HAARLEMSCR PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 20. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 12 Maart 1892. Ned. Vereen, tot bevordering ven Zondagsrust. op ZONDAG 13 Maart 1892. KRQN I~Ë& Nieuwsberichten. M»P yi pi «w T.J.I *PHM. 'TXTiBirr1f~ T^^W'nyïïIPW|lT'l^IXjroijj|i!^ .|'i>'ll;i'jiiiiiii i a'.Tpifipiiiv.iini >11.1 ui. TE L'EP H O O N N U M M E R TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. poet 40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. J.0 ure, l)r. Ph. J. Hoedemaker Pred. te Amsterdam. (Voor Knottenbelt). Nam. 2 ure, Hoog. 9e Lijdenstekst. Avonds 6 ure, Moeton. 10e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 ore, van Lennep. Woensdag 's avonds 7 ure, Barbas. 11e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hoog. Eglise Wallonne. Dix heures, Debrg. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Huider. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Donderdag 's av. 71/2 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Donderdag 's avonds 8 nre, Mees. Lijdeusprediking. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Donderdag 's av. 8 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Samuël 19 1 v.v. I Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav.8ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Grachtbij de Turfmarkt. Donderdag 'sav. 8 ure, de Heer Ileijbrock. Bijbellezing. Joh. 12 27 v.v. Ds. Tideman kan Dinsdag geen les geven. Woensdagavond 9 ure wacht hij de leer lingen van Dinsdagavond 9 ure. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10% ure, B. J. Swaan, Pred. te Haarlem. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evana. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure Schuurman Stekhoven Pred. te Rousselaere, Nam. 2Vs ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, JKuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure II. G. Hagen, Pred. te Leiden. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. I1/2 ure, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, 11. Waardenburg. 's Avonds 5 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 7V2 ure, Evangelieverkondiging op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Dinsdagsavonds 7% nre, in het lokaal voor Chr. Belang, Ds. van Burk van Noord- Amerika. Bespreking over Jongelingen en Jongelingsvereenigingen. Donderdagavond 71/2 ure, Bijbellezing in het Lokaal voor Chr. Belang, H. Waar- Zaterdagavond 7V2 ure, Bijbellezing op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2V2 ure, O. Barneveld. DoopsbedieniDg. Het schijnt dat de aanneming van de verordening, die verleden week werd be handeld een geheel onverwacht gevolg zal hebben. In de Raadszitting van Woensdag kwa men van de HH. Cnoop Koopmans, en Ret- haan Hacaré brieven in, waarbij zij ontslag namen als leden van de Commissie voor de strafverordeningen. Op voorstel van den Heer de Kan ter, stelde de Raad de behandeling tot de vol gende vergadering uit, in de hoop dat het inmiddels zal mogen gelukken de Heeren tot andere gedaohten te brengen. Mej. A. Bakker en M. P. Duval werden tot onderwijzeressen benoemd; de Heeren T. Blom, Th. Sorgdrager en G. J. van der Heiden tot onderwijzers. De inrichtitig van de woning van Mej. H. J. van Schubertz tot kantoor voor openbare gemeentewerken en een voorstel tot het verleenen van ƒ500 als vergoeding aan Mej. H. J. van Schubertz, wegens het gemis van vrije woning, worden goedge keurd. Vervolgens komt de staalwaterbron aan de orde. De daartoe benoemde Raads-commissie had in overleg met B. en W. een ontwerp gereed gemaakt, bevattende de voorwaar den waarop aan het Comité voor de staalwaterbron, concessie zou worden ver leend, om I, buizen te leggen door gemeente grond tot in het Frederikspark en II, al daar gebouwen enz. te stichten, uitsluitend ter exploitatie van de staalwaterbronnen met den aankleve van dien. By de discussie houden zich buiten stemming, de Heeren Lodewyks, van der Steur, Loomeyer en van Styrnm, die allen deel uitmaken van het Comité. De Heer de Lanoy acht het ongewenscht van de Maatschappij die het Comité wil vormen, 20% van de winst te vragen, zooals voorgesteld is. Het is moeielijk zich met de administratie van een dergelyke zaak in te laten, en het was veel eenvou diger een zekere knrtaxe in te voeren, die dan ten bate der gemeente zou komen. De Heeren Macaré en de Kanter doen uitkomen, dat het hun Eeel aangenamer zou zyn geweest als de bron naar den Houtweg bg het Paviljoen werd gelegd, en dat zy slechts hebben toegegeven om het Frederikspark daarvoor te bestemmen om dat het Comité van geen andere plaats wilde hooren. De Heer Macaré heeft daarom met ge noegen gezien, dat men eerst de buizen hierheen wil brengen, hetgeen dan binnen twee jaar zou geschieden, maar zich dan nog tien jaar heeft voorbehouden om gebouwen als anderszins te stichten. Hy verwacht dat dan al spoedig blyken zal dat het Frederikspark te klein is. Men zal dus voorloopig dit park in erfpacht uitgeven, maar doet duidelyk uitkomen, dat ingeval de te vestigen Maatschappy inmiddels tot beter inzicht mocht komen, de Raad bereid zal worden bevonden een andere plaats daarvoor aan te wyzen. De Heer Sneltjes alleen verzet zich hier tegen. Deze wil den Hont onaangetast laten. De vergunning om binnen twee jaren huizen en een telefoon te leggen door de gronden der gemeente tot het Frederiks park, wordt nn verleend op voorwaarde dal de maatschappy daarvoor de eerste 5 jaar ƒ1, later ƒ.300 per jaar zal moeten betalen en 7 100 's jaars voor de vergun ning tot het afsluiten van het terrein by feesten of vermakelykheden. De Heer Beynes wilde niet meer dan 1 vragen omdat de gemeente toch reeds 20% in de winst zoude hebben. De Voorzitter verdedigde het beginsel. Gaat het der Maatschappij goed, dan kan ze het licht betaleD, en gaat het haar slecht, dan is deze contributie een prikkel om de buizen enz. op te ruimen. In tydelyke moeielykheden kon men dan toch by Raads besluit de Maatschappy wel eens van de betaling vrystellen. De Heer Krol gaf te kennen, dat de concessionaris reeds gevonden zou zyn, maar wenschte te weten of het Comité even tueel geneigd zou zyn, de voorkeur voor het Frederikspark op te geven. De Heer van Styrum ziet er geen be zwaar in, aan de toekomstige Maatschap py de keaze over te laten. Art. II van het besluit bepaalde, dat de gronden voor de exploitatie benoodigd, zou den worden uitgegeven voor 99 jaar. Dat was te lang, meende de Heer de Clereq men had by ondervinding, o.a. by de Phoenix, hoezeer een contract voor 99 jaar de gemeente kon belemmeren. De Heer Macaré zag hierin geen bezwaar, omdat by Art. 10 was bepaald, dat de concessie verviel, als de gronden niet meer werden gebruikt voor het doel waarvoor ze werden uitgegeven. De juistheid dezer opmerking werd er kend, alleen wenschte men Art. 10 dan zoo te stellen dat men er zich gernst op kon verlaten. De Heer Willink wilde ten allen tyde aan den Raad overlaten te bepalen of de gronden nog noodig waren voor het thanB vastgestelde doel. Men achtte dit te veel gevergd en liet het ah de andere bepalingen by geschil over aan arbiters. Het amendement Waller werd vervol gens aangenomen, zoodat Art. 10 zal lui den De overeenkomst vervalt zoodra de in erfpacht uitgegeven gronden niet meer gebruikt worden voor het doel waarmede ze in erfpacht zyn gegeven. De Heer de Clereq bleef echter eene coneessie voor 99 jaar te bezwarend achten. Men mocht het nageslacht niet te zeer aan banden leggenhy stelde voor de erfpacht uit te geven voor 50 jaar. Dit amendement werd verworpen. Men vreesde algemeen, dat voor minder tydsver- loop geen kapitaal te vinden zou zyn. De gronden worden dus is erfpacht af gestaan tegen 20 ets. per M2, per jaar. Het verzoek van de Commissie van financiën om het staalwater gratis te doen verstrekken aan on- of minvermogenden werd goedgekeurd. De wyze waarop dit zon geschieden, zou later door den Raad worden geregeld, in overleg met de Maat schappy. De bouw van hnizen enz. zal staan onder toezicht van B en W. Ook zal de Maatschappy niet dan na goedkeu ring van B en W het aangewezen terrein mogen gebruiken voor het vnllsn en ver voeren van kruiken, flessohen enz. Zoo was men eindelyk tot Art. 7 der concessie gekomen waarin bepaald werd welk deel van de winst aan de gemeente zon worden uitgekeerd, maar inmiddels was het 5 uur geworden en men begreep dat het beter was de verdere behandeling tot een volgende vergadering uit te stel len. Wy zyn eenigszins uitvoeriger geweest dan ons bestek toelaat, maar meenen dat deze zaak van te groot belang is om niet uitvoerig te worden behandeld. Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag vroegen en verkregen de heeren Ty- dens en Huber verlof om op een nader te bepalen dag te interpelleerende eerste den Min. van Oorlog over de benoeming van den Kommandant by het reg. Gre nadiers en jagers, en de Min van Binnenl. Zaken over de nypende armoede in Fries land, speciaal te Beets, de tweede den Min. van Buitenl. Zaken over hetgeen gedaan is of moet worden, om opheffing te ver- krygen van het verbod tot invoer van levend vee in Engeland. De beraadslaging over de motie Rutgers—Zyp, betreffende de wik- en weegloonen, werd voortge zet. De motie werd krachtig verdedigd door de heeren Levy, Rutgers van Rozen burg, en bestreden door de heeren v. d. Kaay en G. van Dedem. De heer v. d. Kaay onderzoek gewenscht achtende, zou echter vóór stemmen, iodien de woorden, „voor alsnog onaannemelyk" veranderd werden in„aan gegronden twyfel onder hevig". De heer Ferf zou vóór stemmen omdat aanneming meer zal geven dan ver werping. De Min. van Binnenl. Zaken liet de motie koud, omdat aanneming

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1