UITVOERING UITVOERING f De Oude Kleeitooper ran de Soloklassen „Het Vliegend Wiel. Een SPEELDOOS Nieuwsberichten. i DVfiRTENTIEN. Remonstrantse^ Zangkoor. n 1e u \v e Zondag 81 Januari 1892, VOORSTELLING Een Vriend in den Neod. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. door leerlingen der Muziekschool, op Zaterdag 30 Jan. I892c Sociëteit „Vereemging." Virtuozen-stokken doen blijkbaar bij ons pnbliek geen opgeld. De cello is ook een te stng instrument daarvoor. Zij wil behandeld worden met breede streken in sonorische, volklinkende motieven. Overi gens hebben wij voor het spel van den heer Klengel niets dan lof. Met de groot ste nauwkeurigheid en met een zeldzaam technisch talent weet hij de fijnst gewe ven figuren te ontleden en tot klaarheid te brengenzijne flageolet-tonen, zullen vooral hen verbaasd hebben, die bij erva ring weten, hoe moeielijk deze op de vi oloncel zóó doorzichtig zijn voort te bren gen. De heer Tibbe deed zich opnieuw kennen als een zeer ontwikkeld pianist, die mede op technisch terrein geen bezwaren kent. Ook hij heeft virtuozen-bloed in zijn aderen; bewijzen de voordracht van Rubinsteins „Etude'1 en Erlkönigvan Schubert- Liszt. Toch gaf zijn programma ook gelegen heid, aan meer teedere gevoelens uitdruk king te geven. Het Adagio in Mozarts kwartet, menig onderdeel van Webers „Aufforderung sum Tans" en nit de wer ken van Grieg konden als proeven daar van worden aangewezeD. Met groot genoegen hebben wij het klavierspel van den heer Tibbe gevolgd; wij meenen dat aan hem een deel toekomt in het sncces van den schoonen concert avond van Woensdag. B. Gednrende het jaar 1891 arriveer den te Amsterdam 1720 schepen met 4.575.942 kub m. br. inhoud, tegen 1675 schepen met 4 200.409 k. m. br. inh. in 1890. Bij de Ned. Herv. gemeente te Leimuiden is als predikant beroepen Ds. A. J. van 't Hooft te Nootdorp. Te Heemstede is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer H. H. Höoker met 85 van de 127 geldig uitgebrachte stemmen. De dienst van de Rykspontveeren over het Noordzeekanaal is hersteld; het kanaal is zoo goed als vrij van ijs. In Spaarne en zijkanaal is de scheepnaart hersteld. HAARLEM, 39 Januari 1892. De Doofpot, Revne in vijf bedrij ven, werd Donderdag avond gegeven voor een vollen schouwburg, zoo vol, als wij ons in lang niet herinneren. Was het stuk mooi, was het kunst, schitterden de aotenrB en actrices door kracht van uitdrukking, doorOch, neen, niets van dit alles, men moest nu eenmaal de Doofpot zien, dat'e genoeg. Ie bedrijf, een kerkhof, waar zioh vier directeuren vergaderen van publieke ver makelijkheden, mannen zonder brood en zonder voornitzichten, met plannen van zelfmoord, en dan komt op 't goede oo- genblik de „Lindeman", de man der re clame, de man van 't geld; hij stelt een tooneelgezelschap samen voor Suriname, handigheid en geld bezorgen hem wat hy verlangtNog een man van reclame ziet de toeschouwers loopen naar hem die 't hardste schreeuwt! Zoo gaat het. 2e bedrijf. Bij de P. C. Hooftstraat, waar de artisten hunne contracten zullen tee kenen. Politie, pikante coupletten, voor smaak van de revue op den Dam, met al haar fouten, misvattingen, bevelen en tegenbevelen, opgeluisterd door heel wat onderzoek, heel wat twistgeschrijf, met al haar wansmaak en verloochening van veel dat den Nederlander aangenaam aan doet. 3e bedrijf. De keizer komt. Allerzotst, eene parodie op hetgeen heeft plaats ge had, doorspekt met verschrikkelijk veel overdrijving, maar soms satirisch, sata nisch soms zóó zelfs, dat het publiek niet weet waarom meer te lachen, om den dribbelenden politieman, den leuken Linde man, of de zotte dooreenhaspeling en sa menkoppeling van ware en verdichte feiten. De twee laatste bedrijven schenke men mij. Maar 't sensatiestuk werd ving af gespeeld, de zang was duidelijk. Alles, onderwijs, onderwijzers, school- baden, schouwburgaangelegenheden, weet de op effect toeleggende dichter van de Doofpot te gebruiken om de aandacht gaande te houden, niets en niemand ont ziet hij. waar 't hem te doen is het be loofde land, dat der geldmakerij binnen te treden. Honderd vijf en dertig maal ging 't ding te Amsterdam, het Amsterdam, dat zich zoo gaarne laat voorstaan op zijne kunst liefde? Volle zalen met de Doofpot, gebrek aan toesohouwers als waarachtige kunst de aandacht vraagt. Is de kunstsmaak van 't pnbliek bedorven? Neen, maar overprikkeldnit het juiste spoor gebracht. Een kluoht van tijd tot tijd kan mis schien geen kwaad, maar hetiseen vaagtee- ken des tijde als Onze don Jnans en de Doof pot meer trekkeD, dan de voortbrengselen van vernuft en smaak, voorgedragen door de besten uit de besten. Het zou zelfs niet te verwonderen zijn, als wij binnen kort de aankondiging lazen Den zooveel- sten van die of die maand, op bijzonder ver- eerend verlangen een tweede voorstelling van de Doofpot. Van de doofpot..het kwalijk riekende stuk huisraad, waardig door Jan Luyken of Jacob Cats, tot diohtstoffe gekozen te wordenof tot uitdooving van het laat ste sprankje kunstgevoel, dat nog ligt te glimmen onder een voorraad van aledaagsch heden Verder.... In den doofpot er meel By de Commissie voor nitdeeling van brood en koffie zijn ingekomen de vol gende giften: Bq den Heer H. Kolkmeijer, Groote Houtstraat, Naaivereen. Tibitha 1.65, N. N. 5. Mevr. E. P. ƒ5.Mej. B. ƒ1.20. By den Heer H. v. Niel Hz. Gr. Houtstr. 90. Mej. J. D. B. 5.—, N. N. 10.- en Lr. N. 100, Bq den Heer Guskens Gr. Markt, K. 1.50 V. K. 5.—, D. 5. van Juff. Mietje 1 Kilo koffie en eenige brooden. By den Heer v. d. Vaart, Gr. Hout straat, C. 2.50, W. 10. By den Heer P. Baggerman voor brood en koffie ƒ1. By den Heer B. Serné Gierstraat inge komen van H. ƒ5.van V. D. ƒ5. Van de nitdeeling is gebruik gemaakt Woensdag door 1203 kinderen en 368 volwassenen. Donderdag door 1119 kinderen en 397 volwassenen. Vrydag door 1115 kinderen en 373 volwassenen. Gaarne zonde de Commissie haar werk nog een paar weken voortzetten, temeer daar haar gebleken is, dat de nood soms zeer nijpend is. Wie hieraan medewerkt doet een nnttig werk. Het zou jte bejam meren zyn als de Commissie door gebrek aan medewerking hare bemoeiingen te vroegtydig moest staken. Van het Drietal voor de Evang. Lu- thersche gemeente te 's Gravenhage waarop voorkwamen de Heeren M. J. Mees te Haarlem, P. van der Veen ie Leiden, M. van Kleeff te Alkmaar, is terstond beroe pen ds. M. J. Mees te Haarlem. Op het Museum van kunstnyver- heid alhier is het werk der leerlingen van de aan het Museum verbonden school voor knnstny verheid met eenige nieuwe werk stukken aangevuld. Zondag is de toegang vry. Te dezer stede is overleden Frans Johannes de Landmeter, een der nog wei nig overgeblevenen die deelnamen aan de krygsverriohtingen tegen België in 1830-31. Hy bereikte den leeftijd van 80 jaren. De wedstrijd op schaatsen te Cam bridge is Dinsdag doorgegaan. De prijs, indertyd door den Prins van Oranje hier voor geschonken, zynde een gouden beker, werd glansrijk door den amateurrijder J. Eden nit Haarlem gewonnen. De Engelschman Tebbutt was de tweede. Naar aanleiding van achterstaande advertentie heeft de Tooneelclub „Multa- tuli" om verschillende redenen besloten, voortaan alleen voor leden met reoht van Introductie hare uitvoeringen te geven. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat aanmelding voor het lidmaadschap behoort te gesohieden Drossestraat en by de leden. Daar vele eigenaars van honden tot nog toe verzaimd hebben de belasting daar voor te betalen, meenen wy hun geen ondienst te doen attent te maken dat 31 Januari a.s. daartoe den laatsten dag is, na die datum is de politie belast tegen de nalatigen proces verbaal op te maken. L.l. Woensdag is tusschen 6 en 6 Vs nre is by den winkelier S. in de Lange Begynestraat ongeveer 15 uit de onge sloten toonbanklade ontvreemd. Door de politie alhier is aangehou den en naar het huis van bewaring overge- brache P. d. 1. R. oud 21 jaren, los werk man, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van drie schrammen, jonge varkens, door middel van braak in een stal aan de Raaks. Hy heeft reeds vroeger meer malen gevangenisstraf ondergaan. By de godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 31 Januari 1892 in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 nre en des namiddags ten 6Vs ore D. J. Langhout. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 21 Jan. P. van der Kroft en W. J. G. Jansen. 27 Jan. J. H. Lohmeijer en M. G. Wits. J. Ronde en M. E. Tijmann. J. Stoelman en G. Lem. W. Bos en W. M. Kruijd. H. Kolderie en IJ. M. A. Greefkes. H. van der Vossen en A. C. van Lunenburg. F. J. Eaase en A. M. Buijs. C. Kloet en A. Koorn. 28 Jan. P. N. Bijvoet en W. H. M. Coelen. A. Serodino en J. E. Langeveld. GETROUWD. 27 Jan. M. Rooij en. J. A. Bloemers.J.H. Willemse en C. C. de Leur. 28 Jan. J.A. Sweerts en D. Franken. A. W. Maas en A. J. Paulen. C. Sorgdrager en E. P. M. van Thiel. GEBOORTEN. 20 Jan. M. Breed geb. Kerkhof d. 21 Jan. M. M. Martin geb. Barnhoorn d. J. Roelofs geb. Terol z. 'M. C.Wijdeman geb.Vooges d. J. van Breemen geb. Smink d. J. Swenne- ker geb. Heeres d. 22 Jan A. Ritman geb. Lieste d. MHarkmans geb. vanderBigge- laar z. M. Calandt geb. van Os z. G. W. M. van Dam geb. Vollaerts z. A. E. Roosen geb. de Droog z. 23 Jan. A.van Meel geb.van Roosenbeek z. J. Koster geb Vlottesz. A.M. Piers neb. Kroese z. A.M. Aarts geb. van den Eijkhof d. C. C Versteeg geb. Bouw man z. P. A. van den Berg geb. van der Aad. 24 Jan. J. Merteus geb. Rikkers z. M. F. van Deursen geb. van Duivenbode z. H. Koblschein geb. Kamphuis z. T. C. B. Im mers geb. Bos d. M. van Looij geb. Domhart z. G. Wijkhuizen geb. Klinkenberg d. M. Buffers geb. van Rkoon z. M. E Slobbe geb. Keesen d. H, WDaits geb. Scheehngs z. 25 Jan. G. Winnufst geb. Dunselman z. E. C. Eleveld geb. Meijer d. H. van der Water geb. Roest z. E. J. Rustige geb. Roza d. 26 Jan. J. Meijer geb. Stuffers d. J.Frölich geb. Mandemaker d. M. E. Lodders geb. Kloos d. C. Schaap geb. van Waard z. J. Smit geb. Lijnslager d. A. Kruiver geb. Ko ning z. A. H. van der Meer geb. Smit d. R. Taekema geb.Kingmad. E. Wijkhuisen geb. van Koningsbruggen d. D. Kok geb.van Nellenstein z. (levenl.) 27 Jan. ANinhering geb. Zuurbier dJ.W ensing geb. Rees d. en z OVERLEDEN. 20 Jan. C. W. Michels 1 m. z. Vrouwesteeg. M. C.W. de Veije geb. van Wijk 45 j. Roze- straat. E. Lagas geb. van Beijnum 73 j. L. Hofstr. K. Bouwmeester geb. Romp 68 j. Kamperstr. —21 Jan. M. Anthonisse geb. Brou wer 79 j. Barrevoetteslr. J. U. H. Sijpkens 76 j. Schotersingel. P. J. Zandburg 82 j. Sleutelstr. H. J. Stevenhagen 2 m. d. Kinder- huisstr. J. School'38 j. Ged. Oudegr.22 Jan. W. de Vos 14 j. z. Oranjeboomstr.A. C. Kahlenberg geb. Kroon 75 j. Hagestr. A. M. F. Erleij geb. Reckmaun 82 j. Ged. Oudegr. J. Dekkers 70 j. Kruisweg. L. J. C. deHar- tog geb. Trijsenaar 65 j. Hooimarkt. A. C. Groenewegen 47 j.Wagenweg. J. Anthonisse 67 j. K. Lakenstr. A. Peetoom 17 j. Mr. Lottelaan. 23 Jan. A. Kerkhoff 15 j. d. Z. Polderstr. J. A. Kling 12 m. z. Nassaulaan. J. A. Sneltjes geb. de Jaager 54 j. Parklaan. D. Zweers geb. Rees 55 j. Burgwal. C. M. Akkerman geb. van Heulen 71 j.N. Kerksplein. 24 Jan. A. H. Martens 8 m. z. K. Begijnestr. H.Verbeek geb. Bcrbé67 j. Ged. Oudegr. C. D. Huisiutveld 12 m. d. Assendelverlaan. J. M. F. Hermanie geb. Ruger 71 j. Jansstr. C. P. Brico 79 j. Burgwal. 25 Jan. J.T.Tib be 62 j. L. Annastr. F. J. de Landmeter 80j. Jansstr. M. Groenendaal 60 j. Gasthuisvest. A. van Maale 53 j. Magdalenastr. A.J. van der Beek 77 j. Jansweg. 26 Jan. W, Kluijt geb. de Wilde 61 j. van Marumstr.— W. L. Plantié 5 m. z. Gr. Heiligland. 27 Jan. J. Zwart 13 j. Kerkhofstr. J. Schone 19 j. KI. Houtstr. D. Baalbergen 93j. Ged Oudegr. N. van der Ploeg geb. van der Poll 70 j. Schotersingel. C. J. Clifford 8j.z. Anthonie- straat. H. van der Meer 1 dag d. Drappenier- straat. H. J. Wesseling 6 m. z. de Clercqstr. 28 Jan. J. M. Smit 11 m. d. Jacobstr. VEEMARKT, 27 Januari 1892. UITVOERING van het Koor op Zondag 31 Januari, ten 10 uur precies. Aangevoerd 1 Koe 1 Stier 15 N. Kalveren 21 Schapen 6 Paarden Pry e. 120.— 100.— 6.j 10.— door het Gezelschap van dea Tivoli-Schouwburg le Amsterdam. Dir. CH. DE LA MAR. OF Blijspel met Zang in 8 tafereelen^ Aanvang 7Vs Balcon ƒ1,25, Stalles en le Loge ƒ1,Parterre ƒ0,75, 2e Loge ƒ0,50, Gaanderij ƒ0,30. Aideeling Haarlem. des avonds te 7Vs in de groote zaal der Sociëteit „VEREENIGING," Aan de leden der Maatschappij en aan de Ouders en Voogden der Leerlingen zyn toegangskaarten ge zonden, terwyl de Leerlingen per soonlijk één kunnen halen aan de Muziekschool, Lange Veerstraat. By de Boekhandelaren De hi an Zoon, W. Küppers, De Erven Loosjes, Met Meijlink, H. N. Mul en D. J. van der Wilk zyn. kaarten voor verdere belangstellen den te bekomen a ƒ0.49. Plaatsbespreking op den dag der Uitvoering, van 102 uur. 11.— 26.— VEREENIGING op Zaterdag 30 Jan. e.k.. in „DE KROON." Introductie gratis, nitslnitend ver krijgbaar bij HET BESTUUR. De uitgeloot zynde obligation van de geldleening groot 95000. No 114 en 175, alsmede de ver sohenen coupons, zyn van af 1 Fe bruari 1892 betaalbaar ten kantore van den Heer J. J. S. VAN HA MEL, Gedempte Oude Gracht No 104, waar tevens betaalbaar zyn gesteld, Je uitgeloot zynde obliga- tiën No 2 en 6 van de geldlee ning groot 6000. en de van die leening verschenen conpons. HET BESTUUR. zonder gebreken te koop GE VRAAGD. Adres No. 12 aan den Boekh. L. SPOON, firma A. J. Knoop, I Zijlstraat 71.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2