VERK 143, Gasbrander, HAARLEMSCB men NG, Spreekbuizen. iuzeinnagazijii fi bij Eerste Blad. 5 testraat 35. AT 26. 'BS? FORNUIZEN, ui A S ontvangen HELLEN PUTTEN ZOON. goedkooperiv straat. MMLt DSJES. O. ANNS' e lichtkracht voor Haarlem JEU", IDWERK. ■a rstraat 19, voerde salon- luilen, huis van het wereld- ieeren, Dames lameslaarzen, voor Jongens ooilaarzen. No. 96. 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 2 December 1891. Nieuwsberichten. ctie LTEN, rijg baar zy n. )UDËLIJKE ARTIKELEN, DAABDS, enz. enz. inbevelend, pend Xy ebonden in linnen slem- in den Boekhandel van ;s. Sigaar). nzJ bn c3 o3 FH CD 60 OQ ooken, beproef dan de g o O O FH CD K VAN Tl <X> 5, bevelend, Anegang No. 5. - TELEPH00NNU11MER wurawwiw TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS: vv/rvüivTorv a o rv u i om Per drie maandenT ,25. franco p. post —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. ST. NICOLAAS. De hoofd-en Winkelstraten binnen onze ge meente zijn tegenwoordig tot tien of elf unr in den avond goed verlicht, dank zij de vele win kels; hielpen de winkels niet wat mee, dan zou •op verschillende punten wat meer licht gewenscht zijn. Het Verwulft, waar wij ons thans bevinden, maakt door de twee buitengewone lantaarns eene gunstige uitzondering, Dit aardige pleintje steken wij in diagonaal ■over. En merken dan op, de Groot's banketwin kel, waar steeds voor liefhebbers wat te zien is, want we willen nog even bij Meeuwig op de Ou de graeht de fraaie étalages bezien, geheel inge richt op veel bezoek. Niettegenstaande de eeni- germate morsige straten loopen we de gracht af, doen Hoeve aan wij komen vlak in zijn win kel terecht, nemen daar kennis van de feestheer- lijkbeden en nemen nn de Zijlstraat. Daar hebben we Schieving, ook zoetigheden en dan twee bloe menwinkels, waar we gaarne onze onverdeelde aandacht aan de fraaie groene en bloeiende planten wijden. Denk er aan, dat een goede plant Uwe woonkamer levendigheid, vroolijkheid bijzet. 't Is misschien kinderlijk, maar den raooien speelgoedwinkel van Van Gulik, met alles wat een kinderhart kan begeeren, ga ik nooit langs zonder er even te vertoeven. Wie er om lacht, bedenke dat bij zijne kindsheid vergeten is, en met bet klimmen der jaren en bet grijzen der baren de dagen der kindschheid naderen. Dat zijn de dagen waar men tegen opziet; verlangt ge ze verre van U te bonden, beproef dan toch 3iog eens, al is bet maar één dag in 't jaar den kinderen gelijk te zijn, d. w. z. friscb en vrij en frank het leven in te zien. Het Pand kunt ge niet door, getroost U dus langs 't Raadhuis de Koningstraat in te schieten, voor heden rechts .aanhoudend zoekt ge bij Weber een of ander, al licht is er wat dat U aantrektlangs den lak werk-winkel van Van Brussel goed werk; dan een suikerwinkel en nu de Botermarkt op, waar drie meubelmagazijnen, Westendorp, Konijn -en Floor, één banketbakker, Tijssen die mooi uitstalt, en één koekwinkel, natuurlijk bun aan- -deel wenschen van de niet geringe geldelijke of fers aan St Nicolaas. Mag ik U nu nog even begeleiden in de aller nieuwste van onze winkelstraten, voor welke eene groote toekomst is weggelegd, als alles gaat zoo als men denkt. Ge begrijpt dat de Barre voetstraat bedoeld wordtvroeger steeg, akelig nauw en als straat nog niet geheel klaar. Toch fraaie winkels Kooy in vleescbwaren en dan drie winkels, die bij veel overeenkomst zich toch onderscheiden, ■de wol-, borduur- en extrafeestgescbenk«n- winkel van de dames Buddingb en Reijers, die van Kort daarover in wollen kleeding en nog Teel meer, en van Busé - de Laat, waar óók nog heerenartikelen verkrijgbaar zijn Steek nu de Bo termarkt weer en diagonale over, rechts af de •Gierstraat in. Daar is weer wat voor de damesWed. Veel ■en Zoon, een onzer oudste manufacl uur-firma's hier ter stede, doch meegegaan met den tijd en friscli étaleerende met al wat voor garderobe noodig kan geacht worden Het uitverkoopende speelgoed-magazijn van Smit kan U misschien nog uit een paar moeielijkheden Tedden, terwijl ge natuurlijk den fliDk uitpakken- den koekwinkel van Uilenburg niet hebt vergeten en dan loopt ge tot de Tijdgeest, waar we als rechte kinderen onzer eeuw van zelf binnengaan. Dc tijdgeest eisebt onze onverdeelde belangstelling, eisebt, zeg ik, want verzet ge U tegen den loop ■der tijden, Uwe straf ontloopt ge niet; kwaker, domper, druiloor, beboudsman, theetante, neep jesmuts, ziehier eenige liefelijke benamingen, die men U dan zoo tussehen haakjes weet toe te voe gen, net zoo lang tot de tijdgeest weer verandert, en dan doet ge maar weer of ge U er zeer gaarne bij neerlegt. Maar de Tijdgeest zou een menscb van de wijs brengen, zoek voor de verandering eens bij Heijligers Janssen een paar bandschoenen j uit een nooit genoeg voorhanden artikel en j vervolg dan, langs den buitengewonen lantaarn aan Verwulft de Koningstraat. Sigaren, wekkers, naaimachines en rookvleesch alles zeer onmis- haar; onze voorvaders deden 't zonder die vier, I wij kunnen er niet buiten en noemen ons j gelukkig Zij, gaslicht onbekendwij, elektrisch i pas mooi genoeg, glansden hunne stevige schoe nen met eiwit; wij met de echte glimmend smeer j van Tollenaar onze bottines, die altijd bier of daar knellen. Kwaad worden we over onze vele be- hoeften, welker bevrediging meer kost dan het waard is. Denkt U eens een onzer oude Hollanders voor >een der winkels van Bies of van de Loos, terwijl ge dan dien oud-overgrootvader moest vertellen, dat ge die dingen toch bepaald noodig hadt, en hij, rammelende met zijne schijven al die mooiig- heden verachtelijk aanziende U zou toeroepen O, Holland, zoet Holland, wat zijt ge gezonken. Jawel, oude heer, U hebt gelijk, maar wij ook De oude Hollander af. Door de Paarlaarsteeg, met een herberg en een bank van leening en dan nog een paar aardige winkels, nog even voortmijmerend, zoeken we on ze huisgoden op, na op alle mogelijke en onmo gelijke plaatsen onze gekochte en betaalde koop jes weggeborgen te hebben en dan na een kleine rust, want er is nog heel wat te doen, maar met mannenmoed op stap! De Damstraat bevat mede onder zijne gevels een waar juweeltje, 't Is een trapgevel met goed beeldbouw-werk, pas ontdaan van de laag verf, waarmee gemakzucht en misplaatst gevoel voor bet schoone ze sedert jaren bedekt hadden. Wat karakteristieke koppen, wat fraaie lijnen zijn door die reinigingskuur te voorschijn gekomen. Braak man woont in het huis waartoe die gevel behoort. Ge weet nu meteen een uitstekend adres voor Uwe St. Nicolaas-koffie- of theetafel. De firma's Heenk en Dijken doen mede het hunne om een bezoek aan de Damstraat wel loonend te doen zijn. Linksaf komen we in de Lange Veerstraat. Het mooie magazijn van Huetinck, waar bijna alles te koop is, wat voor keuken, buiskamer, re ceptiekamer enz. mocht noodig zijn. De winkel van heerenartikelen van Merwart, door en duor soliede waren, en keurig geëtaleerd. Boas' sigaren winkel waar ge waarschijnlijk bet een of ander voor Uwe vrienden wilt koopen, is mede een goed adres voor varinas tabak zooals men die vroeger rookte. Van Zijl's prentenboek-en galan terie winkel is U natuurlijk bekend en zoo komen we in de Korte Veerstraat waar de keurige éta lages van Gebr. van Vriesland veel aandacht trek ken. Deze firma weet mede goed uit te stallen, waartoe zich dan ook de ruime winkel bijzonder goed leent. Gaan we nu even den hoek om naar 't Spaarne, daar heeft Schoolmeester zijne winkelramen heel aardig aangekleed, al is het dan ook met zaken, die met zijne artikelen niets te maken hebben. Stappen we nu even terug, dan breng ik U nog eens in de Anegang, waar in den varkeusslach- ters winkel, van Kuyk, No. 81, U eene séance van Seq_uah plastisch wordt voorgesteld in beeldekens van varkensvet. Men verdringt zich voor 't zon derlinge schouwspel. De Warmoesstraat mag tegenwoordig in de rei der winkelstraten ook genoemd worden. De Kin dervriend met zijne twee magazijnen trekken steeds de attentie van bet jonge volkje. Aardig, er de gesprekken eens af te luisteren van de kleine snui ters, die zich voor de winkelramen staan te ver lustigen in al de mooie dingen, die zij waarschijn lijk nooit bezitten zullen. Den winkel van Vernout kent ge en op de uit gebreide magazijnen van de firma Meijer behoe ven zeker de dames niet attent gemaakt te wor den. In de Schachelstraat vraagt het riet - en man - dewerkmagazijn van Uchtman een dergelijke winkel is bij Swaanswijk in de Jacobijnestraat Uwe attentie. Deze magazijnen zijn door de licht heid en sierlijkheid der goederen wel aanbevelens waard. Mogelijk hebt ge nog iets uit te zoeken in bet mooi ingerichte magazijn voor wand -, vloer - of vensterbedekking van Vau Niel in de Schachel straat. Een zeer nuttig en gewenscht cadeau is eene naaimachine. In deze zelfde straat is eene groote voorraad ter keuze bij Brandt. Nu doen we de Kleine Houtstraat aan, waar Prent- van den Berg als naar gewoonte weer wat nieuws heeft bedacht; thans een maritiem onder werp. Gaat het zienZoo ook zou ik u U aanra den, om op de oude Groenmarkt den koek- en ban ketwinkel van Kuipers te gaan zien. In de winkelkast ziet men daar het model van dat huis, keurig met suiker gegarneerd. Onze oude St. Bavo loopen we nog langs, want we herinneren ons dat hier of daar nog een hoofdbedeksel noodig is en dan willen wij hiervoor bij Boeree onzeninkoopdoen.Laat ik U nog een goed adres aanwijzen voor aller hande houtwerk voor huishoudelijk gebruik en geschilderde meubelen, soliede en billftk in jirijs. Het is bij H. Huykman in de Ridderstraat. Keurig zijn de vorige week nog gereed gemaakt de toonkasten van Von der Möhlcn op de Groo te markt. De linkerkast trekt bovenal veel kijkers door de doelmatige expositie van allerlëi dames-, en kinderwinterkleeding, waartoe gekozen is eene I voorstelling op bet gebied van ijsvermaak. Wilt ge noch iets aardigs, bezie dan ook het winkelraam en het Magazijn van huishoudelijke artikelen van firma Albert Bosch, Zijlstraat 26. j De eenvoudige versiering maakt een goed effect. De veelheid der artikelen noopt U stellig tot het doen van eene keuze. En nu moet ik U aan Uwe eigen goed gesternte overlaten. De drukte begint, het feest is ophan den de St. Nicolaas stemme U prettig en schenke U menig gelukkig oogenblik. Misschien wijs ik U in een volgend nummer nog wel het een en ander, dat Uwe aandacht ver- eischt. Kamer. Dinsdag kon wegens onvoltalligheid der leden de vooizit- ter liet appel nomial honden de zit ting niet op het vastgestelde unr geopend worden, en ving zij eerst te een nnr aan. Aan de orde was het wetsvoorwerp tot verhooging der Indische begrooting ter voorbereiding van de exploitatie door den Staat van de Ombilieën-steenkolenvelden. de heer Levyssohn Norman bestreed krach tig de Staats-exploitatie, op grond van de dalende kolenprijzen wegens de toenemende ontdekking van velden en het toenemend gebruik van elektriesch licht. Hij verde digde de aanvrage van de heeren Cluyse- naer en van Houten, die hoogst aanneme lijke voorwaarden bieden, terwijl daarbij het risiko voor de Reg. vervalt. De heer Vrolik konstateerde dat het kommercieele der zaak eerst later aan de orde zal komen en hoopt, dat de Reg. bij eene regeling van het v-voer, de Earner zal kennen, en haar niet voor een feit accompli zal stellen. De Min. van Eol. zag geen reden waarom de Staat niet bij wijze van proef de exploi tatie zal kunnen ondernemen, om de waarde der kolen te leeren kennenhet risiko acht hij zoo groot niet. Het wetsontwerp werd goedgekeurd met 79 tegen 4 stem men. Verder werden eenige kleine ontwer pen aangenomen. Daarna ving het alge meen debat over de Staatsbegrooting voor 1892 aan. 't Eerst was aan 't woord de heer Poelman, de nienwe afgevaardigde van Veendam. Hij verklaarde een oplossing der Sociale Ewestie voorop te stellende effening van maatschappelijke ongelijkhe den moet hoofddoel zijn voor elke regee ring, daar die kwestie volk en land be- heerscht. Spreker zou iedere Reg. steunen, die naar bereiking van dit doel streeft. Met ingenomenheid had hij deze Reg. en hare plannen begroet, maar hij vreesde, dat eenheid van de leidende gedachte daarin ontbreekt: dat kiesrechtnitbreiding te eng zou worden opgevat en belastingher vorming daardoor zou worden tegengehou den. Hervormingspolitiek zonder bepaald doel maakt, dat de Reg. niet bestnnrt, maar bestuurd wordt naar gril en luim van het oogenblik. Vooral drong Spreker aan op eene ruime kiesreohtuitbreiding tot de grenzen van algemeen kiesrecht, des noods door partieële grondwetsherziening. Hij zou aan de Staatsbegrooting zijne stem niet onthouden. Daarna voerde het woord de heer de Eanter, de nienwe af gevaardigde van Bergnm. Deze wilde ee nige punten bespreken, maar werd daarbij geïnterpelleerd door den Voorzitter, die hem er aan herinnerde, dat bespreking van speciale punten bij de Hoofdstukken behoort. Spreker handelde over het platte land in 't algemeen en de landhunr in 't bij zonder volgens hem de stiefkinderen der opvolgende Regeeringen. Hij schilderde den trenrigen toestand van beiden, en be weerde, dat aan het Ministerie mannen moeten verbonden worden, die het platte land kennen, een Landbouwzaad en eene Eommissie van Voorlichting. Spreker zette verder zijn standpunt uiteen. Ook hij wachtte op de daden der Regeering. De volgorde liet hij aan de Reg. over. Hij stelt er eene eer in te behooren tot de onde liberale gardemocht het blijken dat hij zich illuzies gemaakt had, hij zou dan toch blijven bij de beginselen der oude garde, anders zou hij tegen zijn ge weten handelen. In de zitting van Woensdag werd het algemeen debat over de Staatsbegrooting voortgezet. Evenals den vorigen dag del bnteerden een paar nieuwe leden, en we de heeren Noordtzij en Pijttersen, afge vaardigden van de distrikten Eampen en Sehoterland. De eerstgenoemde sloot zich aan bij de verklaring, bij het adres-debat door den heer Beelaerts omtrent de hou ding der antirevolutionairen afgelegd. Zeer uitvoerig besprak hij de kwestie der schei ding van Eerk en Staat, betoogde, dat dit beginsel niet was doorgevoerd en achtte volledige vrijmaking noodzakelijk. Hij wensehte, dat de Reg. eene hervorming zou voorbereiden, die binnenkort tot over gang kon leiden. Zoowel de financieele als de zedelijke zijde van het vraagstuk werd door hem beschouwd. Spreker drong aan op de herziening van de organiesche wet ten, opdat de kerkelijke gezindten niet gedrongen werden, zich te laten erkennen naar eene wet, volgens welke zij niet er kend begeeren te zijn. De tweede debu tant wees er op, dat de Reg. met vreugde was begroet als hervormingsgezind. Er heerscht, evenals na 1848, demokratieseh streven, dank zij ook de opwekkende kracht van den heer Domela Nieuwenhuis, den vorigen afgevaardigde van Sehoterland, wiens doel en middelen Spreker verklaar de overigens niet te deelen. Groote ver wachtingen heeft de uitslag der verkiezin gen opgewekt, als uitbreiding van het kiesrecht, verbetering van het belasting stelsel en sociale wetgeving. Spreker be treurde, dat de eerste voordrachten dezer Reg. zijn: een militiewet zonder persoon lijken dienstplicht, eene schntterijwet, die de beste krachten aan de schutterijen zal onttrekken, en een ontwerp tot instelling eener nieuwe ridderorde, welk laatste toch waarlijk niet tot het dringend noodige kan gerekend worden. Spreker eindigde zijn maiden-speech met den wensoh, dat de Reg. zich waarlijk hervormingsgezind zou betoonen. Wordt vervolgd. HAARLEM, 1 December 1891. Ds. W. R. Poolman herdacht Zon dag morgen voor een groote schare het feest zijner 25 jarige ambtsbediening te Haarlem. Tot text had hij de woorden gekozen. Collosensen 3i vs. 15b „en weest dankbaar''. Aan het einde sprak zijn ambt genoot ds. Mees eenige hartelijke woorden om hem uit naam van velen wier vriend en raadsman hij geweest was die hij door zijn werk en prediking had gesticht, te danken. De gemeente zong hem bij het eindige de aldus gewijzigde woorden toe uit den 134sten psalm: Dat 's Heeren zegen op u daal, Zijn lieht uw levenspad bestraal, Hij sehonk u kracht, Zijn naam zij eer, Zoo looft nu aller Heeren Heer! De geschenken die den heer W. R. Pool man uit naam van den kerkeraad en ge meenteleden werden aangeboden, bestaau uit een zilver Lutherbeeld, genomen naar het bekende Luther, denkmal te Worms ontworpen en geleverd door de firma I.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1