HAARLEMSCE Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 105. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 30 December 1891, op Oudejaarsavond, Nieuwjaarsdag en ZONDAG 3 Jan. 1892. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. troost onthouden -Democrat-Republi- Iwerken zou. Het blad beslistjrepublikeinsch rkondigde, van den het punt der Invoer- derejleer. ider vond hij aanlei- ken, zelfs die, welke aid waren gesteund, les een nieuw onaf- stiohten, af te wij- heen te gaan, zoo 3g. En bij de vraag, den zijne gedachten dperk in zijn leven, rnalistiek,] noch poli van eene plaats in de ardiging ooit had ge was hij bouwkundig jeugdige illussiën en /oor het letterkundig vak. Maanden ach- toen, met een boek in de hand, de Go- en in Italië, maanden, aveel voordeel zouden acht met het ontwer- volle moderne villa's rblijven aan het Ame- id. Hij schreef toen, artikel over dedieren- Lombardijschen stijl, Verona gevonden, en voetspoor van Rus- erp den nieuweren het schiereiland af, toevende in Noord eindelijk naar Flo- meisje, dal hij het had ontmoet. In zij- hij ongelukkigde m, bij haar vertrek, zeer twijfelachtigen id van zijn karakter: irt. Daardoor echter van ziekelijke, on- nerijen genezen, en meer in het heldere dagelijksch verkeer, spoedig tot het ver- ice over te gaan. Ein- een brief van zijn die hem uilnoodigde ten einde de bouw- Vaches lot zijne bij maken. Deze bloed- daar sedert zeven ond- en loodmijnen- n spoorweg ontwor- lert kort, bij al zijne en, van hel plaalse- e leiding aanvaard, taak hem zwaar viel, |n meer letterkundig roeder gaan denken, n paar jaren in Eu- ae opvatting, vrij nul- ende was. Het voor- om de architectuur te komen bestudee- s een voorwendsel, lal daar, de redactie t-Republican te kun- De brief had hem gunstige stemming rendien vorderde de niddelen, dat hij een e werkkring zocht. raches, ontleend aan an eenige Franschen, toenmalige wildernis jls hadden zien gra- aan. Maar spoedig ;>unt ontnuchterd, en antdekking gekomen, voltooiing eener Ge- een Rechtsgebouw, aouwkundige wel het 5 was, zette hij zich agblad-redaclie-laak. [Wordt vervolgd TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten, 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Wegens den Nieuwjaarsdag zal dit Blad Vrijdag niet verschijnen. Oudej aarsavond. De gewone collecte voor de armen zal in de Kerken der Ned. Herv. Gemeente aan het einde der godsdienstoefening gehouden worden. Groote Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Hoog. Nieuwj aarsdag. Voorm. 10 ure, Barbas. Zondag. Voorm. 10 ure, van Lennep, Nam. 2 ure, Barbas 10e Zondag, 's Avonds 6 ure, Sieaan. Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, van Lennep. Zondag. Voorm. 40 ure, Moeton. Jans-Kerk. Zondag. Voorm. 10 ure, Barbas. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Zondag. Voorm. 10 ure, Faber, godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Oudejaarsavond. '3 Avonds 7 ure, Debrg. Zondag. Pas de service. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Mulder. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Mulder. Zondag. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Oudejaarsavond. *s Avonds 71/2 ure. Schotel. Nienivj aarsdag. Voorm. 10 ure, Schotel. Zondag. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Oudejaarsavond. fs Avonds 7 ure, Fooiman. Zondag. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds geen dienst. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Hesta. Sluiting des jaars. Zondag. Voorm. 10 ure, Hesta. 8s Avonds 6 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Oudejaarsavond. fs Avonds 7 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Zondag. Voorm. 10 ure, Kerk der Broedergemeente. Oudejaarsavond. 's Avonds 111/2 ure, Weiss. Zondag. Voorm. 10 ure, Weiss. WEEK DER GEBEDEN. ianskerk. Maandag 's avonds 8 ure. Verootmoeding, lof- en dankzegging. Moeton en Barbas. Woensdag 's avonds 8 nre. Huisgezin en opkomend geslacht. Swaan en Moeton. Donderdag 's avonds 8 nre. De volken en de wereld. Zegers en Knottenbelt. Kerk der Broedergemeente. Dinsdag 's avonds 8 ure, De kerk van Christus. Hoog en Weiss. Vrijdag 's avonds 8 ure. Zending onder de Heidenen en Israël. Van Lennep en Weiss. Beverwijk. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 nre, J. C. Boon. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Zondag. Voorm. 10 nre,geeu dienst. Evang. Luthersehe Kerk. Oudejaar savond. 's Avonds 61/2 ure, K. A. Gonlag. Nieuwj aarsdag. Voorm. 10 ure, geen Zondag. Voorm. 10 ure, K. A. Doopsgezinde Kerk." Oudej aarsavond. 's Avonds 61/2 nre, J. Sepp. Nieuwj aarsdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Zondag. Voorm. 10 nre, Sepp. Bloemendaal. Oudejaarsavond. 's Avonds 61/2 ure, J. D. van Arkel. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Zondag. Voorm. 10 ure, J. V. van Arkel. Heemstede. Oudejaarsavond. 's Avonds 6V2 ure, J. Kuylman. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, JKuylman. Zondag. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Hillegom. Oudejaarsavond. 's Avonds 6 nre, M. Buchli Fest. Dankstond. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Zondag. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Sandpoort. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, van Loenen Martinet. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 nre, geen dienst. Zondag. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet, Spaar ndam. Oudejaarsavond. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 nre, geen dienst. Zondag. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz., Pred. te Houtrijk en Polanen, Bevestiging van Ds. T. Hoog. Nam. I1/2 ure, T. Hoog, Intrede. Velsen. Oudejaarsavond. 's A vonds 6 nre, II. Waardenburg. Nieuwj aars dag. Voorm. 10 ure, II. Waardenburg. Zondag. Vcorm. 10 nre, H. Waardenburg. Zandvoort. Oudejaarsavond. 's Avonds 6% nre, O. Barneveld. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, O. Barneveld. Zondag. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Eerste Kamer. Deze Kamer is weder bijeengekomen, om af te doen wat nood zakelijk vóór het einde des jaars moet af gedaan zijn. Maandagavond hield zij een zitting, waarin haar werd medegedeeld, dat en bericht was ingekomen van het overig den van haar medelid, den heer C. Donker, en dat dit bericht reeds met een brief van rouwbeklag was beantwoord. De Voorzitter bracht holde aan de nagedachtenis van den verdienstelijken overledene. De afdee- lingen werden vernieuwd, en er weid be paald, dat Woensdag voormiddag de open bare behandeling van de Indiesehe Begroo- tirig en van het Wetsontwerp betrekkelijk het Ombiliënveld zou plaats hebben. Bij de behandeling der Indiesehe Be grooting betuigden alle sprekers vertrou wen in den Minister. De heer Verheijen protesteerde alleen tegen het denkbeeld, dat Nederland geen rechtstreeksehe baten uit Indië zou mogen ontvangen. De heer van Gennep was bizonder ingenomen met het optreden van den Minister, zijn onden vriend en geestverwant, dien hij de in carnatie van de nieuwere Koloniale rich ting noemde. Hij verwachtte van den Min. hervorming der bestuursinrichting in li beralen geest. Wat het protest van den heer Verheijen betreft, merkte Spreker op, dat de zaak niet meer van praktiesch belang was, sinds wij van alle direkte baten hebben moeten afstand doen. Er zonden heel wat koffleboonen uit den he mel moeten vallen, wilde de vroegere toe stand terugkeeren. De heer Six drong aan op een onderzoek naar de reehtspraak in Indië. De heer Wertheim wenschte, dat er het noodige zon worden gedaan, om misbruiken bij falJiessementen van vreemde Oosterlingen te voorkomen ook drong hij aan op krachtigen spoorwegaanleg naar een vast stelsel. De Min. van Kol. betuigde zijn dank voor het vertrouwen, dat men hem wilde schenken, en verklaarde te staan of te vallen met het denkbeeldgeen direkte baten meer uit Indië. Een alge meen plan voor spoorwegaanleg in Indië is gevraagd, en de wenken van den heer Six zou de Min. ter harte nemen. Het algemeen debat werd gesloten. Uitvoerig werd gedebatteerd over de nieuw aan te bouwen schepen voor de Indiesehe Marine. De heer Fransen, v. d. Putte bestreed het nieuwe type Goldfinch, dat door den heer van Alphen en door de Ministers van Kol. en van Mar. verdedigd werd. Laatstge noemde verklaarde zich bereid te advizee- ren de verdere schepen in Nederland te laten bouwen. De Indiesehe Begrooting werd zonder stemming aangenomen. Even zoo dit ontwerp tot verhooging dier be grooting (Ombilieënveld)Hoofdst. I en II der Staatbegrooting en verschillende kleine ontwerpen. Donderdag heeft de Kamer aangenomen de overeenkomst met België tot wijziging van het reglement voor het loodsgeld op de Scheldeverlenging van den dunr der arbeids-enquête, na protest van den heer van Koyen tegen de wijze, waarop de kommissie voor de spoor- en tramwegen hare taak heeft opgevatde begrooting voor de Landsdrukkerijafwijking der Gemeentewet voor 7 gemeenten. De Mid delenwet werd goedgekeurd, en na een kort debat ook de Leeningswet. De Kamer is op reces uiteengegaan, om op 11 Ja nuari weder samen te komen tot behande ling van de Staatsbegrooting. Tweede Kamer. Aan de orde was Dinsdag verder Hoofdst. Vila, nadat op voorstel van den Voorzitter besloten was de geldleening te behandelen na de begrooting van Fi nancien, enhetBiliton-kontrakt bij Hoofdst. X, doch in geen geval voor Maandag. De heer flartoch verlangde indiening van een ontwerp tot herziening van de Wet op de konsignatiën. De Min. verklaarde voornemens te zijn die zaak te regelen, al zijn er urgente zaken. Hij zeide geen voorstander te zijn van eene afzonderlijke kas. Daarna werd het algemeen debat over Hoofdst. Vllb Financiengeopend. De heer van der Borch van Verwolde ver langde wijziging der patentwetten tengunste der brandergen, regeling der grondbelasting ten gunste van den landbouw,en lotsverbete ring van de Rijksambtenaren bij de be lastingen. De heer Goeman Borgesins vroeg herziening der onbillijkwerkendebepalingen van de pensioenwet voor de weduwen van rijksambtenaren. De heer Smit drong op nieuw aan op afschaffing van Rijkshef fingen op wegen en vaarten. DeheerVeegens wees op de minder goede werking van art. 41 der wet op de grondbelasting. De heer v.Al phen wenscht de Klerken der rijksontvan gers in het kader van rijksambtenaren opge nomen te zien. De heer Clercx kwam op te gen de vertraging van de herziening der be lastbare opbrengst op de ongebouwde eigen dommen. De heer van Beuningen besprak de werking van de wet op den waarborg voor goud-en zilverwerk. De heer Smeenge juich te de plannen van den Min. ten aan zien van de mutatierechten toe, en drong ook aan op de opheffing van de water- tollen. De heer A. van Dedem verklaarde zich tegen de afschaffing van de rijkstol- len, omdat men toch de provincieën en de gemeenten niet zon knnnen bewegen, dit voorbeeld te volgen. De heer van Kerk wijk vroeg vrijstelling der landbonwschu- ren bij invoering der hernieuwde schatting voor de gebouwde eigendommen. De heer Walter brak een lans voor de oesterkuituur. In een uitnemende rede beantwoordde de Min. van Fin. al de sprekers. Hg achtte verbetering van de wetgeving op grondbe lasting en personeel noodig om onbillijkhe- den weg te nemen. Hij zou zich daarmeê bezighouden, en beloofde herziening der grondbelasting in verband met de perequa tie, herziening der patentwet, gedeeltelijke herziening der pensioenwet, en onderzoek van grootere vrijmaking van het verkeer. Naar de pozitie der kommiezen en belasting klerken is onderzoek ingesteld. In zake de oesterkuituur meende de Min. dat onthou ding voor 't oogenblik geraden is. Woensdag werd het debat over Hoofdst. VII b. Financiënvoortgezet, en begon de heer v. d. Borch van Verwolde met de hoop nittedrnkken, dat de Min. zou terade gaan met de wenschen betreffende de grondbelasting, en nogmaals aan te drin gen op verbetering der onbillijkheden in de patentwet ten opzichte van de brande rijen. De heer Rutgers van Rozenburg herhaalde zijn protest tegen het vertragen der perequatie, welke hg niet wilde latea

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1