een sportsman is.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 7