Na herhaaldelijk weerlooze,onschul dige vrouwen willekeurig te hebben op gepakt, heeft thans de politie te Parijs zich aan een senator vergrepen. De senator Lefèvre woonde met eenige vrienden een zitting van de correctioneele rechtbank bij. Toen de zitting werd geschorst, verliet hij voor eenige oogenblikken de zaal. Bij zijn terugkomst werd hij aan de deur tegen gehouden door een agent der republikein- sche garde, die hem ruw vroeg wat bij daar kwam doen. Op het antwoord van den heer Lefèvre, dat hij kwam om te luiste ren, zeide de constable, dat er geen plaats meer was en beval hem heen te gaan. De senator giog den corridor door met het plan de zaal door een zijdeur binnen te treden, doch werd nu opgehouden door een tweeden constable. De eerste kwam er bij en vroeg hem opnieuw op brutalen toon, wat hij daar deed. De heer Lefèvre, die gezien had dat de zaal voor het publiek toegankelijk was, verzocht hem met rust te laten, waarop de politiedienaar hem arresteerde. Na den senator de handboei en aangelegd te hebben, die tot in het vleesch drongen, bracht men hem naar de politiepost. Men kan begrijpen, hoe men daar stond te kijken toen men hoorde dat de gearresteerde een senator was! De influenza neemt te Brussel af, maar heerscht er toch nog steeds. Vol gens de oöicieele opgaven van het genees kundig statistisch bureau bedroeg aldaar het aantal sterfgevallen in de week van 17 24 Januari aan influenza en aan naziekten van influenza 115, terwijl de geheele sterfte slechts 308 bedroeg. Ook Ostende werd ernstig door de ziekte bezocht, zoo ook Antwerpen en verschil lende dorpen in het steenkolenbekken van de Borinage. Nog heerscht de ziekte voortdurend he vig te Londenhet aantal sterfgevallen klom er de vorige week tot 3781, ter wijl het aantal geboorten slechts 2625 be droeg. Het sterftecijfer steeg daar in de laatste 4 weken van 21% tot 42,33, 40 en 46%. Van verschillende zijden is de raad ge geven om de aan influenza overledenen niet spoedig te begraven. Dat die raad niet overbodig is, blijkt ook hieruit, dat in zekere gemeente een aan genoemde ziekte overledene reeds was afgelegd, toen de 1 geneesheer bij lijkschouwing verklaarde dat de man schijndood was. Dienzelfden dag 's avonds echter stierf hij. Dat de nieuwe Fransche invoerta rieven zeer nadeelig op de volksvoeding moeten werken, blijkt o. a. uit het vol gende Parijs verbruikt gemiddeld weke- lijksch 38,000 schapen, waarvan het mee- rendeel (geslacht) tot nu toe door het bui tenland was ingevoerd. Tot vóór 1 Fe bruari werd een recht van 3 fr. per 100 kilo geheven, dat is, dooreen gerekend 60 centimes per schaap. Thans is het recht 32 fr. per 100 kilo, zijnde fr. 6.40 per schaap. Alzoo is het verschil per kilo eene belasting van niet minder dan 29 centimes per kilo. Te Rangoen, zoo meldt de correspon dent van de Times aldaar, werd onlangs door invloedrijke Mohammedanen eene zeer bezochte vergadering gehouden, om maatregelen te beramen tot het versprei den van den Islam in Engeland. Er werd eene commissie gevormd en groote som men werden ingeschreven tot het stichten van een Mohammedaansch Instituut te Li verpool. De hongerkunstenaar Sueci, die in het Aquarium te Londen eenen vastentijd van 52 dagen had aangegaan, heeft zich verplicht gezien op medisch advies zijn vasten op den 44en dag te staken. Te Arnhem zag men dezer dagen langs een der grachten een hond, die po gingen deed om een hoed te bereiken, welke op het water dreef, waardoor men tot de veronderstelling kwam, dat er iemand verdronken was, De hoed werd opgevischt en nu bleek, dat er vier jonge honden in waren. De hond had blijkbaar haar jongen ge roken en deed nu het noodige om ze weer in haar bezit te krijgen. In de fabriek van den Heer A. Prins te Wormerveer is eene poging om de gebouwen te vernielen, gelukkig tijdig ontdekt, en er gingen geruchten, dat het werk zou gestaakt worden, tot den Heer Prins de namen der daders bekend zou den zijn, alsmede dat enkele werklieden inlichtingen hadden gevraagd bij eene waarzegster te Amsterdam, die zou ver klaard hebben, dat zes getrouwde knechts bij de zaak betrokken waren. Thans wordt medegedeeld, dat het ge val sleohts eene gedeeltelijke staking heeft doen ontstaan en dat het werk Maandag zou hervat geworden zijn. Aan het gebouw voor de Sport- tentoonstelling te Scheveningen werd met kracht gearbeid. Nu de omvangrijke on derbouw met uitgebreide bevloering geheel voltooid is, vordert de bovenbouw zicht baar. In geraamte is de breede hoofdingang reeds gesteld, evenals een groot aantal stennsels voor de bekapping van het inder daad reusachtige gebouw, zoodat binnenkort mag verwacht worden dat het gebouw on der de kap zal staan. Ook inwendig schiet men flink met de inrichting op. De om geving van den aan te leggen tuin met gaanderij is duidelijk waar te nemen en toont aan, dat hier een hoogst gezellig millieu zal worden verkregen. De spoed die bij den arbeid wordt in acht genomen, sluit allen twijfel aan de tijdige oplevering van het gebouw buiten. Voor elk kwartaal, van 1891, is door ongeveer 1500 kinderen deelgenomen aan het onderwijs op de elf openbare scho len afwisselende van 612 jarigen leeftijd. De opbrengst der schoolgelden bedroegen ongeveer f 6000, waar tegenover stond eene uitgaaf voor 't onderwijs van ruim ƒ31000. Behalve de hoofden, bevonden zich op de elf openbare soholen 29 onder wijzers en onderwijzeressen. Door hoofdingelanden van den Haar lemmermeerpolder is besloten, het stoom gemaal „de Lijnden" te Haarlemmermeer te vervangen door twee centrifugaalpompge- malen van 696 waterpaardenkracht, bedra gende ruim het dubbele vermogen der thans werkende machine. Deze verandering geschiedt, met het oog op de voltooing inundatiewerken te Haar lemmermeer. HAARLEM, 9 Februari 1892. De Rederijker, blijspel door Willem van Zuijlen, werd Vrijdag alhier opgevoerd door het gezelschap van den Rotterdam- schen Tivoli Schouwburg. Twee echtparen, een oud en een jong ouders van de jonge vrouwen sohoonzoon. Schoonmoeder niet mak, schoonvader een vroolyk oud heer, dochter en schoonzoon als alle jonggehuwden. Schoonmama, nukkig en lastig, wil haar dochter te dikwijls zien, gevolg De jonge man wordt het vrouwtje weet daar na tuurlijk niets van Rederijker. Thans is er eene liefdadigheids-voorstel ling ophanden, juist terwijl de schoonou ders bij hem logeeren zal er eene repetitie zijn en of het ongeluk zoo wil, één rol is wegens ziekte onbezet. Schoonpapa neemt die op zich zonder de toestemming zijner vrouw, en nu begint de ellende. EerBtens de kunst om zonder scènes weg te komen, en dan komt nog een jon- gelingsvereenigings-president kwaad zaad strooien, waardoor de vrouwtjes geheel in de war komen. De knecht wordt er op Tweede bedrijf, de vergaderkamer voor de repetitie. Papa zal zijn rol gemakshalve lezen, haspelt alles, tooneelaanwijzingen en dialoog dooreen, maakt de gekste ver gissingen, doch hier en daar geeft hij blij ken van den ouden rederijker getrouw te zijn gebleven. Schoonzoon repeteert zijn rol met al de overdrijving in stem en gebaren, die niets met de kunst gemeen hebbeneen kostelijk staaltje van een gezelschap dat wil en niet kan. Van een der treffendste tafereelen is de afgezonden knecht getuige het is het oogenblik als zijn heer zijne tooneeldame in de armen knelt. De ontknooping, derde bedrijf; angstige oogenblikken voor de echtgenooten, te meer nog daar de knecht zich, in zijn ijver om alles te verhelen, zijn neus voorbijpraat. Toen had de argwaan der beide vrouwen een zoodanig standpunt bereikt, dat het stereotiepEr zijn van die omstandigheden in het leven, waarin de vrouw het laatst met de zaken behoort in kennis gesteld te worden, moest prijs gegeven worden. De jonge man zegt dus de waarheid en de vrouwen, die meenen dat het nu toch blijkt zoo erg niet te zijn, staan toe, dat de Rederijkers-voorstelling kan plaats heb ben met medewerking van vader en schoon zoon, te meer daar zij zal geschieden ten voordeele van een kinderziekenhuis. In het stuk willen we gaarne een goed geslaagd blijspel van Hollandschen oor sprong erkennen, te meer daar de toestan den in verband met afwikkeling langs den heel natuurlijken weg tot stand komen en er vrij wat onschuldige vroolijkheid in voorkomt. De Heer van Zuijlen vervulde de hoofd rol met zijne bekende geschiktheid voor zulke partijen. In de vermakelijke kibbe- larijtjes met zijne vronw, kaatst hij als handig debattenr de lang niet malsche aan vallen zijner wederhelft, Mevrouw van Rossum, terug. In de repetitie-scène blijkt in hem de geroutineerde tooneelman naast den fijnen opmerker aan 't woord te zijn. Joop de knecht was een type van on derdanigheid, gepaard met de vrijpostig heid, die de oude bediende zoo gemak kelijk aanneemt tegenover zijne meerderen. Wegens zijn buitengewone raptongig- heid was de Heer Royaards soms niet te volgen, hoewel hierdoor het versohil tusschen den mensch en den rederijker te sterker door uitkwam. Mevrouw van Rossum vatte den toon der moederrol uitstekend en het jonge vrouwtje, Mevrouw van BienenPool man, vertolkte haar rol naar bshooren. Het publiek was goed opgekomen. Als van tijd tot tijd de blijken van tevreden heid zich uitten in een gullen lach, dan mag dit wel een bewijs zijn van ingeno menheid met 's Heeren van Zuijlens Re derijker. Of de Rederijker een répertoire-stuk zal blijken te zijn, hiervoor is men het nog niet geheel eens. In elk geval heeft men het genoegen, weer eens een oor spronkelijk Nederlandsch blijspel voor het voetlicht te hebben gehad. Tijdens de bewoners afwezig waren is 11. Zondag avond tusschen 6 en 9 ure ingebroken in het perceel Wilhelmina- straat No. 45; door het verbreken van een ijzeren hekje en eene ruit heeft men zich toegang versohaft tot de mangelka mer gelegen aan de straat in het sous terrein en daaruit ontvreemd eene hand naaimachine, een portemonnaie met geld en een omslagdoek, alles het eigendom van de dienstboden. Ook heeft men ge tracht eene deur van de bovenwoning te openen, maar deze was van binnen te goed gesloten. Zondag naniddag ten 5% ure heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den logementhouder G. R. van der Aa in de Kerkhofstraat no. 5, ontstaan door het vallen van een brandende pe- troleumhanglamp, waarbij het kleed op den vloer, een ladetafel en een tafel zijn verbrand. De bewoners hebben den brand gebluscht, terwijl alles verzekerd was. Door middel van insluiping zijn uit de gang van perceel no. 31 aan de Zijl vest twee parapluies ontvreemd. De heer J. G. Martin gaf Zaterdag avond in de Groote zaal van de Yer- eeniging" eene uitvoering met de leer lingen van zijne danslessen, welke druk werd bezocht. Behalve door de net en nauwkeurig uitgevoerde dansen van het programma, werden de aanwezigen vergast op eenige tablaux-vivant, die door schoon heid van vinding en uitvoering zeer de aandacht trokken. De heer Martin heeft op dat punt eene goede reputatie en niet ten onrechte. Hij kan inderdaad recht pak kende groepen ontwerpen en dank zij de onuitputtelijke bron van hulpmiddelen waarover hij beschikt ze keurig mooi door zijne leerlingen doen vertoonen. Dat zij nuttig kunnen werken voor de vor ming van een goeden smaak en den zin voor het sehoone, behoeft geen betoog. Als altijd vielen deze tablaux zeer in den geest en werden ze luide toegejuicht. Het dansfeest voor de kinderen duurde tot ongeveer twaalf uur; het werd even wel door de danslustigen die reeds lang de kinderschoenen ontwassen zijn, nog eenigen tijd voortgezet. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid alhier is thans eene ver zameling afbeeldingen van tappijtwerken tentoongesteld, die zeer zeker de belang stelling van het publiek zal wekken. Men vindt er de reproducties van vloer en wandbekleedingen van verschillende tijdperken en sty Irichtingen. De Arabische, Perzische en Indische tapijten, met hunne rijke kleurencombinatie, de ond-Noordsche welker naïve voorstellingen in het bij zon der de aandacht trekken, de Hongaarsche met hun eenvoudig lijnenspel, de Fran sche en Nederlandsohe Gobelins met his torische en allegorische voorstellingen, en vele anderen zijn vertegenwoordigd, door welk geheel wij een denkbeeld krijgen van de groote verscheidenheid dte op dit gebied bestaat. Ds. M. J. Mees, predikant bij de Evang. Luthersche Gemeente alhier, heeft bg de Zondagavond door hem gehouden godsdienstoefening aan de gemeente mede dat hy het beroep naar 's-Gra- aanneemt. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, II op WOENSDAG 10 Februari 1892. 's namiddags ten 1 ure, in de Raadzaal. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Verslag regenten Barbaragasthuis. Verzoek eervol ontslag onderwy- zer kostelooze school lett. B. Adres directie gasfabriek verlenging concessie. 2. Zitting met gesloten deuren. 3. Voordracht B. en W. W. benoeming onderwyzer 3e klasse tweede tus- sohenschool. 4. Voordracht idem benoeming onderwy- zer 3e klasse kostelooze sohool let ter D. 5. Aanbeveling drie leden commissie van toezicht op de scholen middelbaar onderwijs en wijziging verordening. 6. Rapport commissie van pensioenen op verzoek om pensioen van A. M. Schraders, eervol ontslagen waag- meester. 7. Voorstel B. enW.W. opleidingsscholen voor jongens. 8. Idem idem versterking politieperso neel, ingevolge raadsbesluit tot toekenning van een vryen dag. 9Idem idem aanstelling assistent-gym- nastiek-onderwys aan de twee H. B. Soholen voor jongens en aan vraag crediet leermiddelen voor dat onderwys. Idem idem op adres aanvraag nieuwe huurovereenkomst eigendommen aan de Nieuwe Brouwerskolk. Idem idem adres „Volksbelang" op richting bureau tot onderzoek le vensmiddelen. Idem idem adres „Volksbelang," aan- wyzing omrasterd terrein voor tweeden kinderspeeltuin. Idem idem crediet Stads-armen- en Ziekenhuis. Idem idem aanstelling tweeden ad junct-archivaris. Verslag opzichter gasverlichting over December. 10, 11, 12, 13, 14, 15, „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziek de volgende personen voor werk aangemeld: 18 voor werkvrouw. 8 voor waschvrouw- 8 voor naaister. 2 voor mangelwerk. 8 voor dagmeisje. 3 voor oppasser. 3 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand» aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden, beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhui». KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem doet te weten* dat volgens ontvangen mededeeling, door de land meters van het Kadaster B. J. C. Schregardus en D. Vonk in de loop en de maand zal worden aan gevangen met de jaarlij ksche Kadastrale opnemingen in deze Gemeente en wel, door eerstgenoemden in de Sectiën A C en door laatstgenoemden in de Sectiën D G. Haarlem, 6 Februari 1892. De Burgemeester voornoemd* E. A. Iordens. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 8 Februari. Witte tarwe Kogge Saver Sidvenhoonen Paardenboonen f 6.—. 8.75. 6.80. 6.90. 3.20. 3.62» 6.30. 6.75. 6.25. 6.30.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2