Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 102. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. van WOENSDAG 23 December 1891. Eersten en Tweeden Kerstdag ZONDAG 27 Dec. 1891. TELEPHOONNUMMER pT 0' A IF'5*' T f*? flFi ~t3 TELEPH ONISCHE VERBINDING 144 11 «O,: «O» IV -LJ «ELl JM, O W JLJ. met AMSTERDAM. iDMnnBtD ABONNEMENTSPRIJS: „7/,,,.Tnn 777771 Per drie maandsnT ,25. VERSCHIJNT franco p. post —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Wegens de Kerstdagen zal dit Blad Vrijdag niet verschijnen. op en Eerste Kerstdag. Collecte voor de school voor on- en min vermogenden in alle beurten der Ned. Herv. Gemeente, behalve Babenesserkerk. Groote Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. 's Avonds 6 nre, Swaan. 3e tekst. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, B. ter Haar Romenyem.- pred. te 's Gravenhage. (Voor Barbas). Zondag. Voorm. 10 nre, Barbas. Nam. 2 ure, Swaan. 9e Zondag, 's Avonds 6 ure, van Lennep. Nieuwe Kerk. Eerste Kerstdag Voorm. 10 ure, van Lennep. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, Moeton. 4e tekst. Zondag. Voorm. 10 nre, Bax, pred. te Haarlemmermeer. Jans-Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, pred. te Beverwijk. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Barbas. Zondag. Voorm. 10 nre, Moeton. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, Moeton. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Feestelijke uitdeeling van kleedingstukken enz. aan kindereD, die de Kinderkerk bezoeken. Spreker: Dr, van Lennep. Zondag. Voorm. 10 nre, Swaan. Waalsche Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, Debry. Collecte ponr la Société de l'histoire des Eglises Wallonne8. Zondag. Pas de service. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, Mulder. Zondag. Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre. Schotel. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Schotel. Zondag. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, Mees. 's Avo nds 6V2 nre, Poolman. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, Poolman. Halfjaarlijksche collecte voor het weeshnis. Zondag. Voorm. 10 nre, Dr. P. H. llitter, van Amsterdam, 's Avonds geen dienst. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, Hesta. 's Avonds 6 ure, de Vries. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, Craandijk. Zondag. Voorm. 10 nre, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Collecte voor de Remonstr. Broederschap. Tweede Kerstdag. Geen dienst. Zondag. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, Weiss. Zondag. Goen dienst. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, G. A, Hoog Pred. te Haarlem. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, J. A. Gerth van Wijk, Pred. te 's-Gravenhage. Zondag. Voorm. 10 nre, M. F. van Lennep, Pred. te Haarlem. Beverwijk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, B. Jelgersma, Rustend Pred. te Meerenberg. Collecte voor noodlijdende kerken en personen. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Collecte voor noodlijdende kerken en personen. Zondag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 21/2 nre, J. C. Boon, Kinderkerk, Kerstboom. Evang. Luthersche Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Zondag. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Zondag, Voorm. 10 nre, Sepp. Bloemendaal. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Collecte voor de Christelijke school. Nam. I1/2 ure, Kerstviering der Zondag school in het lokaal „Maranatha". Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, J. 1). van Arkel. Zondag. Voorm. 10 ure, G. A. Hoog, Pred. te Haarlem. Maandag 28 December, 's avonds 7 ure in de kerk, openbare uitvoering van de Haarlemsche Zangvereeniging Hal lelujah", Directenr de Heer Strating. SprekerJ. D. van Arkel. Programma's a 15 ct. 's avonds te he komen aan den hoofdingang. Heemstede. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Zondag. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Hillegom. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre. M. Buchli Fest. 's Avonds 6 nre, M. Buchli Fest. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Zondag. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen- Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld CEz. 's Avonds 6 uïe, C. van Koetsveld CEz. Toeede Kerstdag. Voorm. 10 nre, geen dienst, j 's Avonds 5 ure, Pvijourtacelicg met Kerst boom voor de kinderen der Zondag school. Collecte voor de weezen te Neerbosch. Zondag. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld CEz. Bij de godsdienstoefeningen op eersten Kerstdag en Zondag 27 Dec. collecte voor inwendige zending. Sandpoort. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, geen dienst. Zondag. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Pred. te Velsen. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, geen dienst. Zondag. Nam. 2 nre, J. Kuylman, Pred. te Heemstede. Velsen. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Avonds 5 nnr, H. Waardenburg. Tweede Kerstdag. 's Avonds 41/2 nre, Kerstfeest voor de kinderen der Zondagschool. Zondag. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg. Zandvoort. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Zondag. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Zanggenot en Crescendo. Beide bovengenoemde mannenzangver- eenigingen gaven de vorige week (Don derdag en Vrijdag) hare eerste uitvoe ring in het seizoen. Zanggenot stond daarbij voor de eerste maal onder de leiding van den heer B. J. Visscher, onderwijzer alhier, die ten gevolge van het bedanken van den heer W. Wiegant de directie op zich heeft ge nomen. Met genoegen hebben wij den nieuwen directeur aan het werk gezien en we meenen na het gehoorde Zanggenot gelnk te mogen wenschen met hare kenze. De beide koren onder No. 3 van het pro gramma van Mendelssohn en Knhlan gaven ons een duidelijk begrip van de wij ze, waarop de heer Visscher zijne zangers wil leeren zingen. Wij mogen zeggen leer en zingen, omdat Zanggenot, al heeft do vereeniging de viering van het twintig jarig bestaan reeds achter den mg bijna geheel bestaat nit jonge leden, die nog kort de zangknnst beoefenen. In de koren isreeds een goed ensemble gebracht en op verdien stelijke wijze zijn reeds de eischen van tekstuitspraak een nnanceering bevredigd. Het klankvolume en het klankgehalte zijn in het nieuwe Zanggenot minder dan in het oude,vele goede krachten zijn der vereeniging ontrouw geworden doch ook hierin zal mettertijd wel weder ver betering komen, daar het den nienwen di rectenr niet ontbreekt aan bekwaamheid en ernstigen wil. Van de solo's hoorden wij, even als van de koren, die uit het eerste deel van het programma. De heer C. Blazer speelde daarin tot aller genoegen eene Fantasie van den Franschen cellist Fran- chomme de mooie toon van zijn instru ment in de gedragen thema's en de aan gename voordracht trokken altijd bij zijn spel de aandacht. De heer J. B. Peira mooht veel bijval inoogsten met de ver tolking van eenige liederen voor bariton de welwillendheid, waarmede deze ver dienstelijke zanger Mejuffrouw Koot uit Alkmaar verving, werd door de aanwe zigen zeer op prijs gesteld. Crescendo gaf haar talrijk ledental een zeldzaam en eigenaardig genot door de uitvoering van een zestal Ond- Neder- landsche liederen voor mannenkoor, be werkt door den heer N. H. Andriessen. De verzen zijn genomen nit den Neder- Landtschen Gedenck Clanck van Adria- nns Valerius (1625) en in het tekstboek je met korte aanteekeningen toegelicht door den heer J. W. Enschedé, die zich met bijzondere liefde in de schoonheden van deze kernachtige poëzie vermeit. In het Nederlandsehe Liederboek, uitgegeven door het Willems- Fonds te Gent zijn eenige van deze liederen, voor ëéne zang stem bewerkt door Dr. A. D. Loman, opgenomen. Te oordeelen naar den eersten indrnk meenen wij, dat de Heer Andriessen in de muzikale bearbeiding zeer gelukkig is geweest en den rechten toon heeft weten te treffen. Een edele geestdrift kenmerk te de uitvoering er van en deze liet niet na aanstekelijk te werken op de hoorders, althans na het Wilhelmus van Nassouwen brak een storm van toejuichingen los. Reeds in 1551 schreef de Antwerpsche muziekuitgever Tielman Snsato in de voorrede van zijn eerste Musyck boexken o.a. „Laet ons dan voortane alle neer- sticheyt doen om onse vaderlandsche mu- sycks, die niet van minder konst en de soeticheit en is dan andere, alomme int openbaer en de gemeyn gebruick te bren- gene". Nn in onze dagen de zin voor het nitheemsche bij de kenze van liederen in het algemeen, het nationale zoo dikwijls verdringt, mag zeker de goede wensch van Susato in herinnering worden ge bracht. Aan den heer Andriessen de eer voor onze mannen-zangvereenigingen iets

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1