der Kamer in 1883 het kontrakt zou verwerpen, vooral nu er gelegenheid is tot Staats-exploitatie, zonder de moeielyk- heden, die vroeger daartegen bestonden. Ook bestaat er geen reden hoegenaamd voor de voorgestelde transaktie, die bo vendien vele gebreken heeft, en waarbij de rechten van den Staat worden vervreemd. Spreker prees zeer den Min. van Kol. die, het kontrakt indienende, objektief en korrekt had gehandeld, en na het ul timatum der Maatschappij over geen nieu we voordeelen kon onderhandelen. De heer Kenchenins achtte de vrees bij velen voor een proces alles is begrgpelijk, daar die zich in '83 reeds had geopenbaard. Hij vreesde geen proces. Eeeds daarom had hij, als Minister, alle overleg met de Biliton-Maatschappij geweigerd. Op voorstel van den heer Lieftinck werd, daar de Min. het woord niet meer ver langde, het debat gesloten, en daarna werd het ontwerp met 48 tegen 42 stemmen verworpen. Onder de voorstemmers waren 13 liberalen en onder de tegenstemmers 10 antiliberalen. Na goedkeuring van Hoofdst. XI. der Staatsbegrooting On voorziene Uitgavenis de Kamer tot na dere bijeenroeping uiteen gegaan. Omtrent den gezondheidstoestand van de Belgische koningsfamilie liepen in de laatste dagen verontrnstende berichten, De koning zou ziek zijn, de koningin en de prinses Clementine ongesteld. Een en an der schijnt sterk overdreven. De koning had een paar dagen rust noodig wegens de overstelpende drukte van den nieuwe- jaarsdag, doch is hersteld, de koningin en de prinses waren verkouden, doch hadden een bezoek gebracht aan de nieuwe ko ninklijke broeikassen zoodat men mag aan nemen, dat ook ten deze de toestand goed is. De onderkoning van Egypte, of beter gezegd de khedive Tewfik pacha is over leden aan influenza. Vrijdag is hij op de eenvoudige wijze der arabieren ter aarde besteld, bij welke gelegenheid wel twee honderd duizend personen te Kaïro op de been waren. Prins Abbas, achttien jaar oud en dus vol gens de Arabische wet meerderjarig, volg de hem met toestemming van den Sultan onmiddellijk op. De jonge vorst studeert te Weenen. De Britsche admiraliteit heeft een storm van verontwaardiging opgewekt. Het is namelijk bekend geworden, dat ze ventien groote oorlogsschepen zijn toege rust met een nieuw soort van ketels, die zoo sterk lekken dat zij ten eenemale on bruikbaar zijn. De aldus toegeruste schepen behooren overigens tot de beste der En- gelsche marine. De schade voor den staat bedraagt honderdduizenden ponden sterling. De Vereenig de Rotterdamsche Too- neelisten, directie: Le Gras en Haspels, hebben het uitsluitend recht van opvoering gekocht van Clara, tooneelspel in 4 be drijven, door Justus van Manrik Jr. en Jo van Sloten. Dit stuk is in studie genomen, zoodat de eerste opvoering binnen eenigen tijd kan worden te gemoet gezien. Door den Heer Balet, een Neder- landsch ingeneur gevestigd te New-York is een plan ingezonden tot daarstelling van een brug over de Hudson-rivier, welk plan door de New-York and New Jersey Bridge- Company is aangenomen. Deze brug zal bij eene lengte van 4550 voet eene breedte hebben van 120 voet, waarover 8 spoor banen naast elkaar zullen loopen. De brug rust op 5 dubbele pijlers en hangt aan 8 kabels bestaande uit 3721 staaldraden, wegende vijf en een half millioen Kilo gram. Het totale gewicht der brng be draagt 33 millioen K. G. en is berekend op eene draagkracht van ongeveer 15 mil lioen K. G. Nabij Houtrijk en Polanen is in den vroegen morgen van Maandag de wo- ning van den landbouwer Roodenburg ge heel afgebrand. Met moeite werd het vee gered, doch 3 kalveren en een bok kwamen in de vlammen om, eene aanzienlijke partij graan ging mede verloren, alles is verzekerd. Tot secretaris - ontvanger van Ben- nebroek, voor welke betrekking zioh 15 sollioitanten hadden aangemeld, is benoemd Jhr. H. van Panhuijs. Op de aanbeveling voorde vacante betrekking van secretaris der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude zijn ge plaatst de heeren L. Vallentgoed gemeen te ontvanger en A. C. Walter ambtenaar ter secretarie. Den 1 Februari a.s. herdenkt de Heer L. A. Braak den dag waarop hij voor 25 jaar als hoofd eener school te Aalsmeer werd benoemd. De bevolking der gemeente Haar. leramermeer is over 1891 slechts met 3 personen vermeerderd en bedraagt thans 15559 zielen. In 1891 werden geboren 656 personen en overleden 325. In 1891 vestigden zich in de gemeente 888 personen env ertrok- ken 1154. De sterfte in 1891 bedroeg 1 op 48 zielen. HAARLEM, 12 Januari 1892. Terwijl wij zeer onverwacht in de sneeuw zaten, breidde zich in de Holland- sche steden de influenza onrustbarend uit en dit wel niettegenstaande men in de meening verkeerde, dat een beetje vorst wel gunstig zou werken op den gezond heidstoestand. De wetensohap is in de laatste twee jaren de oorzaak der influenza op het spoor gekomen. Het is alweer eene bacil, zelfs met het mikroskoop bijna niet te ont dekken. Of het gelukken zal, deze bacil te bestrijden, haar te dooden, zonder scha delijke nawerking op de mei organen is nog niet bewezen. De sneeuw, voor den landbouw van zooveel gewicht, is in de steden een ware last, vooral als, zooais hier ter stede, elk er zijn eigene wijze van opruiming op nahoudt en als van gemeentewege eerst Maandag met dit werk aangevangen. De trammaatschappij houdt haar lijn schoon met den bezemwagen en door be sproeiing met zout water. Men zou vragen waarom toch de gemeente die onooglijk bruine massa, zoo gemakkelijk te verwer ken, niet reeds dadelijk is begonnen op te ruimen, te meer, daar Amsterdam en Rotterdam in deze aan onze gemeente, thacs van den tweeden rang, goed voor gingen. In de overige straten liep men Zondag nog met levensgevaar door de menigte spiegelgladde hoogten, vooral op de rij pa den. Dat er geen volk verkrijgbaar zou zijn het drukke bezoek dat de gratis uitdee- ling van koffie en brood te beurt valt, bewijst misschien het tegendeel. Men deelt mede, dat de brood- en kof- fie-commissie schraal bij kas is en zij ei genlijk nog bestaat van een saldo uit den vorigen winter. Dat is recht jammer voor de menschen, die uit werkelijke behoefte van die inrichting moeten gebruik maken. Men vraagt ons, of de ouders der kin deren, die in zoo groot getal meer dan duizend per dag koffie en brood komen gebruiken, wel allen hunne toestemming hiertoe gegeven hebben, en of zoodoende de kinderen geen misbruik maken van de gulhartigheid der Commissie. Maandag ochtend te half zeven stonden reeds ruim honderd vijftig kinderen te wachten tot de inrichting werd opengesteld. Deze kleinen zullen althans wel de toestemming der ouders gehad hebben. De Commissieleden, allen hnrgers uit de nijveren middenstand, knnnen dit na tuurlijk niet controleeren toch is ook hier speciaal voor de kinderen-- controle, noodig. Geven is niet altijd goed, wel gemak kelijk. Geven zonder voldoend onderzoek maakt zorgeloos en door de gewoonte om te ontvangen zonder er iets voor gedaan te hebben, wordt het nog veeleischend bovendien. Hiertoe wil de Commissie na tuurlijk niet medewerken en voornamelijk niet bij het opkomende geslacht. Zij gunt gaarne het kind een goed ontbijt, maar het publiek, dat hiertoe gaven offert, heeft, even natuurlijk, hierbij de behoeften der armsten op het oog. De volwassenen mogen voor zichzelven oordeelen, doch men oordeele voor kinde ren. Hoe? Dit behoort aan de Commissie zelf overgelaten. In elk geval mag men uit het boven staande besluiten, dat de zaak in verschil lende kringen ernstig wordt besproken en de uitkomsten der besprekingen noch de voor-, noch de tegenstanders der gra- tis-uitdeelingen zonder onderzoek van ge zichtspunt doen veranderen, en dan wordt in den regel meer den nadruk gelegd op zonder onderzoekdan op gratis uitdeeling hoewel het toch nog altijd de vraag blijft of men de Commissie in haar lofwaardig streven behoort alleen te laten staan. Het is en het blijft eene treurige zaak, dat niet ieder individu door arbeid zooveel kan verdienen als noodig is, doch ook bemoedigend is het, dat er voor den be hoeftige meestal hulp te vinden is; de mensch is van nature mededeelzaam. Waar aan zou het nu zijn toe te sohrgven, dat de koffie- en brood-commissie aan lager wal is? Zie, deze vraag is eene kwestie tus- schen den algemeen bekenden weldadig heidszin van het Haarlemsch publiek en de Commissie, waaraan alleen door eene loyale verklaring van beiden eene oplossing te geven is. Erg kwaad hebben onze vogels het te verantwoorden met de sneeuw. Eenige kruimels beteekènen voor hen leven of ondergang. Wie ééns beproefd heeft de stumpers met een overgeschoten korstje brood of iets anders te helpen, laat het nooit weer na en dande vogels vra gen alleen als ze 't noodig hebben, want ge behoeft niet te denken, dat de vogel zich voor z'n pleizier waagt onder de menschen. Zie het geestige kopje van de huismn8ch zich naar alle zijden wenden of er ook verraad in 't spel is, hoe glun der het diertje acht geeft op Uwe be wegingen, hoe het zich, bij alles wat hem verdacht voorkomt, onmiddellijk in veilig heid stelt, doch hoe ook hier de strijd om het bestaan hem wel eens de gewone voor zichtigheid uit het oog doet verliezen. Maandag 11 Januari j.l. werd in den Schouwburg eene buitengewone voor stelling gegeven door het Oostenrgksche operettengezelschap, onder directie van Ju lius Laska. De aardige operette van Meil- hac en Halévy, „Le petit duo", werd in eene Duitsche vertaling door bovengenoemd gezelschap opgevoerd. De handeling is zoo onbeduidend, dat het mg niet wenschelgk voorkomt, deze hier neder te schrijven. Wanneer Frimousse zijne rol in de Eransche taal had kunnen afspelen, dan hadden zij ne grappen misschien geestigheden genoemd kunnen worden, nu evenwel ble ven zij onbeduidende aardigheden, die soms wel eens de lachspieren der weinige ba zoekers in beweging brachten, doch meestal met een flauw glimlachje werden ontvangen. Het spel van Frimousse was overigens zeer goed, Carl Wallner heeft van zgne rol gemaakt wat er van te maken was. De nog geen honderd schouwburgbezoekers gaven hem dan ook welverdiende blijken van bijval. De geringe opkomst maakte waarschijnlijk ook wel, dat de le acte tamelijk koud en met weinig gevoel werd afgespeeld; ook „der kleine Herzog" ging in het eerste bedrijf nog niet geheel en al in zijne rol op, hetgeen aan zijn zang niet ten goede kwam. Het tweede bedrgf met de alleraardigste zangles, werd ver dienstelijk en met meer toewijding gespeeld, terwijl de vroolyke melodie van „Ohne dame" in het 3e bedrgf blijkbaar met in genomenheid ontvangen werd. Een woord van lof mag het orkest niet onthouden worden, terwijl ook de costumes over het geheel vrij goed aan de eischen vol deden. Of de operetten-nitvoeringen der Oostenrykers in Haarlem als overtollige voorstellingen moeten beschouwd worden op deze vraag zoude het weinig opge komen publiek bijna als een bevestigend antwoord kunnen beschouwd worden. „Toupinel zaliger" het bekende klucht spel van Alexandre Bisson, werd 1.1. Zon dag door het Nederlandsch Tooneel met zeer veel entrain gespeeld. De Heer Tou pinel maakt het den menschen na zijn dood lastiger dan bij zijn leven. Toen hg leefde was hij een van die stillen in den lande, van wien de roep van buitengewo ne fatsoenlijkheid uitgaat, die zich verhen gen in eene onberispelijke reputatie. En toch, diezelfde brave man bleek zijn leven zeer gewetenloos verdeeld te hebben tus- sohen twee vrouwen, waarvan de eene in Toulouse, de andere in Parijs woonde en die beiden niet alleen niets van elkan der afwisten, maar zelfs ook deonkrenkbare trouw van hunnen braven Toupinel boven alle verdenking stelden. Met innige liefde bewaarden zg beiden een portret van hun' waarden echtgenoot. Stelt men zich nu voor dat beide weduwen, in tweede huwe lijk nog altgd vol van hunnen eersten man, te Parijs elkaar ontmoeten, zelfs bu ren worden, dan begrijpt men licht, tot welke komische effecten uit die gegevens de handeling leiden moet. 't Tweede deel van den avond was 't blijspel van Meilhac ep Halèvy „Mijn huis is te koop" wat ook zeer veel bgval ver wierf. De artisten verdienen een woord van lof voor hun spel. Dat de Heeren Schnlze, Morin en de Boer met hun' vroo- 1 ijken humor hier bijzonder verdienstelijk waren, behoeft niet gezegd. Ook de Da- mesrollen zoowel als de overige waren in goede handen. Van de gratis uitdeeling van koffie en brood werd gebruik gemaakt 9 Janu ari door 1119 kinderen en 298 volwas eenen; 11 Januari door 1048 en 294 volwassenen; 12 Januari door kinderen en 327 volwassenen. Zondag is geen uitdeeling gehouden. Een der plaatselijke bladen vermeldde eene gift van f 250dit behoort te zijn f 2.50. Daar door onvoorziene omstandigheden het stedelijk Muziekcorps niet op den be paalden avond beschikbaar was, zal de eerste uitvoering van Haarlemsch Gemengd Koor een dag later dan den vroeger ver melden datum plaats hebben, en is die uitvoering dus gesteld op Vrijdag 15 Januari, op plaats en t§d als bij adver tentie is bekend gemaakt. In de Portefeuille, Weekblad gewijd aan Kunst en Letteren, van 9 Januari 11. geeft de Heer N. v. H. den wensch te kennen om in Nederland een schouwburg te bezitten als te Bayrenth, waarin onze klassieken, Vondel, Hooft, Breeroo, Mul- tatuli konden worden opgevoerd op zoo volmaakte wijze als Wagners Werken ia het Theater te Bayrenth. Zijne meening verder ontwikkelend, in verband met eene bespreking dezer zaak met Willem van Zuijlen, wordt in dat schrij ven de opmer king gemaakt, dat als des zomers de too- neeldirecteuren gedurende drie maanden vrijaf gaven, waardoor zij vermoedelijk financieel niet geschaad worden, het mo gelijk zou zijn de beste tooneelkunstena- ren bijeen te brengen tot het geven van modelvoorstellingen, terwijl een gedeelte der opbrengst dan tevens zou kunnen dienen tot meerdere ondersteuning van oude tooneelkunstenaars. Doch waar, vraagt de schrijver, vindt men ten onzent een Ludwig II, die deze ideale planoen in vervulling zou kunnen en willen brengen Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags)1 van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een schildpadden armband. Een R„ K. kerkboek met zilveren slot. Een landbouw-almanak. Eene ledige blikken bus. Eene ledige portemonnaie. Twee portemonnaies met geld. Een tafel mes met ivoren heft. Een kinderwantje Een knop van een wandelstok of eener parapluie. Een fantasie-armband. Een zwarte wollen doek. Eene gouden oorbel. Een zwart-glacé handschoen. Eene doos met tekenbehoeften. Eene oude portemonnaie waarin o. a. een lombardbriefje, doch zonder geld. Een R. K. kerkboek. Een zakmes. Twee schoolboeken en een cahier ten na me van E. Martens. Een bruinlederen sigarenkoker met eenige sigaren. Eenige sleutels. Terng te bekomen bij H. van Zurk. Gasthuisvest no 15a, een omslagdoek. Idem bg H. van Mnsscher, Oude Groen markt no 21, een hondenhalsband. Idem bij J. Yoordenhake, Korte Lakenstraat no 2, een oud spoormandje waarin twee halfhemden. Idem bg Middendorp, Zijl straat no 46, eene portemonnaie met ee- nig geld. Idem bg Bijlsmit, Zuid Brou werstraat no 2, een groot stuk nienw lood. Idem bg A. Meijer, Gierstraat no 83, eene zilveren sabelkwast. Idem bij A. Bertholé, Leliestraat no 44, een kruiwagen. Idem bg H. Frenegoor, Brouwerstraat no 10, een gntta-percha rijwielband. 1. „Sociëteit VEREENIGING." CONCERT op' Woensdag 13 Januari 1892. des avonds ten 8 nur te geven dnor het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den buit-Kapel meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. Marche de „La Damnation de Faust"Bertioz. Ouverture „Der Schaa^piel- Di rector"Mozart. Adagio ma non l'roppo uit het Ille Strijkkwintethlozart. Favoritstücken aus der Oper Lo hengrin"Wagner. 1. Könings Gebet Ie act. 2. Finalsatz Ie act „O, fand ich Jubelweise." 3. lie act., lie scène. 4. Ille act., lie scène „El- sa und Lohengrin im Brautgemach." Ouverture „la Traviata"Verdi. Zorahayda", légende pour or- chestreSvendeen. „Hochzeits-Reigen," WalzerBilse. Grande Fantaisie sur des mo tifs de 1' opéra „Les Mar tyrs." Donizetti.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2