HAARLEMSCE Eerste Blad. No. 14. Veertiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 10 Februari 1892. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOONNUMMER TELEPIIONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandsnr —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per sink. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aanvrage hij de boekhandelaars De Erven Loosjes ter inzage te bekomen: Het Jaarboekje van de stad Haarlem voor 1892. f\. REITSMA, Dr. J. Geschiedenis van de Hervorming en de hervormde kerk der Nederlanden, deel If 2.50. MOLTZER, Mr. J. P. Landbouw en Ka pitaalbelegging, Eene Stadie3.B0. ROEVER, Mr. N. DE, Het Schijncon- cours der waarheidvolgehouden tegen c Jhr. Mr. Victor de Stiters-.30. LOOY, JAC. VAN, He Meinacht, naar het Eranach van Alfred de Musset - -.50. »ÏSERINCK,Dr. JOHs., Gebeden, Volks uitgave -.30. MULLER Kzn., Mr. S., Gids voor het stedelijk museum van Oudheden te U- irccht, Geïll-.75, Tijdschrift voor Photographic, 20 Jaarg. Per Jrg3.90. MARLITT's, E. Romans en Novellen Geïll. Uitgave: I. Het Geheim van de oude juffrouw, met 109 Illustratiën van E. Koen Compleet in 30 afleveringen, per all. -.25. Voorloopige aankondiging Tegen half februari zal verschijnen ADAMA VAN SCHELTEMA, C. S., Levensbe schrijving van C. H. Spurgeon, met portret en wellicht illustratiën. CA RL VI,E, THOMAS, De Fransche omwenteling, geïlluBtr. Dit Meesterwerk zal verschijnen in 20 afl. ik 0.30. Bnitenlandsche nieuw verschenen werken LOTI, PIERRE, Fantome d'orientf 1 90. JOSEPH, JULES, Alphée de Nazareth, Seines et moeurs Galiléennes au temps de Jésus Christ-.55. Die Freie Bühne fiir den Entvjicklungs- kampf der Zeit, pr. Jahrgang5.25 Neuester Leitfaden des Schachspiels, mit 120 verschiedenen diagrammen- 1,30. Société d'Aquarellistes franfais, 1892, Catalogue1.65. Jaarboekje van de stad Haarlem voor 1892. f 1. Handig van formaat, uiterst volledig en vertrouwbaar van inhoud, is dit Jaar boekje onmisbaar in ieder huisgezin. Ook de bijzonder lage prijs van één gulden kan geen verhindering tot aanschaffing zijn. H. Spurgeon. Laatstleden week heeft de besohaafde •wereld; en nit haar voornamelijk zij, die gaarne gesticht worden door een ernstig, godsdienstig woord, het verlies te betreuren van een hooggeacht Engelsoh Kanselre denaar, Mr. C. H. Spurgeon. Velen zullen zich zijne eerste penne- Vruchten en bnndels preeken herinneren, die in Engeland verschenen, en in bijna alle levende talen vertaald zijn. Algemeen hekend en hooggeschat heeft Spurgeon door zijne ronde, open en tot het hart «prekende taal velen voor zich gewonnen. Jarenlang heeft hij in „Metropolitan Ta bernacle" te Londen des Zondags gesproken voor eene gemeente van nooit minder dan 5000 mensohen. Een nierziekte noopte hem de laatste jaren eenige maanden in het Zuiden van Frankrijk door-te-brengen, en, helaas! den 31sten Januari j.l. blies hij te Mentone den laatsten adem nit, nog geen 58 jaar ond zijnde. (Hij was geboren 19 Juni 1834). Spnrgeon's werken zullen altijd hnnne groote waarde big ven behouden. De meest- bekenden, die in uitstekende Hollandsche vertalingen te verkrijgen zijn, zijn Het Gouden Alphabet, ing. 1,75, geb. f 2.25. Ja en Amen, ing. f 1.90, geb. ƒ2.40. Gaat in door de enge poort, ing. 1. geb. 1.50. Deze werken vooral zullen nog jaren lang tot de harten der mensohheid spre ken, en velen zullen nu des Zondags bij het lezen zijner gedachten gestioht wor den, zooals vroeger duizenden dit door zij ne welsprekendheid werden. E. Marlitt. Het geheim van de oude juffrouw f 0,25. Deze boeiende romam is de eerste eener serie van tien romans en novellen, door E. Marlitt aan het lezend pnbliek nage laten. In twee deelen zullen de 30 af leveringen, welke deze 10 romans zullen bevatten, compleet zijn, terwijl de prijs zoo laag mogelijk gesteld is, n. 1. ƒ0,25 p. afl. Voor 7.50 heeft men dns 10 be roemde romans van de zoo gevierde Dnit- sche schrijfster, Eugenie Marlitt. Inteekening opengesteld bij de Erven Loosjes te Haarlem. Weten en Werken. De Heer R. Lnyten vervulde Maandag de sprenkbeurt met een voordracht over Amerika. Een verhaal dat klinkt als een sprookje ging vooraf, het verhaal van 1 de stichting van Chicago, de koningin van het Westen, de stad die op den leef tijd van twintig jaar reeds driehonderd en vijftig duizend inwoners telde en toen in 1871 vernield werd door een brand, welke gedurende 36 nren woedde, waardoor naar matige berekening drie tonnen gouds per minnnt in vlammen opging, maar welke ook met ongekende energie herbouwd werd, schooner dan te voren. Amerika, of liever de Vereenigde Staten, heeft eene oppervlakte van honderd een en zeventig en een half duizend vierk. mijlen en is dus ongeveer zoo groot als Europa. Het is verdeeld in bijna rechthoekige stukken,waarvan een, de Staat Texas, groo- ter is dan Oostenrijk, en heeft voortref felijke havens zoowel aan den Stillen als den Atlantischen Oceaan, waardoor Ame rika ten Westen en ten Oosten begrensd wordt. De rivier de Mississippi, die van hare uitmonding gerekend op eene lengte van 550 nren bevaarbaar is, neemt in zich vele kleinere rivieren op, welke in vereeniging met belangrijke kanalen het vervoer der voortbrengselen zeer in de hand werken. Spreker gaf vervolgens een overzicht van den graanhandel, volgens den tegen- woordigen toestand. Amerika levert op 200 millioen Hecto liter tarwe, tachtig millioen Hectoliter rogge en zes honderd tien millioen Hec toliter maïs. Dezen toestand, 't is bijna niet te gelooven, dankt men aan de uitvinding van het Bessemer staal. Hierdoor toch ver minderde de slijtage van spoorwegmateri- eel en konden de vrachtprijzen nit de graanstreken met rnim zestig procent ver minderd worden, waardoor de graan-uit- voer een groote vlucht kon nemen en de graanprijzen op de Europeesche markten aanmerkelijk daalden. Tegenwoordig maakt men veel gebruik van vervoer te water met ontzaggelijke graanschepen, welke langs de Mississipi door groote stoom schepen worden voortgedreven. Amerika levert tegenwoordig evenveel steenkool als Duitschland, terwijl nog be langrijke beddingen op ontginning waohten. Van het ijzer der wereld levert Ame rika het vierde gedeelte; de uitvoer van dit artikel bedraagt zestienhonderd mil lioen gulden per jaar. Nog een bron van welvaart is de pe troleum. Om deze naar de rivier te voeren is eene bnizenleiding gemaakt ter lengte van viermaal den afstand tusschen den Helder en Rotterdam. De opbrengst wordt begroot op vier en zestig duizend vaten per dag, vertegenwoordigende eene waarde van honderd en tien millioen gnlden per jaar, terwijl er jaarlijks voor twee en veertig millioen waarde enkel aan naai machines gefabriceerd wordt. Deze enor me cijfers spreken van besohaving, van aanleg bij den Amerikaan. Toen werden de eigenlijke stichters van Amerika besproken. De eerste vestiging van Europeanen bestond nit Engelsohen en Hollanders, lieden die om des geloofs- wille hun vaderland verlieten om een land te zoeken, waar zij, zonder dwang of hinder, volkomen gewetensvrijheid kon den bezitten. In 1620 vertrok het eerste troepje derwaarts, honderd personen tel lend, dat door allerlei tegenheden spoedig tot vijftig geslonken was. Zij legden met het bonwen van negentien huizen den grond tot de stad New Plymout. De stad San Francisco dagteekent van 1828. Hier kwamen de goudstreken ter sprake, hoe men het gouderts vond langs den natten en den drogen weg, hoe de mare van het wonderbare goudland dui zenden en duizenden besmette met de goud koorts, en hoe de prijzen der levensmid delen stegen naarmate de winsten toena men en hoe in het goudland al spoedig de grootste bandeloosheid ontstond. Om een denkbeeld te geven van de winsten, deelde Spreker mede, dat de goudzoeker verzekerd kon zijn bij eene uitgaaf van tweeduizend francs eene winst te behalen van vijftienduizend. Amerika is het land der reolame bg uitstek, evenals het land der groote be zitters. Spreekt men in Europa van mil lionaire, Amerika wijst zijne billionaire. Fortuinen van duizend millioen zijn geen zeldzaamheid. De geldvorst Rokefeller wordt geschat op vijftienhonderd millioen gnldens. De levensverzekeringen zijn in Amerika bloeiendjammer dat drie der voornaam ste geruchtmaaksters op dit gebied niet betrouwbaar zijn, hetgeen het gevolg moet hebben, dat de exploitatie in Enropa zal verboden worden. In Amerika behoeft niet de vrees te bestaan, dat de oplossing der sooiale kwes tie tot ernstige botsingen zal aanleiding geven. In verhand hiermede besprak spre ker den machtigen, vroeger geheimen, bond, de orde van de ridders van den arbeid, hare inrichting, haar doel en streven, ter wgl de meening werd geuit, dat de wan daden, onder haren naam bedreven, haar niet knnnen toegeschreven worden. Zij wil ieder individu een menschwaardig be staan verzekeren, mits zich houdende bin nen de grenzen der orde en wet, als eerste hulpmiddel hiertoe, door het aanbrengen van beschaving door nitstekend onderwijs. Zij verwacht in alles deze van de regee ring in welke de Amerikaan een groot ver trouwen heeft. Spreker vestigde ten laatste de aandacht op het verschil tnsschen den Amerikaan- schen en den Duitsehen arbeider. De eerste wint het van den laatste door zijne stipt heid en zijne handigheid. Bij het werk geeft de Amerikaan zich geheelde Duit- scher volvoert zijn taak met veel min der beslistheid en overleg, alles redenen om den Amerikaan te begunstigen, waarbij zijne kennis van werktuigen en handgrepen hem geen gering voordeel waarborgen. Dit oordeel is ontleend aan een Duitscher. Nog deelde Spreker mede dat de tien jarige oorlog van I860 tot 1870 tnsschen Noord en Zaid, eigenlijk een strijd was om een hnmaniteits-beginsel, omdat zij ten doel had algeheele afschaffing der slavernij. Deze oorlog kostte het Noorden de som van zeven en twintighonderd millioen dollars. Inmiddels was het later geworden dan gewoonlijk, hoewel Spreker zich nog moest bekorten. We zijn den Heer Lnyten dankbaar dat hij de uitnemende resultaten van zijne stu dies wil neerleggen voor den werkman. Wij zijn hem dank schnldig voor zijne zaakrijke voordracht. De Heer M. Cohen Stnart van Alkmaar vervnlt den volgenden Maandag de spreek beurt. De Belgische minister heeft einde lijk, „op hevel des Konings" de voorstel len tot grondwetsherziening sedert maanden in aantocht overgelegd, na eerst te hebben medegedeeld dat herzie ning eerst mogelijk zon zgn als er eene meerderheid in de Kamer voor gevonden was. De stukken zgn na wat tegenstrib- belens direct naar de afdeelingen verzon den het zal dns wel Maart worden eer de zaak in behandeling komt. De nieuwe khedive van Egypte heeft volgens berichten van Fransche zijde, niet zoo erg op met de Engelschen als wijlen zijn vader. Ten eerste heeft hij zichzelf benoemd tot opperbevelhebber van het Egyptische leger en den Engelsehen opperbevelheb ber eenigermate diens minderheid tegen over hem doen gevoelen. De Engelsche minister daarentegen heeft in eene redevoering met veel lof over den overleden Khedive gesproken en met ee- nigen ophef de voordeelen van het Brit- sche beheer voor Egypte uiteengezet, waar uit men zon mogen opmaken, dat de Brit ten niet heel gerust zijn omtrent hnn blijvenden invloed in Egypte. Te Oporto worden in de laatste dagen zulke groote hoeveelheden portwijn opgekocht, dat men van revolutie in den wijnhandel spreekt. Een Londensohe firma kocht 15,000 mihoen pd. schat. Ook voor rekeniDg van een syndicaat van bankiers zgn belangrijke inkoopen gedaan. Men weet nog niet of de gekochte wijn voor directe verscheping bestemd is. Is voor eenigen tijd sprake geweest van het koopen van het Portngeesch ge deelte van het eiland Timor, waarvan wij de andere helft bezitten, thans kan worden medegedeeld dat dit gerucht ongegrond kan verklaard worden, nu de Portngeesche kamer met overgroote meer derheid elk denkbeeld van verkoop der koloniën heeft verworpen. In Rusland werkt ieder mede tot het verschaffen van hnlp aan de noodlij denden, zelfs de gevangenen moeten hiertoe bijdragen. Er is namelijk eene order af gekondigd waarbij bepaald is, dat den ge vangenen voortaan 20%, dat is het vijfde deel van het hnn toegestane voedsel zal worden ingehouden tot leniging van den hongersnood.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1