eenige krachtsinspanning wordt gevergd, volgt er in vele gevallen hartverlamming waaraan zij sterven. De Times wijst weer op een nieuw influenza middelhet is de eucalyptus- olie en dan verhaalt het blad hoe men in de kantoren eener Londensche verzeke ringsmaatschappij sedert eenigen tijd zorg de, dat voortdurend een blad vloeipapier, met bedoelde olie bevochtigd, aanwezig was; slechts een der klerken werd door de influenza aangetast. Twee jaar geleden toen dezelfde ziekte heerschte, paste men hetzelfde middel toe, behalve in. «en der lokalen en jnist daar was het aantal zieken het grootst. De Friesche Propaganda-commissie van de Nederl. Vereen, tot afschaffing van sterken drank heeft dezer dagen aan de burgemeesters in Friesland eene circulaire toegezonden waarin weer de aandacht ge vestigd wordt op de aanstaande lotings- dagen voor de nationale militie. Zij roept dringend de medewerking in der plaatselijke autoriteiten om de, jnist op die dagen, gevaren voor de jongelingschap tol een minimnm te herleiden. De rechtbank te Assen heeft den burgemeester der gemeente Vries veroor deeld tot eene gevangenisstraf van één maand en hem daarenboven ontzet van het recht om het ambt van burgemeester te bekleeden gedurende vijf jaren. Dit vonnis is geveld tengevolge van het vernietigen van een proces-verbaal, opgemaakt door den veldwaohter tegen een persoon, die zich na den bepaalden sluitingstijd in eene tap perij bevond. De malle gewoonte van sommige dames om geldswaarden in den achterzak van den mantel te dragen, kostte eene juffrouw te Rotterdam, Woensdag weer zeven gulden. De portemonnaie, deze som inhondende, werd door een zakkenroller buit gemaakt. Treuriger is het, dat te Amsterdam zoo vele dakloozen zijn. De politie-bureaux zijn eiken nacht overvol van personen, die een nachtverblijf verzoeken. Door de aanhoudende vorst zijn de pas begonnen innndatiewerken te Haar lemmermeer weer gestaakt moeten worden. Dat de betrekking van veldwach ter te Haarlemmermeer nog al gewild is, bleek uit de sollicitantenlyst. Voor eene gedane oproeping, op eene jaarwedde van/475 en vrij bovenkleeren hebben zich 45 solicitanten aangemeld. De opbrengst der openbare Zangver- eeniging de „Vriendschap" te Aalsmeer heeft opgebracht 85.09, welk bedrag gestort is in de bas by de Commissie voor buitengewone armenbedeeling te Aalsmeer. De vrij strenge vorst der laatste da gen en nachten heeft het ys in de omlig gende wateren zoodanige dikte doen ver krijgen, dat de scheepvaart geheel en de binnenstoomvaart grootendeels is gestremd ook in het Noordzeekanaal is de toestand minder gnnstig, het dryvende ys dat voor de scheepvaart aan de bocht te Buitenhui zen en aan de Spoorbrug reeds moeielyk- heden opleverde, heeft zich thans vastgezet; de Ryks-pontveeren hebben den dienst moe ten staken, de scheepvaart gestremd, een stoomboot van ysploeg voorzien vaart ge regeld tusschen Amsterdam en IJmuiden om de vaargeul open te honden. Blijft de vorst aanhouden, dan mogen er echter wel betere en meer doeltreffende middelen wor den aangewend, daar voor dit werk de kracht der sioomboot te gering is. De Amsterdamsche en Haarlemmertrek vaart van Sloterdyk tot Haarlem biedenden talrijken rijders thans flinke ijsbanen aan, die van wege de ijsclub „Volharding" te Houtrijk en Polanen in orde worden ge houden. Eenige baanvegers zijn van bussen voorzien; de daarin geworpen bijdragen worden des avonds onder toezicht van een lid van het Burgerlijk Armbeetnur gelijk onder de arbeiders verdeeld. HAARLEM, 22 Januari 1892. Dinsdag 19 dezer mochten wij het ge noegen smaken de kunstbeschouwing van dit loffelijk college bij te wonen, en wel, in navolging van een vroeger genomen proef, van het werk der Leden. Laat ons, gedachtig aan de eer die de dames toekomt, beginnen met te zeggen dat wij, die niet wisten ook dames daar lid van waren, haar ons compliment wen- echen te maken voor het genoegen kenDis met hen gemaakt te hebben. Wy zagen met belangstelling het werk van de dames v. d. Willigen en Bosscha, en roepen haar gaarne een „tot weerzien" toe. Van de Heeren Leden zagen wij veel, dat op ernstige studie en flinben vooruit gang wystzij zullen 't niet pedant van ons vinden, als wij zeggen veel goeds in Koster, v. Rappard, Veldheer, Graadt van Roggen, enz., te hebben gezien, en be merkten ook van de jongeren ernstige op vatting van hnnne roeping. Een heerlijke kunst, die vrije schilder- const, zoo dachten wijmet, ja, heel wat teleurstelling en vaak miskenning gepaard, maar ook, wat heerlijk genot, te trachten den indrnk van een stuk natuur schoon weer te geven! Wy, leeken moeten dank baar zijn, dat de schilder ons plekjes aan wijst, die aangrijpend schoon zijn, en, goed gezien, ons nooit meer loslaten. Wij zijn het Bestuur en den Leden van „Kunst zij ons doel" dankbaar voor den genotvollen, en gezelligen avond, en wen- schen het met heel ons hart den bloei toe die het blijkbaar reeds te gemoet gaat. Het Koloniaal Museum op het Pa viljoen te Haarlem ontving onlangs van de Heeren Torrilbon en Co te Parijs een monster Cocos cellulose, die in den han del wordt gebracht als Cellulose Amorphe obtuatrice. Deze grondstof, die zeer licht is en de eigenschap heeft door de aanraking van water sterk op te zwellen, wordt in Frank rijk toegepaBt in den vorm van met een dunne laag caoutchouc bekleede tegels, tót het opvullen van de ruimte tusschen den dubbelen wand van oorlogschepen. Dringt een kogel door den wand heen of bekomt het schip op eenige andere wijze averij en tracht nu het water door de hierdoor ontstane opening naar bin nen te dringen, dan stnit het op de laag cellulose, die echter juist door het water zelf zoo sterk opzwelt, dat bijna onmid dellijk het gat gesloten wordt. De cocos- cellulose wordt verkregen uit den afval, die men by de bereiding van Cocosvezel overhoudt en zou, wanneer zij op den duur voor het boven beschreven doel praktisch n blijkt te zyn, weer een waardevol pro duct van den Cocospalm kunnen leveren. Door het Museum werd eene kleine ver zameling der voornaamste producten van onze Koloniën op zijn verzoek toegezon den aan den Heer F. C. J, de Ridder, hoofd eener Gemeenteschool te 's Graven- hage, die zich vooral toelegt om aan zijn onderwijs door aanschouwelijke voorstel ling van verschillende natuurvoortbreng selen aantrekkelijkheid te geven. Gedurende het jaar 1891 werd het Mu seum bezocht door 3888 personen. Des Zondags wordt aan belangstellenden vrijen toegang verleend op vertoon van vrijkaar ten, die gedurende de week tot een be perkt aantal aan het Museum kunnen wor den afgehaald. Burgemeester en Wethouders heb ben aan de hoofden der scholen van open baar en bijzonder onderwijs hier ter stede het volgende schrijven gericht. „De Directie der gasfabriek deelt ons mede, dat in de laatste zes maanden van 1891 in de verschillende gaslantarens 3100 vernielde rniten door nieuwe werden ver vangen zyn moeten worden. Zij roept onze tnsschenkomst in teneinde deze vernie ling, veelal veroorzaakt door de balda digheid of speelzucht der jeugd, worde be perkt of voorkomen. Gereedelijk is aan dit billijk verlangen voldaan. Een verscherpt politie-toezicht is bevolen. Het is even wel duidelijk, dat dit niet alles vermag, zelfs niet al ware het aantal agenten van politie grooter dan het thans is. Het is uit dien hoofde, dat wij de eer hebben, mede op U een beroep te doen om paal en perk te helpen stellen aan velerlei straatschenderij en baldadigheid waaraan de schooljeugd zich schuldig maakt, we invloed zal naar onze meening daarop veel vermogen." Gaarne nemen wij dit schrijven in zyn geheel op. Commentair is overbodig. Door B en W W dezer gemeente is bevorderd tot adjunct commies ter gemeente secretarie de heer H. C. van der Vangst alhier. Tot voorzitter van de plaatselijke commissie van toezioht op het lager on derwijs alhier is voor het jaar 1892 be noemd de heer J. Krol en tot haren se cretaris de heer P. H. v d Ley. By de Commissie voor gratis uitdeeling van koffie en brood zijn de volgende giften ingekomen. Bij den Heer Kolkmeijer Gr. Houtstr. P. v. Vr. ƒ10.Naaivereeniging „Tibitha" 2.60% H. v. d. S. 0.80. Haarlemsche Jongelingsvereeniging f 10.65. Bij den heer H. van Niel Hz. Gr. Hout" str. 90, A. K 10. C. 50. Bij den Heer van der Vaart, Gr Houtstr. S. f 5.-. By den heer P. Baggerman Kleine Houtstraat N. N. f 2.50 P. M. 5. D.P. S. j 3. Verder zyn ingekomen 60 kommen on der lelt. V. Door wijlen den heer A. H. Bier man, onlangs alhier overleden, is aan het R. K. Wees en Armenhuis St. Jacob te dezer stede vermaakt een legaat van f 1000. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 24 Januari 1892 inde Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 nre D. J. Laughont. Woensdag den 27 Januari 1892 des avonds te 7Vs nre Ds. J. Langhout. Bidstond voor de op te richten school op Gereformeerden grondslag. INGEZONDEN. Waarde Redactie. Het doet mij leed, dat de Commissie voor Koffie- en Brooduitdeeling blijkens haar ingezonden stuk van 1.1. Dinsdag zich eenigermate onaangenaam gevoelt, van hetgeen met de beste bedoelingen in een vroeger nummer, na ernstige bespreking met U, was ingezonden. Het is U be kend hoe het mij, bij de meeste waardee ring omtrent het nuttig werk der Com missie, te doen was eenige bezwaren, door de publieke opinie geopperd, te ontzenu wen of, voor zooverre zij werkelijk bestaan, te trachten nit den weg te ruimen. Het is U bekend, dat mijn doel was de Com missie te wijzen op de ongecontroleerde uitdeeling aan kinderen. Mag dit nieten waarom kan de Commissie dit niet doen Zijn er geen hulpvaardige handen te vin den, die, evenals de Commissie zelve, wil len medewerken in den zin door my be doeld Als de Commissie nog eens heel bedaard mijne bemerkingen wil overlezen, zal zij terugkomen van de zijdelings geuite mee ning, dat tegenwerking der goede zaak erin ligt opgesloten. En dan „'t gezellige PandNeen maar, de Commissie meent toch niet dat 't Pand gezellig genoemd is? Komt, mijne Heeren Commissieleden, toch terug van we denkbeelden omtrent zucht tot vervolging van mijne zijdewij zyn vrienden Is werkelijk kindercontröle onmogelijk Bespreekt het eens, vraagt nog wat hulp, 't zal èn Uwe Vereeniging èn Uwe bedeel den tot zegen strekken, warif, in trouwe, het gebrek aan conttóle by de kinderbe- deeling staat de ontwikkeling Uwer Ver eeniging in den weg. H. Voorwerpen, gedeponeerd aanhet Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een stuk poetsmiddel. Een doek. Een want. Een paar handschoenen (ter gemeente secretairie achtergelaten.) Een portemonnaie waarin weinig geld en een paar pakjes naalden. Een handschoen. Een ysspoor. Eene pantoffel. Een schaatsenijzer. Eene streng sajet. Eene handzaag. Een brillenglas. Een paar wanten. Een bontje. Een wantje Een ledige kist. Een vrouwenzak. Een boezelaar. Eene bottine. Ee nige sleutels. Terug te bekomen by Mejuffrouw Schröer Raamvest no. 25, een koetsiershandsohoen. Idem by P. Cardnwener, Wouwerman- straat no. 16, eene gouden dasspeld. Idem bij M. Porre, dienstbode bij mejuf frouw Braakenburg, Lange Veerstraat no. 43, eene portemonnaie waarin eenig geld. Idem bij P. Sipp, Ruijsdaeletraat no. 10, een bovenstuk eener gonden oorbel. Idem bij J. P. Keizer, Hondesteeg no. 15a eene fazantklenrige jonge kip. Idem bij Z. Assendorp, Essenplein no. 24 k, een zilveren heeren remontoir horloge. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 20 Jan. J. Bakker en M. Smit. H. Jacobs en M. van Steen. H. H. Kok en J. M. C. Kuijken. 21 Jan. P. van der Kroft en W. J. G. Jansen. GETROUWD. 20Jan.H. Steenken en H.van Nieuwenkuijzen. G. Philippo en H. M.Moerwijk. J. Geijl- voet en J. Krijsman. GEBOORTEN. 13 Jan. A. M. Roelofs geb. Terolz. 14 Jan. L. G. Meiland geb. Ebbing z. J.E. Hei- loo geb. Wisse d. J. Bijster geb. Rose z. 15 Jan. C. J. Cornet geb. van Hornsveld z. C. Burggraaf geb. Bogaart z. A. M. va» der Burgt geb. Druncks d. M. Groene- veld geb. Laduc z. L. Fransman geb. Kellerman d. 16 Jan. A. Sanders geb. Hardesmeets z. T. Koopman geb. Roos d. S de Klerk geb. Scboute d. E. ten Bosch geb. Kamp d. G. Bon geb. Felderz. D. Winkel geb. de Vries z. A. L. A. van Rkijn geb. Lelsz z. H. C. MRuijs geb. Beiinbeck d. T. van Berku n geb. Mauioua z. 17 Jan. J. M. Beinema geb. Voetelink z. A. M. Dikbeboom geb. Hessels d. 18 Jan. M. A. C. Wassenberg geb. Damen d. A. Kooijmangeb. Joren z. M.C.Jansen geb. van der Voort d. 19 Jan. M E. Möhringer geb. Marjee z. 20 Jan. J. Woutersegeb. Kriebel z. A.M. Hagen geb. van Meursz. G. Baa3 geb. van Altveer d. E. Blok geb. Bottelier z. OVERLEDEN. 13 Jan. A. Huizing 9 uren d.Scbalkwijkerstr- 14Jan. J. H. M. de Jong 2 j. z.Warmoesstrl O. F. van Egmond 6 d. z. L. Raamslr. N. J. Duijn 23 d. z. Sckeepmakersdijk. M. van Emmen 2 j. z. K, BegyDestr. F. J, van Gelder 11 m. z. Sophieastr. J. de Droog geb. van Zutpken 25 j. Kinderhuisst. - A. Persenaire geb. Joosse 69 j. Mr. Joostenlaan. C. M. E. Klontrup 75 j. Gasthuissingel. 15 Jan. J. de Vries 78 j. Ridderstr. - E Sarlet geb. Teu- nisse 64 j. K. Margarethastr. HHuizuig geb. de Graaf 31 j. Schalkwijkerstr. M. G. Ran 87 j. Koudenhorn. F. A. M. Willemse 56 j. Spaarne. F. T. van der Lit den 2j.z. Oranje straat. H. E. Teves 19 j. Schoterweg. C. Komen geb. Entes 51 j. ltozenprieëelstr. H. Nederkoorn 53 j. KI. Heiligland. IC Jan.M. M. Ruifrok 6 m. d. Harmejansweg. - P. Sorg- drager 57 j. Krocht. C. P. Gerritsen 23 m.z. Oranjestr. C. A. M. de Bruin 3 j. d. KI. Hei ligland. C. Liemstra 38 j.de Witstr. H. van Huizen 4 m. d. Omvalspoort. 17 Jan. G. van Bilderbeek geb. van Zalen 58 j. N. Kruis straat. W. J. van den \ieuwenücff54 j. L. Heerenstr. A. J. Sanders 4 j. z. N. Kruisstr. A. C. L de Weille, ecblg. van 11. Bouwer 68 j. Drossestr. H. Baalbergcn geb. Jacobs 78 j. Nassaustr. P. Groenendaal geb. Kerk- hoff 39 j. Raveliugsteeg. A. C. Kuij egeb. Semijn 78 j. KI. Houtstr. G. J. Pcscbar 31 j. Brouwerstr. D. Dors geb. van der Werff 59 j.. W. Heerensteeg. C F. Bakhuis Roseboom 61 j. L. Raamstr. A. J. Erdsieck geb. van der Horst 82 j. Jansstr. H. van Neer 65 j. Dubb. buurt. N. Jonk 23 m. z. Zaksteeg. 18 Jan. L. Bolland geb. Auener 51 j. L. Lakenstr. B. van Huizen geb. Slod 86 j. Jansstr. H. Kamp geb. Toepoel 81 j. Jansstr. H. E. Me lis 3 m. 3. Kennemerstr. A .vander Bold geb. Uffelie 63 j. van Marumstr. 19 Jan. C. C.van Es geb.Kreek46j. Barteljorisstr. A.E.Weiss 19 j. Parklaan. J. W. Kogenhop 40 j. Bake- nessergr, J. J. san Boetbergen 79 j. Jansstr. H. van Duijn 3 j. z. Boereusteeg. E. Ne derkoorn geb. Houtkamp 90j. L. Boogaardstr. J. van den Schenkel 63 j. Houtmarkt. 20 Jan. H. Leveld46j. Baljuwslaan.21 Jan. J. Litjes geb. Vervoort 74 j. Ridderstr, „Sociëteit VEREENIGING". CONCERT POPULAIR op Zondag 24 Jau- nuari 1891, de9 avonds te 8 uur te geven door het strijk-orkest van het Gemeentelijk Muziek korps onder directie vau den Lniteuant Kapel meester C. P. W. KR1ENS. PROGRAMMA. 1„Wien bleibt Wien," Marsch.Schramm. 2. Ouverture „Figaro's Hoch- zeit"Mozart. 3 a. Ave MariaCherubini. b. Pizzicato PolkaDesormes. 4. „Zorahayda," legendeSveudsen. 5Italiaansch Zang- en Muziek gezelschap van Sirnor COLOMBO. 6Ouverture de l'opérettc „Prince Conti"Lecocq. 7. Cautique de Noël (op ver zoek)Adam 8. Die Miihle im Schwarzwald.Eilenbrg. a. Am Bach. b. Die Mühle. 9. Italiaansch Zang- en Muziek gezelschap van Signor COLOMBO. 10. „Laura Walzer," aus der Operette „der Bettelatndent"Miilöcker. 11. Grosse PotponrriSchreiner. „Sociëteit VEREENIGING." CONCERT op Maandag 25 Januari 1892 des avonds ten 8 uur te geven door het Stedelijk Muziekkorps, ondir directie van den Luit-Kapel- meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Prinz Friedrich Carl Marsch.Bilse. 2. Ouverture Acteon"Auber. 3. Vorspiel zum „KönigManfred".Reineke. 4. Divertissement EspagnoleDesormes. 1. Allegro. 2. Havanaisc. 3. Bolero. 4. Gachucha. 5. Zapateado. 5Italiaansch Zang- en Muziekge zelschap van Signor COLOMBO. 6. Ouverture aus der Operette „Prinz Methusalem"Strauss. 7. Vinalsatz Ie Act. „Lohengrin": ,,0, fand ich Juhelweisel"..Wagner. 8. a. Ases Tod nit Ibsen's „Peer Gynt"Grieg. bLiebes LiedchenTaubert. 9- Italiaansch Zang- en Muziekge zelschap van Signor COLOMBO. 10Schatz-walzer aus der Operette „Die ZigeunerbaronStransi

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2