HAARLEMSCE PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 12. Veertiende Jaargang. 144. Ned. Vereen, tot bevordering ven Zondagsrust op ZONDAG 14 Febr. 1892. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOONNUMMER TELEPH'ONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS: van ZATERDAG 13 Februari 1892. Per drie maandenT ,25. franco p. post —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommerB 3 centen per stuk. meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 ure, die altdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. Nam. 2 nre, Swaan. 15e Zondag. *8 Avonds 6 ure, van Lennep. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Woensdag 's avonds 7 nre, Veen. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Swaan. Eglise Wallonne. Dix heures, Debrg. Christelijk Gereform. Gemeente. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. .Donderdag 'say. 7y2 nre, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6V» nre, Poolman. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, P. Peenstra, pred. te Amsterdam, 's Avonds 6 nre, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. 'Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, t. Heerenvest. Maandag 's ay. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Samuel 15. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's ay. 8 ure, Barbas. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht, bij de Turfmarkt. Honderdag 's av. 8 ure, J. Klein, Ouderling. Bijbellezing. Joh. 11 17 vv. Ds. de Vries zal die leerlingen, met welke hij nog niet begonnen is te cate- chiseeren of met welke hij geene andere afspraken gemaakt heeft, na 6 Maart weder op zijne catechisatiën verwachten. De collecte, gehouden bij de Openbare Vergadering van het Hulp-Zendelingge nootschap „De liefde van Christus dringt ons," op Maandag j.l. in de Groote Kerk, heeft opgebracht f 45.00Vs- Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, de HeerIV. Hilbrander Godsdienstonderwyzer te Haarlem. Beverwijk. Voorm. 40 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Woensdag 's Avonds 61/2 nre, J. Kuijlman. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Nam. I1/2 nre, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 nre, B. Jelgersma, Emeritus-Predikant. Spaar ndam. Voorm. 10 nre, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg. 's A vonds 5 ure, H. Wccardenburg. 's Avonds 71/2 nre, Evangelieverkondiging op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Donderdagavond 71/2 ore, Bijbellezing in de consistoriekamer te Velsen, H. Waar- Zaterdagavond 7V2 nre, Bijbellezing op de Heide, door den Heer B. t>. Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 ure, geen dienst. 's Avonds 7 ure, J. L. Huijvendak Evang. Lnth. Pred. te Weesp. Séance voor Kamermuziek. De derde séance voor kamermuziek van den heer L. Schlegel ontleende hare mu zikale beteekenis voor een deel aan de medewerking van den talentvollen Am- sterdamschen klavierspeler den heer Jnlius Röntgen. Zooals men weet, behoort deze kunstenaar tot de mannen, die in de hoofd stad het muzikale leven leidenaan het directeurschap van de zangvereeniging der afdeeliDg Amsterdam van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst vereenigt hij de betrekkingen van leeraar in het pianospel aan de muziekschool der afdee ling en aan het conservatoire. In de laatste qualiteiten mocht hij zich een uitstekenden naam verwerven. Zonder nu bepaald de behoefte te gevoelen aan een anderen pianist voor de séances, zal men den heer Schlegel erkentelijk zijn voor de afwisseling, welke hij met het op treden van den heer Röntgen in het pro gramma wist te brengen. In een drietal werkenSonate voor pi ano en viool (uitgevoerd door de h. h. Jos. Cramer en Röntgen) Zwiegesprdche en Page (nit Op. 28) voor piano, alle van eigen compositie, gaf de heer Röntgen be wijzen van het schoonste meesterschap en toonde hij te behooren tot de talenten van den eersten rang. Hij dwong dan ook ze ker allen bewondering af, niet zoo zeer door zijne sohitterende teohniek, deze begint langzamerhand een groot deel van het publiek kond te laten, dan wel door phraseering en voordracht. Met bruisende virtuositeit, voor ons gevoel ietwat te woelig, vertolkte bij zijne sonate, daarbij door den heer Cramer heer lijk mooi, met een hoog- nit- schreiend epel ter zijde gestaaD. Het werk klonk ons te gen als één doorgaanden kreet van harts- tocht, waarin sleohts het tweede deel nau welijks eenige verademing bracht. De pianoDommers met rnstiger aard en teedere, gelouterde motieven, vormden een schoon contrast; bezwaarlijk kon men in de nitvoering iets technisch volkomener; iets klaarder- gephraeeerdsiets in elk opzicht muzikaal-voortreffelykers dnrven verlangen. De goede ontvangst, welke den heer Röntgen ten deel viel gold zoowel den componist als den pianist. Van de H. H. Schlegel, Cramer en Bos nians kregen wij op deze séance twee trio's te hooren. nl. Zehn Variatonen über das Lied „Ich binder Schneider Kadadu" van Beethoven en Op. 110 van Schnmann. Het eerste werk is zeer geestig geschreven een breed uitgewerkte inleiding gaat het naïeve thema vooraf. Men meent daarbij met ernstige dingen te doen te hebben, tot plotseling het hoofdmotief opduikt en de ernst plaats maakt voor opgewektheid en vroolijkheid. De nitvoering was in over eenstemming met den lichten en lnchtigen aard en sloot in de verschillende thema- illustratien goed ineen. Het opns van Schumann beweegt zich op een geheel ander gebiedhet schildert zielssitnatiëD, die by eene wedergave als van Dinsdag avond, niet nalaten machtig aan te spre ken' Het was een lust te zieD, hoe de heeren over de bergen van moeielijk heden heenkwamen, en tevens het toonwerk in zyne verschillende onderdeelen voor den den hoorder in beeld vermochten te bren gen. Het getal bezoekers van de derde sèence was buitengewoon grootzeker hebben allen met onverdeeld genoegen de verschillende voordrachten gevolgd en op nieuw de overtuiging met zich medege nomen, dat deze kamermuziek- uitvoerin- hen eene eerste plaats innemen onder de vele kunstuitingen hier ter stede. B. KRONIEK Woensdag den 10 Februari 1892, ver gaderde de Raad van Haarlem in de op nieuw versierde zaal op het Stadhuis. Het antieke karakter is zooveel mogelyk behouden, en alles wat daarmede in stryd was voor het grootste gedeelte verwyderd. Het hek, dat vroeger het publiek scheid de van de raadsleden, is door een zeer sierlgke afsluiting van eikenhout vervan gen, de schoorsteenen zyn door de goede zorgen van den Heer Mr. Ensohedê ge heel afgewerkt, de kachel is met zyn af schuwelijke pijp uit het midden van de raadzaal verdwenen, kortom het geheel maakt een zeer goeden indrnk. Aan de wanden zyn opgehangen, be halve de bekende zeeslag in doek geweven, de portretten van René van Chalons, van Willem I, Maurits en Frederik Hendrik, de afgevaardigden van Haarlem naar den Staten-Generaal der Republiek, en de afbeeldingen van de Koningin en de Ko ningin-regentes. Deze laatste passen nu in het geheel niet by het overige der versiering, en als de vrijgevigheid van den raad eens zoover gaat om ook de andere stadhouders en onze koningen, een plaats in te rnimen, zooals door den Burgemeester werd ge- wenscht, dan is het te hopen, dat ook deze portretten worden vervangen door andere die wat beter by de omgeving passen. Een onvermijdelijke misstand zyn verder de groote ijzeren platen die de schouwen bedekken, waaronder de ealorifèren zyn geplaatst; maar de Hollandsche regenten der 19de eenw hebben nu eenmaal een kleine 20° meer warmte noodig dan hunne voorvaderen, en de kunstnijverheid, die in de 16de eenw alles wist te versieren, is sedert verloren gegaan en wordt eerBt in den laatsten tijd met loffelijken ijver weer nit het stof opgedolven. Geheel modern was ook de luchtver- versehing die in rnime mate was aange bracht. De burgemeester opende de zitting met een kort woord naar aanleiding van her stelling en versiering. Hg betuigde er zijne tevredenheid over en dankte den ar- chitekt voor den loffelyken yver waarmede hij zich van zyn taak had gekweten. Hg hoopt, dat de blik op de grondleggers van onzen staat, de regenten en de stadhouders, aan de raadsleden kracht en vertronwen zullen inboezemen, en dat de portretten van de Koningin en de KonÏDgin-regen- tes, die met zooveel beleid de tengels van het bewind in handen heeft genomen, goede hoop mogen geven voor de toekomBt. Spre ker heet de heeren welkom in de op oor spronkelijke wijze hernieuwde zaal. De heer van de Poll dankt den voor zitter nit naam van de leden van den Raad. Hg hoopt dat deze nog langen tyd zyn plaats in deze zaal zal mogen beklee- den en dat dezelfde eenstemmigheid en welwillendheid als tot nu toe onder de Raadsleden mag blijven heerschen. Overgaande tot de orde van den dag wordt daarop in de eerste plaats een gra tificatie van f 25 toegekend aan den concierge van het Prinsenhof voor de wyze waarop by den Raad gedurende de herstelling van het stadhuis heeft ontvangen Eervol ontslag wordt verleend aan F. H. M. Sprnitenbnrg als onderwijzer aan school B. Er was een adres van de gasfabriek tot verlenging van concessie ingekomen. De Assocation stelt voorhet contract nog 15 of 20 jaar na afloop van het tegen woordige te verlengen, een nienwe fabriek te bouwen aan de Schouwtjeslaan. een reductie van den gasprys voor particu lieren van 9 tot 7 of 61/2 cent, al naar gelang de verlenging 15 of 20 jaar dunrt en een uitkeering aan de gemeente, die in het eerste jaar ongeveer ƒ14,000 zal bedragen. Het gas voor de gemeente zal worden berekend tegen 3% cent per stère. Dit voorstel is in handen gesteld van B. en W. die eohter den Raad verzocht hebben drie leden nit hun midden te be noemen om met hen het contract te over wegen. Daartoe zyn benoemd de Heeren J. Sneltjes, Jhr. J. W. M. van de Poll en W. Stolp. Ten slotte worden benoemd de Heer J. Brandenburg tot onderwyzer aan de tweede Tnsschenschool, de heer J. W. van den Boogaard tot onderwyzer aan school D, eD tot leden der commisie van het Midd. Onderwijs de Heeren H. W. E. Strnvé, M. C. A. Byleveld en M. H. Sprnyt. De Heer Proot, die mede op de voordracht stond, had te kennen gegeven niet in aan merking te willen komen, daar zyne be zigheden hem verhinderden de betrekking op zich te nemen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1