Nieuwsberichten. EE De zelfmoordenaar van Piet Paaltjes en toen gingen we, na op gebruikelijke wijze den Spreker bedankt te hebben nit een. Als de Heer Ruijs zich een volgend seizoen nog eens wil beschikbaar stellen voor on zen kring, zal hij ons zeer verplichten; we hebben zoo van tijd tot tijd wel eens een lach-avondje noodig bij al den ernst van het leven. De zaal was niet zoo dicht bezet als in 't begin van den winter; het gewone verschijnsel, dat zich telken jare voordoet, als de werkman door meerdere drnkte in het bedrijf niet meer zoo gemakkelijk een avond vrij heeft. De volgende week zal de spreekbeurt vervuld worden door den Heer P. H. van der Ley. In den Amerikaanschen staat New. Jersey is de eerste kolonie aangelegd voor uitgeweken Russische Joden. De kolonie heet Woodbine en beslaat een oppervlakte van tweeduizend hectaren, waarop twee honderd gezinnen gevestigd zgn, ieder op eene hoeve van ongeveer zes bunders. Omtrent het sluiten der markt van Islington voor het buitenlandsche vee, ver neemt men nader, dat op het eiland Shep- pey, eene plaats waar geen vee uit het buitenland geweest is, eene stal geïsoleerd is wegens het heerschen van mond- en klauwzeer, waardoor het te meer waar schijnlijk wordt, dat de ziekte niet is in gevoerd. Het heropenen van de Ielington- sche markt zou nu verwacht kunnen wor den, als de ziekte niet tevens in zuidelijk Londen was waargenomen. De onvermoeide strijder voor briefport vermindering in Engeland, het parlements lid Henniker, heeft aan de schatkist voorgesteld, het port tusschen Engeland en de Vereenigde Staten en alle Britsche Koloniën te brengen op 1 penny (5 centen), en hij waarborgt den Staat het mogelijk nadeel voor de schatkist tot een bedrag van zevenhonderd vijftig duizend gulden. De schatkist heeft het voorstel niet in overweging genomen, maar nu zal de zaak onder de aandacht van het parlement ge bracht worden. Met betrekking tot het gebruiken der electriciteit voor eleotrische verlichting en beweegkracht schijnt Tyrol vele landen vooruit te zgn. In het „Pusterthal" heeft een grondeigenaar zelfs zijne Btallen elec trisch laten verlichten, te Rundl geschiedt het graandorschen door eleotrische beweeg kracht. Te Trente is men bezig de Ma- druzza-kazerne electrisch laten te verlich ten. In de binnenplaatsen en gangen zul len 120 gloeilampen worden aangebracht. Dit zal de eerste electrisch verlichte ka zerne zgn. Te Parijs maakte zich onlangs de jonge M., zoon van een juweliersweduwe, met zgn maitresse uit de voeten, een mil- lioen francs van zgn moeder medenemend. Er is daarop niet tegeD den ontrouwen zoon maar tegen diens maitresse eene ver volging ingesteld en zij is Donderdag in het Grand Hotel te Brussel gearresteerd. Te oordeelen naar de geruchten be gint zich ook meer en meer in Turkije staatkundig leven te openbaren. Zoo bericht men van het bestaan eener grondswetpartg. Door haar is een manifest in het licht gezonden, dat allerwege in het land wordt verspreid. Daarin protesteerden de leiders dezer partij tegen het in gevangenschap houden van den ex-sultan Moerad, den broeder des sultans, en tegen de verban ning, zonder vorm van proces, van buiten gewone staatslieden naar Arabië. Het gezag klagen zij is te zeer gecentraliseerd bij den sultan en de pers wordt op schan delijke wijze in hare uitingen belemmerd. Het bewerkstellen van nuttige hervormin gen, het invoeren van nieuwe zaken, als de telephoon en het electrisch-licht, wordt verhinderd het staatsbeheer is even erbar melijk als de rechtsbedeeling, en de toe stand van het leger is van dien aard, dat de staat weerloos is tegenover buitenland sche vijanden. Er behoort moed toe, zulke dingen in Turkije te durven zeggen. Door een brand in het Bramley- mooredok te Liverpool is een schade van meer dan 100 000 veroorzaakt. De brand brak uit in eenige pakhuizen, geheel op gevuld met katoen, waarvan slechts zeer weinig gered kon worden. Het groote Spaansche stoomschip Ramon de Larinaga beladen met 7688 balen katoen, van Gal veston aangekomen, lag slechts eenige voeten ver van de brandende pakhuizen, waardoor de tuigage in brand raakte en de ijzeren huidplaten zoo heet werden, dat de katoen, die in het voorruim lag, in brand geraakte, zoodat men genoodzaakt werd het ruim vol water te laten loopen. In het achterste ruim zgn 1500 balen katoen die men droog hoopt te bergen. In het Reuzengebergte ie de laatste dagen zulk een massa sneeuw gevallen als sedert jaren niet is voorgekomen. Te Spin- delmübl zijn huizen met sneeuwmuren van 4 tot 6 M. hoog omringd. Te Leopoldsreuth in het Beiersche woud liggen de huizen tot aan de schoorsteenen in de sneeuw. Ia zake de tramkarrenkwestie in Friesland zooals men weet laten de karvoerders hunne voertuigen op spoor breedte brengen om zoodoende van de rails te kunnen gebruik maken is thans een rechterlijk vonnis gevallen. Een der trambeambten deed proces-ver- baal opmaken tegen een karvoerder, die, tijdens eene locomotief aankwam, niet uit de rails kon komen zonder hulp van het trampersoneel, en dus den dienst stremde. De verbaliseerde werd vrijgesproken om dat in de verordening der gemeente waar onder het gebeurde plaats had, niet in het was voorzien. De uitspraak werd met vreugde door de belanghebbenden begroet. Actualiteit is te prijzen, maar ook in dit opzicht kan overdreven worden. Hoe b.v.b. te oordeelen over eene te 's Gravenhage aangekondigde schouwburg- voorstelling te geven door het gezelschap van den heer Ch. de la Mar van Am sterdam met het stuk getiteld, De gehei men van een krankzinnigengesticht, of gru welen en wreedheden ontsluierd. Te oordeelen naar de houding van het bestuur van het gesticht zgn de gevallen van mishandeling nogal overdreven, zelfs zoo, dat het de gemeenteraadsleden heeft uitgenoodigd tot persoonlijk onderzoek. In plaats van nu de uitkomsten van inte- stellen onderzoek af te wachten en zich zoo te vrijwaren voor bespotting, maakt deze of gene zich meester van de stof, verwerkt die natuurlijk tot een alleraan- doenlijkst drama, en het publiek, belust op schandaal, loopt er voor zgn goede geld in, windt zich op onder de treffendste scenes, weet niet het ware van het min ware te ouderscheiden, maakt zioh vroo- lijk over oaricaturen, waardoor misschien de edelsten en besten zullen getroffen wor den. Maar het doel is bereikt, een sensatie stuk, niets gemeen hebbende met de kunst, heeft een vollen schouwburg en een be langrijke recette aangebracht. De zucht naar actualiteit moet hare grenzen kennen. Bij een brand te Nieuwe Wetering die voor een paar weken hofsteden in de asch legde, daeht men aan kwaadwillig heid. Een begin van brand in een hooi berg te Oude-Wetering kort te voren wekte, daarmede in verband, dezelfde vermoedens. Zaterdag zgn deze en andere dingen uitgekomen. Twee jongens, te Oude- Wetering woonachtig, hadden in een win kel voor snoepgoed een stukje lood, ge lijkende op een afgesleten kwartje, in betaling gegeven. Deswege voor den burgemeester van Alkemade gebracht, bekenden de jongens dat zij reeds meer op dergelijke wijze winkeliers bedrogen hadden. Maar nu kwam nog uit dat zij de plegers waren van den diefstal uit de offerbussen in de Christelijk gereformeerde kerk te Oude-Wetering, in het laatst van het vorige jaar gepleegd, en van nog een aantal andere, niet-uitgekomen misdrijven. Verder dat een van beiden den hooiberg te Oude Wetering had in brand gestoken, wat tijdig gebluscht werd, en dat zij te zamen Zondag 24 Jannuari met het ern stige gevolg, dat men kent; te Nieuwe Wetering hetzelfde hadden gedaan. In het verboor, waarbij later ook de officier van justite uit Haarlem tegenwoordig was, bleek de groote verdorvenheid van deze twee knapen, die een 17 en de ander 15 jaren oud. Als reden van het brandstich ten geven zij op dat er dan wat werk aan den winkel zou komen, waarvan zij middellijk of onmiddelijk voordeel konden hebben. Zij hadden al plannen gemaakt tot nieuwen diefstal en nieuwe brand stichtingen. Na het verhoor werden de veelbelovende knapen geboeid weggebracht. Men verneemt dat het door onge veer vijftien duizend personen geteekend adres aan de Koningin-regentes, gerioht tegen de coöperatie, door H. M. gesteld is in handen van den minister van Justi tie, ten einde bij de voorstellen der staats commissie betreffende de naamlooze ven nootschappen tot pont van onderzoek te dienen. Te 's Gravenhage is op 94-jarigen ouderdom overleden de heer A.C. J.M. den Beer Poortugael, gepensioneerd lui tenant-kolonel der artillerie, een der wei nige overgeblevenen, die hebben deelgeno men aan den slag bij Waterloo. De heer Den Beer Poortogael was destijds 16 jaren oud en reeds luitenant. Te Waterloo werd hg krijgsgevangen gemaakt en verbleef dientengevolge eeni- gen tijd in Frankrijk. Een welgesteld landbouwer aan den Heikant te Tilburg slachtte twee koeien, maar gaf er slechts een aan. Het was te begrijpen, want de andere leed aan milt vuur: Het vleesch der beide koeien werd dooreengemengd en verkocht. De zaak is in streng onderzoek. Naar men uit Den Haag aan de Amst. schrijft, komt het wetsontwerp tot tijdelijke voorziening in den nood van som mige gemeenten neer op eene verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1892, en wel: lo. van art. 61. „Onderstand aan ge meenten die bniten staat zijn in alle of sommige kosten harer huishouding behoor lijk te voorzien", thans slechts uitgetrok ken tot een Bedrag van f 6000en 2o. van art. 141. Tijdelijk subsidie (krachtens art. 49 der onderwijswet) aan gemeenten die door de uitgaven voor haar lager onderwijs „in verhouding tot haar middelen en andere uitgaven" onbillijk worden bezwaard. De regeering schgnt das voornemens te zijn, alle kwesties van gemeentelijke be lastingregeling voorloopig te laten rusten en het ontwerp het karakter te geven eener zuivere noodwet. Nadat reeds vroeger het minimnm der onderwijzerstractementen in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn wonde op f 500 was gebracht, werden in de Donderdag gehouden raadsvergadering ook de salaris sen der onderwijzeressen in die gemeente met 100 verhoogd en gebracht op f 500. In diezelfde vergadering werd aan den heer H. P. Th. J. Orth, sedert vele jaren hoofd der school te Spaarnwoude, op zijn verzoek met ingang van 1 April e.k., eervol ontslag verleend, terwijl nog werd besloten de openbare school in Je afdeeling Houtrijk en Polanen door bijbouw te ver- grooten. HAARLEM, 23 Februari 1892. Door den weldadigsheidszin van Ja- qnes van Damme en zijn echtgenoote Eli sabeth van Blinkvliedt werd in den jare 1640 in de Zuiderstraat alhier een hofje gesticht voor veertien vrouwen of wedu wen van de doopsgezinde gemeente, be kend als het Zuiderhofje, bij ieder Haar lemmer wel bekend door den zwaren muur met twee ingangen, welke het oude hofje geheel afscheidde van den openbaren weg. Gedurende twee en een halve eeuw heb ben de woningen verschillende bejaarden vrouwen gehuisvestsommigen ervan be reikten een hoogen leeftijd. De por tretten van de vrouwen die honderd en meer jaren bereikten, versierden de regen tenkamer. In 1891 besloten de tegenwoordige regenten de oude gebouwtjes te doen sloo- pen en op het hierdoor vrij gekomen ter rein ter groote van 1007 M2 het hofje te doen herbouwen. In Maart 1891 wer den de oude gebouwtjes ter amotie ver kocht en den 12en Mei d. a. v. had de aan besteding bg uitnoodiging plaats voor den herbouw. De uitvoering werd, naar het plan en de teekeningen van den architect A. J. Salm alhier, werd gegund aan den Heer H. London, aannemer alhier. Het werk is thans zoover voltooid, dat de nieuwe wonin gen kunnen betrokken worden. Door eene mime vestibule bereikt men thans de groote open plaats waaraan op het Westen en Oosten ieder vijf woningen zgn. Het middelste van elk vijftal springt eenigszins naar voren, terwijl aan de straat zijde behalve de appartementen voor den opzichter en de regentenkamer zich nog vier woningen bevinden. Al de gebouwen zgn opgetrokken in gele steen, in overeenstemming met den Ro maanschen stijl van het geheel. Elke woning heeft een afzonderlijke ingang met een kleine gang waarin zich het privaat bevindt, voldoende verlicht en doelmatig geventileerd. In genoemde gang is de toegang tot de woonkamer, die er met haar lichtgroen getinte, gestncadoorde wanden zeer gezellig uitziet. Zij is voor zien van stookplaats, bedstede en kast. Verder is elke woning voorzien van pomp en keldertje, terwgl een zolder met be schoten kap de huizing voltooit. De woningen aan de Noordzijde zgn eenigszins anders ingericht in verband met de beschikbare gelegenheid. De Zuidzijde is ingenomen door eene groote steenen loods, waarin de vuilnis bakken, terwgl nog twee bergplaatsen aan de West en Oostzgde zgn aangebracht. De ruime plaats, waar nog een tuin staat aangelegd te worden, is door gas- lantarens verlicht. In het hoofdgebouw bevindt zich links de woning van den opzichter, rechts de regentenkamer, eenvoudig doch smaakvol, met blank eiken betimmering en goud leer behang. In dit vertrek, waartoe men toegang verkrijgt door een kleine wachtkamer, is de stijl van het geheel goed volgehou den, en is voorzien van blank eiken meu belen. De bovenverdieping van het hoofdge bouw bevat, behalve de gewone apparte menten, nog eene hulpwoning om in voor komende gevallen van dienst te zijn. Op den zolder bevindt zich het uur werk, waarvan de wijzerplaat gemakkelgk door de bewoonsters, van hunne woningen uit, te raadplegen is. De vestibule, die het hoofdgebouw in tweeën deelt, is op zich zelf bezienswaar dig door de eenvoudig schoone teekening. Er bevindt zich hier een marmeren plaat, bevattende de namen der stichters, der tegenwoordige regenten en regentessen van den architect en den aannemer. De hoofdtoegang wordt verleend door teakhouten deuren met in koper gewerkte en glaspaneelen. De smaakvolle voorgevel is opgetrok ken in gelen en zandsteen. Zoowel de architect, de Heer A. J. Salm als de aannemer H. London hebben eer van hnn werk. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zicb de volgende personen voor werk aangemeld 18 voor werkvrouw. 8 voor waschvrouw. 8 voor naaister. 2 voor mangelwerk. 3 voor dagmeisje. 3 voor oppasser. 3 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. Particulieren eu werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot. het Bestuur te richten, bug Doelen of Stadhuis. Voorwerpen, gedeponeerd aan bet Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags), van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene rol elastieken slang. Een witte zakdoek. Een melkwagentje. Eene ladder. Eenige paternosters. Eene luier. Een knipmes. Een handschoen. Twee wantjes. Een breiwerk. Een zakje met drie sleutels. Een stuk zin ken pijp. - Een sleutel. Terug te bekomen bij C. van der Bijl, Kennemerstraat no. 9c, een insigne der vereeniging „Hasselaar." Idem bg Ver del, Lange Veerstraat no. 28, een vaatje bier. Idem bij P. Bente, mattenschipper, wonende in een schip, liggende in het water van den Burgwal, eene portemonnaie waarin o.a. een zeer weinig geld. Idem bg E. Sauwer, Zuid-Polderstraat no. 33zw., eene gouden oorbel. Idem bg M. Ko ning, Lange Molenstraat no. 27, een bontje. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 15 Februari. Witte tarwe f 6.65 f 8.25. Rogge Haver Gerst Duivenboonen Paardenloonen y> 7.8. 3.50. 3.80. 5.75. 6.70. 7.25. 6.15. d 6.30. KAASMARKT van 17 Februari 1892. Aang. en verk. 11 stapels, uitmakend 982 kazen, wegende 2002 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 30. VEEMARKT. 17 Februari 1892. AangevoerdPrijs. 33 N. Kalveren 5. 18 Schapen 6. 8 Paarden 10.— 12.—

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2