van schadeloosstelling aan onschuldig ver oordeelden langs den wettelijken weg, zon der dat men verder gekomen is, dan tot het uitspreken van den wenseh, dat iedere staat nit zijne lijzondere ter beschikking staande fondsen hierin zou voorzien, zon der wettelijke regeling. Vroeger was voorgesteld den keizer eene som beschikbaar te stellen, ten einde in noodige gevallen te kunnen helpen, maar daar dan schadeloosstelling altijd een gunst zou big ven, werd dit voorstel verworpen. De firman, behelzende de aanstelling van den jongen Khedive is nog niet door den sultan afgezonden. Men vermoedt, dat dit in verband staat met den wil van den sultan om Abbas-Pacha zelf te Konstan- tinopel te krijgen om hem zoo zijn vazal- Bchap te doen erkennen. Engeland vindt het niet goed, dat Abbas naar den Sultan gaat; het wil van dien tocht niets weten. Over dit oponthoud, een doorn in 't oog van Engeland, zijn weer andere mogendheden, die de zaken anders begrijpen omdat zij Engelands in vloed in Egypte met leede oogen aanzien, zeer verheugd. In de Servische Skoepschtina zal de regeering een antographische verklaring van ex-koning Milan overleggen, waarbij hij afstand doet van al zijne rechten als lid van de koninklijke familie en als Ser visch onderdaan, zich tevens verbindend nooit meer in Servië terug te keeren. Tegelijkertijd heeft Milan van alle be zittingen welke hij in Servië had, afstand gedaan te wille van zijn zoon Alexander. Ondervraagd door een medewerker van den Temps over de beweegredenen, waarom hg de Servische nationaliteit aflegt, ver klaarde de ex-koning van Servië dat dit plan sedert vier jaren bij hem is gerijpt. Na zgn abdicatie besloot hij alles te doen, opdat zijn persoon geen beletsel tot het geluk van zgn zoon was. Op de vraag of hij voornemens was zich nu als Eransch burger te laten naturaliseeren, zeide de koning dat hij daarop nog het antwoord moest schuldig blgven.Voorloopig wenschte hij rustig te Parijs te leven. Een handelaar in Natal ging zes- en twintig jaren geleden failliet. Hij week uit naar de Transvaal en is daar al sedert vele jaren advocaat met drukke praktijk. Nu onlangs heeft hij zijn schuldeischers in Natal ten volle uitbetaald en hun daar enboven nog honderd procent aangeboden. Daarna heeft hij te Pieter-Maritzburg de noodige stappen gedaan, om zgn boedel van de sequestratie te ontheffen. Deze zaak verwekt in Zuid-Afrika on geveinsde verbazing. Intusschen" zegt een blad „zal het door den heer Hollard gegeven voorbeeld van nauwgezette eerlijkheid in zaken toch altijd wel eenigen invloed hebben op de vooruitstrijdende ontwikkeling van het geweten onzer Zuid- Afrikaansche samenleving." Volgens den Mémorial diplomatique moet een professor uit Bonn onlangs naar Berlijn bij den keizer ontboden zijn en diens toestand tengevolge van zgn oorlij- den ernstig hebben bevonden. De keizer moet ondragelijke pijnen uitstaan. De te Leeuwarden bestaande Ver eeniging ter Betordering van Volksgezond heid heeft, overwegende, dat geneesmidde len, als: antipyrine, phenacitine, salipi- ryne, salicyl-praeparaten, Stokholmer teer enz. tegenwoordig veelvuldig worden ge bruikt naar aanleiding van berichten in nieuwsbladen op aanbeveling van niet ge neeskundigen, door middel van eene be kendmaking in de Leeuwarder Courant, het publiek gewaarschuwd, dat deze en der gelijke sterk werkende middelen, zonder deskundig advies gebruikt, allicht gevaar opleveren. - Door een geneesheer te Breda wordt het publiek opmerkzaam op een zeer groot gevaar, door het dragen van artikelen voor bal masque's. Deze kleederen wo'rden meest al gedragen bij het dansen door veelal sterk transpireerende personen, in volle en warme lokalen, dus in ware brandpunten van besmetting. Van ontsmetting na ge bruik is natuurlijk geen sprake, zoodat ziektekiemen zeer gemakkelijk overge bracht kunnen worden. Volgens de Leidsche courant zijn door een aantal lotelingen of hunne vaders of voogden te Leiden bezwaarschriften in gediend bij Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende verzoek tot vernieti ging van de vorige week voor de gemeente plaats gehad hebbende loting der natio- j nale militie. De onregelmatigheid, welke tot dit verzoek heeft aanleiding gegeven, zou, naar beweerd wordt, hierin bestaan, dat twee lotingsnommers, beide het cijfer 365 bevattende, zgn gebleken in de lotings- buB aanwezig te zijn, waardoor aan twee lotelingen eenzelfde nommer is ten deel gevallen. In verband hiermede zou ook een nommer te weinig zich in de bus hebben bevonden, tengevolge waarvan de laatstopgeroepene der voor de militie ingeschrevenen niet aan de loting heeft kunnen deelnemen. Uit overweging dat een en ander van beslissenden invloed op den uitslag der loting is geweest, heb ben belanghebbenden alzoo aan Gedepu teerde Staten verzocht eene nieuwe lo ting voor deze gemeente te willen beve len. Te Hoofddorp, zal op Donderdag 17 Maart a.s. gehouden worden, keuring van één, twee en minstens driejarige heng sten waarbij worden toegekend. Prov. sub sidien en aanhoudingspremiën. Het plaatsen van twee centrifugaal- pompen in het stoomgemaal »de Lijnden" te Haarlemmermeer, is opgedragen aan de civiel-ingenieurs. W. C. en K. de Wit te Amsterdam. Tegen het einde van het volgende jaar moet het werk voltooid zgn, De Zangvereeniging „Advendo" te Haarlemmermeer heeft weder blijk gege ven, dat ze bg kunstmin ook een warm hart bezit voor de armen. De geheele opbrengst der uitvoering groot 59 gulden, is weder aan de armen afgestaan. HAARLEM, 16 Februari 1892. Na den brand op het sportterrein „de Phoenix" (29 Juli) waarbij o. a. de doelmatig aangelegde kegelbanen ver loren gingen, besloten de h.h. Gebr. Brink- mann aan de Groote Markt alhier, hunne zaak uit te breiden en een gedeelte van hun perceel tot kegelbaan in te richten. Door aankoop werden zij eigenaren van een groot erf, gelegen achter hnn hnis, toebehoorende aan den heer Koen te Over- veen. Behalve voor de inrichting van ge noemde kegelbaan, kreeg men daardoor gelegenheid tot den aanbouw van eene zaal, geschikt voor het houden van par tgen, vergaderingen, repetitiën van muziek- en zangvereenigingen, waaraan tengevolge van de vele in onze stad bestaande ver- eenigingen nog altijd behoefte blijkt te bestaan. Van de aanwezige ruimte is in alle opzichten partij getrokken. De nieuwe kegelzaal met eene afmeting van 26 bij 8% Meter, heeft twee banen en geeft bo vendien aan de kegelaars nog ruimte in overvloed zich vrij te bewegen. De be timmering in licht eikenhout, de verlich ting, het ameublement, de ventilatie enz. zgn in overeenstemming met de eischen des tijds en de nieuwste vindingen daar bij in toepassing gebraoht. De nieuwe bovenzaal is met een en an der in overeenstemming. De toegang er heen is geheel vrij en heeft met het ei genlijke café niet te maken, zoodat ook vereenigingen met damesleden gepast van de zaal voor hare repetitiën gebruik kun nen maken. De uitvoering van het werk, dat thans geheel ts voltooid, werd opge dragen aan den heer G. P. J. Beccari voor f 19696. Als eene aardige bijzonderheid kan hier bijgevoegd worden, dat slechts de helft van de benedenzaal, als behoorende tot den vroeger aanwezigen tuin, vrijheid heeft tot den verkoop van sterke dranken men kan er dus met het eene been in het rijk der „vergunning" staan en het andere van alle smetten vrij houden. Zondagmiddag werden de kegelbanen ingewijd bij gelegenheid van het concours, uitgeschreven door de kegelclub „de Phoe nix" alhier. Niet minder dan 92 veree nigingen hebben zioh daarvoor laten in schrijven. In de eerste afdeeling, welke Zondag afgooide, werden de volgende prij- zen behaald late prijsHout of fout van Dordrecht (205 houten) 2de prgs; B. A. L. van Alkmaar (199 houten) 3de prgsde Baan met den Boom van Amsterdam (195 houten) en de 4de prijsHart gaat ie van Haarlem met 188 houten. Zondag 21 en 28 Febbuari zal de strijd met de overige afdeelingen, bestaande uit meer geroutineerde kegelaars, worden voortgezet. Behalve sierlijk bewerkte gou den en zilveren medailles uit de fabriek van de h. h. Van Kempen te Voorsoho- ten, zijn vele kostbare kunstvoorwerpen waaronder eene fraaie pianino als prijzen beschikbaar gesteld. Naar wij vernemen heeft het bestuur van het genootschap „Melpomene en Thalia" besloten aan zgne vereeniging een geheel particulier karakter te geven, met het oog op het 20 jarig bestaan, het welk in het volgend jaar zal plaats heb ben. De uitvoeringen zullen dus voortaan alleen en uitsluitend voor b.h. leden met hunne dames en geïntroduceerden gegeven worden. Het kan niet anders of dit besluit zal worden toegejuicht door de velen, die het genootschap in de 19 jaar van zijn bestaan hebben leeren waardeeren. Zondagavond omstreeks kwart voor zeven ure heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van A. A. F. Smits, kleermaker, woonachtig in de Zuiderstraat No 27 rood, ontstaan door het omvallen van een brandende petroleumlamp. De brand is door de bewoners en de buren gebluscht, eenig meubilair is verbrand, maar alles was verzekerd. Volgens opgave van genoemden persoon is bij die gelegen heid in zijne woning diefstal gepleegd en wel van vier armbanden met gouden sluitin gen, twee blauwkoralen halskettingen met gouden sluiting, een zilveren dameshor loge met zilveren ketting, een paar gou den oorbelletjes, een zilveren armband, een gouden ring met diamant, een glad gouden ring en eene portemonnaie met geld. Jongstleden Zaterdagavond had op de schietbaan van de schietclub Willem III in de sociëteit Vereeniging een wed strijd plaats met Flobertgeweer en zulks bij gelegenheid van het negenjarig bestaan der club. De uitslag was als volgt: le prijs de heer F. Grippeling met 48 punten, 2e prgs de heer P. van Rhijn met 45 punten, 3e prgs de heer A. Smits met 42 punten. In de afdeeling donateurs werd de prijs met 33 punten behaald door den heer C. Sipkes jr. en de rozenprijs door den heer P. van Rhijn. De prijzen werden daarna met een toe passelijk woord door den president, den heer Jb. Droste, uitgereikt. Met het grootste genoegen willen wij nog even melding maken van de voorstelling van Vrijdag j. 1. in den Sohouwburg. Comedie's, concerten, kunst beschouwingen, lezingen, het een volgt het ander zoo snel op, dat de ontvangen indrukken niet altgd van blijvenden aard kunnen zijn. De „Carmen" evenwel van j. 1. week, zoo uitstekend door het Ne- derlandsch Opera-Gezelschap opgevoerd, zal zeker een uitzondering op bovenge noemde bewering gemaakt hebben. Me vrouw Orelio was zulk een allerliefste Car men, zulk eene in alle opzichten coquette Spaansche, en haar stem, hoewel niet groot, was zoo zeer passend voor de lieve muziek van Bizet's Opera, dat het talrijk opgekomen publiek haar niet spoedig zal vergeten, en nog lang zal genieten van hetgeen Mevrouw Orelio met haar echt genoot als Escamillo, ons dien avond ge geven heeft. Ook de Heer D. Pauwels en Mej. Erlé waren zeer goed. De frissohe costumes, ook zelfs die der koristen, braohten veel bij tot het succes, dat de Groot's troep onder de taktvolle leiding van den Heer C. v. d. Linden, te Haar lem met „Carmen" beeft mogen behalen. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebhen rich de volgende personen voor werk aangemeld: 18 voor werkvrouw. 8 voor waschvrouw. 8 voor naaister. 2 voor mangel werk. 3 voor dagmeisje. 3 voor oppasser. 3 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. VERGADERING van den Raad dee Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 17 Februari 1892. 's namiddags ten 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Modedeeliugeo en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. 2. Zitting met gesloten deuren. 3. Voorstel B. en W. W. verkoop grond aan „de Ambachtschool", met advies comm. van fin. 4. Idem idem idem grond aan den wa genweg, met idem. 5. Rapport commissie voor de pensi oenen op verzoek om pensioen van A. M. Schraders, eervol ont slagen waagmeester. 6. Voorstel B. en W. W. opleidings scholen voor jongens. 7Idem idem versterking politieper soneel, iügevolge raadsbesluit tot toekenning van een vryen dag. 8Idem idem aanstelling assistent-gym- Dastiek-onderwijs aan de twee H. B. scholen voor jongens en aan vraag crediet leermiddelen voor dat onder wijs. 9. Idem idem op adres aanvraag nieu we huurovereenkomst eigendom men aan de Nieuwe Brouwerskolk. 10. Idem idem adres „Volksbelang,1' oprichting bureau tot onderzoek levensmiddelen. 11. Idem idem idem aires „Volksbelang aanwijzing omrasterd terrein voor tweeden kinderspeeltuin. 12. Idem idem crediet Stads-armen-en Ziekenhuis. 13. Idem idem aanstelling tweeden ad junct-archivaris. 14. speciale commissie op adressen ex ploitatie Staal waterbroD. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Wet van 2 Juni 187fc (Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat bij hunne beschikking van 4 Februari j 1, No. 93/12 aan H. J. Boshardt vergunuiüg is verleend tot opriehting van eene tapijtrekiging door stoom gedreven op den tuin grond kad Sectie E No. 1662 aan eenen project- weg aan het Zuider Buitenspaarne. Haarlem 10 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd» E. A. lordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art 6 der wet vau 2 Juni 1878» (Staatsblad No. 95; Doen te weten, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 25 Februari e.k. 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nederge- legd, het ingekomen verzoekschrift met de bylagen van A. M. Langeveld om vergunning tot oprich ting van eene si garendrogerij in het perceel aam de Lange Wijngaardstraat No. 16 Kad. Sectie C No. 4669 en dat op deu veertienden dag na heden zijnde 25 Februari e.k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de ge legenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrich ting te brengen. Haarlem 11 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd,, E. A. lordens. De Secretaris, A. A. Land. „Sociëteit VEREENIGING CONCERT op Woeosdag 17 Februari 1892, de& avonds te 8 ure, te geveu door het strijk-orkes van het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant Kapelmeester C. P. W. KRJENS. PROGRAMMA. 1. Ouverture ,.Faniska"Cherubini. 2. Symphonie No. 7 op.98Haydn. 1 Adagio. II Andante. Ill Menuetto. IV Fi nale Allegro Spiritoso. 3. a. In 't BoschVerhulst. b. Im FrühlingAbt. Te zingen door het kwartet „Zang en Vrieu- schap." 4. „Zorahayda," légende pour orchestreSvendsen. 5. Ouverture Ie Lac des Fées".Auher. 6. „Mein Traum," WalzerWaldteufel. 7. Al Pcifido, Adagio voor clarinet- soloBeethoven 8aAvondliedVerbulst b. Wie schön ist die Frühlings- zeitAbt. Te zingen door het kwartet „Zang cn Vriend schap" 9. Fantasie aus der Oper „Tann- h auser"Wagner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2