geen practieche gevolgen kon hebben, daar eeret uit de rekening over 1892 de on wettigheid der verordening zou kunnen blijken. De motie werd aangenomen met 39 tegen 28 stemmen. Met eenparige stemmen werd aangenomen de Borneo- Konventie, nadat zij aanbevolen en ver dedigd was door den heer de Beaufort en door de Ministers van Bnitenl. Zaken en van Koldie konstateerden, dat het trak taat van 1824 onaangetast blijft op alle punten, buiten deze grensregeling val lende. Dinsdag a. s. zal in behandeling komen de militie-noodwet, waar omtrent de heer Sohaepman nog antwoord vroeg op vragen in zijn nota, en gelegenheid werd ge geven voor de motie-Sohepel en alle in terpellaties. Pobiedonestseff, procurator van de Heilige Synode in Rusland, heeft een wel dadigheids-comité opgericht, dat de ster vende boeren in de hongerlijdende districten met koren, vee en kleeren zal te hulp ko men, hun kinderen zal onderwijzen, mits zij godsdienstige dwalingen opgeven en zich tot het orthodoxe geloof bekeeren. Een gedeelte van het door de regeering gestichte hulpfonds zal aan dit comité, dat den naam draagt van Vereeniging van kampioenen voor weldadigheid en geloof, worden ter hand gesteld. Prins Khilhoff, een Russisch stundist of dissenter, die zijn aanzienlijke bezittingen heeft gedeeld tusschen arme boeren en tien jaar lang een leven van armoede, ont bering en arbeid leidde in het gouverne ment Kharkhoff, is gearresteerd en naar Transcaucasië verbannen, zonder onder zoek of vervolging, alleen op bevel van den minister van binnenlandsche zaken, in gevolge een aanklacht van den machtigen Pobiedonestseff. Zijn misdrijf bestond daar in dat hij gedurende een openbaar dispuut tusschen een Russisch priester en sommige non-conformistische boeren party trok voor de laatste, op de argumenten van den pope met bijbelteksten antwoordend. Niettegenstaande gravin Tolstoï, de gemalin van den genialen Russisehen let terkundige van den naam, al het mogelijke gedaan heeft, om intrekking te verkrijgen van het bevel waarbij Tolstoï gelast is zijn kasteel niet te verlaten, is het haar niet mogen gelukken haar doel te berei ken, en is het zelfs de vraag in hoeverre het der gravin is mogen gelukken, de per sonen te kunnen bereiken, die haar in deze van dienst konden zijn, maar dit schijnt zoo den gang der zaken te zijn in Rus land. Inmiddels blijft de graaf zoo goed als gevangen, wat misschien ten doel heeft de vrije uiting van zijne gedachten, het blootleggen van verschillende toestan den, tegen te gaan. Natuurlijk heet Tolstoï een lastig onder daan, doch niet alleen in Rusland begrijpt men nog niet, dat ook dezulken niet al leen recht van bestaan hebben, maar zelfs onmisbaar zyn. De hongersnood in een groot deel van het Czarenryk is nog in denzelfden toe stand, niettegenstaande er veel gedaan wordt om den nood te lenigen. Ook hier en daar in Hongarije zijn streken waar in hoog mate gebrek heerseht. Er moet te Brussel een geheim onder zoek in gang zyn wegens een beraamden dynamietaan8iag tegen het Spaanseh ge zantschap aldaar. De feiten moeten over eenkomen met hetgeen by de poging tot ontploffing van een dynamietpatroon voor de woning van prinses Sagan te Parijs aan het licht is gekomen. Père Monsabré, de beroemde Fran- sohe kanselredenaar, bezocht onlangs het klooster zijner Orde te Chalais bij Greno ble. De pater die hem vergezelde, telegra- pheerde aan den superieur: Pere Monsa bré et rnoi arrivons ce soir. Door een ver gissing van den telegrafist kwam het be richt aldus over: Pére Monsabré est mort. Arrivons ce soir. De superieur, ontsteld en getroffen, maar aan het bericht niet twyfelende, want pa ter Monsabré had dikwerf den wensch te kennen gegeven aldaar begraven te worden, maakte fluks de noodige toebereidselen en verwittigde de geestelijken uit den omtrek van den dood des priesters. Toen de twee Dominicanen des avonds uitstapten, vonden zij aan het station, in plaats van de gewone omnibus, een prachtigen lijkwagen, dragen de de initialen van Pére Monsabré, terwijl een groote lijkstoet voor het gebouw ge schaard stond. Het behoeft niet gezegd dat de begrafenis werd uitgesteld. Thans zyn alweer twee Duitsche bladen in vervolging genomen wegens ma jesteitsschennis. Het kan haast niet anders de keizer uit zich soms zóó, dat het zwy- gen bijna niet mogelijk is, hoewel men, aireede men begint te spreken, bijna met ze kerheid weet wat er volgen zal, te meer als het niet aangaat, de keizerlijke woorden officieel tegen te spreken of er de ware bedoeling van te bepalen. Misschien doet Osoar van Zweden veel wyzer dan de kei zer; in plaats van eene vervolging te doen instellen tegen zeker blad, waarin hy grof beleedigd was, gaf hij last, dat geen ver volging zou worden ingesteld, hoewel het toch nog de vraag blijft of beide vorsten niet den middenweg hadden uit het oog verloren. Een Duitsche professor in de genees kunde raadt voor teringlijders het gebruik van oreosoot aan en wel bij znlke giften als de patient verdragen kan. Wel noemt hij het middel niet onfeilbaar, maar zelfs in eenige zorgwekkende gevallen heeft hy reeds verrassende resultaten waargenomen. Daar echter creosoot niet dadelijk een onschadelijk middel is, behoort men het niet te gebruiken dan na raadpleging van een vertrouwd geneeskundige. Vier ambtenaren van de gemeente Edam zijn door den burgemeester voor eene week in hunne betrekking geschorsoht, op grond dat zij op Zondag 28 Februari in den namiddag eene vergadering hebben bijgewoond, waarin Domela Nieuwenhuis sprak over „Maatschappelijke hervorming". 66 Edammers komen in een adres aan den gemeenteraad daartegen op. Eene weduwe te Tilburg heeft dezer dagen, in gezelschap van een barer ken nissen, haar woning verlaten, daarin ach terlatende 7 kinderen, waarvan het jongste pas eenige maanden oud. Geestelijkheid en buren hebben zich het lot der arme scha pen aangetrokken en zullen trachten deze te verzorgen. Aan den Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland is een adres gezonden door den heer A.C.Kuijt, sahei- kundige, wonende te Amsterdam, en 713 anderen, alle liefhebbers van het vissehen met den hengel in den hand. Zij betuigen daarin, dat zij met leedwezen hebben ken nis genomen van het besluit, waarbij on der anderen wordt bepaald dat van '15 Maart 1892 tot 1 Juni 1892 het vissehen met den hengel in de hand in de Provincie Noord-Holland zal ziju verbodenen ver zoeken dat besluit in dier voege te wij zingen, dat het vissehen met den hengel in de hand van den 15 Maart 1892 tot 1 Juni 1892 zij toegestaan. In het Friesche dorp Beets heerseht zooveel armoede, dat zich een commissie gevormd heeft tot het verzamelen van lief degaven ten einde de noodlydenden te kun nen bijstaan. Ten derde malen is de winter we der ingetreden; geheel onverwachts en van langen duur doet hij zich echter nog krachtig gevoelen, de wateren zijn voor de kleine scheepvaart geheel gestremd, de landwerkzaamheden, die in Maart be ginnen, zijn uitgesteld moeten worden, zoodat honderden arbeiders in de omlig gende landbouwstreken werkeloos ziju en de kerkelijke en burgerlijke armbesturen weder als midden in den winter moeten bedeelen. Ook voor den landbouwer is den nawin- ter zeer nadeelig, de eersten dagen van Maart gaven ons vorst zonder sneeuw, waardoor het boven den grond uitkomend wintergraan meerendeels is bevroren en in IJ- en Haarlemmerpolders veel bezaaid land opnieuw moet worden omgeploegd. Tot lid van den raad der gemeente Bennebroek is gekozen de heer P. H. Zie ren. Tot hoofd der openbare school te Spaarn- wonde werd Vrijdag benoemd de heer M. P. Rockx hoofd der school te Alt forst (Appeltern.) HAARLEM, 11 Maart 1892. De afdeeling Overveen-Bloemendaal der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur had, mede te herdenking van haar 121/, jarig bestaan, eene ten toonstelling uitgeschreven van bloeiende bol- en knolgewassen. Die tentoonstelling, welke gehouden wordt in het gebouw der openbare school te O verveen, is heden Vrijdag middag geopend en wij kunnen het onzen lezers met gerustheid verklaren, een kijkje overwaard en aangenaam ge voelt men zich gestemd, te midden van die frische bloemen, vooral nu de natuur rondom ons nog zoo zeer aan den winter doet denken. Talrijk zijn de inzendingen en groot is het aantal van uitmuntende bloemen en verzamelingen, die ter beoor deeling werden aangeboden. Bij de Hya- ointhen zyn waarlijk tal van pracht exem- plaren en enkele nieuwigheden, conques- ten, trekken vooral de aandacht der kenners De enkele roode Hyacinth „Monsieur Kre- lage" is vertegenwoordigd door drie fraaie bloemen en een daarbij opgehangen getuig schrift toont aan, dat die Variëteit nogdezen winter eene zeer eervolle onderscheiding te Berlijn verwierf. De verdienste van deze bloem ligt voornamelijk hierin, dat zij ge makkelijk en zeer vroeg in bloei is te krijgen en langen tijd hare kleur behoudt. Andere nieuwigheden zijn de enkele blauwe Hyaointen „Generaal van der Heijden" en de enkele roode „Graat Lytton" beiden zeer fraai. Ook Tulpen zyn in fraaie uit stekende collection vertegenwoordigd. De prachtige Cyolamen zyn alleen reeds een uitstapje naar Overveen waard en de ver zameling bloeiende bol- en knolgewassen geeft onB veel te zien, van hetgeen op dit gebied thans in bloem verkregen kan wor den Zoowel de inzenders, als het bestuur en de Commissie van regeling hebben eer van hun werk en voorzeker is het te ho pen, dat een ruim bezoek de tentoonstel ling ten deel zal vallen. Door de Jury zyn de volgende bekronin gen toegekend. Voor Hyacinthen: de Heeren J.B.Bos, Az, G. v. d. Horst, A.Meiman, A. J. Blom W. A. van Kestel, F. van Velzen Pz. Voor Tulpen J. W. Daudey, Mevr. van Waveren. Voor Narcissen: P. W. Voet, J.W. Daudey. Voor verschillende Bol- en Knolgewas sen voor den vollen grond: C.J. Roozen Hz, J. W. Daudey, Ant. Roozen en Zoon. Buitengewone onderscheidingen V. Schertzer eu Zoonen, P. W. Voet, Ant. Roozen en Zoon, J. Kabel, Geb. Loman, R, Faase, A. Meiman, E. Kruyff. I Door de polite alhier is proces ver baal opgemaakt tegen eene modiste, ter zake overtreding van de arbeidswet, le het niet voorhanden hebben in de werk plaats van een arbeidslijst en 2e het in dienst hebben van meisjes beneden de 16 jaren waarvan geene arbeidskaarten aanwezig waren. Door het omvallen van een petro leumstel brak Donderdagmiddag omstreeks 2 uur alhier een felle brand uit in het perceel Nieuwe Kruisstraat 5, bewoond door F. J. Winkelaar. De brand breidde zich zeer snel uit, zoodat toen de politie met haar slangenwagen aldaar aankwam, de vlammen reeds overal naar buiten sloe gen. Spoedig had men evenwel den brand gebluscht. De inboedel was verzekerd maar de schade is nog vrij belangrijk daar o.a. eenige honderden guldens zyn verbrand, die door de vrouw waren opgespaard, benevens andere goederen, toebehoorende aan den zwager van W, in dat huis geborgen en niet verzekerd. Op het Museum van Kunstnijverheid zyn aanstaanden Zondag de meubelen styl Lodewijk XI 7 en XV nog tentoongesteld tevens zullen nog eenige belangrijke nieu we aangekochte afgietsels te bezichtigen zijn. In eene vergadering van Gedepu teerde Staten van Noord Holland is Woens dag aan ieder der ambtenaren ter provin ciale griffie, de heeren G. Petri en J. C. Mik kers, wegens hunne vijfentwintigjarige dienstvervulling een zilveren inktkoker vereerd geworden. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 13 Maart 1892 in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure Ds. J. Langhout. Woensdag avond 8 ure Ds. Mulder. 1 voor 1 voor 1 voor 1 voor 3 voor 1 voor 1 voor 1 voor 1 voor 1 voor 1 voor goudsmid. koetsier. portier. boekdrukker. breiwerk. bakkersknecht. bloemistknecht. schrijfwerk winkelbediende. pakhuisknecht. schoenmaker. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziel I de volgende personen voor werk aangemeld: 13 voor werkvrouw. 3 voor waschvrouw. 4 voor schoonmaakster. 12 voor naaister. 1 voor mangelwerk. 4 voor oppasser. 5 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand» aanbiedingen gebruik wenschen te maken, wordeo beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1. en van 3-5 uur verkregen worden bij den Admininistra»* tear, bureau Doelen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 Maart. W. van Poelgeest en D. Duvijan.— H. Flavcbwinkel en A. Groen. E. van Dalen en A. Zurendonk. R. Segboer en P. Reeser. GETROUWD. 9 Maart. T. B. de Wolf en K. van Brinkom. H. C. Ploeg en G. J. Roeland.—C. H. Vrugfc en W. J Nieman. G. H. Schouten en G.Hop- kes. H. J. üeijl en M. C. Gerber. GEBOORTEN. 3 Maart. C. Mooij geb. van Heems z. - 4 Maart. M. Grillis geb. ten Pierik z. M. 3. van Zaanen geb. Lasscbuit d. M. C. van Pellecom geb. van der Melde d. 5 Maart. A. van der Landen geb. Mens z.N. Roos geb. Groot z. M. R H. Kuiper geb. Heuwe- kemeijer z. F. E. Mulder geb. van den Hoek z. J. C. Boersma geb. Bannink z. J. Roe land geb. van Boetbergen z. A. M. Trautig geb. van Gastel d. M. G. Lohmeijer geb. Witz d. J. M. Vossbard geb. van Biezend.— H. C. Gequière geb. Bonger d. 6 Maart. A. Uijlenburg geb. Stou'e z. 7 Maar'. M. Ple ging geb. Drommel d. E. Puts geb. Storne- brink z. C. Kensen geb. van Franken d. F. van Maas geb. Bosch d. A. van Kampen geb. Hartman z. (levenl.). 8 Maart. M. Smit geb. Bakker d. A. M. Kroon geb. Muntz d. A. A. Sebeelings geb Poelman z. S.J. Scbiltman geb. van Honschoten z. 9 Maart. G. Geerevliet geb. Laros d. P. Aben geb. Lit]es d. M. L van der Aar geb. Houtkamp d. H. W. Scheer geb. van Eguiond d. OVERLEDEN. 2 Maart. L. Fleiscbmann geb. SchreuderfiOj. Zijlstraat. 3 Maart. J. M. Verzijlberg geb. Bosman 80 j. Gortesteeg. J. O. G. Pbilippo 27 j. Wijde Geldeloczepad. E. Droog 57 j. L. Begijnestraat. 4 Maart. C. M.Smit geb. Moet 47 j. Helmbrekersteeg. J. M. A. de Haan Hugenholtz geb.van Marken 39j.Spaarne. B. C. Keerwollf 21 dg. z. Minnebroedcrsteeg. M. F.Grevegeb. Reckman40j. obelstraat. 5 Maart. G. Frank 46 j. Smedestraat. M. van den Bosch 2 j. d. L. Annastraat. 6 Maart. W. J. Netz 13d.Scheepmakersdijk. G Bosman 42 j. Leidsche vaart. J. H. Claus 38 j Klerksteeg. G. J. Sligting 13 m. z. Pa- tiëntiestraat. L. B. M. de WildtS m. z. Am sterdamstraat. 7 Maart. J. G. CavélOj.z. Tulpenstraat. J. F.Vregt 69 j. Jansstraat. 8 Maart. J. J. Ridder 9 m. z. Hagestraat. M. Sernee 19 m. d. Leidscbestraat. 9 Maart. F.W. Rikkers geb.Vessies 72 j. Ged.O.Gracht. Voorwerpen, gedr poneerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een lijf eener japon. Een halsbontje. Eeue ijzeren ketting. Eene gouden oor bel. Eene blauwe oorbel met gouden garnituur. Een kinder boezelaar. Ee nige sleutels. Terug te bekomen bij K. Biesbrouok, Heerensingel no 65rood, eene gouden oor bel. Idem bij Van der Boogen, Drap- penierstraat no 19, eene zweep. Idem bij den adjunct Inspecteur van politie A. F. Tjassens Keiser, Schachelstraat no 12, eene portemonnaie met eenig geld. Idem bij F. Hees, wonende te Heemstede bij de Protestanten Kerk, eene paardedeksn. Idem bij den Heer Lookhorst, Kinder- huisvest no 11, een hondje. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 7 Maart. Witte tarwe 6.50 9 50. Haver 3.35. 3.75. Gerst D 6. Duivenboonen 6.90. 7. Paardenboonen 6.25. s 6.50. Groene erwten 8.25. 10. VEEMARKT, 9 Maart 1892. AangevoerdPrijs: 76 N. Kalveren 5.10. 4 Schapen 17. PAARDENMARKT 9 Maart 1892. Aangevoerd 237 paarden f 40f 300. Meestal paarden van Inlandsoh ras en werkpaarden, handel vrij levendig.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2