HAARLEMS CE Eerste Blad. No. 9. 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. van WOENSDAG 3 Februari 1892. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPH'ONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aanvrage bij de boekhandelaars De Erven Loosjes ter inzage te bekomen EBERS, GEORG, Melissa, Historische Roman, in het Hollandsch bewerkt door J.onsE Stuart, meteen woord vooraf van Dr. H. c. Rogge, 2 dlu ing. 5.85. Geb. 7.15. Wet tot regeling van het Lager-onderujijs bijgewerkt tot Jan. '920.10. Wet tot regeling van het Lager-onder wijs, met aanteekeuingen0.25. Staatstoezicht op Verzekeringeneen drin gend Volksbelangdoor A.L.Schmidt Jr. 0.40. "VR.IES, J° DE, Een bundel Preeken, 2de druk, ing. f 1.50, geb1.90. Puim honderd Recepten. (Zie hieronder), .0.071- MEHLER, Dr. E., Woordenboek op de gedichten van Somerus, all. 1 en 20.90. Iets over de belastingen en enkele andere 0.40 2.90' IRON, RALPH, Op een hoeve in Af rika Buitenlandsohe nieuw verschenen werken TOLSTOI LÉON, L'argent et le tra vail, preface par Emile Zola1.90. BRETE, JEAN DE LA, Le roman d'une croyante0.90. Ruim honderd Recepten. Frigs 7Vs cents. Zij, die zieh met de verzorging van planten bezighouden, en dns voornamelijk Heeren KweekersTuinlieden en Warmoeze- niers vinden in bovengenoemd boekje, prak tische Recepten ter bestrijding van ver schillende plantenziektenen ter verdelging van Rupsen, Luizen, Slakken, Mieren en ander schadelijk gedierte. De ongewoon lage prijs, 7% cent, van dit onmisbare boekje, zal ongetwijfeld velen aansporen, zich dit werkje aan-te-schaffen. Verkrijgbaar bij DE ERVEN LOOSJES, Ged. Oude Gracht 86, Haarlem. Inhond van het Februari nummer van Elsevier's Geïllustreerd Maandschrift. (Zie «Onze Leestafel" in het Nummer van 24 Januari j.l.) Spinnerij te Laren (Gooi); Albert NeuAugs, Causerie door J. van RennesArgwaan, door Marcellus Emants lllusiën (Sprookje) door Conrad van der Liede; De wraak der Zee, door Wata; Een vertelseltje, door Conrad van der Liede Historische bijdragen omtrent de Karosse van Staat", door L. Wiohers; Landsju- weel (Gedicht), door Johan WateierVer langen (Gedicht), door C. von Liitkebühl Jr. Het ontstaan der diluviale gronden in Nederland, door Dr. H. Blink; XJit de studeercel der Redactie; Nederlandsche Verzen en Nederlandsch Proza, onder lei ding van H. J. Schimmel en Dr. Jan ten Brink. Tal van goedgeslaagde reproduoties ver sieren ook weder deze Februari-aflevering, waarop ik nogmaals met aandrang de aan dacht mijner lezers wensch te vestigen. Per afl. 1.25. Per jaar f 10. Alle bovengenoemde werken zijn verkrijg baar bij De Erven Loosjes, Ged. Oude Gracht 86, Haarlem. Weten en Werken. we 't wel moeten doen, maar ons door voorbeelden aangetoond wat er behoort gelaten te worden om onze kinderen be hoorlijk op te voeden. Eerst waren we bevreesd een erg ge leerde verhandeling te hooren, maar Spre ker verzekerde ons, dat er al zóóveel over geschreven was en zóó mooi gezegd, dooh dat zóóveel van die geschriften zóó weinig gelezen worden, dat hij besloot liever te znllen zeggen, hoe men niet met de kin deren moet omgaan. Een knap financier heeft een jongske, dat in een prentenboek eene afbeelding van een beer ziet. Vader zonder de noodige aandacht aan 't stnk te wijden zegt: 't is een wolf. 't Knaapje houdt vol; een beer. De tegenspraak prikkelt aan om te zeggenZwijg nn ventje. Va der heeft altijd gelijk, en 't kind zwijgt overreed, maar niet overtuigd. Onder zoo'n leiding wordt het kind een jabroer, vleesch noch visoh; zijn overtui ging wordt onderdrukt, zijne meening heeft hij geleerd te verbergen. Een mensch zonder wil is een half mensoh of nog minder. De wil van het kind is een kostelijke gave, welke dient geleid te worden in het goede spoor. In verband hiermede vernamen we een voor beeld van een vader die zijn kind strafte omdat het een wil of een kleine wil bezat, Hoe zal het kind later in de samenleving iets goeds kunnen presteeren, als het geleerd heeft zijn wil op te offe ren, prijs te gaven. Willen we ons kroost zien opgroeien tot droomers, ook voor dit geval kregen we eene aanwijzing. Hoe dikwijls verneemt men niet het gezegde, de oudste moet de wijste zijn. Deze regel, bij kinderen doorgedreven, maakt de jongsten tot kleine despoten, de grooten tot onderworpen schepsels. Er wordt geklaagd, er is geen poëzie in 't leven. Om deze niet aan te kweeken het voor beeld van eene moeder die haar dochtertje op water en brood zet omdat 't kind haar kamertje naar eigen inzicht liever versierde met gedroogde bloemen en andere „stof nesten", dan met een keurig stel gravures in mooie lijsten. Men spreke niet over verheffing en toewijding, als men in ake lige gelijkvloerschheid het kind slechts op de materieele zijde van het leven wijst. Spreker gaf den raad, te zorgen, dat de kinderen niet te spoedig het paradijs der jengd moesten verlaten, doch het daarheen te leiden, dat de glans der oogen eene gelukkige jeugd afspiegelen. Er zijn ouders die hunne kinderen geven eene min, een bonne, eene gouvernante, een rijpaard, eene plaats in den schouwburg. Wat baat het ais gelnk ontbreekt eD ge lukkig wordt het kind door liefde en toe wijding. Straf, mits rechtvaardige, vergeet het kind spoedig, onbillijke straf grieft, leert de zelfbeheersching verliezen. In 't algemeen zal nalatigheid in opvoeding het kind bederven en eene trouw behoede jonkheid het geschikter maken voor de We hadden Maandagavond den Heer Dr. H. A. van der Meulen nit Haastrecht als spreker. Geen onderwerpvan letterkundigen aard, geen behoorende tot de historie, evenmin een uit de natuurkunde behandelde de Spreker, maar iets, daar we wel eens wat over hooren mogen, omdat de praktijk ervan zoo dikwijls wordt over 't hoofd gezien, namelijk de opvoeding; niet hoe Na dit heilzaam lesje, dat we in 't be lang van onze kinderen gaarne accepteer den, te meer daar het werd toegediend in een niterst prettigen vorm, kregen we tot afscheid een gedichtje van den Spreker zei ven getiteld; Reis-herinnering. Op welke wijze aanstaanden Maandag in de spreekbeurt wordt voorzien, kan Vrijdag eerst worden medegedeeld. Uitvoering van de Soloklassen der Muziekschool. Het tweede gedeelte van de uitvoering der Muzieksohool-leerlingen, Zaterdag avond in de Groote Zaal van de sociëteit Vereeniging" gegeven, heeft in velerlei opzichten uitnemend voldaan. Gaf de eerste uitvoering een vrij duidelijk inzicht in leergang en leerstof, thans vond men in menig nummer gelegenheid, de eindresul taten van het onderwijs te beoordeelen. Mejuffrouw T. Bastiaans, de hoogst be kwame leeraresse van de solozangklassen, had uit elk studiejaar een tweetal élèves aangewezen, waar van evenwel eene uit het tweede jaar door ongesteldheid moest afvallen. De voorgedragen liederen schon ken opnieuw het bewijs, dat Mejuffrouw Bastiaans de kunst verstaat, mooie stem men te vormen en het sluimerende muzikale gevoel weet op te wekken en te leiden in de goede richting. De verrichtingen van hare leerlingen worden gestempeld door rust en eenvoud. Afkeerig van effeot- bejag en valsch pathos, weet zij den zin aan te kweeken voor eene ongekunstelde, natuurlijke voordraohtswijze. Aan eene znivere en duidelijke tekstnitspraak en eene reine intonatie wordt verder de ver- eischte zorg besteed. Eene uitvoerige be spreking van elke voordracht ligt buiten ons bestek. Toch willen we gewag maken van het alleraardigst optreUen van Mejuf frouw G. S. Met eene mooie, frisscheen reeds vrij krachtige stem zong deze tot aller voldoening een paar lieve nummertjes van Cath. van Rennes. Indien de verdere ontwikkeling van deze jonge dame geen stoornissen van beteekenis ondervindt, mag men van haar in de toekomst veel ver wachten. Zij zorge er evenwel voor, hare stem niet te misbruiken. Bij de zangnum mers der andere dames kwamen de goede qualiteiten, boven aangestipt, in ruime mate aan het licht. De mooie, vrije uit voering van Mej. E. K. d. R., de innige voordracht van Mej. A. v. V. en het flinke regelmatig gevormde geluid van Mej E. v. E. wij raken slechts enkele punten aan trokken om het zeerst de belang stelling. De heer W. R. was in „Frühlingsglau- be" gelukkiger dan in rdie Ferelle". Met het oog op den nog korten leertijd kan ons oordeel over zijne voordracht niet on gunstig zijn. Met onverdeeld genoegen mogen wij derhalve eonstateeren, dat het onderwijs in den solozang rijpe vruchten afwerpt en Mej. Bastiaans met haar suc ces openlijk feliciteeren. De heeren Schlegel en Robert mogen naar wij meenen, met niet minder tevre denheid op den afgeloopen cursus terug ziende vrnchten van hun werk vroegen evenzeer de onverdeelde belangstelling. Van beiden hoorden wij leerlingen in wier spel reeds eene groote mate van zelfstandigheid viel op te merken. In de piano-leerlingen vond men den meester terug. Bij enkelen waren al schoone, artistieke hoedanigheden tot ontwikkeling gebracht en de school- sche banden afgeworpen. Mej. J. K. behoorde ongetwijfeld tot de besten van deze laatsten. Haar in alle deelen keurig spel onderscheidt zioh door eene individualiteit, welke in den regel vreemd is aan haren leeftijd. Doch ook de overigen toonden met vrucht het onderwijs te hebben gevolgd en bevestigden de goede reputatie, welke de solo-piano-klassen,dank zij den heer Schlegel, zieh hebben ver worven. De violisten deden voor het meerendeel door een zniver spel hun onderwijs eer aan. Mej. C. v. V. behandelde haar instru ment met veel sentiment, terwijl de h.h. F. K. en L. v. H. blijken konden geven van grooten vooruitgang. Niemand heeft ons evenwel in dat opzicht zoo zeer ver rast als de heer Willem Robert, Jz. Deze heeft zioh het afgeloopen jaar duchtig ten natte gemaakt. Met de uitvoering van het Vorspiel und Adagiouit het eerste vi oolconcert van Max Bruoh, heeft hij ons op sommige plaatsen meer dan gewoon genot verschaft. Zijn toon en zijn techniek, zijn streek en zijn voordracht verdienen een compliment. Ten slotte maken wij nog melding van de drie verdienstelijk uitgevoerde dames koortjes van Hiller door Koorklasse I. Ontveinzen mogen wij daarbij evenwel niet, dat wij van zooveel dames wat meer klank hadden verwaoht. Hadden wij hier moge lijk te doen met ongunstige invloeden van het seizoen B. Eerste Kamer. In de zitting van Woens dag zette de Kamer de behandeling der Staatsbegrooting voort. Hadden den vorigen dag de heeren van Lier, van Swinderen, van Weideren Rengers en Pijnappel over Hoofdst. IV Justitiehet woord gevoerd, de eerste om zijn ingenomenheid te betui gen met 's Ministers verklaring betreffende de herziening der wetgeving op 't stuk der olograffesche testamenten, de tweede om van den Min. verdere mededeeling te verzoeken van de statistieken betreffende de recidivisten, en de beide laatsten, om aan te dringen op de herziening onzer wetboeken, in deze zitting zette de heer Albarda van Ekenstein de wenschelijkheid uiteen, om de Ommerschans te gebruiken voor ontslagen j engdige veroordeeldenacht te de heer Rahusen den tijd nog niet ge komen voor een internationale regeling van het zeerecht en besprak de heer Mei- vil van Lij oden het tarief van notaris sen, waarbij hij er op wees hoe in vele streken de werking van het tarief wordt verijdeld door onderlinge overeenkomsten der notarissen. Daarna nam de Min. van Justitie het woord. Hij wist ook wel, dat er veel leemten en gebreken waren in de wetgeving, maar hij vond het vreemd, dat daarop thans tegenover hem zoo zeer de nadruk wordt gelegd, daar hij nog maar een paar maanden aan 't bewind is. Van de hulp van Commission van bij stand verwachtte de Min. in den regel niet veel. Hij kon het den heer Alberda niet toestemmen, dat het wenschelyk zou zijn een opvoedingsgesticht te Ommerschans te vestigen. Wat was opgemerkt door den heer Pijnappel betreffende de tarieven van advokaten en prokureurs, de Min. be schouwde die kritiek als meer van theo retisch dan wel praktisch belang. Van geheele afschaffing van het tarief is de Min. geen voorstander. Bij herziening der notaristarieven zal hij het denkbeeld van maxima-tarieven in overweging nemen. Tegen het kwaad, waarop de heer van Lijnden gewezen had, was weinig te doen. Aan herziening van het Wetb. voor Burg. Rechtsvordering denkt de Min. voor- loopig nog niet. Hij was het eens met den heer Rahusen, dat de tijd voor inter nationale regelingen nog niet gekomen was; voorzichtige voorbereiding wordt overwo gen. Na replieken van de heeren v. Wei deren Rengers en Pijnappel werd Hoofdst. IV goedgekeurd. Daarna was aan de

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1