Nieuwsberichten. burgerlijke stand. en heeft in zieh zelf geen ernstige betee- kenis. Uaar niet alleen, dat het geen knnst kan worden genoemd, waa sprekers bezwaar het naturalisme was ook zeer bedenkelijk voor de zedelijkheid. Niet dat het [bepaald onzedelijk was, dit kon met meer recht aan sommigen der romantische sohrijvers verweten worden, maar het ontkende de zedelijkheid en zag alleen menechen van vleesch en bloed. Aan deze eenzijdigheid is de richting gestorven. De stelling van Taine is slechts een halve waarheid. Individnnm est ineffabile, het genie is niet te verklaren nit de uitwendige verschijnselen waaronder de menscb zich ons vertoont. Als ter verklaring van een en ander werd ons hierop een meesterlijke sohets gegeven van l'Assommoir. Op een paar uitzonderingen na worden hier alle men- schen als beesten geschilderd. Deze rich ting moest zich zelve veroordeelen, al kan ook het slib, dat zij heeft achterge laten, evenals de overstrooming van den Nijl, veel goeds werken voor latere ont wikkeling. Met Paul Bourget zien we de nieuwere, de psychologische richting opkomen. Bij hem gelden weer les mobiles intérieurs. De men8ch wordt hoofdzakelijk gevormd door zijn innerlijk leven. Hij is meer dan beest, meer dan dier, het echt menschelijke gemoedsleven moet tot zijn recht komen. In zijn poëzie, zijn essais, en zijn romans staat Bourget in dit opzicht lijnrecht tegenover het natu ralisme. Andermaal werd dit toegelicht door het boeiend verhaal van le Disciple Bourget's meest bekenden roman en duidelijk straalt hieruit deze gedachte, dat de menschelijke persoonlijkheid niet verklaard kan worden bniten het zieleleven om. Nevens de zielkundige heeft men thans ook een symbolische richting doen gelden in een werk van Maeterlinck, getiteld la Princesse Malaine en le Pélérin passionné van Jean Moréas. Hierin worden de natunrverschijnselen telkens beschouwd als de bondenooten van den mensch. De wereld van het eeu wige verbergt zich niet langer achter den sluier der werkelijkheid. Het gemoed herkrijgt zijn rechten, het gevoelsleven van den mensch wordt er kend, de werkelijkheid wordt niet uit het oog verloren, maar men blijft niet bij het uiterlyke staan. Uit de tegenstelling van dezen tijd zal een hooger opvatting worden geboren, die aan ziel en lichaam de aandacht schenkt zonder het een ten koste van het ander te verwaarloozen. ('-ggjj De volgende werken van bovengenoemden Spre ker en van de Schrijvers in zijne belangwekkende voordracht genoemd, knnnen, wanneer niet voor handen, onmiddellijk op aanvrage besteld, en binnen cenige dagen afgeleverd worden door DE ERVEN LOOSJES, boekhan delaars te Haarlem. HUGENHOLTZ dn. (P. H.) Licht en Schaduw; Indrukken van het godsdienstig leven in Amerikaƒ1,50 Zedelijke Religie bewerkt naar W,M.Salter's „Religionder Moral"» 3,50 -Levenslicht. Stichtelijke bloem lezinging. ƒ3.geb. 3,50 fLevenslicht uit vroeger eeuwen, ing. ƒ4,geb. 4,90 BRANÜES, GEORG,Hauptströmungen der Litteratur des 19 Jahrhunderts. Ing. ƒ13,— geb. 16,25 ZOLA, EMÏLE, L'Assommoir1,90 BOURGET, PAUL, Le Disciple1,90 MAETERLINCK. La Princesse Maleine, (dramc en 5 actes)1,90 JEAN MORÉAS. Le Pélcrin passionné, (poésies)1,90 Tweede Kamer. In de zitting van Donderdag werd na aanneming van eenige kleinere wetsont werpen het debat over Hoofdst. VIII. voort gezet. De heeren Van Kerkwijk en van Houten kwamen op tegen het behoud van het Militaire Huis der Koningin in zijne tegenwoordige organizatie, als strijdig met een vroeger K. B. en in strijd met het karakter van dat Huis, vooral bij de Ko ningin, die geen opperbevelhebber ie, dus geen Militair huis noodig beeft. Onze staf officieren, zeide de heer van Houten, mogen geen hofofficianten zijn, evenmin als b. v. rechterlijke ambtenaren als hofofficianten moeten gedetacheerd worden. De officieren van het Huis worden vaak beschonwd als voorlichters van de Kroon in militaire zaken, en als zoodanig mag maar één man geduld worden, en dat is de Min. van Oor log. De Min. was van oordeel, dat door opheffing van het Militair Huis Nederland zich belachelijk zon maken. De organizatie noemde hij volkomen regelmatig, en de verantwoordelijkheid van den Minister als raadsman der Kroon wordt geenszins mis kend. De Min. maakte zich wat warm, en zeide, dat het amendement zeker met groote meerderheid zou verworpen worden. De heer v. Houten repliceerde, en wees er o.a. ook zeer terecht op, dat als onze Kroon het voorbeeld gaf zich niet meer tot het militaire dan tot het burgerlijke aange trokken te voelen, dit van een juister op vatting van het Koningschap zou getuigen. De heer van Kerkwijk gaf zijne gevoelig heid te kennen over den hoogen toon, door den Min. aangeslagen, en stelde een am. voor tot vermindering met 3000, en het aantal adjudanten te brengen op zeven. By monde van den heer Smeenge ontried de Komm. van Eapp. de aanneming van het am. Ook de heeren Brantzen v. d. Zijp en v. d. Feltz verklaarden zich er tegen, de eerste namens de antirev. party. De heer v. d. Kaay ried den Min. aan, de zaak in ernstige overweging te nemen. De Min. erkende, dat hij zich wellicht te warm gemaakt had, en verklaarde den raad van den heer v. d. Kaay te zullen opvolgen. Op eene vraag van den heer v. Vlijmen, of twee kommandementen noodig zijn voor de stelling Willemstad-Hollandsch Diep en die van de monden van de Maas, ant woordde de Min., dat hy bij de reorgani- zatie der staven aan dit punt zijne aandaoht zou wijden. Het am. van Kerkwijk vond bijval bij maar 17 leden69 waren er tegen. De heeren ïjdens en van Nunen drongen krachtig aan op aankoop van inlandsche paarden voor de remonte in Groningen en Noordbrabant. De Min. verzekerde, dat, volgens ontvangen inlichtingen, vele paar den, door den inspekteur goedgekeurd, door deremonte-kommissieën werden afgekeurd. De heeren Tijdens, Smeenge en Lieftinck wen8chten een nader onderzoek. Naar aan leiding van opmerkingen van den heer de Beaufort Amsterdambeloofde de Min. te zullen overwegen, of geregeld mededee- lingen kunnen worden gedaan betreffende de Militaire Akademie. Ook beloofde hy onderzoek naar het feit, dat een gestrafte kadet zou zijn ontslagen, zonder voorkennis van den straffenden officier. De post van 145.000 voor eene Kadettenschool te Alkmaar werd aangenomen, na verwerping met 68 tegen 18 stemmen van een amende ment van den heer Dobbelman, om een memoriepost uittetrekken en de plaats der vestiging nog in 't onzekere te laten. De subsidie van 10.000 aan de Utrechtsohe Vereeniging voor verzorging van oud-strij- ders werd goedgekeurd, na verwerping met 29 tegen 23 stemmen van een amen dement van den heer Lieftinck,om ƒ25.000 toe te staan, en na intrekking van een am. van den heer Tijdens, om de subsidie op 100.000 te brengen. Er was vooraf over deze amendementen nog al wat tijd verdebatteerd. De Vcstingbegrooting gaf maar aanleiding tot eene vraag van den heer van Vlijmen, of Amsterdam niet ver plicht kon worden toezicht te houden op het bezit van voldoende zoet water, door bij elk hnis een regenbak te vergen, waarop de Min. antwoordde, dat hy betwijfelde, of men bouwers van huizen daartoe wel zou kunnen verplichten. De Pes ting begroo ting werd daarna goedgekeurd, en Hoofdst. VIII der Staatsbegrooting zonder hoof delijke stemming aangenomen. Vrijdag de vergadering openende, ver zocht de Voorzitter de debatten zooveel mo gelijk te koncentreeren op de artikelen, ter bekorting van de beraadslaging. De Heer Schepel stelde nn zyne motie voor, waarbij, in verband met den toestand van het plat teland, aan de Reg. verzocht wordt, aan het instellen van een landbouw-departe- ment de aandacht te wijden. De dag, waarop over deze motie zal beraadslaagd worden, zal later worden bepaald. Aan de orde was Hoofdst. IX der Staatsbe grooting (iKaterstaat em.). Algemeene be raadslaging werd niet gevoerd. De heeren Travaglino en Hartogh drongen aan op j herziening der aanbestedingsvoorwaarden en daardoor betere behartiging van de rechten der aannemers. De heer Huber wenschte geen wijzi ging op dit punt, daar voortdurende ver betering van de algemeene voorwaarden schadelijk is voor den Staat, die vaak de dupe is van malversatiën. De heer Havelaar was het met den heer Hnber eens, en was niet voor arbitrale uitspraak tussohen aannemer en direktie. De hoogste beslissing moest de Min in handen hebben. De Min. van Waterstaat enz. beloofde aan de heeren Mutsaers en van Beunin- gen in overweging te zullen nemen het verleenen van Rijks-Subsidie voor ver binding van de Zuid-Willemsvaart met de Amer en voor verbetering van den ij Leidschen Rhijn. Bij herziening der pensi oenwetten zou gelet worden op het verzoek van den heer Conrad, om de vroegere dienstjaren van de thans vaste bureel ambtenaren van Waterstaat voor hun pensioen in rekening te brengen. De heeren Kielstra, Mutsaers, Conrad, G. van Dedem en v. d. Boroh van Verwolde drongen aan op een spoedige beslissing in zake verbetering der kleine rivieren, vooral met het oog op den toestand in Gelderland. De Min. beloofde indiening van een daartoe strek kend voorstel. De Min. wilde het denkbeeld van den heer Viruly Verbrugge, om sup pletoirs kredieten aan te vragen voor het aanschaffen van ijsploegen in over weging nemen, ofsohoon hij betwyfelde of men wel ooit in de ijsopruiming op de rivieren zal slagen. De heeren Lam- brechts en Clercx vroegen krachtige hulp voor verbetering van de Limburgsche Maas. De Min. erkende de noodzakelijkheid van die verbetering, die na de Waal-ver betering aan de beurt komt, en waarnaar sen speciaal onderzoek zal wodden inge- eteld. Aan den heer Lucasse gaf de Min. uitzicht op de verbetering der buitenha ven te Veere. Verder werden tal van Wa terstaatsbelangen door verschillende leden ter sprake gebracht, die alle door den Min. werden toegelicht, en waarvan de meeste met beloften van behartiging of onderzoek werden beantwoord. Na eenige vragen, opmerkingen en be antwoording werd de begrooting van Hoofdstuk IX Waterstaat enz.) zonder stemming aangenomen. Vervolgens was aan de orde Hoofdstuk X, Koloniën. Het debat liep voornamelijk over het gevraagde ontslag door den gouverneur van Atjeh, waaromtrent de minister niets naders wist mede te deelen, dan dat het per telegram was aangevraagd. Ook dit Hoofdstuk werd goedgekeurd zonder stem ming. In de volgende zitting kwam de Bili- ton-overeenkomst ter tafel. Maandagmiddag ving het debat aan over de Biliton-overeenkomst. De Voor zitter wees er op, dat een beroep op de geheime stukken niet vrijstond, doch dat de leden vrij mochten zeggen wat zy in 's lands belang nuttig en noodig achtten. De eerste spreker was de heer de Geer van Jutphaas, die den indruk ontvangen had, dat de Reg, dit van het vorige Ka binet overgenomen ontwerp niet in 's lands belang. Hy wees op 't gebeurde in 1882, dat slechts een konoessie- verlenging voor 35 jaar was geweest. Het contract '82 beschouwde hy als geheel onwettig, zoo dat het geen grondslag kan opleveren voor eene nieuwe overeenkomst. Ook de heer Levy achtte het kontract van 1882 onwettig aangegaan en dus volkomen nie tig. 't Gold een erfpachtsovereenkomst, die in eene koncessie is omgezet. Spreker kon zich heel goed voorstellen, dat de Reg. het kontract onder beneficie van in ventaris had aanvaard, en dat zij nu eene beslissing van de Kamer wilde uitlokken eu 't was zyne besliste overtuiging dat de Kamer aan het kontrakt hare goed keuring behoort te onthouden. De heer Farncombe Sanders ging na, of de Biliton Maatschappij billy ke aan spraken kon doen gelden, op welke vraag hy ontkennend antwoordde. Hy verklaar de zioh voor Staats-exploitatie. Met dit laatste advies was de heer van Nunen het niet eens. Hy aarzelde deze overeenkomst te verwerpen, omdat het niet onmogelijk is, dat de Maatschappij den Staat een pro ces zal aandoenen dat dan de Staat in 't on gelijk zal worden gesteld, en ook omdat de Goeverneur-Generaal tot aanneming van 't kontrakt adviseert. De heer Bool wees erop, dat de wel vaart der Biliton-Maatschappij ook ten goede is gekomen aan Iodië. Hij aohtte eene transatkie wenschelijk, want hy was bang voor een proces. Deze laatste vrees deed ook den heer Kielstra overhellen tot aanneming van het ontwerp. Wordt vervolgd). HAARLEM, 8 Januari 1892. By de Commissie tot uitreiking van >ffie en brood zijn de volgende giften ingekomen. Bij den Heer Kolkmeijer Gr. Houtstr. van: J. ƒ2.50, J. S2.50, Kinderen K. f 3.—, v0.15--de B. ƒ10.—, K. ƒ5.— Bij den Heer Baggerman van H. 1.25 N. f 5.Bij den Heer Guskens 18 Kilo trood. Bij den Heer H. van Niel Hz. Gr. Houtstr. 2.50 let. S. By den Heer van der Vaart Gr. Houtstr. van J. 2.50 P. S. 1.Nog ontving de Commissie een H. L. steenkolen en 100 turven. Getal der deelnemers op 7 Januari 1405 en op 8 Januari 1004 kinderen en 255 volwassenen. De Commissie houdt zich voor milde bijdragen aanbevolen. In den ouderdom van 85 jaar is alhier overleden de heer L. Vein, ge rechtigd tot het dragen van het metalen kruis en van de St. Helena medaille. By de godsdienstoefeningen der Ne- derdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 10 Januari 1892 in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure D. JLaughout- Woensdag den 13 Jannari 1892 des avonds te 8 ure D. J. Langhout. ONDERTROUWD. 6 Jan. H. Steenken en H van Nienwenhuizen. G. Philippo en H. M. Moerwijk. GETROUWD. 6 Jan. J. J. Terpoorten en C. Wessels. P. Rijbroek en J. Sijberde. D. Olij en M. C. An- thonisse. W. J. Ronde en E. Hoogvelt. P. J. Duin en A M. vanEkeren. 7 Jan. A. van der Meulen en H. Ring. N. A. Allot en C. van der Valk. GEBOORTEN. 30 Dec. M. J. Snoek geb. Molenaar d. 31 Dec. J. Derr geb. Bouwmeester d. J.C.E. Hoefsmit geb. Ververs d. B. van Deursen geb. Bakker z. G. Vermeren geb. Steenbergen a. 1 Jan. G. M. Roest geb. Westnk d. J. H. Bosch geb. Schouten z. G. Koning geb. Hovius z (levenl.)— 2Jan.J. C.Huijkmangeb. van den Bogaardt zWGorter geb. Lange* vis d. A. Dijken geb. Hemminga d. C. W. Teijken geb. van Deudekom z (levenl.) 3 Jan. M. E.Thijs geb. Cruijced. M. E.Umans geb. Boon z. E. G. W. Versteeg geb. van Norden. d. L. de Zwart geb. van der Werken z. J. Windt geb. van der Geijn z. E. M. Strijp geb. Kalkhoven z. 1 Jan. C. Bosman geb.van Rooij d. M. E. van der Linden geb. Dollé z (levenl.) H. Voorn geb. Koning z. A. M. de Jong geb. Hoss d. 5 Jan. R. Kemp geb. Haven d. M. H. Hetem geb. van Hamelsveld d. H. Mooncn geb. Kelderman d. H. WV Stammeijer geb. van Leuven d. M. J.Kessens geb. Jonker d. J. Krton geb. van der Lee z». z. K. C. Boenstra geb. Hartendorp d. J. MBurgers geb. Handgraaf d. 6 Dec. P. Heij- man geb. Stobbelaar d. J. M. van der Klugt geb. Engele d. A. Roos geb. Landman z. - H. G. Reijnders geb. Meijer z. S. Schippers geb. Levert z. A. de Jong geb. Dolkemade z. ^levenl.) OVERLEDEN. 30 Dec. A. A. M. Coops geb. Keg 57 j. Scho- terweg. E. P. G. Sprenger 24 j. Gasthuis singel. 31 Dec. E. J. van der Aar 22 md. z.. Brouwerstr. J. Heersma 53 j. Essenstr. J. Kapteijn 31 j. Olieslagertlaan. 1 Jan. H. van Roon 61 j. K. Lakenstr. L. Fortgens 70 j. Gr. Houtstr. J. Bakker geb. Appel 79 j,. Parklaan. 2 Jan. J. S. Pakkerd31 j.Schachel- straat. J. H. Handgraaf geb. Mergen 40 j. Klaverstr. H. Kramer 65 j. Gr. Houtstr. C P. Wijsman 65 j. Gasthuissingel. E. K. Bellaart 2 j. z. Oranjestr. J. J. Steven 18 m: z. Z. Polderstr. W. Aartse Tuijn geb. van Loenen 71 j. Esschilderstr. 3 Jan. B.H. Strie ker 55j.Zijlwcg. C. Berendregt 52 j. Gra- vinnesteeg. C. J. Arbous 51 j. Gr. Houtstr. S. Daudeij geb. Bruijning 50 j. Warmoesstr» M. M. Boon 20 m. d. Anegang. J. G. Liernur 60 j. Jansstr. 4 Jan. W. G. Bruning 49 j. Leidschestr. A. J. Elskamp 71 j. Raaks. L. Velu 85 j. Barendsestr. M.Boerkoel geb. Sjardijn 72 j. W. Geldeloozepad. B.van Lierop geb Hesse 76 j. Wolstr. P. J. van Vliet geb. Hartog 64j. Gasthuisvest. M. van den Berg 11 j. Turfmarkt. 5 Jan. H. JM. de Jong 7 m. z.Warmoesstr. A. G Zegers Veec- kens geb. van Exter 76 j. Kenaupark.F.Ger- lagh geb. Rieselaar 78 j. L. Lakenstr. C. Bruijnier 12 j. d. Ruijrdaelstr. J. J. Beaufort 6 m. z. Z. Poldestr. 6 Jan. N. Wind 56 j. K. Zijlstr. H. van Drunen geb. Rugfrok 72 j. Nassaulaan. J. Wensing geb. Polió 80 j. Kruisstr. J. D. RuijsöOj. Kenaupark. A. de Jong geb. Dolkemade 36 j. Z. Buitenspaarne. M. van Vuuren 27 j. Parklaan. 7 Jan. G. van Schaik 57 j. Delftstr. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 4 Januari. IVitte tarwe Rogge Haver Gerst Huivenboonen Paardenboonen Bruine boonen 8.50. 7.50 3.75 5.80. 7.30. 6.50. 10.— 9.-. 7.60.. 3.87» 6.—. 7.65

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2