HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN No. 2. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 9 Januari 1892. Ned. Vereen, iet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 10 Jan. 1892. Nederd. Herv. Kerk. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TBLEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDINO met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. poet —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Adrertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Avondmaal. Nam. 2 ure, van Lennep. Dankzegging, 's Avonds 6 ure, Hoog. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 1.0 ure, Knottenbelt. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, van Lennep. Vrijdag 's avonds 8 ure, Moeton. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Swaan. Waalsche Kerk. Voormiddag 10 ure, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Donderdag 's av. 71/2 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. ,sAvond8 6Va ure, Mees. Kerk derYereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. >8 Avonds 6 ure, J. van Loenen Martinet, pred. te Sandpoort. Remonstrantsche Kerk. Gaen dienst. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, JVeiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenrest. Maandag 'e av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Samuel Ü.0 17 vv. Lokaal Weten en Werken." Ged. Oude Gracht, big de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 u., van Lennep. Bijbellez. Joh. 8 30 vv. Ds. Barbas bericht aau zijne leerlingen, dat hy deze week weder al zijne catechi- satiën hoopt te honden, en dat by ont vangen heeft voor de school voor on- en minvermogenden f 5.65 uit het busje van de kinderen K. Ds. de Vries kan door ziekte zyne catechisatiën voorals nog niet hervatten. Ds. Swaan noodigt al de leden van den Bybelbond hier ter stede uit tot eene samenkomst op a.s. Woensdag 13 Januari, 'g avonds ten 8 nre in het lokaal der Chr. Bewaarschool in de Oranjestraat. Den leden wordt verzocht de van hunnen naam voorziene By bel kaart en de maand- briefjes te willen meêbrengen. Vrye toe gang voor belangstellenden. De collecte voor de ehr. school voor on- en minvermogenden, op het Kerstfeest gehondeD, heeft opgebracht f 150,75. Ontvangen voor de ohr. sohool voor on- en minvermogenden uit de catechisatie bus van den Heer H. Bremer f 3,50. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Arkel. Voorbereiding. Heemstede - Voorm. 10 nre, J. L. Zegers, OndZendeling. Voorm. Woensd 10 agai Hillegom. nre, M. Buchli Eest. rond 6 ure, M. Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Bevestiging van Kerkoraadsleden. Nam. 2Va ure, C. van Koetsveld CEz. Doopsbediening. Geen Zondagsohool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, 11. Waardenburg. Voorbereiding en bevestiging van Ker- keraadsleden. 's A vonds 5 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 8 ure, Evangelieverkondiging op de Heide, in de zaal van den Heer Veldman, door den Heer B. v. Zweden. Donderdagavond 7Vs ure, Bybellezing in de consistoriekamer te Velsen, H. Waar denburg. Zaterdagavond 772 ure, in de zaal van den Heer Veldman op de Heide, door den Heer B. v. Zweden, Bybellezing. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 nre, C. Barneveld. ZANG EN VRIENDSCHAP. De koninklyke vereeniging Zang en Vriendschap gaf Woensdag avond voor hare kunstlievende leden de eerste uit voering in het seizoen. Daarby werkten als solisten mede, onze vroegere stadge- noote Mej. Bakker, concertzangeres van Amsterdam en de heer Leander Schlegel. De opkomst was niet zoo, als men dat in den regel by de uitvoeringen van de liedertafel gewoon is; waarschijnlijk ten gevolge van de influenza, die ook hier ve len noodzaakt te huis te blijven. Over het algemeen slaagde het concert naar wensoh. In de koren waren vele goede momenten aan te wijzen en op meer dan eene plaats bewezen de heeren heel mooi te kunnen zingen. Met het oog op de slechte opkomst van de werkende leden by de repetities, gevoegd by de zware taak, die het Koor op zich had genomen mag de heer Robert, naar wij meenen, tevreden te zijn. Lentefeest en Deus Nostra Spes zyn twee moeilijke, belangrijke toonwerken en het mag zeker hoogst verdienstelijk heeten ze nit te voe ren op eene wy ze als Zang en Vriendschap dat heeft gedaan. Toch mag gevraagd worden of eene zaDgvereeniging, waarvan slechts een gedeelte der leden de voorbe reidende oefeningen getronw bijwoont, niet beter zou doen, zich by minder zware werken te bepalen. Deze zonden dan vol maakt gezongen knnnen worden. Het groo te pnbliek, dat stellig nu Diet altijd de stukken begrijpt, zondaarbij tevens winnen. Tot de beste oogenblikken van het con cert, wat het Koor betreft, behoorden het eerste gedeelte van Lentefeest en het mid delste deel van Deus Nostra Spes„Con- lurbata sunt gentes" (De volkeren zijn ont steld). In Schlafwandel van Hegar een werkje waarin op oorspronkelijke wijze de zin van den tekst in tonen wordt weer gegeven, toonden de h. h. Tenoren eene sterke neiging tot zakken overigens mocht dit nommer wel voldoen. Die falsche Pepita, een der „Possen" van den Hongaarschen Operetten-Compo nist Adolf Miiller, sloot het concert. Na tuurlijk werd dit nummer niet het minste toegejuicht. De heer Schlegel had een zeer geluk kige keuze gedaan voor dezen avond. De „Waldsceneri' van Schumann (Op. 82) eene serie keurige piano- stukjes de twee stukken van eigen Compositie „Fan tasie-Walzer'' ea L/i Hain'', en niet min der de Valse van Chopin Op 18 No. 1 in Es waren uitnemend geschikt, de aanwezigen te boeien, zoowel doordeschoo- ne en fijne voordracht als door de groote nauwkeurigheid waarmede zij werden ge speeld. Jammer maar, dat de klank van de piano niet wat beter was en ten slotte het pedaal den dienst weigerde, naar aan leiding van welk laatste envel de heer Schlegel zelfs de clementie van de hoorders meende te moeten inroepen. Niettegenstaan de een en ander mocht de heer Schlegel in ruime mate ervaren, dat men zyne groo te muzikale talenten ook in dezen kring op prijs stelt en hoogelijk waardeert. Mejuffrouw Bakker opende haar pro gramma met een zangstnk van onden da tum, nl. met eene cantante voor Alt van Benedetto Marcello (1686-1739) een der voornaamste Componisten van de Veneti- aansehe Bchool. By zonder veel indrnk maak te zy daarmede evenwel niet; de stijl er van is wat verouderd voor onze ooren. Beter gelakte dit met de liederen in bet tweede deel, waarbij vooral het indruk wekkende, wonderschoone lied van Schu bert „Der Tod und das Miidchendoor eene zielvolle voordracht uitblonk. Mej. Bakker beschikt over een mooi, goed ge luid hare muzikale vorming dankt zy aan den heer Joh. Messchaert. Zang en Vriend schap doet een goed werk, de leerlingen van ons Nederlandsche Conservatoire gele genheid te geven in het publiek op te treden. B. Voordrachten in Teylers Stichting. Wy leven snel Sd dezen tijd, begon de Heer Hugenholtz, toen hij Woensdag j. 1. in Teylers gehoorzaal optrad. Wy leven snel niet alleen op staatkun dig en maatschappelijk, maar ook op let terkundig gebied. Nauwelijks heeft men een richting zien opkomen en zich ontwikkelen of reeds wordt u de tijding van haar on dergang gebracht. Zoo hebben we nu met onze tydgenooten het naturalisme zien verrijzen en tot hoo- gen bloei geraken onder mannen als Ana- tole de France, Jules le Maitre, Maurice Barrês, Edmond de Goncourt; we hebben het tot de uiterste spits gedreven gezien door Emile Zola, en thans hoort meu van alle zijden van de Fransche letter kundigen, ja van den grooten meester zelf: „Het naturalisme is dood." Ook in Nederland werd dit omlangg volmondig door van Deyssel erkeDd. We kunnen das gerust aannemen, dat het op zyn minst stervende is en daarom is het thans het oogenblik om na te gaan wat we er aan te danken en wat we er aan te wijten hebben en een blik te slaan op de twee nieuwe richtingen, die het natu ralisme vervangen, de psychologische en de symbolische richting. Als men thans spreekt van naturalis me, meent men daarmede iets geheel an ders dan in het begin van deze eeuw. Toen werden Scott, ByroD en de zijnen naturalisten genoemd omdat zy tegenover klassieken als Fope zioh niet vergenoegden met de gewrochten hunner verbeelding, maar ook acht sloegen op de werkelykheid. In den tegenwoordigen tyd bedoelt men evenwel onder het woord naturalisme dis richting, welke in de letterkunde de na tuurwetenschappelijke methode volgt, en ook daarin niets dan analyse en experi ment wil toepassen. Taine wil, dat elke persoonlijkheid ver klaard worde uit zyn afkomst, zijn om geving 6n den tyd waarin hij of' ut. Dit is de catechismus van de naturalisti sche richting te noemen, die in Zola verpersoonlijkt is. Ook hy heeft vroeger gedweept met het romantisme van Vietor Hugo en Alfred de Musset, maar heeft zich geheel van hen afgewend om zich te bepalen tot ,1e docu ment hnmain." Clande Bernard, de groote natuurkundige, werd voortaan zijn model. Als by de vivisectie het dier, zoo werd door hem de mensch behandeld; als in een chemisch laboratorium de verschillende stoffen op elkander werken, zoo bracht de nieuwere romanschrijver de karakters by elkander en als een rechter van instruc tie, somde hy achtereenvolgens de feiten op die hy om zich heen in de meDschenwereld verzamelde, zonder zioh te bekommeren om den indrnk, dien het een zoowel als het ander op hem en zyne lezers maakte. Het eenige waarin de letterkundige versohilde van den man van wetenschap was de stijl en de fijnheid van nitdrnk- kiDg. Van zedelijk of onzedelijk mocht by de karakterontleding geen sprake zyn. Na deze omschrijving van de richting vroeg de spreker zich af wat we aan het naturalisme te danken hadden? In de eerste plaats een duidelijke voor stelling van de werkelykheid, een aan schouwelijkheid, die buitengewoon is en indrnk maakt. In de tweede plaats een verzameling van menschelyke fignren nit een belang rijk tijdperk der beschavingsgeschiedenis. Daarin zyn de groote verdiensten van het naturalisme niet te miskennen. Daartegenover staan echter twee grieven, die het ons niet doen betreuren, dat het „zwijn" zooals het naturalisme door van Deyssel wordt genoemd, thans van het letterkundig gebied is afgetreden. Het naturalisme was geen knust. Het beschouwde de wereld niet nit een ideaal oogpnnt, maar alleen als een photograapb. „L'ideal c'est J'inconnn" meende Zola en naarmate de wetenschap voortschrijdt zal het ideaal telkens verminderen. De poëzie is alleen in den vorm gelegen

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1