HAA PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 18. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 5 Maart 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. «op ZONDAG 6 Maart 1892. Nieuwsberichten. T E L-E P H O O N N U 11 M E R TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. regel VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. 4e Lijdenstekst. Nam. 2 ure, Veen. 5e Lijdenstekst, 's Avonds 6 ure, Moeton. 6e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Woensdag 's avonds 7 ure, van Lennep. 7e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Veen. 6e Lijdenetekst. Eglise Wallonne. Dix heures, Debry. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Pred. te Houtrijk en Polanen. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'e Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's avonds 8 nre, Lang hout. Bidstond voor het gewas. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Honderdag 's av. 7V2 ure, Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Honderdag 's avonds 8 ure, Mees. Lijdensprediking. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. J. Knappert, Qoogleeraar te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Honderdag 'e av. 8 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Samuel 18 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, J. M. Snethlage, Pred. te Ameterdam. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht, bij de Turfmarkt. Honderdag 'sav. 8 ure, v. Lennep. Bijbellez. Joh12. Ds. Barbas heeft ontvangen voor de School voor On- en Minvermogenden van N. N. f 2.50. De collecte Woensdagavond 24 Febr. in de JanBkerk voor de Weesinrichting t« Neêrbosch heeft opgebracht f 73.225 Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Heemstede- Voorm. 10 ure, JKuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2Va ure, O. van Koetsveld CEz. Doopsbediening. Geen Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, 11. Waardenburg. Doopsbediening en Collecte. 's Avonds 5 ure, 11. Waardenlurg. 's Avonds 7 ure, Evangelieverkondiging op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Donderdagavond 7Va ure, Bijbellezing in de consistoriekamer te Veleen, II. Waar denburg. Zaterdagavond 7Va ure, Bijbellezing op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Maandagavond 7 Maart, 7V2 uur, Inwij ding van het nieuwe lokaal voor Christ, belang. Sprekers Ds. Waardenburg en Ds. De Jonge, van Brussel, met me dewerking van het Chr. Zangkoor „Hosanna". Wegens veelvuldige aanvraag om plaatsen zullen bewijskaarten a 10 Ct. bij de Kosteres verkrijgbaar zijn. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 ure, O. Barneveld. Doopsbediening. KRONIEK Ons verslag over de Raadzitting van Woensdag j.l. zal zeer kort zijn, niette genstaande de beraadslaging, zeer lang heb ben gednnrd. Het onderwerp was daarvan de oorzaak. Dit was de verordening houdende bepa lingen van politie op de bordeelen of openlijke hnizen van ontucht. Er was een adres ingekomen tot af schaffing van die hnizen, van wege de Vereeniging tot bestrijding van de Prosti tutie. Er was van de zijde van B. en W. een voorstel gedaan tot herziening van de verordening, op dezelfde grondslagen, als waarop zij nu is gevestigd. De rechtsgeleerde commissie had de zaak in banden genomen en voorgesteld de bordeelen te behouden maar de keuring af te schaffen, omdat de eerste door de wet zijn erkend, maar de tweede strijdt tegen de wet. Er was eindelijk nog een adres van de geneeskundige commissie om beide te behouden, versterkt door een advies van den geneeskundigen inspecteur, den Heer Dozy. Het adres tot afschaffing werd op verschillende wijze ondersteund door de Heeren de Clercq, Klein, de Kanter en Waller; het gevoelen der rechts geleerde commissie werd uitvoerig ver dedigd door den Heer Macaré op grond vaD art. 251 van het Wetboek van straf recht en de beraadslagingen daarby gevoerd, het voorstel van B. en W. werd onder steund door de Heeren Lodewijks en van den Berg, en de einduitelag was dat het laatste gevoelen met 20 tegen 9 stemmen werd aangenomen. Er werd eerst gestemd over de vraag of het onderzoek zou worden gehand haafd, ja dan neen, en toen dit bevesti gend was beantwoord, over de vraag of de Gemeente bevoegd is de bordeelen te verbieden. Hierop werd ontkennend ge antwoord. De Commissie voor de strafordeningen zal nu in dezen geest een nieuwe veror dening ontwerpen. Aan de vereeniging tot bevordering der geestelijke en stoffelijke belangen der ar men werd opnieuw een lokaal veihnnrd voor naaischool. De vereeniging Ambachts school aanvaardde onder dankbetniging het terrein aan haar afgestaan en vroeg bij den bouw van de belangelooze mede werking van den Stadarcbitect te mogen gebrnlk maken. Dit werd toegestaan. Een voorstel van B. en W. tot ver breeding van de sluis te Spaiendam werd aangekondigd. Voorts waren een paar adressen inge komen met bezwaren tegen de faecalien- belasting. Aan Mej. Fransen werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres. Een voorstel van B. en W. tot aan stelling van een assietent bij het gymnas tiek onderwijs op een jaarwedde van ƒ600 aan de twee H. B. scholen van jongens werd goedgekeurd. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van den Heer C. D van der Vliet tot huur van grond aan de Nieuwe Brouwerskolk op grond van de onzekerheid welke bestaat omtrent de aan die gronden te geven bestemming hij den aanleg eener eigeD wa terleiding voor onze gemeente. Het adres der Vereeniging Volksbelang tot oprichting vaD een bnrean tot onder zoek van levensmiddelen, als te Amsterdam en elders bestaat, lokte uitvoerige beraad slagingen nit. De Heeren de Clereq, Lodewijks, van der Mersch, en Loomeijer, meenden dat het nnttig kon zijn een proef daarmede te ne men, en den Heer Holterman dat onderzoek op te dragende Heeren Klein, Prins en Rethaan Maearé oordeelden dat minder noodig. Het resultaat was, dat men afwijzend beschikte op het verzoek van de Vereeni ging Volksbelang, maar aan de voorstan ders van het denkbeeld in den Raad over liet met een zelfstandig voorstel op te tre den, ten einde beter in de gelegenheid te zijn over de inrichting en kosten van een dergelijk hnreau te oordeelen. Aan deleer- ares die tot nn toe aan de middelbaremeisjes- sehool onderwys gaf in het boekhouden werd opgedragen dit onderwys voort te zetten en hiermede werd de vergadering besloten. Dinsdag hervatte de Tweede Kamer hare werkzaamheden. Alle ingekomen ontwerpen zyn naar de Afdeelingen ver zonden. De heer Bahlmann heeft zyne voorstellen tot vermindering van den zout- accijns en betreffende de graanrechten in getrokken. De Afdeelingen zyn opnienw samengesteld. Tot voorzitters zyn gekozen de heeren de Meijier, Roëll, van Honten Rutgers van Rozenberg en van Delden, ec tot ondervoorzitters de heeren van Karneheek, van der Feltz, Lieftinck en Hu- ber. Wat de regeling der werkzaamheden betreft, Woensdag, en des noods Donderdag heeft het sektie-onderzoek plaats van eenige kleine ontwerpen, o.a. van dat tot ver hooging der traktementen bij het loods wezen, de instelling eener nienwe ridder orde en het protokol betreffende den slaven handel. In het begin van de volgende week znllen de Afdeelingen behandelen de over eenkomst betreffende het goederenvervoer, de belastingontwerpen, de wet op het Nederlanderschap, de wijziging der artsen- wet, en de wijziging van art. 980 B. W. Donderdag znllen in openbare zitting behandeld worden verschillende ontwerpen o. a. dat tot onteigening voor een post en telegraafkantoor te Amsterdam, en de motie der heeren Rntgers van Rozen burg en Zijp over de wik- en weegloonen. Vrijdag znllen de nomination voor den Hoogen Raad en de Rekenkamer opge maakt worden. Waarin toont keizer Wilhelm II niet zyn belangstelling? Na de potten en pan nen in de keizerlijke keuken ie de dans- vermakelijkheid aan de orde gekomen. Op bevel des keizers is het mennet weder op de hofbals te Berlijn ingevoerd. Dezer dagen verschenen de keizer en zijnegemalin op den dansles, die een opzettelijk daarvoor in dienst genomen danseres, Marie Köbisch, aan prins en prinses Heinrich en andere prinsen gaf. Nadat de Don Jnan mennet gedanst was. merkte de keizer op, dat de oude mennet a la reine nog bevalliger, hoe wel moeielijker was. Marie Köbisch danste ze voor, waarop de keizer en de keizerin zelf les namen. Beide maakten zoo goede vorderingen, dat bij het tweede hofbal van dit jaar deze mennet reeds gedanst kon worden. In Rusland staan 11.000 wagons, geladen met graan, te wachten om naar de hongerlijdende districten vervoerd te worden, dank zij de slechte regeliDg der verkeersmiddelen. Bij besluit van den Czaar is de uitvoer van koren naar Noorwegen nit de havens van het gouvernement Archangel toege staan, maar slechts tot eene geheele hoe veelheid van 3,000,000 KG. en alleen in ruil voor visoh, niet tot handelsdoeleinden. Een hevige orkaan heeft de New- fonndlandsche knst geteisterd. De vieschers- vloot, een groot aantal kleine vaartuigen met 220 koppen tellende, was in zee en werd door dryfijs van de knst afgesneden. Toen de storm ging liggen, gelukte het eenige vaartuigen de kust te bereiken. Der tien visschers waren echter door de konde omgekomen, terwijl men omtrent het lot van 150 anderen nog in het onzekere ver keert. De Zweedsche Eerste Kamer heeft besloten op rogge en tarwe een recht te heffen van 150 öre tot 1 Juli 1893, en van dien dag tot einde 1893 250 öre per 100 kilo.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1