N ieu wsberichten. diügsschool te stichten was vastgesteld, was men het nog niet eens geworden over de inrichting. Er was een plan om de klassen over de j twee scholen te verdeelen, en een plan om verschillend schoolgeld te heffen. Bij geheime nota ('t wordt hoe langer hoe geheimzinniger) werd het eerste ont raden ook het tweede plan was opgege ven en B. en W. stelden nu voor de ge meente in twee schoolwijken te verdeelen en aan heide scholen voor een leerling f 50, voor twee of meer leerlingen uit hetzelfde gezin f 40 te doen betalen. De Heer van den Berg had liever ver schil van sohoolgeld gezien en kenrde het af, dat deze verordening ook werd toege past op hen, die na reeds de school be zochten. Hij verklaarde alleen nit eerst gemeld beginsel tegen de oprichting van de school gestemd te hebben. De Heer Tjeenk Willink wil voor hen, die drie of meer kinderen op betalende gemeentescholen hebben waar lager on derwijs gegeven wordt, het schoolgeld op f 30 zien gesteld. De Heer Sneltjes steunt dit amende ment, maar wil de woorden waar lager on derwijs gegeven wordt weggelaten om aan gezinnen met veel kinderen eene tegemoet koming te geven. De Voorzitter is het hiermede niet eens. Wie zijn kinderen op H. B. S. of Gym nasium kan laten gaan, behoeft niet min der te betalen. De Heer Waller bestrijdt mede het amendement van den Heer Sneltjes. De Heer Krol betoogt dat het hier een financieelen maatregel geldt. Wil men meer inkomsten, dan verdient het amen dement geen aanbeveling. De Heer Stolp is tegen de verhooging. In Haarlem is het onderwijs goed en goedkoop. In die richting moet men blij ven voortgaan. De Heer Klein wil óf kosteloos onder wijs, óf onderwijs tegen den kostenden prijs en meent met het oog op de gemeente financiën, het schoolgeld aan deze school gerust te kunnen verhoogen Het sub-ame- dement Sneltjes wordt hierop verworpen. De Heer de Clercq wil nit het oog punt van billijkheid ook kinderen die op bijzondere scholen gaan nit hetzelfde ge zin mede rekenen bij de vermindering van het schoolgeld op de opleidingsschool. De heer Loomeijer ondersteunt dit denk beeld. Kinderen die op gemeente scholen gaan, kosten aan de gemeente geld. Als men nu om hunnentwille het schoolgeld aan de opleidingsscheol vermindert, dan moet men dit voorrecht ook gunnen aan die huisgezinnen waar sommigen op bij zondere scholen gaan. Hij is tegen de ver hooging en heeft daarom ook vroeger te gen de oprichting gestemd. Het subamendement van den heer de Clercq wordt met '25 tegen 5 stemmen verworpen. Ook het amendement van den Heer Tjeenk Willink wordt verworpen en het voorstel van B. en W. aangenomen. Om aan de agenten eenmaal in de 14 dagen een vrijen dag te kunnen geven was eene vermeerdering van het personeel noodzakelijk geworden. B. en W. stelden nu voor 6 nieuwe agenten 3de klasse aan te stellen en een vijfden adjunct inspec teur. Door eenige agenten tot onbezoldigd rijksveldwachter te benoemen, zou voorts in de bewaking van den Hout worden voor zien, en om moeielykheden met Heemste de te voorkomen, zouden pogingen worden aangewend om de grenzen der gemeente te verleggen. De kosten der politie-vermeerdering zouden f 3675 bedragen. De heer de Clercq wenschte de politie dienaren bij voorkeur uit geheel onthou ders te kiezen. De Voorzitter zag hiervan de noodza kelijkheid niet in. Hij was zelf geen ge heel onthouder en wist toch zeer goed te waken voor de handhaving der wet. Daarom meende, spreker dat ook de agen ten zulks zouden kunnen doen. Het voorstel werd aangenomen, en de raad ging hierop uiteen. De stukken van de Staalwaterbron zijn in handen der Com missie van financien gesteld, en de Heer J. W. Enschedé is tot tweeden adjunkt- archivaris benoemd. De Nutslezing. Willem van Zuylen trad Dinsdag j.l. voor de leden van de maatsohappij tot Nut van het Algemeen op. De schouwburg was op alle rangen dicht bezet; natuurlijk, want van Zuylen behoort tot die Nuts- lezers, die gaarne gehoord worden. De zes nummers, die op het programma voor kwamen, waren meestal oude bekenden, terwijl het toegiftje „Een Vrij biljet" ons wederom aan de ongezellige zaal van de „Kroon" deed denken, waar vroeger de Nutslezingen gehouden werden. Veel van den inhoud der stukjes te zeggen, ligt niet op mijn weg. De grootste onzin wordt ons op komische wijze verteld, doet ons la chen, doch is niet geschikt voor eene na dere beschouwing. „Met den guldenstrein" was allergekst, terwijl ook „De vlieg", die wel een beetje meer om het licht der gaskroon had mogen vliegen, dan tegen den donkeren achterwand van het tooneel (Het licht toch trekt de vliegen aan, Mynheer van Zuylen) veel reden tot vroo- lijkheid gaf. „De werkstaking" van Francois Coppée werd eenvoudig „goed" weergegeven. Van Zuylen heett ons een mooien kop laten zien, ook het verdere van zijn cos- tuum was voldoende. Het meest beviel mij „Brug omhoog" van Prof. Stokvis Een lief, frisch stukje, uitstekend door van Zuylen vertolkt. Van Maurik en van Zuylen zijn steeds nog de lievelingen van het Nutspnbliek gebleven. Het Bestuur der maatsohappij zal aan zijne leden dan ook niet meer ge noegen kunnen doen, dan door Van Zuylen wederom op het programma van het vol gend jaar te plaatsen. HAARLEM, 19 Februari 1892. Mr. P. Brooshooft's „Zijn meisje komt uit" is sedert lang voor den schouw burgbezoeker geen onbekende, maar het heeft zijne eigenaardige bekoring het oor spronkelijke stuk nog eens te zien, als de eerste indruk allang is ondergegaan bij hetgeen latere tijden voor goeds en oor spronkelijks opleverden, en daarom ver diende de wederopvoering van Donderdag avoud door het Nederlands Tooneel bijval. Met genoegen zien we ons opnieuw verplaatst in de ruime galerij van de Indische woning, waar de typisch Indische tafereeltjes werden afgespeeld, en gaarne hervat men de kennismaking met luchti ge zielen als Jolie en Zephyra, met ge moedelijke naturen als mevrouw Goedhart, en docter Eadernaar, met sympathieke ver schijningen als advokaat Holtzius en Freule Stuart, die allen medewerken om de vooretelling onberispelijk te doen zijn, ondanks zoo enkele trekjes in het stuk, die zoo geheel en al den indruk ge ven van gemaakt te zij n voor het tooneel. Inmiddels treden op den voorgrond de dames mevrouw Chr. Stoetz, en Mevrouw Holtropeu in niet geringe mate mejuffrouw Lorjé, die zonder aanmatiging met de meeste nauwgezetheid, door fraai spel, be wijzen hunne plaats in de Koninklijke Vereeniging waardig te zijn. De Heeren de Jong, Clous, Schulze vervulden in de heerenrollen de hoofdpar tijen, de eerste aangrijpend schoon, de tweede overeenkomstig het door hem voor gestelde karakter, de laatste met al het pittige, hem eigen. „Zijn meisje komt uit" heeft opnieuw geboeidniettegenstaande de vreeselijke lange alleenspraken, waaraan de „personen" het hoofd te bieden hebben heeft hunne kunst over de zwarigheden gezegevierd. De herhaalde, welverdiende bewijzen van bijval waren hiervan de bewijzen. Van zulke kunst geniet men. De Commissie voor de toekenning van Koninklyke subsidiés aan jeugdige schilders heeft bekend gemaakt, dat door Hare Majesteit de Koningin Regentes is goedgekeurd, voor één jaar subsidiën te verleenen aan de heeren: A. H. Koning te 's HageW. F. A. J. Vaarzon Morel te Haarlem K. van Leeuwen te Amster dam en Mejuffrouw M. Heijermans te Brus sel. Zooals men zich zal herinneren, nam onze stadgenoot, de heer Vaarzon Morel, onlaDgs met succes deel aan den schilderswedstrijd Willink van Collen en trok zijn expressie-stuk (een meisjesfiguur) daarby algemeen de aandacht. De tentoonstelling van tapijten, die de vorige Zondag druk werd bezocht, is thans vervangen door afbeeldingen van ou de en moderne meubelen. De oude meube len waren op de tentoonstelling van re- prospective kunst in 1881 te Luik ver tegenwoordigd, terwijl de moderne door Kindts zyn gecomposeerd. Des Zondags is de toegang vrij. Men schryft ons uit Hillegom Donderdag 11 Februari 1.1. gaf de Haar'emsche Tooneelvereeniging „door Vriendschap verbonden" iu vereeniging met het Haarlemsch mannenquartet, On derlinge oefening, in de zaal van den Heer J. Koning te Hillegom eene uitvoering, welke men als zeer goed geslaagd kan be schouwen. Het mannenquartet voldeed uitstekend. In het blyspel „de Verwarring" waren alle leden goed op hunne plaats en vol komen thuis in hunne rollen. Het spel van den landedelman „van Langhalm" en Mevr. van Langhalm was uitstekend. Ook komt een woord van lof toe aan hem, die de moeielyke rol van „Frits", neef van den Heer van Langhalm wel enkele malen iets gedwongen, maar overigens kranig afspeelde. Ook de beide dames Babet en Doris hebben getoond hunne rollen meester te zyn, waarvan Ba- bet uitmuntte door haar ongedwongen en bevallige bewegingen. Ook den Heer Se- lioour en den Majoor, en de andere heeren mogen wy een woord van lof niet ont houden, hoewel de Majoor wel wat te styf was voor een flink militair. Het bal, na de voorstelling gegeven, werd tot aller genoegen afgewisseld door eenige zangnummers en voordrachten. Wy hopen dat bovengenoemde Tooneel vereeniging ook door „Vriendschap" aan Hillegom moge zyn verbonden en roepen den leden daarom een „tot wêerziens" toe. L.l. Dinsdagavond omstreeks 6ys ure heeft brand plaats gehad in het perceel aan den Kruisweg no 66, ontstaan op een bovenachter slaapkamer, vermoedelyk door het in aanraking komen van de overgor- dynen met de kachel. De kinderen die bo ven de brandende kamer sliepen zyn met moeite gered. De brand is door de bewo ners, buren en eenige agenten van politie gebluscht. De schade is nog al belangryk vooral aan antieke meubelen, maar alles verzekerd. Gisteren zyu door de politie alhier aangehouden twee knapen van 12 en 13 jaren, die in een winkel in de Morinne- steeg een stuk koperen gewioht hadden ontvreemd, dat nog in hun bezit is ge vonden, ofschoon zy reeds getracht heb ben het te verkoopen. Wy maken onze lezers opmerkzaam dat nog gedurende de maand Februari op het Stedelijk museum stadhuis, zyu ten toongesteld de fraaie prenten van den Haar- lemschen graveur Jan van de Velde. Des Zondags is het museum kosteloos te bezichtigen. Onder den naam „Amicitiae" (Ami- citia) is den 5den Februari j1. hier ter stede een Wielrydersvereeniging opgericht, die zich ten doel stelt „het wielry den en de vriendschap onderling te bevorderen." Het bestuur is samengesteld uit de Hee ren A. Overakker, le Voorzitter J. van Campen, le Secretaris, L. Rouwens Nzn. le Kapitein. By één dezer Heeren kannen zy, die van bovengenoemde Vereeniging lid wenschen te worden, zich aanmelden. Het adres aan den gemeenteraad tegen de verordening op de faecialien-be- lasting telt reeds ruim 800 handteekenin- gen en ongeveer 60 brieven van adhaesi. Men deelt ons mede, dat het gun stig bekende kwartet Loreley voornemens is een Nationalen wedstryd voor Mannen- kwartetzang uit te schrijven, welke zal plaats hebben op Zondag 19 Juni a. s. in de Concertzaal der Sociëteit „de Kroon". Reglementen van dien wedstryd zyn op aanvrage te verkrijgen nil Maart e. k. by den secretaris van het kwartet den Heer C. D. Antonisse, Barendsestraat 5b. By de godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 21 Februari 1892 in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure Ds. A. van Schelven, rustend predikant te Oude Wetering. Woensdag 24 Februari 1892 des a- vonds ten acht ure Ds. J. Langhout. INGEZONDEN. Aan de Redactie van het Haarlemsch Advertentieblad. Zoude ik in Dw blad eenige mededee- lingen mogen doen van mijne „Werkver schaffing?" Den 4den Januari begonnen wy, zoo dat op morgen de zevende week geëindigd is. Verleden Zaterdag waren f 542 aan loon uitbetaald, dit bedrag zal aan het einde van deze week de 700 wel te boven gaan. Het aantal werklieden was telkens verschillend; verleden week hadden wy er meer dan vijftig; sommige de geheele week, de meeste gedurende twee of drie dagen. Bijna allen zyn huisvaders, velen met groote gezinnen. Waar aanvankelijk alleen hervormden uit mijne Kijk werden aangenomen, daar kwa men er spoedig uit alle wijken en van alle gezindten by, zoodat ik ook verschei dene Roomsch-Katholieken aan werk hielp. Door de koude van deze week zyu er we der velen om werk gekomen, die reeds werk gevonden hadden, zoodat de behoef ten nog groot blijven. Zeer dankbaar ben ik voor den steun, dien ik mocht ondervinden, en die myne verwachting zeer overtrof. Wil men blij ven steunen dat. men dan vooral houtbosje» koope, waarvan wy nog een grooten voor raad hebben, dien ik zoo gaarne zou op geruimd zien eer de winter geëindigd is. Hoe meer er verkocht wordt, des te meer werklieden kan ik aanstellen. Zooveel mogelijk wordt onderzooht of de werklieden, die zich aanmelden, onder steuning waardig zyn. Dat ik my toch niet dikwijls vergist heb, zou ik niet dur ven beweren, doch dat ondervindt ieder, die armen tracht te helpen. D dankende voor de verkende plaats ruimte, teeken ik hoogachtend Uw dw. dr. M. F. van Lennep. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: 18 voor werkvrouw. 8 voor waschvrouw. 8 voor naaister. 2 voor mangelwerk. 3 voor dagmeisje. 3 voor oppasser. 3 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand» aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk to4 het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. BURtiEltLJJKE STANU. ONDERTROUWD. 17 Feb. WRoeland en G. Smit. G. van der fioff en M. Bax. T. B. de Wolf en K.van Brinkoai. H. W. G. van den Bergh en D. H. Bosch. 18 Feb. J. H. van Reijen en C. M.van der Wateren. GETROUWD. 17 Feb. C. P. Booms en B. van Wielink. A. Serodino en J. E. Langeveld. J. Lucas en J. T. Pellemans. P. de Liefde en C. J.H. Kuijken. A. Delissen en W. Slobbe. W. A, van Tongeren en M. de Rooij. E. J. Lies veld en W. Bonsema.H. P. Wielart en E. M. J. van der Horst. E. Vierhout en M. van Houten. W. J. Akkerman en M. H. Ker nekamp. GEBOORTEN. 10 Feb. J. ML van Kimmenaede geb. Schee- lings d. 11 Feb. E. Gouka geb. Agterberg d. N. Booms geb. Faassen z. G E. van der Goes geb. Stuurman d. J van der Mije geb» van den Enden z. C. M. Bos geb. Heetem z. A. J. Voorn geb. Haremaker d. M. Grce- nendaal geb. Kort d. J. M. Maskot geb. Su« rendonk (levenl.) 12 Feb. E. Ho-> geb. de Vries a. M. E. Smit geb. Pel d. J. Keer- wolff geb. Droog z. J. Linthorst geb. Cuper z. 13 Feb C. Brian geb. Jansend. H. Scheelings geb. Sabelis d. P. M. Bosch geb. van Rans wij k z. J. AHoenderdos geb. Schef- fer z. M. M. Bauer geb. Kamper z.14 Februari, W. Graal geb. Godefrooi. z. H. C. Q,uarles van Ufford geb. de Favaugez. A. Wijnands geb Wesselius z. 15 Feb. J.M. Bakker geb Ouwejan d. P van Wijngaarden geb. van Opzeeland d. M. C. Heuverkamp geb. vau der Hulst d. C. M. Duin geb. de Haan d. H.P. W. Becker geb. Santbergend. (levenl.) M. Pierlot geb. de Vries d. 16 Feb. B. van den Berg geb. Zuurendonk z. L. Sanger geb. Weigand z. H. M. Zeven bergen geb. Kalkman z. P. Ylstra geb. Bam- bach d. W. v.d.U kamp geb. Kenselaar d. W. Avan Amstei geb. M euwese d17 Feb. G. Lute geb. Borst d. A. Keijsper geb. Constant z. G Schotten geb. Beers z. 18 Feb. J» M. Verputten geb. van Leeuwen d. H. J. Nienkemper geb. Marinus z. OVERLEDEN. 10 Feb. J. Slenders geb. Louwkamp 57 j. Sckeepmakersdijk. G. J. Hoogers 2 j. d» Haarlemmerliede. J. B. Fibbe 16 j. z. L. Annastr. J. J. Peper 8 m. z. de Witstr. 11 Feb. J. E. Delfos ten Doorn 68 j. Ripperda- park. S Moolenaar geb. Bouwman 77 j. Jansstr. M. C. Junge 2 m. d. Heerensingel. J.M. Maskot geb. Surendonk 38 j. Rozen- prieëelstr. 12 leb. A. Lenselink 3 m. z. L. Molenstr. P. Wijtkamp 78 j. Harmejansweg. 14 Feb. W H. van Son 16 j. z. Kenaustr. 15 Feb. J. Ligtenberg 1 m. z. Z. Buitenspaarne. E. Guitoneau 12 j. z. Heerensingel. A. Huibers geb. Bos 88 j. Brouwerstr. G. O. Schraders 22 m. d. L. Heerenstr. 16 Feb. A. M. Lablans geb van den Berg 35 j. Drossestr. A. M. Rijsdijk 2 m. z. L. Annastr. D. G. de Haan 64 j. Ged. Oudegracht.17 Feb. A.. Nelissen geb. Huel 38 j. Spaarne. J. J. F. van Vloten 28 j. Brouwerstr.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2