FRISCH BLOED. ZONNIGE HERFSTDAGEN. Uit het Engelsch van Johb Habberton, Schrijver vail „Helen's Kleintjesenz. 32) Slot. Maar er zijn' verheven zielen, die lachen om zulke nietige hinderpalen, als het wegblijven eener formeele uitnoodiging, en eene van deze was de vrouw van Sol Manlring. Zij plaag de haar man zoolang, totdat die schipper iets vond, dat voor hem de onkosten van de reis naar New-York heen en terug'kon goed maken. Zijne vrouw zeilde als eenige passagier met hem mede, en op den morgen van het huwelijk kwam zij, een vol uur vóór den bepaalden tijd bij de kerk aan, en in een gewaad, als niet gezien was geworden in dal gedeelte van New- York, sints de dagen, toen sombere gevels van bruinsteen pachthoeven, die eenmaal schilderachtig en liefelijk geweest waren, begonnen te ontsieren. Zij klampte den koster aan; zij serie hem wie zij was en hoe dikwijls zii Phil op de armen gedragen had, toen hij de kinkhoest had, en toen weder met het roodvonk, hoewel zij daardoor gevaar geloopen had be grijp eens, manl om de gevrees de ziekte op hare eigen kinderen over te brengen; en de koster gal haai, om den wille des lieven vredes, eene plaats op de galerij, waar haar zorg vuldig opgemaakte Zondagsche hoed, die boven de leuning, vlak bij het altaar, uitstak, de oogen van alle bin- nentredenden tot zich trok. Wal ge heel Haynton, drie dagen later, niet van dat huwelijk afwist, was hel we ten niet waardhet was veel, veel vol lediger dan alle berichten m de och tendbladen te zamen genomen, die juffrouw Mantring alle mee naar huis nam en haar geheele leven tusschen de bladen van haar familiebijbel be waarde en die door iedereen in hel dorp gelezen werden, zelfs door Sarah Tweege, die zich grootmoedigheenzet- tö over de betoonde minschting, deai Phil's irouwpak niet door haar ge maakt was. Juffrouw Hayn hoefde niet langei te wenschen naar eene plaats in de stad, waar ze kon uitrusten van de zorgen en beslommeringen der boer derij. Hoe gewaagd die proef ook scheen uit een maatschappelijk oog punt, toch drong Lucia, daarin door Greta bijgestaan, er op aan, dal zij zoo dikwijls in de stad zou komen als zij verkoos; en hoewel sommi ge vrienden der familie wel eens in stilte lachten over de eigenaardighe den der oude vrouw in tongval en spraakkunst, er waren er ook, die een werkelijk genoegen vonden in het scherpe verstand en het groote hart dat ontwikkeld was door een leven, waarin de vrouw de compag non en de evenknie van haar man had moeten zijn. Vóór er een jaar verloopen was, werd er nog eene bruiloft gevierd. Agnes Dinon veranderde, zonder eeni ge vrees, van naam; zij had eerst aan Lu ia, die ondanks het verschil in jaren hare liefste vertrouwelinge scheen te worden, beleden, dat zij altijd eenige dingen in den heer Mar ge bewonderd had, en dat de tegen spoeden, die hem gedwongen hadden de werkende administrateur van de Maatschappij tot Exploitatie van de flavnlonbaai te worden, schenen aan gevuld te hebben, wat er nog ont broken had aan zijn karakter en ziine manier van doen. "Nog andere menschen, die al niet jong meer waren, wonnen bij de vele in dit verhaal medegedeelde ge beurtenissen. Tramlay en zijne vrouw schenen hunne jeugd te vernieuwen onder den invloed der nieuwe liefde, die hun huis doorstroomde, en bijna dagelijks zegende Tramlay zijn com pagnon voor winsten, kostbaarder dan die in de zaak. Hij werd nooit moede, zijne vrouw le plagen met hare vroegere vrees betreffende de kennismaking tusschen hare dochter en den jongen man uit het land. Dan antwoordde Mevrouw Tramlay onveranderlijk „Maar wie had dat ooit gedacht P Ik begrijp nog niet, hoe alles in zijn werk is gegaan." „Ik ook niet," was dan het ant woord van haar man. „Zooals ik reeds gezegd heb, niemand had het ooit gedacht. Maar negen van de tien, die in New-York iets van belang worden, komen van buiten. Denk er aan, beste, wanneer gij weer eens eene dochter hebt, voor wie gij een man zoekt." ROMAN van William D. Howei.ls. 1) I. Op het midden van de Ponte Vec- chio te Florence, daar, waar de rij van kleine kramen, die allerlei kunst voorwerpen hadden uitgestald, over drie der brugbogen afgebroken, het naderen der borstwering toeliet, leun de Colville legen het laatste dier los se gebouwtjes en liet zijn blik gaan over de rivier. Het was reeds laat in den middag van een Januaridag, die, helder en zoel begonnen, naarmate de tijd vorderde, van stemming ver anderd scheen: uit den door vluch tige, grauwe wolken verduisterden hemel dreigde regen. Dat daarvan in de bergen reeds eene groote hoeveel heid gevallen moest zijn, bleek uit de gele kleur van den stroom, die bruisend en gejaagd langs de brug- pijlers trok, merkbaar hooger rees tegen den kademuur van de Lung'Ar- no, met ongewone onstuimigheid voortrolde in de richting van het Ca sino, en zich eindelijk onder de rij populieren verloor, die, schijnbaar dwars over zijn loop opgesteld, hun ne spitse toppen in het bleeke licht, laag boven den horizon verhieven. De stad, waarvan, aan weerszijden der uitgestrekte kaden van de Lung' Arno, daken en torens tegen de grauwe lucht afstaken, en de omstreken, waar witte villa's en donkere cypressen het eentonige der met olijfbosschen bezette heuvelglooiingen braken, be gonnen hem al even onuitstaanbaar te wordenen in de bitterheid zijner stemming, gelukte het Colville bijna, het schoons, wal daar natuur en hier de kunst hem bood, over het hoofd te zien. Zijne gedachten hadden hem thans zoo ver van hier gevoerd, dat, wat hem betrof, terwijl hij de rivier zoo naoogde, de brug, waarop hij stond, wel die van de Mainstreet in Des Vaches, de stroom, daar onder hem, even goed de bruine Wabash had kunnen zijn. Niet dat hij voor laatstgenoemde rivier, of voor de eer zuchtige slad, sinds korte jaren aan hare oevers verrezen, juist zoo veel hart had. Och neenMaar toch was, sinds dien vroegen morgen, de over tuiging bij hem versterkt, dat hij be ter gedaan zou hebben, nooit dat oord le verlaten. Hij had hel stoute stuk bestaan, ineens te breken met den sleur van een werkzaam leven, dat hij nu reeds eenige jaren had geleid, om het in eene vroeger verlaten richting weder op le vatten. Dat doet men slechts wanneer het hart daar bij in het spel is gekomen, ofindien men groolen tegenzin in zijne omge ving heeft opgedaan; het laatste was met Colville gebeurd. In de stad, aan wier bloei hij zijne beste krachten had gewijd, waar hij zich in de al- gemeene gunst waande, had men hem grievend teleurgesteld. De Democrat-Republican was wer kelijk onder zijn beheer een bladjvan grooten invloed geworden. (Heel," de Staat erkende dit. Men mocht te Des Vaches in politieke gevoelens uit- eenloopen, op dat punt bestond geen verschil. De ingezetenen verlangden trouw iederen morgen te lezen, wat Colville wel dacht. Men beschouwde hem als een der schranderste man nen in den Staat, en meende, dat in geheel Indianopolis geen dagblad te vinden was, zoo uitstekend „geredi geerd" als het (zijne. Eenmaal dat ta lent bewonderende, vergaf men hem gaarne nu die, dan deze staatkundi ge ketterij: hij mocht den vrijhan del voorstaan; vergoelijkend lachte men, wanneer door hem op de nood zakelijkheid van herzieningen in het burgerlijk bestuur [werd,gewezen; en niemand dacht er aan het hem euvel le duiden, wanneer 'de Democrat-Re publican een eigen candidaat voor het Congres aanbeval. Doch toen Colville hel gewaagd had, zijn naam te leenen aan de politie ke tegenpartij, deed het vólk zich krachtig gelden en versloeg hem met verpletterende meerderheid. Zoo al thans werd door den gekozene be weerd. Volgens dezen ondervond hij een billijke straf voor zijn verraad; en moest, in elk geval, zijn val wor den beschouwd als eene terechtwij zing der democratische toongevers, die in deze republikeinsche huishou ding Colville voorop hadden gesteld. Doch, hoe dan ook, Colville was er door getroffen, en het verkroppen dier vernedering viel hem zwaar. Zoo was hij dan in publieke on genade geraakt, en werd niet alleen als theeorist, als onpraktisch doctri nair veroordeeld, maar zelfs als gevaar lijk man beschouwd. Hierbij hinderde hem het meest, dat hij niet geheel was vrij te pleiten van den blaam, in deze niet geheel ter goedertrouw te hebben gehandeld: zijn geweten kwelde hem meer nog dan zijn ge krenkte trots. Er kwam geld; men vond een uitgever, die een blad zou oprichten, dal de Democrat-Republican bestrijden moest. Dit gaf Colville aan leiding, aan de Republikeinsche club, die de onderneming op touw had gezet, hooghartig zijn uitkoop aan te bieden, die daarop aangenomen werd. Het gebeurde maakte intusschen zijne oude vrienden niet afvalligzelfs zijn gelukkige tegenstander stapelde hem, bij de eerste ontmoeting in het publiek als 't ware, vurige kolen op het hoofd, door hem voor ieders oo gen de hand te drukken. Zoolang hij nu nog, na het verkoopen van zjjn blad, in Des Yaches bleef, lot regeling zijner zaken, bevatte de Post- Democrat-Republican (de nieuwe cou rant had, naar Amerikaanschen trant, de namen der twee vorige bladen in zich opgenomen) herhaaldelijk vleien de zinspelingen op den vorigen re dacteur. Men had de hoffelijkheid, te verspreiden, dal herstel van gezond heid alleen hem noopte naar Europa terug te gaanen op goed geluk af, werden den lezers, van zijne hand, brieven vandaar voorgespiegeld, waar voor altijd eene kolom in het blad beschikbaar zou zijn. Inmiddels herkende Colville inden toon die fijne, bijtende scherts, waar van hij zelf zich in de Democrat-Re publican zoo dikwijls had bediend de vreemde ervaring deed hij daar- meê op, dat een journalist van karak ter zooveel persoonlijkheid in zijn blad legt en achterlaat, dat hij zelf, verarmd, daarbuiten toe mag schou wen. Eerlijk moest hij hier erken nen, dat het blad er na zijn uit treden niet minder om geworden was. Het personeel, door hem gedrild, schreef nog in zijn geest, zoodat hem, ware dit voor zijne voldoening als 1) De Staat Indiana. eisch gesteld, de troost onthouden bleef, dat de Post-Democrat-Republi- can het niet bolwerken zou. Het blad was alleen meer,beslistjrepublikeinsch geworden en verkondigde, van den aanvang af, op het punt der Invoer rechten, eene^anderejleer. In een en ander vond hij aanlei ding, alle aanzoeken, zelfs die, welke met zeer veel geld waren gesteund, om in ^es.,Vaches een nieuw onaf hankelijk blad le stichten, af te wij zen. Hij verlangde, heen te gaan, zoo ver mogelijk weg. En bij de vraag, werwaartsP keerden zijne gedachten zich naar het tijdperk in zijn leven, toen hij van journalistiek,) noch poli tiek, te minder van eene plaats in de volksvertegenwoordiging ooit had ge droomd. In die dagen was hij bouwkundig ingenieur, vol jeugdige illussiën en grooten aanleg voor het letterkundig gedeelte van zijk vak. Maanden ach tereen bezocht hij toen, met een boek deel van Ruskin in de hand, de Go tische bouwwerken in Italië, maanden, die hem wel zooveel voordeel zouden hebben aangebracht met het ontwer pen van smaakvolle moderne villa's of andere lustverblijven aan het Arae- rikaansche strand. Hij schreef toen, onder meer, een artikel over de dieren- figuren, in Oud-Lombardijschen stijl, op de Zuilen in Verona gevonden, en keurde, op het voetspoor van Rus kin, daarin scherp den nieu weren bouwtrant af. Hij reisde heel het schiereiland af, den langsten tijd loevende in Noord- Italië, en volgde eindelijk naar Flo rence een jong meisje, dal hij het eerst in Venetië had ontmoet. In zij ne liefde was hij ongelukkigde schoone liet hem, bij haar vertrek, achter met den zeer twijfelachtigen schat voor iemand van zijn karakter: een gebroken hart. Daardoor echter gevoelde hij zich van ziekelijke, on bestemde droomerijen genezen, en leefde hij wal meer in het heldere licht van het dagelijksch verkeer, zonder nog zoo spoedig tot het ver laten van Florence over te gaan. Ein delijk ontving hij een brief van zijn oudsten broeder, die hem uitnoodigde over te komen, ten einde de bouw werken te Des Vaches lot zijne bij zondere studie te maken. Deze bloed verwant woonde daór sedert zeven jaren, was er grond- en loodmijnen- bezitter, had een spoorweg ontwor pen en eerst sedert kort, bij al zijne andere bezigheden, van het plaatse lijke dagblad de leiding aanvaard. Daar die laatste taak hem zwaar viel, was hij aan zijn meer letterkundig ontwikkelden broeder gaan denken, die nu sedert een paar jaren in Eu ropa, volgens zijne opvatting, vrij nut teloos rondzwalkende was. Het voor stel aan Colville, om de architectuur van Des Vaches te komen bestudee- ren, was slechts een voorwendsel, om hem, eenmaal daar, de redactie van de Democrat-Republican te kun nen overdoen. Colville kwam. De brief had hem in een daarvoor gunstige stemming aangetroflen; bovendien vorderde de staat zijner geldmiddelen, dat hij een meer voordeelige werkkring zocht. De naam, Des Vaches, ontleend aan het reisverhaal van eenige Franschen, die er in de toenmalige wildernis eene kudde buffels hadden zien gra zen, trok hem aan. Maar spoedig was hij op dat punt ontnuchterd, en eenmaal tol de ontdekking gekomen, dat, sedert de voltooiing eener Ge vangenis en van een Rechtsgebouw, ter plaatse een bouwkundige wel het allerminst noodig was, zette hij zich lot de slaafsche dagblad-redactie-laak. Wordt vervolgd). Gedrukt bjj DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 6