Nieuwsberichten. Het verzoek van Volksbelang wordt met 20 tegen 2 stemmen verworpen. Een orediet voor bestrating bewesten der Leidsehe Vaart wordt toegestaan. Een verzoek van Volksbelang om ge bruik van een gemeentelokaal voor het honden van een winteronrsus wordt afge wezen. De gemeente wil de Doelen, welke daar voor was aangevraagd, allen voor den dienst der schutterij gebruiken. Ook geeft zij niet anders dan tijdelijk en bij hooge nood zakelijkheid haar lokalen aan partikuliere vereenigingen. Daarom is ook dezen winter de school aan den Heer van de Poll geweigerd. Men kan aan den een niet toestaan wat den ander wordt afgeslagen. De overname van grond aan den KI. Houtweg wordt goedgekeurd, evenals het rapport der Commissie voor de bezwaar schriften. Tot Wethouder wordt benoemd de Heer Mr. H. Enschede, die de benoeming nog 24 uren in beraad wil nemen. De Heer Enschedé heeft Donderdag de benoeming aangenomen. Tot regent van het Groote Gasthuis wordt benoemd de Heer G. van Dieren Bijvoet. Tot leden der Commissie van M. O. Mr. L. C. Kronenberg, Mr. P. H. Vege en Mr. A. A. van der Merseh. Aan den Heer J. A. Lode wij ka wordt eervol ontslag verleend als lid der PI. Comissie v. toezicht op het L. O. Het rapport van den gasopzichter wordt voor kennisgeving aangenomen. Wat de verlichting in de Raadzaal be treft was een aanzienlijke vooruitgang te bespeuren. Van de smeerkaarsen waren we tot waskaarsen gevorderd, die thans overal hun stil en deftig licht verspreidden. De Heer Sneltjes deed nog een nieuw aan bod van een stuk land voor schoolbou w,thans behoorende aan den Heer Zuiderhoff, en te koop voor f 3 per meter. De Heer Krol vreesde dat de bepaling om zich bij de drnkwerkbestekken, tot Haarlem te beperken, bij B en W. beginsel zou worden en stelde daarvan de nadeelen in het licht. B. en W. verklaarden evenwel, dat ze hier aan niet dachten, maar alleen om de be zwaren, die het drukken in Utrecht op geleverd had, terruggekeerd waren tot de oude gewoonte om het hier ter stede te laten uitvoeren, evenals dat ook met de schoolbehoeften het geval was. Hierdoor gerustgesteld ging de verga dering uiteen. UIT PARIJS. DE HOLLANDSCHE SCHILDERS TE PARIJS. Dinsdag jl. is te Parijs eene tentoonstel ling geopend in het Pavilion de le Ville aan de Champs Eylsées, uitsluitend van Hollandsche schilderstukken van heden- daagsche meesters. De Kunstclub te Rot terdam heeft het initiatief hiertoe genomen en dank zij de welwillende medewerking van vele kunstvrienden in het bezit van schilderijen van Hollandsche meesters, is zij er in geslaagd eene verzameling bijeen te brengen, die door hare belangrijkheid ongetwijfeld vele bezoekers zal trekken. Onze oude kunst, waarvan eene uitgezochte verzameling in de zalen het van Louvre aan wezig is, is mooi en indrukwekkend, doch onze hedendaagsche schilders spreken, door de vele musea-bezoekers, die geen schilders zijn, meer rechtstreeks tot het hart. Het meesterlijke in eene schilderij van Rem brandt wordt ons eerst dan goed duidelijk wanneer een „man van het vak" er ons opmerkzaam op gemaakt heeft, doch een „Mesdag", een „Israels" of een „Apol" trekken ons onmiddellijk aanzulke strand gezichten, zulke echt Hollandsche tafereel- jesen zulke wintergezichten hebben wij met eigen oogen gezien, en kunnen wij met onze negentiende-eeuwsche kunstkennis begrijpen. Holland leeft voor ons hier te midden van het woelige, drukke Parijs, en het doet ons aangenaam aan weder eens de zee, of de duinen, of een bekend Hol- landsch stadsgezichtje te zien, al is het dan ook slechts op het doek gebracht met middelen, dienstbaar aan de schilderkunst. Een genot is deze tentoonstelling te-meer, omdat men alles op zijn gemak in eenige uren kan genieten, en dat men dan juist genoeg gezien heeft, om de pas ontvangen indrukken in zijn ziel opte-nemen ener in te behouden wanneer wij evenwel een paar uur doorgebracht hebben in het Louvre of in het Museum te Versailles, dan draaien al die kunstschatten in bonte mengeling voor onze oogen door elkander, dan heb ben wij te-veel gezien, dat wij niet be grijpen kunnen, dat ons afgemat heeft, en dat ons derhalve geen waar en big vend kunstgenot heeft kunnen schenken. Dit „Pavilion" is eenvoudig versierd met, de Hollandsche en Fransche vlaggen, met het Nederlandsehe wapen, waaronder het sym pathieke portret hangt van onzen onver- getelijken Prins Hendrik, welwillend ter opluistering afgestaan door den kunstschil der C. Bisschop, wiens portret en dat zij ner vrouw ook deze verzameling versieren. Onder de vele schilders van naam, die hier door hunne voortbrengselen vertegen woordigd zijn, noem ik in de eerste plaats Jozef Israëls; veertien meesterstukken, allen het intieme Hollandsche leven we dergevende, zgn er van hem aanwezig, waarvan er twaalf door Mr. Forbes, den bekenden kunstkenner te Londen voor deze tentoonstelling ter leen zgn afgestaan. Ver volgens zgn o. a. vertegenwoordigdMes dag, Théo Mesdag, Klinkenberg, Mauve, Apol, Bisschop, Blommers, de Marissen, Artz, M. ten Gate, Roelofs, Witkamp en nog zoovele anderen, te veel om op-te- noemen, en allen tot onze eerste meesters behoorende. Van de Hollandsche schilde ressen is Thérèse Schwartze vertegen woordig, terwgl een eenige collectie honden en katten de bekwame meesterhand van Mevrouw Ronner verraadt. De Fransche pers spreekt op de meest waardeerende wijze over onze hedendaag sche schilders en is vol lof over deze ver zameling. Vele liefhebbers zullen dan ook, zoo wij hopen, deze tentoonstelling met een bezoek vereeren, daar zij veel kunst waarde bezit en dus veel te genieten geeft, eu ook omdat de opbrengst der entrée's door de Hollandsche Commissie voor de armen te Parijs bestemd is. Winst of geld bejag is geheel en al uitgesloten, en het is dus een kunsttentoonstelling enkel en alleen om der Knnst'wille. SPOORWEG ONGELUK HALFWEG. Dinsdagavond te 9 uur 5 min. uur liep een uit 60, deels beladen deels onbeladen wa gons bestaande goederentrein met volle vaart op het zijspoor waar ze moest big - ven staan om den onmiddellijk volgenden personentrein 57, te 9 uur van Amster dam vertrokken, te doen passeerende stuitheuvel werd geheel vernield, de loco motief met tender en bagagewagen wer den in het talud geworpen en midden in den trein negen licht beladen wagons op en in elkaar gedrongen, de overige bleven, slechts twee uitgezonderd, op de rails. De vernielde wagons geleken een 15 Meter hoogen, wild in elkaar geworpen, hoop van zware stukken hout en ijzer vermengd met koopmansgoederen, als, vleesch, spek, tabak, vaten enz; uit deze ruïne werd de remmer Deijer gehaald en per draagbaar naar het station gebracht. Wonder genoeg kwam het overige perso nen zonder letsel vrij, terwgl de inmid dels aangekomen geneesheer Melchior een verbrijzelden voet en eenige lichte kneu zingen bij dien remmer constateerde. In- tusschen waren de treinen 57 en 123 van Amsterdam en 40 van Haarlem langzaam tot aan de plaats des onheils genaderd, met ruim 2 uur oponthoud liet men de reizigers uitstappen en van treinen ver wisselen ternauwernood liet de ruïne op de spoorbaan een pad voor de passeerende reizigers over, welke passage door de flam bouwen vreemdsoortig werd verlicht, ter wgl die ruïne daarbij een huiveringwekken- den aanblik opleverde. Op dezelfde wijze werd ook gedaan bij de volgende treinen, zoodat de reizigers den laatsten te circa 3 uur des nachts te Amsterdam en Haar lem aankwamen. Met den laatsten trein werd ook de remmer vervoerd en vervol gens in het gasthuis te Amsterdam opge nomen. Ondanks de ijverige inspanning was Woensdag morgen de weg nog niet vrij en moest met groot oponthoud weder verwisseld en teruggereden worden bg de drukke personentreinen te 9 uur was dit bij het onstuimige weder ver van aange naam; tot ruim lOVs unr bleef de dienst der treinen en daarmede ook die der pos tergen geheel in de war. Met behulp van twee locomotieven, die de groote stukken hout en ijzer uit elkaar trokken, was te 10% uur één spoor vrij en te 3% des namiddags ook het tweede, zoodat daarna de treinenloop weder eregeld plaats vond. Donderdag namiddag was ook het geheele derdo Spoor ontruimd en Vrijdag ochtend wem een begin gemaakt met het ontgra ven der machine. Honderden menschen bezochten Woens dag de plaats des onheils. Nieuwe ploegen arbeiders begonnen Woensdagavond weder den arbeid, zoodat Donderdagmorgen reeds veel was wegge ruimd en naar de werkplaatsen te Haar lem gevoerd. De machine „Thomas a Kern- pis," lag nog in het taludde opheffing van dit lichaam zal tijd en moeite kosten. De oorzaak van het ongeval wordt aan den machinist geweten, ofschoon deze be weert, dat de seinlichten te laat zichtbaar waren gesteld en men reeds het voorgaan de blok „onveilig" had moeten stellen, wijl een goederentrein niet zoo spoedig als een personentrein kan remmen. HAARLEM, 4 December 1891. In de maand November is in de Stuivers Spaarbank van de afdeeling Haar lem van den Volksbond in 402 posten ingebracht f 691,33' in 51 posten terug betaald ƒ2968,06 en zgn 7 nieuwe boekjes afgegeven. Naar wij vernemen zal de Haar- lemsche Mannenzangvereeniging Crescendo haar eerste Concert in dit seizoen geven op Vrijdag 18 December a. s. in de Con certzaal der Sociteit Vereeniging. Als So listen zullen daarbg medewerken Mej. Amanda Eberlé, Concert zangeres te Rot terdam en Mej. Gertrud Winzer, Harpiste van het Concertgebouw te Amsterdam. Het koor zal voordragen Frühlingsym- phonie van Mas Weinzierl, Hymne a la Nature van Tilman, Das Todtenvolk van Hegar, benevens 6 oud Nederlandsohe Lie deren door den Directeur van Crescendo den Heer N. H. Andriessen voor mannen koor bewerkt. Crescendo is voornemens bij reorganisatie van het Gemeen telg k Muziekkorps haar tweede concert te geven met medewerking van dat korps. Op het alphabetisch gestelde zeven tal ter voorziening in de vacature voor hoofd der school in de gemeente Schoten komen o. a. voor de h. h. J. de Weeger onderwijzer aan school D en J. Teppema onderwijzer aan de R. K. Parochiale jon gensschool voor on- en minvermogenden alhier. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zal aanstaanden Zondag de buste van den Admiraal "de Suffren nog ten toon gesteld zijn, In het trapportaal aan het Museum zal weldra een tentoonstelling gehouden wor den van het sedert September 91 vervaar digde werk der leerlingen van de aan het Museum verbondenKunslnij verheidsscbool. Des Zondags is de toegang vrij. Naar wg vernemen slaagden van den Cursus ter opleiding van onderwijzers en onderwgzeressen voor het examen lett. J, art. 2 (vrije en ordeoefeningen) der Gymnastiek, welke door den Heer A.J. Meijerink alhier werd gegeven, 5 Dames en 7 Heeren. - Gisteren is ahlier naar het St. Eli sabeths Gasthuis overgebracht eene 70 jarige vrouw die aan het bovenlijf hevige brandwonden had bekomen in hare wo ning aan het Krom alwaar hare kleeding in aanraking was gekomen met een bran dende kaars. Haar man die haar te hulp was gakomen heeft daarbg zich aan beide beenen en handen gebrand. Gisteren morgen ten 7Vs nur is brand ontstaan in een lokaal behoorende aan de Sociëteit Vereeniging in de Lange Begijnestraat, zijnde het zoogenaamde lam- penhok, waarvan de oorzaak onbekend, maar wordt toegeschreven aan onvoorzich tigheid met licht. De brand werd door den lampenist ontdekt en is door de politie met haar slangenwagen en het personeel der drukkerij van de Heeren Joh. Enschedé en Zonen gebluscht. Alles is verzekerd. In de eerste lezing te houden aan staanden Maandag avond in Weten en Wer ken zal de Heer Dr. Johs. Dyserinck van Rotterdam als spreker optreden. Bg de godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 6 December 1891 in de Noorderkerk optreden des voormid dags ten 10 en des namiddags ten 6 ure de heer M. Visser van Oosthem. Woensdag den 9 December 1891 des avonds te acht ure Ds. Mulder. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s. v. p. een klein plaatsje in Uw blad voor het volgende In Uw nummer van 28 Nov. 11. doet U of Uw wandelaar, die de St. Nicolaas étalages bespreekt, de belangstellende vraag of de mooie porseleinen potten, die mijn oude huis sierden en steeds de aandacht trokken, nog in wezen zouden zgn? In beleefd antwoord daarop diene, dat bedoel de potten niet alleen nog in wezen zgn, maar ook nog steeds de aandacht trekken van ieder, die mij de eer aandoet mgn winkel te bezoeken, ook zelfs van menig voorbijganger, die ze, door de spiegelruit heen, gewaar wordt, Stonden ze vroeger voor de ramen van de oude ..Snuifmolen" (het huis onder de boompjes) en later in 1869, na de ver bouwing van dat perceel voor de ramen van het nieuwe huis, in 1875 bij den verkoop van mijn huis aan de sociëteit Trou moet Blycken, en de verplaatsing mijner zaak naar zijne tegenwoordige plaats, konden ze voor ééne spiegelruit niet aldus geëtaleerd worden, en prijken ze dus op mahoniehouten consoles, rond gaande langs mijne winkelkasten. Bij de verplaatsing werden eenige die defect waren geworden, op keurige wijze door den se dert overleden Heer J. D. Fransse gere pareerd, en bood deze kunstkenner mg bij die gelegenheid voor een exemplaar waarop de snuifmolen geschilderd is een vrij be langrijke som gelds. Zeer vele aanzoeken tot verkoop kreeg ik van antiquaren in de meer dan veertig jaren, dat ze in mgn bezit zgn. Ze zijn nu ongeveer eene eeuw oud, maar steeds als aan den heer Fran se was mijn antwoord: Ze zgn niet te koop, daar ze de trots en de glorie mijnat: oude zaak zijn. Met de plaatsing dezer inlichting aan den belangstellenden vrager zult U mij zeer verplichten en betuig ik U in dat geval bij voorbaat mijnen dank Hoogachtend. Uw dw. dienaar S. BERTRAM. Firma Wed. Kruseman Zn. 3 Dec. 1891. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. •27 Nov. J. Ensink en H. Janssen. E. van IJsseldijk en S. Withof.2 Dec. F. G. M. Koek en J. E. Hompes. P. J. Kloos en N. Gaarkeuken. ONDERTROUWD. 2 Deo. M. C. Ebli en M. C. Hilterman. J. Verheul en W. Tijssen. G. Jansen en J. C. van Broekhuizen. L. Harpe en W. Vervat. 3Dec.H. M. P.van Emmerik en D. Koopman. GEBOORTEN. 25 Nov. S. M. van Wunnik geb. Kaazenz. 26 Nov. G. Kievit geb. de Haan z. H. C. Bruinier geb. Sclmtihart z. C. E. Peyra geb. Otter z. A. C. R Scheelings geb. Sikman z. 27 Nov. C. A. Smits geb. Erdtsieck. J. Ewoldt geb. Helsloot d. T. W Jkes geb. Ver schoor z. 28 Nov. G Scheen geb. Heuter d. 29 Nov. E. T. A. Kwekkeboom geb. Man- gelsdorf z. R. A. Kwast geb. Wessels d. J. C. Visser geb. Leis z. D. Zipp geb. Beek d. (levenl.) A. Maaskant geb. de Wit d. 30 Nov. M. de Wildt geb. Arons z. 1 Dec. S. J. Hage geb. Vring z. M. van Vclzen geb. van Rijn (levenlIDekker geb. Schuit z. M. Bijster geb. Nienkemper z 2 Dec. H. J. franken geb. Dieks z. A. H. de Graaf geb. de Groot z. J. Germans geb. van Brinkom z. G. C. Kuiken geb. Eaase d H. Hetem geb. de Wit z. A. H. C. Boondersgeb. Boom z. A. van der Molen geb. Reinaïdaz. 3 Dec. G. van der Weijden geb. van der Vies d. J. M. Kromhout geb. Arxboek z. OVERLEDEN. 25 Nov. F. Veen 64 j. Ged. Oudegracht. J. Wille 3 md. z. Glasblazerstraat. 26 Nov. A. J. Hulsboseh 22 j. Kampersingel. A. M. Bos 64 j. Gierstraat. A. M. Röben 5 j.d. Ursulasteeg. J. C. Abrahams3j.d.Gasthuis- vest.27 Nov. F.C. Bahlen 2 j.z. Nassaulaan. A. A. M. Voorting 12 dg. z. Wagemakers- laan. 28 Nov. J. I. Wolzak 14 j. d. Leidsehe straat. 29 Nov. H. Niesten 81 j. Patientie- straat. M. J. Kimman 31 j. Plein. J. M. Zoet 3 j. Nassaulaau. 30 Dec. C. M. Durge 2 j. d. Morinnesteeg. H. F. Opdam 2 md. z. Smedestraat. M. Groenendaal geb. Wijkhui zen 67 j. Breest.raat. D. H. Bakker 21 dg. z. Leidsehevaart. 2 Dec. G. F. Donker geb. Bus 81 j. Zijlstraat. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 8 December 1891, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. fuga op den nasm BachSchumann. 2. Sonate No. 6.J. S. Bach. a. Vivace, b Lento, c. Allegro. 3. Marehe pontificaleLemmens. 4. Ele'vationSaint-Saen9„ 5. Fiuale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2