com I Teyler'sSti Populair Coi De Man nu Wassenbe Nieuwsberichten. 3 Februar] JTJFFROl MULTAT Amsteri bij Dagen! Na afloop B Zondag 27 Decern 3uitengewone Vo Hollandsch Tooneelg 'lOCIKTHT „VERE te hebben gedaan in de gewenschte rich ting. De andere koien door Crescendo gezoDgen Friihlïngssgmphonie van Max van Wein- zierl, Marif jaeren van Andriessen, Hymne d la Nature van A. Tilman en Das Tod tenvolk van Hegar, bevielen in meerdere en mindere mate alle goed, het laatste was vooral niet het minste en bewees, dat de heer Andriessen in 't bijzonder veel werk maakt van de voordracht. Solisten bij dit concert waren: Mejuf frouw Amanda Eberlé nit Rotterdam en mejuffrouw Gertrud Winzer, Harpiste van het Concertgebouw te Amsterdam. De eerste zong met eene mooie, frissche stem eenige liederen haar succes zou grooter geweest zijn, indien de stem minder vi breerde en de voordracht inniger ware geweest. Mej. Winzer behandelde haar in strument met groote waardigheid en bracht evenals Mej. Eberlé op aangename wijze afwisseling in het programma van Crescen do's goed geslaagde concert. Tweede Kamer. De Min. van Binnenl. zaken verklaarde in de zitting van Vrij dag nog, dat wijziging der Artsenwet geen verandering brengen zal in de bepa lingen op het Hoogcr Onderwijs. Bij een herziening der Wet op het H. O. zou hij niet de door den heer Vermeulen bedoelde wijzigingen kunnen aanbrengen. De Min. overweegt een akademiesche voorbereiding te eischen voor taalleeraren voor het M. O. Het volgend jaar zal de uitslag der overwegingen over het oprichten van een leerstoel in de psychiatrie zich openbaren. De heeren Vermeulen cd de Beaufort re pliceerden. Bij de afdeeling Middelbaar Onderwijs drong de heer Heldt aan op de kostelooze toeloelating van jongelieden de Min. beloofde dit in overweging te znllen nemen. Eenige gedachten wisseling had plaats over den tijd, waarop zou be handeld worden de motie van den heer Schepel, die verklaarde nu die motie niet voor te stellen, doch er later op te zullen terug komen. De heer Veegens wisselde met den Min. van gedachten over de voordrach ten bij benoemingen van hoogleeraren en leeraren der Polytechniesche School. De heer Pynacker Hordijk wenschte de Rijks landbouwschool meer bizonder geschikt te maken voor de Kolonialen landbouwde Min. beloofde dit bij de reorganizatie der school in overweging te zullen nemen. De heer Vermeulen drong aan op een onder zoek, of de subsidieën voor de industrie scholen voor meisjes wel te rechtvaardigen zijn, en de heer van Gijn wenschte de subsidieën voor H. B. scholen voor meisjes weder op de begrooting gebracht te zien. De MiD. zou het onderzoek naar de indus triescholen instellen, en beloofde den heer v. Gijn overweging. De heer van Beunin- gen sprak een woord ten gunste van de scholen voor ambachts-onderwijs. De heer Vermeulen wilde zijne stem niet onthouden aan de voor laatstgenoemd onderwijs voor gestelde subsidies, mits gezorgd werd, dat de gesubsidieerde ambachtsscholen aan hare bestemming de vorming van bekwame ambachtslieden big ven beantwoorden. De heer v. Velzen achtte subsidieering van 't ambachtsonderwijs goed, maar wenschte, dat eenig schoolgeld gevorderd werd van hen die dat konden betalen. De heer Heldt wees op de stelselloosheid der Reg. omtrent hetgeen onder ambachts-onderwijs moet worden verstaan. Hij wenschte wettelijke regeling van het leerlingwezen. De heer Rink betreurde, dat maar enkele ambachts scholen gesubsideerd werden, en drong aan op hulp voor de school te Arnhem, de oudste in den lande. Maandag heeft het nieuw benoemde lid voor Tiel, de heer Tydeman, tot wiens toelating besloten was, na beëediging, zit ting genomen. Het debat over Hoofdst. V. Binnenl Zaken), werd voortgezet, De motie van den heer A. van Dedem, waarover in de vorige zitting de stemmen gestaakt hadden, werd, na bestrijding door de heeren de Beaufort, Reekers en de Kanter, ingetrok ken, omdat de voorsteller vreesde, dat nu eene partijstemming volgen zou, en daar door het wettig effekt, Vrijdag verkregen, zou vervallen. De posten voor proefstation, proefvelden en paardenrassen, bij Binnenl. zaken, werden daarop goedgekeurd. Na eenig debat, waaraan de heeren de Kanter, Zaayer, v. Velzen en de Minister deel namen, en na replieken werd art. 116 subsidieën voor de ambachtsscholen) goed gekeurd. Op eene vraag van den heer Perf had de Min. geantwoord, dat hij zoo mo gelijk de Zuid-Hollandsche leerhoeve voor zuivelbereiding steunen zou. Bij de afdee ling Lager Onderwijs drongen de heeren de Meyier en Vermeulen aan op maatre gelen, om oude en gebrekkige onderwijzers vrij te stellen van het examen in de vrije en orde-oefeningen. Laatstgenoemde spre ker wees op het toenemend publiek optre den van openbare onderwijzers ter verkon diging van antimaatschappelijke en anti nationale stellingen. De Min. antwoordde, dat, zoodra alle examenverslagen ontvan gen zullen zijn, overwogen zal worden, wat te doen, om aan de bezwaren tegen de examens in orde-oefeningen te gemoet te komen. Den heer Vermeulen antwoordde hg, dat hem geene feiten bekend zijn, die recht kunnen geven op de door dat lid gemaakte opmerking, dat de geest der open bare onderwijzers nadeelig zeu zijn voor onze nationale inst Hingen, tegen welke uitlating hg ernstig protesteerde. Bij art. 14.4 bestreed de heer Vermeulen en ver dedigde de heer Zaayer het subsidie voor de Vereeniging tot bevordering van het handswerksonderwijs te Amsterdam. Na verdediging door den Min. en repliek van den heer Vermeulen werd ook dit art. goedgekeurd. In de avondzitting besprak de heer Lief- tinck het onderhoud van de ruïne van Brederode, waarop de Min. antwoordde dat het Prov. Bestnur van Noordholland zich reeds lang met deze zaak bezig houdt, en dat ook zijns inziens een krasse maat regel noodig zal zijn, om gang achter het werk te zetten. De heer Pyttersen pleitte, met minder gunstig gevolg, de aanvraag op Rijks-subsidie voor de restauratie van het Stadhuis te Bolsward. De begrooting voor de Landsdrukkerij werd goedgekeurd. Toen kwamen aan de orde de wetsontwer pen tot aiwijking van de regels der ge meentewet omtrent plaatselijke belastingen. Dat voor de Gemeente Vhssingen, die een opbrengst van 27.000 uit den akcijns op het gedistilleerd behoeft, en bovendien nog een heffing van ƒ19.000 uit akcijns op de tarwe noodig heeft, om haar bud get te doen kloppen, deed een uitvoerig debat ontstaan tusschen den heer Veegens, die als amendement voorstelde, de ge maalbelasting slechts voor een jaar toe te staan, en den heer Smit, vroeger Burge meester van Vlissingen, die trachtte aan te toonen, dat de gemeente den akcijns niet missen kan. Nadat de Minister de aanneming van het amendement ontraden, en den heer Smit gerepliceerd had, werd het am. met 54 tegen 20 stemmen ver worpen, waarna Hoofdst. V. zonder hoof delijke stemmen werd aangenomen. Aan de orde was toen Hoofdst. VI. der Staatsbe- grooting {Marine.) De heer Viruly Ver- brugge was ditmaal welwillend gezind je gens deze begrooting. Hij zag echter in dit Hoofdstuk grootendeels een kredietwet, en hg wilde zijne stem vóór het Hoofd stuk niet bindend geacht hebben voor het vervolg, te meer daar hij ook wel aan merkingen had. Hg wees op het nuttelooze van het uitzenden van oorlogsschepen „ver toon der slag", vroeg voor alsnog niet over legging van het rapport der Marine-Kom missie, maar wel dat van 1890, desnoods onder geheimhouding, besprak 's Ministers plannen betreffende de werven, enkritizeer de de aanbestedingen voor Marine, waarmee zonder vast beginsel gehandeld werd. Ver der was hij van oordeel, dat de sedentaire betrekkingen, de zoogenaamde „baantjes aan wal", moesten worden ingekrompen en vereenigd. Ook de heer Guyot keurde de begrooting goed als kredietwet, maar meen de, dat zij dan meer het karakter daarvan had moeten dragen, b.v. in zake admini stratie, reparatie, werven en marine-direk- tie. Hij wilde liefst wettelijke organizatie, in allen gevalle vastheid van regeling, in verband met de financieele kraohten en de koloniale behoeften. Er moet een band bestaan tusschen materieel en personeel. Dit laatste moet op voet van vrede ge- organizeerd worden, en de rezerve voor oorlogstijd voorbereid. Verder besprak Spreker het verblijf in Indië, dat niet te lang moet duren, de noodzakelijkheid van stel selmatige regeling van het korps officier- machinisten, en het wenschelijke van het brengen van eenheid in de regeling van den torpedodienst, waarvan de standplaats Willemsoord moet zijn. De bestemming van de werf te Amsterdam moet samen hangen met de beslissing over het nieuw aan te schaffen materieel. De heer Land wees ook op de noodzakelijkheid van de verbetering van het materiëel, dat hoofd zakelijk moet dienen tot verbetering van de zeegaten. Ook wilde hg een vast plan van organizatie en zooveel mogelijk bezuiniging. Verder drong hg aan op beperking der Indiesche militaire marine, en op verhoo ging van pensioen voor verblijf in de tro pen. In de zitting van Dinsdag drong de heer Schimmelpenninck v. d. Oye aan op het bestemmen, niet alleen van Hel- levoetsluis, maar, ook van Willemsoord tot arsenaal, verder wenschte hij den Min. geheel vrij te laten wat betreft het stel sel van aanbouw. De heer Heldt sprak den wensch uit dat de Min, toch nog mocht besluiten de twee Indische oorlogs schepen in Nederland te doen aanmaken. Het beweren van den Min., dat dit niet kon geschieden, omdat de modellen niet gereed zijn, had, volgens Spreker, veront waardiging in den lande gewekt. De heer Smit sloot zich daarbij aan, en drong krachtig aan op openbare aanbestedingen bij de Marine, waardoor de particulie re nijverheid zou worden bevorderd. De heer Lieftinck bepleitte de belangen der machinisten bij de zeemacht. De Min van Marine beantwoordde de verschillende Sprekers. Hij verdedigde de zending der Sommelsdijk naar de kust van Afrika en Amerika voor vlagvertoon en oefening. Zoodra hij zijne plannen ge reed heeft, zal de Min. der Kamer licht verschaffen, zij het ook onder geheimhou ding, verkeerde praktij ken bij aanbestedin gen zal hij tegengaan, en hg zal streven naar vermindering en bezuiniging op 't gebied der sedentaire betrekkingen. Te recht was deze begrooting als eene krediet wet beschouwd. De Min. beloofde bezuini ging op de administratie. Organizatie bij de Wet van de taak der marine zal hg in overweging nemen. Het verkorten tot 2 jaar voor de aflossing van het per soneel in Indië lacht hem niet toezooveel mogelijk zal gezorgd worden, dat de ter mijn van 3 jaar niet overschreden worde. De Min. erkent de wenschelijkheid om het mogelijke te doen voor de verbetering van de pozitie der machinisten. Hij achtte het noodig Willemsoord te behouden als re- paratiewerf. Hij kon niet toegeven de noodzakelijkheid om alle schepen in Neder land te doen bouwen overigens verklaarde hij der particuliere ngverheid een goed hart toe te dragen. Ten aanzien van het schepen-type Goldfink was reeds eene beslissing genomen. Publieke aanbesteding van groote schepen acht de Min. niet gewenscht. De heer Land repliceerde de heer van Kerkwijk protesteerde tegen be gunstiging bij aanbestedingen; ook de heer Schimmelpenninck v. d. üye repliceerde en de Min. antwoordde, waarna het alge meen debat werd gesloten. Bij de onder- deelen besprak de heer Guyot den toestel om netten ter beveiliging van torpedos door te snijden en dezelfde Spreker drong er op aan, dat de Min. mocht terugkomen op zijne inzichten betreffende de werkkring van den in activiteit te stellen inspekteur van administratie. De heer Smit klaagde over de onvoldoendheid van het loods wezen en over de onbillijke berekening der loodsgelden. De Min. ontkende de juistheid dier beschouwingen. Op een vertoog van den heer Heldt beloofde de Min. lotsverbetering der kust- en lieht- wachters te zullen overwegen. Hoofdst. VI werd goedgekeurd. {Wordt vervolgd.) "V HAARLEM, 22 December 1891. Naar wij vernemen zal de Heer J. Steenman op den 3en Januari a. s. eene uitvoering geven met zijne leerlin gen, die deelgenomen hebben aan den zangcursus, aangevangen in April 1.1. Sedert eenigen tijd hebben die uitvoe ringen niet plaats gehad, omdat de fleer Steenman, door omstandigheden onafhan kelijk van zijnen wil, genoodzaakt was den zangcursus tijdelijk te staken. Met de heropening in April j.l. bleek hoezeer de lessen van den Heer Steenman op prijs gesteld werden, hoe men waar deerde zijne geschiktheid om de muziek vooral bij jonge kinderen, met vrucht te onderwijzen, waarvan dan ook reeds vele stadgenooten die aan de muziek doen, de meest aangename herinneringen hebben reeds dadelijk, toen de Heer Steenman zgn cursus heropende, namen meer dan veertig leerlingen er aan deel. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer stadge nooten op deze uitvoering, waar tevens door enkele leerlingen eenige piano-voor drachten zullen ten beste gegeven worden. Zaterdag avond is naar het St Eli- sabeth Gasthuis alhier overgebracht een 6 jarige knaapdie bg het gigden over een bevroren plas is gevallen en daar bij zgn rechterbeen heeft gebroken. Heden morgen zgn in den Ooster en Schotersingel jongens door het ijs ge zakt, maar gelukkig allen gered. Zaterdagavond is door de politie alhier aangehouden G. Z., oud 40 jaar metselaar, wonende te Velzen, die zich in een koffihuis in de Smedestraat had schuldig gemaakt aan diefstal van een biljartbal. Hij heeft reeds vroeger 3 maan den gevangenisstraf ondergaan. De Firma E. H. Krelage en Zoon beeft dezer dagen doen verschijnen ha ren Catalogus No 512, bevattende de beschrijving van vijfhonderd variteiten van Pacenia, benevens eene aanwijzing voor de kuituur dezer fraaie plant. Het maken van den inundatiedijk over eene lengte voor 7000 M. door Haar lemmermeer, is gegund van wege het Rijk aan den heer J. Smit te Maasslnia voor 430000 gulden. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Vrijdag 25 December 1891 Eerste Kersdag in de Noorderkerk optre den des voormiddags ten 10 ure Ds. J. Langhout, des avonds te 6 ure Ds. P. van Son van Amsterdam. Zaterdag den 26 December 1891 Tweede Kerstdag des voormiddags ten 10 ure Ds. J. Langhout. Zondag 27 December 1891 des voor middags ten 10 nre en des namiddag» ten 6 ure Ds. J. Langhout. Afloop van de verkooping van. Huizen, gehouden den 19 Dec. 1891 in den Gouden Leeuw, te Haarlem, 1. Een WINKELHUIS en EItVE met TUIN, aan de Oude Groenmarkt, No 10 zwart en rood. 2. Een PAKHUIS, waarboven ZOLDER en ERVE met TUIN, Warmoesstraat No. 2. De perceelen No. 1 en 2 tezamenƒ11015 J. Erdtsieck. 3. Een pereeel BOUWTERREIN, Raamsingel ƒ6175 opgehouden. 4. Een perceel BOUWTERREIN", aan het plein ƒ8000 C.A Honingh qq. 5Een perceel BOUWTERREIN, aan het plein. 6Een perceel BOUWTERREIN, aan het plein De perceelen No. 5 en 6 te zamen ƒ12455. P. Muller. 7Het zuidelijke gedeelte van het HEEREN HUIS, staande op het perceel bouwterrein hierboven onder No. 4. 8. Het overige gedeelte aan het HEEREN HUIS, staande op de pereeelen bouwterrein hierboven onder No. 4, 5 en 6 genoemd. De perceelen No. 7 en 8 te zamen ƒ5135 A.A v.d.Berg. 9. De KOETS IERS WONING, 345J. Vander. 10, 11 en 12. Drie perceelen BOUWTERREIN, aan den Wagenweg. 13. Tot afbraak: Een WERKMANSWONING. No. 54, een Woonhuis No. 52, zijnde dfr Opstal op bovengenoemde Bouwterreinen^ benevens nog een daarnaast gelegen Bollen schuur, waarin zolder, doch zonder de Bol lenstellingen No. 50. De perceelen No.10, tot en met 13ƒ 11860 J.W.Holterman. 14. Een HUIS en ERVE, Kleine Krocht No. 2. ƒ7480 opgehouden. 15. Een Aandeel op naam van 1000.waarop gestort 100.in de Haarlerasche Brand verzekering Maatschappij. 16. Een Idem. 17. Een aandeel op naam van ƒ250.— waarop gestort 50.in de Haarlemsche Brand verzekering Maatschappij. 18. Een Idem. 19. Een Idem. 20. Een Idem. No. 15 tot en met 20 te zamen ƒ580 H. v. Veen. 21. Een HUIS en ERVE Kleine Houtstraat No. 102, ƒ4605 opgehouden. 22. Twee HUIZEN en ERVEN, aan de Voor plaats onder Sandpoort gemeente Velzen, met TUINGROND Nos. G 106 en 106a, ƒ1175, H. J. Prevoost. 23. Een stuk TUINGROND, Oranjeboomstiaat No. 90, ƒ126, opgehouden. 24- Esn SCHUUR en ERVE, Oranjeboomstr. ƒ130, G. van Oostveen. 25. Een HUIS en ERVE, aan de Brouwers vaart No. 92, j 1200, opgehouden. 26. Een HUIS en ERVE, Eerste Brouwers, dwarsstraat No. 2 Wj 14001N. Bulters^ GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 21 December Witte Tarwe f 7.75 f 9.—. Rogge 7,50 7.75. Haver 3.60 3.97*. JDuivenboonen 7.10. 7.50 Groene ericten 10. 11.50. Markt van 21 December Afpelen Aangev. 96, verk. 40 H. L. L. pr. f 3.00 H. pr. 7.00 pr. H.L, Peren. Aangev. 47 verk, 31 H. L. L. pr. f 4.00 H. pr. f 8-°° Pr- H-L- Boter. Aangev. 88 verk. 88 K.G. L. pr. f 1.50 H. pr. 1.65 p. K.G. Biggen. Aangev. 116 verk. 65 stuks. L. pr. f 3.00 H. pr. f 7.00 p. stuk. A.DVERTEP Eemonstrantsch UITVOERINt 25 December, zijnde des morgens ten 10 i OEFENING i op Zondag 27 Decembt ten 11 uur in het K De voordracht vi Mr. N. DE RÜ1 Amsterdam zal in j 23 December 1£ worden op "i TOONEELC Zaterdag 2e Keri met medewerking der ging „Kunst na der Bekende prij NIEUW DOOR HEI Dir. A. van L Drama in 8 tafe: Aanvang Balcon ƒ1.50; Stalli 1,25; Parterre ƒ1,- 0,75Gaanderij f 0, JVerwacht )ecember eene voorstel lostenrijksch Operettei Zaterdag 26 Deceml Tweede Kers 's avonds 8 u DOOR HE oor de Leden en hn Zondag 27 Decent li 's Avonds 8 w DOOR HET M Entrée voor het put e persoon. HET BE Men vraagt voor 3 en 18 jaar oud, enegen om gedurende f drie, 2 uur in de geven in de nuttig indwerken. Brieven met prijsop o. 976 aan het t Blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2