gepaard gaan met een lagere percentage der grondbelasting; tusschen het een en ander bestond, naar zijn gevoelen, geen verband. De heer Clercx repliceerende, be toogde, dat de perequatie der huurwaarde een eenvoudig werk is, maar een maatregel, die aan de kleine grondeigenaars zeer ten- goede zou komen, zonder de groote noe menswaard te schaden. Hij wenschte ver der afschaffing van de provinoiale en de ge meente tollendan konden de rijkstollen worden afgeschaft, en de provincie en de gemeente een aequivalent erlangen in op centen op de rijkstollen. De heer v. d. Kaay bestreed de bewering van den heer Rutgers. De heer Smeenge drong aan op de afschaf fing der tollen. De heer Dobbelman hoopte, dat de belangen van landbouw en industrie zonden worden behartigd door een behoor lijk tarief van invoerrechten. De heer van Alphen was het eens met de heer Rutgers. De Min. van Fin. verklaarde met leed wezen het ontwerp tot schorsing der pe requatie te hebben ingediend. Hij was teruggedeinsd voor de indedaad groote be zwaren aan zeer velen op te leggen, en hij had gemeend daartoe niet te mogen overgaan zonder kompensatie. Het uitstel zou echter geen afstel worden, en de Min. wilde de perequatie zoo min mogelijk ac- crocheeren dan aan 't geen er streng ver band mede houdt. De tollen-kwestie heeft een grooter portee dan de vrijmaking van de rijkstollen. Bij het vele dat hem te doen staat zal het den Min. onmogelijk, zijn, in dit zittingjaar eene tariefherziening in te dienen. Het algemeen debat werd ge sloten. De heer Hartogh wenschte kleine stukjens Nationale Schuld verkrijgbaar te stellen, indien door middel van de Rijks postspaarbank het Grootboek ook voor den kleinen man werd opengesteld. De Min. zou die zaak met zijn ambtgenoot van Water staat bespreken. De heer Viruly Verbrugge besprak de sterke slijtage der guldens en rijkedaalders. De Min. wil nieuwe guldens laten aanmaken, maar achtte het niet wen- schelijk slechte rijksdaalders tot guldens te «laten versmelten. Op den aandrang van den heer Donner tot inkrimping van de Staatsloterij antwoordde de Min. dat bij zich eene geleidelijke inkrimping voorge nomen had. De heer v. Alphen besprak de exploitatie van het domein te Ommer- schans, en de heer v. Delden drong aan op wijziging der domeinwet, waarmee het niet verkoopen van verkoopbare gronden in strijd is. De heer de Beaufort Amsterdam keurde de Heideontginning door den Staat goed. De Min. antwoordde, dat de exploita'ie van Ommerschans ter harte zou worden genomen. Hoofdst. YII werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen Aan de orde was toen het Wetsontwerp tot aangaan eener geldleening ten laste van den Staat. De heer Balhmann bestreed die leening als niet noodzakelijk, en niet wenschelijk, daar zijns inziens eene 3 pets. leening de voorkeur verdient boven de voorgestelde 3V2 Pcts- leening, en als ge vaarlijk, omdat het een eerste stap is in de richting tot soheiding der Indiesche en Nederlandsche financiën.Hij wenschte zeker heid, dat geen Indiesche leening te wach ten is. De heer A. van Dedem achtte ook een 3 pets. leening beter dan eene 3Vs pets. De heer van Karnebeek gaf, met het oog op 't geen gebeuren kon, in overweging het bedrag der leening met 3 miljoen te verhoogen. De heer van Delden drong aan op aflossing van het aan de Amsterdam- sche Kanaal-maatschappij verschuldigde, en bestreed de uitgifte eener vlottende schuld voor Indië. De heer Mees verde digde het ontwerp, onafhankelijk van eene latere leening voor Indië. Zonder dezen Min. iets te willen verwijten, konstateerde hij, dat de door de vorige Reg. bij de Spoorwegovereenkomsten toegezegde ophel deringen niet zijn gegeven. De Min. van Fin. verdedigde het ontwerp, het bedrag en de type der leening, en verzekerde, dat voor Indië geen vlottende schuld zou wor den uitgegeven. Het plan was de leening direkt te plaatsen. Kwamen aannemelijke aanbiedingen, dan zou de Min. ze onder zoeken. Het leeningsontwerp werd onver anderd aangenomen met 76 tegen 10 stem men. Tegen stemden de heeren Bablmann, v. d. Borch van Verwolde, van Vlijmen, Smits van Oyen, de Ram, Haffmans, Reekers, v. d. Berch van Heemstede, v. d. Velde en Mutsaers. Bij de behandeling van de Wet op de Middelen gaf de heer Goekoop inlichtingen omtrent de sluis- geldheffing te Rotterdam, en vroeg de heer Goeman Borgesius onderzoek naar misbruik bij de heffing van rechten. De Min. beloofde dit onderzoek te zullen in stellen. De Middelen-wet werd daarop aan genomen. In de avondzitting was aan de orde Hoofdst. VIII. (Oorlog). De heer Van Vlij men besprak: de groote som voor aan schaffing van geschut, terwijl belangrijke eisohen van het personeel onvervuld moes ten blijvende afschaffing van den ma joorsrang, waarvoor de Min. als Kamer lid krachtig geijverd had; het duel, de noodzakelijkheid, dat in tijd van vrede aan eenige generaals werde medegedeeld, dat zij in oorlogstijd voor het opperbevelhebber schap in aanmerking kunnen komen; de wenschelijkheid, dat gehuwde onderofficie ren in de onmiddellijke nabijheid van de kazerne wonenhet aanbevelenswaardige van de Militaire Tehuizenhet wenschelijke uit een strategiesch oogpunt, om een ba taljon te Grave in garnizoen te leggen. Spreker gaf zijn leedwezen te kennen, dat deze Min. van den beginne af verkeerd beoordeeld was, en hoopte, dat hij de for mule zal weten te vinden voor eene na tionale defensiewet. De heer van Velzen besprak de kwestie van het schenken van sterken drank in de kantines, en wees op twisten, die in het kamp te Oldenbroek waren voorgevallen tengevolge van drank gebruik. De heer Mutsaers ried den Min. aan zich met de regeling der levende strijd krachten langzaam te haasten, en besprak het dragen van wapenen buiten dienst het kazerneleven de noodzakelijkheid van keuring van stoffen voor kleeding van den soldaat. De heer Levyssohn Norman bracht ter sprake de pozitie van officieren van zee- en landmacht, die lid zijn van de Sta- ten-Generaal, waarbij hij wees op het ge beurde met den heer Land. De heer v. Löben Leis wees op het noodzakelijke van eene nieuwe pensioenwet. Hoewel van oor deel, dat de Min. partieels hervorming der levende strijdkrachten met persoonlijke dienstplicht had moeten ter hand nemen, wilde hij toch hem niet bestrijden, zoolang hij eene nationale regeling der defensie voor bereid, mits 'olijke, dat de Min. niet op gevaarlijke wijze ingrijpe in bestaande le- gerinstellingen. (Wordt vervolgd.) De jury van het Hof van gezwo renen te Namen heeft Gustave van der Auwera te Ligny schuldig verklaard aan het vergiftigen van drie broeders en twee zusters door rattenkruid, ten einde de eenige erfgenaam zijner ouders te worden, waarna het Hof hem tot de doodstraf ver oordeelde. Bg het voorlezen van dit ar rest werd door het publiek zeer toegejuicht, Het is een algemeen bekend feit, dat in Amerika bg verkiezingen een drukke handel in stemmmen wordt gedreven. Er zgn tal van personen, die tot geen par- tyen behooren en hun stem dan aan den meestbiedende verkoopen. Bg de jongste verkiezing in Clinton hebben de beide groote partgen heel wat kosten te be- strgden gehad. Het republikeinsche fonds tot aankoop van stemmen besteedde 20.000 dollars, dat der democraten 33.000. Voor een enkele stem werd 5 doll, betaald, doch bg opbod beliep de prgs somwyien 20 doll. Gedurende deze reeds afgeloopen cam pagne werden aan de beetwortelsuikerfa briek „Holland" te Halfweg ruim 23 millioen K. G. beetwortelen verwerkt. Was het vorige jaar tegen 9 per 1000 K. G. gecontracteerd, thans bedraagt dit 12 a 11.50. HAARLEM, 29 December 1891. De bekende schrgver van kinder lectuur, de heer P. Louwerse uit 's Gra- venhage, trad Dinsdag avond in de groote zaal van de sociëteit „de Kroon" als spreker op voor een zeer talrgk en eigen aardig auditorium. Door het bestuur van de alhier bestaande vereeniging tegen het mishandelen van dieren werd nl. voor de j eerste maal een proef genomen ingevol ge een vroeger genomen besluit met eene voordracht over dierenmishandeling voor jongelieden, leerlingen der verschillende scholen. Ongeveer 700 jongens en meis jes, allen leden der vereeniging, waren onder welwillend geleide en toezicht van de h. h. onderwijzers bgeen. De heer Louwerse onderhield hen op aangename wgze over het doel der vereeniging tegen dierenmishandeling en trachtte daarna een duidelgk inzicht te geven van wat men onder mishandeling heeft te verstaan. Menig geval van dierenkwelling kwam daarbg ter sprake en op bevattelgke wgze werd het leelgke daarvan aange toond, zonder te vervallen in ziekelgke en sentimenteele beschouwingen. De spre ker besloot zgne rede met de voordracht van een gedicht, een variant op Tollens „Hondentrouw", dat met zichtbare belang stelling werd gevolgd. De voorzitter, de heer fl. Remmers die zich veel moeite geeft om de jonge- lieden-afdeeling van zgne vereeniging tot bloei te brengen, dankte den spreker vosr zgne welwillendheid, den kinderen voor hunne goede aandacht en de h. h. onderwgzers voor de zeer gewaardeerde medewerking. Ongeveer half acht verlieten de kinderen in de beste orde de zaal; de lezing ving aan om zes uur. Een ding wenschen wg het Bestuur in overweging te geven, nl. bg eene vol gende gelegenheid een kleinere zaal te kiezen en zich met minder toehoorders te vreden te stellen. De achterste rgen hebben den spreker niet verstaan. Overigens hebben we groote sympathie voor deze en soortgelijke lezingen. Stellig is er in onze samenleving nog wel ruimte voor goede en milde begrippen over de plichten van de menschen tegenover de dieren en zeker is er veel gewonnen, wanneer men deze den kinderen kan in prenten. Door mevrouw Wed. J. Donker, onlangs alhier overleden, zgn vermaakt aan het kerkbestuur der Evang. Luth. gemeente een legaat groot 2000 en aan het Wees- en armenhuis dier gemeente een groot ƒ32000. Door ongesteldheid van den spreker kon de lezing van Maandag avond in „We ten en Werken niet plaats hebben. Aan staanden Maandag 4 Januari wordt de spreekbenrt vervuld door den Heer A. van der Voort. Tot marktmeester van de aardap pelen en botermarkten, koolmarkt, enz. is voor den tgd van één jaar benoemd L. Hgmensen alhier. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Donderdag 31 December 1891 in de Noorderkerk optreden des avonds, ten 7 ure D. J. Langhout, sluiting des jaars. Vrijdag 1 Januari 1892 ten 10 ure, Ds. J. Langhout. Zondag 3 Januri 1892 des voor mid dags 10 en des avonds 6 ure de Heer Levendig van Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 23 Dec. O. Sorgdrager en E. P. M. van Thiel. W. Kaptijn en G. E. Kelderman. D. Olij en M. C. Antkonisse. A. van der Meulen en H. Ring. N. Wijkhuizen en W. Cornelissen. J. Geijlvoet en JKrijgsman. C. IJ. Voss- hard en J. M. van Biessen. A. de Jong en P. A. van Son. W. J. Ronde en E. Hoogvelt. 24 Dec. P. J. Dnin en A M. van Ekeren. N. A. Allot en C. van der Valk. L. C. Fran- ses en H. M. J. Jan;en. GETROUWD. 23 Dec. 0. Ensink en H, Janssen. GEBOORTEN. 16 Dec. S. du Saar geb. van der Hulst d. 17 Dec. K. H. Klees geb. Schoenmaker z. J. van Marion geb. van den Bos d. W. F. Hellmann geb. Geiger z. 18 Dec. M. C. van Huijzen geb. Jansse d. J. M. Severijnse geb. van der Sluis z. 19 Dec. H. Kaart geb.Boeré d. B. C. van Norden geb. Vogelzang d. A. M. C. van der Veldt geb. van der Erf d. H. M. Traksel geb. Koster z. A.E.Klerk geb. van Berloo z. 20 Dec. J. C. H. Merwart geb. Ruijgrok d. M. J. van Olphen geb. Cat- tel z. 21 Dec. A. M. Moolenaar geb. Barn- hoom z. H. M. de Wit geb. Koster d. Y. Hartel geb. Schermer z. J. Duijn geb. van Hoof z. M. Beute geb. Kok d. C. van Stipriaan geb. Krap d. M. E. Akersloot geb. Edelbauser z. J. C. Wijkhuizen geb. Wijn- bergh d. J. M. Bottelier geb. Wijkhuizen d. 22 Dee. M. van der Molen geb. Meijer z. E. Nijssen geb. Flgee z. C. Vermeulen geb. Mooij d. E. Sienter geb. Koops z. C. M. Sabelis geb. Toornent z. J. M. Kernekamp geb. Smink d. A. Meijer geb. Veltman d. S. P. van der Kooij geb. van Nierop d. 23 Deo. H. H. Oostwal geb. van der Worp d. A. C. van Honschoten geb. van Geneegen d. B. Wempe geb. Stallinga z. J. Scheelings geb. Hunting d. 24 Dec. T. Marijs geb. Kos- tense z. G. Daudeij geb. van den Berg z. OVERLEDEN. 17 Deo. H. S. van Luijken geb. Zwaanswijk 29 j. Jacobijnestraat. 19 Dec. Suiving geb. la Chambre 76 j. Voortingstraat. M. A. Hoff man 75 j. Ruijchaverstraat. W. van der Bijl geb. Waning 74 j. Koudenhorn. 20 Deo. M. S. Stokhuizen geb. Voogd 81 jK. Hofstraat. M. M. van Gessel 4 m. d. Harmejansweg. 21 Dec. H. Teeuwen geb. Pellemans 66 jL. Vlamingstraat. 22 Dec. Dr. C.de Jaager82j. Parklaan. J. Slenders geb. Corstens 50 j. Brouwersvaart. G. van Brouwershaven 7 md. z. L. Begijnestraat. 23 Dec. P. J. Buffers 9 md. z. Oostvest. A. Coops 67 j. Schoterweg. G. Metselaar 2 md. z. Jacobstraat. 24 Dec. W. de Kanter 19 m. z. Jansweg. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 30 December 1891t 's namiddags ten 1 ure, in de Statenzaal op het Prinsenhof. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Proces-verbaal opneming boeken en kas v. d. Gemeente. Ontvanger. 2. Voorstel B. W. W. vaststelling le Suppl-begosoting dienst 1891, met ad vies Comm. van Financien. 3. Id. Id. Id. 2e Suppl. Kohier, plaatsel. directe belasting, dienst 1891. 4. Adres Vereeniging „Volksbelang" om trent den toestand van een 175 tal woningen binnen deze Gemeente, met schrgven geneeskundige armencom- missie. 5. Voordracht B. W. W. benoeming onderwgzer 3e klasse opleidingsohool voor jongens. 6. Benoeming Lid Comissie van toezicht op het Stedelgb Museum. 7. Idem Stads-geneeskundige. 8. Rapport Opzichter over de Gasver lichting over de maand November. POSTERIJEN. De Directeur van het postkantoor te Haarlem geeft kennis, dat de gelegenheid wordt opengesteld om brieven, gedrukte Nieuwejaarswenschen en kaartjes welke op 1 Januari a.s. besteld moeten worden, reeds van den 28sten December a.s. af ter post te bezorgen. Bedoelde stukken moeten voorzien zgn van een over de geheele lengte van het adres getrokken kruis. De Nieuwjaarsdag zal wat den dienst der pakketpos t betreft worden aangemerkt als een Zondag. De Directeur verzoekt de ingezetenen, in- het belang van den openbaren dienst, gedurende de eerste drie dagen van het jaar geen fooien uit te reiken aan de brie venbestellers. Het vragen van fooien is aan die be ambten ten strengste verboden, in strgd daarmee handelende zullen zg ernstig wor den gestraft. De Directeur voornoemd: HOYER. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Drie phantasie hoeden. Een boa. Eene parapluis. Een gouden balletje. Een blauw wantje. Een paar zwarte handschoenen. Een portemonnaie. Een kinderzak. Een lorgnet. Een muilkorf. Een sleutel. Een handmof- Een kinderwantje. Den sleutel. Een duimstok. Een schaats. Een ring met sleutels. Terng te bekomen bg A. Kokkelkoren Linschotenstraat 14r, een koperen hon denhalsband.A, v. Dgk Vlamingstraat 12b een groote sleutel. M. Gubbels, Amsterdamstraat 3bb een doeshond. J. Clous, kerkhofstraat 4r, een lucifers doosje. H. C. Sernè, v. Marumstraat 2, een granaten armband. Serné, Gier straat 11, een wagenzeil. S. Hertog, Korte Lakenstraat 4, een leeuwhondje» J. Silkens, een zilveren oorknopje. A. Schous, Spaarnwouderstraat 75, een portemonnaie. KAASMARKT van 23 December 1891. Aang. en verk. 43 stapels, uitmakend 4612 kazen, wegende 9586 kilogrammen. Hoogste prgs per 50 kilogr. ƒ32.25. VEEMARKT, 23 December 1891. Aangevoerd. Prijs. 3 Koeien 180.220. 17 N. Kalveren 6.11. 44 Schapen 9.21. 5 Paarden GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 28 December Rogge 7.10 Haver Gerst Paardenboonen 3.50 4. 6.15. 7.—. 7.50 7.—. 7.50.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2