HAARL TJ PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 6. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 28 Januari 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 24 Jan. 4892. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten I T'ILEPHOONNUMMEE TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Collecte voor het godsdienst-onderwijs in alle beurten der Ned. Herv. Gemeente, be halve de namiddagbeurt en Einderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, pred. te Beverwijk. Nam. 2 ure, Hoog. 12e Zondag, 's Avonds 6 ure, Swaan. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Bennebroek. Voorm. 10 ure, P. J. Mouton Pred. te Haarlem. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, N. J. C. Schermerhorn, Theol. Candidaat. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. I). van Ar/cel. Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kv.ylm.an. Voorbereiding. Hillegom. Voorm. 10 ure, B. Tideman Jz., Pred. te Haarlem. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, van Lennep. Woensdag 's avonds 7 nre, noog. Bakenesscr Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Hoog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Villéger, past, a Auxerre. Collecte pour la Société Évangéliqne de France. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Donderdag 'sav. 7J/2 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. s Avonds 6Vs ure, Mees. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. 's Avonds 6 ure, T. Kuiper, Em.-Pred. Remoustrant8che Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. W. C. van Manen, Hoogleeraar te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, A. E. v. d. Bussen, pred. te Amsterdam. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, G. van Koetsveld CEz. Nam. li/a nre, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Bevestiging van Kerkeraadsleden. 's Avonds 5 nre, de Heer Kooymans, van Beverwijk. 's Avonds 74/2 ure, Evangelieverkondiging op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Donderdagavond 7y2 ure, Bijbellezing in de consistoriekamer te Velsen, H. Waar- denburg. Zaterdagavond 71/2 ure, Bijbellezing op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 ure, G. Barneveld. KRONIEK. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bybellezing. 1 Samuel 18. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal Weten en Werken." Ged. Oude Gracht, bij de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 u., van Lennep. Bijbellez. Joh. 10 1 vv. Ds. Knottenbelt bericht aan zijne catechi santen van Maandag half twee en 3 uur, dat hij hen in plaats van Maandag op Woensdag op dezelfde uren in het Wijklo- kaal Schachelstraat hoopt te ontvangen. De Heer Bremer is Donderdag van 912 „ren verhinderd te cateohiseeren. Voor de behandeling der punten van de Agenda van Woensdag 20 Januari 1892 keurde de Raad goed een voorstel om de door vacature vrijgevallen tractementsgelden aan het bureau van den Burgelijken Stand, onder de ambtenaren te verdeelen. Een opmerking van Gedeputeerde Staten omtrent de begrooling werd als juist erkend, en voor kennisgeving aangenomen. Aan den Directeur van de stads bank van leening, den heer D. J. Ziegeler, werd eervol ontslag gegeven op verzoek, evenals aan den Heer C. C. J. L. Manuel als onder wijzer aan de kostelooze school C. Nu de Raad eenmaal besloten had een nieuwe tusschenschool te houwen aan de Parklaan, bleef nog over de vraag waar zij moest worden geplaatst. Er waren vier plannen A, B, C en D, alle begrepen in de ruimte tusschen de Ripperdastraat en de Hooimarkt. B. en W. prezen B. aan, waardoor de school komt in de rooilijn van de Hooi markt en er een snip wordt afgenomen van de Parklaan die op zich zelf niet veel waarde heeft. Door dit plan wordt in geen enkel opzicht voornitgeloopen op de be stemming van het Phoenix-terrein in het jaar 1933, wordt geen overlast aangedaan aan de bewoners van de Parklaan, en wordt een school gebouwd, evenals die aan den Sehoterweg, welke aan alle eischen voldoet. Niettegenstaande ook de andere plan nen voorstanders vonden, werd toch aan het voorstel van B. en W. de voorkeur gegeven. Een plan tot verhuring van gemeente eigendommen werd bestreden door den heer de Clercq. Deze meende, dat niet alle stuk ken grond naar denzelfden maatstaf moesten worden verhuurd, maar 5% van de ge schatte waarde moest worden geheven. Zooals het nu geregeld was, moet er voor allen grond evenveel betaald worden en dit was onbillijk. De grond aan het Bniten- Spaarne had een mindere waarde dan de grond in het beste gedeelte van de stad. De Heer Macaré kwam op tegen de vooronderstelling alsof de Raad van Haar lem ooit onderscheid zou hebben gemaakt tusschen de burgers. Hij komt niet zoozeer op tegen het denk beeld van den Heer de Clercq als wel tegen de toelichting er van. De Heer de Clercq antwoordt hierop, dat hij alleen op de beBtaande feiten heeft gewezen en geen beschuldigen tegen den Raad heeft bedoeld. De Heer de Kanter herinnert, hoe voor enkele jaren, in 1888, een organiek besluit is genomen tot vaststelling van de hunr en dat hiervan nu maar niet door een amendement kan worden afgeweken. De Heer de Clercq had daartoe een schrif telijk voorstel moeten doen overeenkom stig het Reglement van orde. Het voorstel van den Heer de Clercq wordt hierop verworpen. De bepaling van de hnnr door den Heer Wackwitz te betalen had verschil van meening uitgelokt tusschen het Dagelijksch Bestuur en de Commissie van financiën. De Raad schaarde zich aan de zijde van B. en W. en het voorstel tot verhuring werd aangenomen. Een stnkje grond bij de kostelooze school lett. B. werd aan den belangheb bende verkocht voor f 1 per M2 mits het werd opgehoogd ter hoogte van den omliggenden grond. De Heer de Clercq verklaarde zich hiertegen uit beginsel. Aan de Leidsche vaart werd grond in erfpacht uitgegeven aan H. van der Vos6e. Het voorstel van B. en W. om een overweg over den Spoorweg te maken bij de Leidsche straat werd niet afgehandeld. De kosten waren aanzienlijk, f 7245 voor eens en f 309 jaarlijks, waarin Bloe mendaal voor 500 en f 25 per jaar zonde bijdragen, omdat het ook voor de bloemisten van belang was dat hunne ar beiders, die te Haarlem woonden, op een gemakkelijke wijze den spoorweg konden oversteken. De Voorzitter drong op uitvoering van het werk aan in het belang der arbei ders, die nu zich een grooten onweg moe ten getroosten of met groot gevaar den onbewaakten weg overgingen. De Heer Bij voet meende, dat de Bloemen- daalsche heeren thans minder met het plan ingenomen waren dan vroeger. De Heer Hngenholtz wenschte voor men tot een beslissiDg kwam, eerst nog eens in te zien het contract dat in 1841 met de Holl. Yz. Spoorwegmaatschappij was gesloten en daarbij kaarten te ontvangen van de omgeving om beter op de hoogte van den toestand te zijn. De Voorzitter achtte de zaak jnridisch opgelost door de rechtsgeleerde commissie, en wees er op, dat intnsschen het gevaar voor velen bleef bestaaD, die thans zonder eenig toezicht van den spoorweg gebrnik maakten. De motie van orde van den Heer Hn genholtz werd echter aangenomen en ds zaak tot later nitgesteld. De Heer J. Bellaart werd aangesteld tot onderwijzer aan de Opleidingsschool, Mej. C. E. Sobels als onderwijzeres aan de opleidingsschool voor meisjes, de Heer M. Kokkelkoren tot waagmeestes en de Heer P. J. Boekman tot lid der plaatse lijke Commissie van toezicht op het lagér onderwijs. De achterstallige stukken van vroeger werden van de agenda afgevoerd en hier mede de vergadering gesloten. In Weenen zijn thans tien lokalen, waar de armen knnnen komen om zich te verwarmen. Dat hiermede een groote dienst bewezen wordt blijkt hieruit, dat in vijf en dertig dagen honderd en elf duizend psrsonen van die inrichtingen gebruik maakten. Tot dit getal behooren zes en twintig duizend kinderen, waaronder velen beneden de zes jaar. Het is is een bewijs, dat in de Oostenrijksche hoofdstad door gebrek aan werk veel armoede heerscht. De lokalen zijn van 's morgens 7 tot 's avonds 7 nre geopend. Ieder bezoeker die het verlangt, ontvangt een bord warme soep met eene snede brood. In de Times werd het plan geopperd, om de prinses Mary van Teek, de verloofde van den hertog van Clarence, den Engel- schen erfprins, te begiftigen met een nati onal testamonium in den vorm van eene aanzienlijke geldsom. Het plan vindt veel bijval. Het lijk van den Hertog van Cla rence is Woensdag ter aarde besteld. De prins van Wales volgde den lijkstoet te voet, prinses van Teek en de prins- n volg den in rijtuigen. Na een indrukwekkenden lijkdienst werd de lijkkist neergelaten in den grafkelder van de Albert-kapel te Windsor. In een mijn te Krebs (N Amerika) heeft eene ontploffing plaats gehad op een oogenblik, dat er driehonderd vijf en dertig werklieden aanwezig waren. Van deze wer den honderd en acht vreeselijk verminkt, terwijl bovendien zestig dooden boven ge bracht werden en nog tien vermist waren. De overigen hadden door een verlaten mijngang weten te ontsnappen. Te Bombay is een geleerde zonderling overleden, de beroemde taalkenner Rehat- zek. Hij was grondig bedreven in het Perzisch en Arabisch, maar leefde en stierf als een afzichtelijk kluizenaar. Door zijne letterkundige werkzaamheden had hij zioh een vermogen van dertigduizend ropeyen verzameld. Of hij die som bespaarde uit minachting voor 's levens aantrekkelijk heden of nit zucht tot sparen wordt niet gemeld, wel, dat de man, die een hoogst beschaafde opvoeding genoten had, slechts omgang had met inlanders, terwijl hij op andere wijze zoo nnttig had kunnen zijn in ruimer kring. De intinenza heerscht te Berlijn ook onder de paarden. De ziekte begint met opzwelling der oogen en staking van den eetlnst, terwijl de beenen tot eene wan staltige massa verdikken. Wanneer de hulp van den veearts dadelijk wordt in geroepen en de dieren naar eisch worden ontzien, heeft de ziekte meestal een goed aardig voorloop. Wanneer er van de dieren na door de ziekte te zijn aangetast, nog

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1