werd hg by wijze van welkomst met ketelmuziek begroet en werden de gla zen bij hem ingeworpen. HAARLEM, 18 Maait 1892. Eenige personen van verschillende richting aihier verspreidden dezer da- gen eene circulaire waarin werd uitge- noodigi tot het bijwonen van eene bijeen komst ten einde een plan te bespreken om te komen tot eene krachtige bestrijding van de maatschappelijke noeden, zooals Dronkenschap, Prostitutie, Werkeloosheid en Lediggang. In de eerste plaats was volgens de cir culaire noodig het verkrijgen van een Ge bouw voor Arbeidsbeurs, Werkbureau voor los werk en Dienstverrichting, Leeszaal, Asyl voor dakloozen, Werkverschaffing. Zestig vereenigingen binnen deze ge meente, die op eenige wijze met het al gemeen welzijn in verband, hadden eene nitnoodiging ontvangen. Deze vergadering had Donderdagavond in het lokaal Felix Pavore plaats. Vier en twintig corporaties hadden aan den oproep van het comité gevolg ge geven, alsmede eenige partikulieren, waar door een goede veertig personen tegen woordig waren. Tegen negen uur werd de vergadering door den Heer Ten Boom geopend en door het lot bepaald, dat de leiding der ver gadering zou opgedragen zijn aan den ver tegenwoordiger van den Bond voor Al gemeen Kies- en Stemrecht, wien tot Se cretaris werd toegevoegd den Heer Ten Boom. De Heer Takema, lid van het Comi té, zette het doel der vergadering nader niteen. De werklieden, die het Comité op 't oog had, verdeelde hij in drinkers en hen die buiten hun toedoen zonder werk geraken. Zij worden arm hierdoor gewan trouwd, zinken zij dieper en dieper; voor hen is eene arbeidsbeurs, eene inrichting waar werkgever en werkvrager elkaar kunnen ontmoeten, eene behoefte. Spreker wees aan, hoe te Delft en te 's Graven- hage zoo iets uitstekend werkt. Toen werd de discussie geopend. Aide sprekers te volgen in hunne betoogingen gaat niet aan. Genoeg zij het, dat zich voornamelijk twee stroomingen openbaar den, n.l Voor zeker categorie van arbeiders ko- lemoerkers, korendragers en zoogenaamde losse werklieden is een arbeidsbeurs noo dig met Werfbureau en Werkverschaffingi waardoor das de rest zou vervallen, en j Eene arbeidsbeurs is noodig met Werk verschaffingdoch met Schaft- en uit- spannïngslokaalLeeszaal enz. terwjjl nog een derde richting maar die stond ta- meiija CJ zi«h zelf geen der zes punten noodig oordeelde. Samenvattende waren dus de meenigen verdeeld tusschen iets doenalles doen, en niets doen. Voor de voorstanders van het eerste schenen in hoofdzaak gemoeds bezwaren tot het halve programma te doen besluiten en terwijl door verschil lende Sprekers vooral het samengaan op 't punt van ontwikkeling onmogelijk werd geacht, waren er ook versohillende Sprekers, die voor alles doen waren, die beweerden, dat dit wel mogelijk was. Sommige Sprekers verdedigden hun standpnnt met veel beleid, dit moet erkend worden, en werden dit moet ook gezegd, met kalme bezadigheid de debatten gevoerd. De lust zich te uiten was algemeen, doch de Voorzitter van den avond wist aan het te veel behendig een eind te maken. Er zou nu gestemd worden wie vóór of tegen het geheele programma was. Maar toen deed j zich de zwarigheid voor, dat enkele ver tegenwoordigers hiertoe geen mandaat had den. Om hierin te gemoet te komen, wer den allen omgeschapen in partikuliere perso nen. De uitslag was, dat de stemmen staak ten twaalf tegen twaalf. Onze Voorzitter wist raad. Nu wij toch particuliere per sonen waren, konden allen, ook zij die geene corporatie vertegenwoordigden, zich door zitten en opstaan vóór of tegen verklaren Toen bleek, dat aohttien personen vóór, zes entwintig tegen de uitvoering van het pro gramma in zijn geheel waren. Van de zaak komt niets" constateerde de Voorzitter. Het was hierdoor echter nog niet bewezen, dat men geen arbeidsbeurs noodig aohtte; alleen maar, dat op het stuk ontwikkeling van den arbeider, die er! gebruik vau zal maken, samenwerking on mogelijk geacht wordt. Dit laatste was dan trouwens al bijna voornit te bepalen ge weest. Vervolgens werd toen bij meerderheid van stemmen bepaald, dat uitvoering van het halve programmahet oprichten van Arbeidsbeurs zonder leeszaal enz. wensche- lijk was en toen werd besloten de zaak verder testellen in handen van het Comité. - Bij de voorstelling door het Oos- tenrijksche Operettengezelschap onder directie van Julius Laska, waar woens dag gegeven werd „Die Glocken von Cor- rneville, muziek van Planquette, was het publiek slecht opgekomen, te meer jammer, daar deze echt Fransche Operette zeer vol doende werd opgevoerd. Het Klokkenlied en het quintet wer den voornamelijk uitstekend vertolkt. De koren waren tamelijk, strijkkwartet als orkest was wel wat zwak. De Vereeniging „Openbare Lees zaal" alhier is er in geslaagd een nieuw lo kaal te vinden, n.l. in de Nobelstraat alhier. L.l. Dinsdag voorm. is door de po litie alhier aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht Philip Adolph Buijn, oud 49 jaren, schoenmaker, gebo ren en wonende te Amsterdam, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een stuk laken en een stuk bucsking, te zamen ter waarde van ruim 40, van de uit- II stalling bij een manufacturier in de Zijlstraat waarvan hij op heeterdaad werd betrapt door eene juffrouw tegenover den winkel woonachtig. Hij is een bekende bij de Jus titie, en heeft reeds verschillende von nissen ter zake landlooperij en diefstal ondergaan. - Gisteren avond omstreeks 71/3 ure heeft een vrij hevige schoorsteenbrand plaats gehad ten huize van Mevr. de Wed. O. wonende Zijlstraat, hoek Ged. Oude Gracht no 54, ontstaan door slechte in richting van den sohoorsteen. De brand is door de buren en de politie gebluscht. De slangenwagen is nog derwaarts ge gaan, maar heeft geene diensten verricht, Gisteren morgen omstreeks 9% ure is een paard, gespannen voor een wagen, aan de Hoogebrng bij de Hagestraat op hol gegaan. De eigenaar en bestuurder van den wagen genaamd J. L. Smit, wonende Brouwersstraat, kon het paard niet langer houden, zoodat de wagen op den Burgwal tegen een lantaarnpaal werd geslingerd en Smit te water geraakte. Het paard met het lemoen achter zich is er verder van door gegaan, maar in de Spaarnwouder- straat gegrepen. Smit is er met den schrik en een nat pak afgekomen. Van de lan taarn zijn yicr rqiten vernield. De hnancieele steun waarvan in ons vorig nummer sprake was door de Konink lijke Liedertafel Zang en Vriendschap, te verstrekken aan den wedstrijd uitgeschre ven door het kwartet Loreley, behoort in dien zin te worden opgevat, dat vier gou den medailles voor den wedstrijd zijn be schikbaar gesteld. de h.h de Vries Secretaris van Rijnland, en A. Snidgeest landbouwer te Haarlem mermeer. Op het stedelijk Museum, dat Zon dag kosteloos is te bezichtigen, zullen van heden af gedurende eenige weken ten toon gesteld zijn, de prenten van Moireau naar het werk van den Haarlemschen schilder Fhilip Wouwerman. De a. s. tentoonstelling ran bloemen, heesters en vruchten te Aalsmeer te hou den, ondervindt van velen groote belang stelling en medewerking. Behalve vele bijdragen die de Commissie ontving, schonk de Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland haar een verguld zilveren medaille. Tot lid van Teylers godgeleerd Ge- i nootschap is in de plaats van Prof. A. Kuenen verkozen Prof. J. G. R. Acquoy te Leiden. In de vereenigde Vergadering van 'Di recteuren en Leden der beide Genootschap pen van Teyler's Stiohting, gehouden den 184™ Maart 1892, is met den gouden medaille bekroond de Heer J. Soheltens, hoofd eener school te Eelde, voor zijn antwoord op de prijsvraag, „Welken in vloed heeft vreemde letterkunde gehad op de Nederlandsche taal en letterkunde, sinds den aanvang dezer eeuw tot op onze dagen?" uitgeschreven in 1890 door Teyler's tweede Genootschap. Bij de Godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (doleeren- de) zal op Zondag 20 Maart 1892 in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure Ds. J. Lacghont. Woensdag avond 8 ure Ds. J. Lang- hout. H. Nederkoom 8 d. z. Leidsckestraat. 9 Maart. 1'. W. Rikkers geb. Vessies 72 j. Ged Oudegracht. C. Schoite 20 m. d. K. Doel- straat. JG. Vreeken 8 m. d. Barendsestraat. S. Prosée 20 m. z. Oranjestraat. 11 Maart, J. C. Klesser 12 ui. z N. Kruisstraat. C.' Neerman geb. Schoor 25 j. N. Kerksplein. O. M. Sterk geb. vau Gorkum 74 j. Jansstraat. 12 Maart. J. E. Milatz 43 j. Ccciliasteeg. A. M. Smits 2 j z. Zijlstraat. 13 Maart. M. A. Lomans 4 m d. Barteljorisstraat. A. G. Inptjn geb. Masman 42 j. Heerensingel. G. K. Biesbrouck 6 m z Heerensingel. J. M. H. Kok 11 dg. d. Brouwerstraat. 14 Maart. A. van Gelder 13 m. d. Campbuijsstraat. 15 Maart. A. P. Wensing 1 m z. Gasthuislaan. 16 Maart. J. Meijerink geb. Kwe'.tens 67 j.- Jansstraat. Aan den Heer H. A. Pielage gewe zen hoofd der O. L. School te Schoten, aan wien wegens ziekte op verzoek eervol ontslag was verleend, is een pensioen toe gekend van /539 's jaars. Het behangselpapier voor onze voor kamers eischt zorgvuldige keuze. Meerma len tooh is het gebeurd, dat geheele gezin nen ziek werden of stierven tengevolge van vergiftige verfstoffen waarmee het papier be was. In de laatste tijlen is men er komen meubelpapieren te doen ver vaardigen die geheel onschadelijk zijn in dit opzicht. Deze soorten zijn o.a. verkrijg baar bij den Heer Corn, van Niel, Schachel- straat. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst in Nederland, heeft al hier opgebracht na aftrek der onvermij delijke onkosten een som van f 290.79. De meesterknecht H. J. Antonisse in de schildersfirma Corn, van Niel al- „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: 14 voor werkvrouw. 3 voor waschvrouw. 5 voor schoonmaakster. 13 voor naaister. 1 voor mangelwerk. 4) voor oppasser. voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zink werker. 1 voor goudsmid. 1 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 1 voor bakkersknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk 1 voor winkelbediende. 1 voor pakhuisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Admininistra- teur, bureau Doelen. IURUEKLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 11 Maart. J. S. G. Jongkinden M. Jonker. 16 Maart. A. M. H. Brusekeren J. Schaar. GETROUWD. 16 Maart. G. van den Hoff en M. Bax. D. W. de Rijk en H. J. M. Rekman. R. Laduc en A. M M. Kuper. GEBOORTEN. 9 Maart. M. Schouten geb. Klok z. 10 Maart. M. C. van Bodengraven geb. Speiser d. N. Cauveren geb. van Praag d. B. J. M. van Kessel geb Hazes d. M. van Rnmpt geb. Schippers 2 z. J. W. Bakker geb. de Jong z. C. van Nieuweuhuizen geb. Heyned. C. G. Voskuijl geb. Erenaen. E. Mulschleger geb. de Vries z. J. C. Knopf geb. Geersen z. 11 Maart. T. W itkamp geb. Gon d. S. M P. Pörtzgen geb Wesselingh d. M. A. van Ruiten geb Schouten z. i. (.1. Heems geb. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter kennis van de lotetingen dezer ge meente van de lichting van dit jaar, die verlan gen bij de Zee-Militie tc dienen, dat zij zich in gevolge art. 150 der wet op de Nationale Militie vau den 19d_en Angnstns 1861 (Staatsblad No (2) daartoe voor den laten April aanstaande zullen behooren aan te melden, ter Secretarie dezer ge- mcente (Afdeeling Militie en Schutterij), dage lijks van des morgens 10 tot des namiddags 4 ure. De artikelen der wet hiertoe betrekkelijk, lui den als volgt: Art. 129. Bij de Militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbinte nis voor de buitenlandsche Zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming van wege Onzen Minisier van Oorlog. Die toestemming wordt slechts verleend aan de lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de Militie hun beroep van de buitenlandsche zee vaart maakten en die zich overeenkomstig art 150 voor de Zee-militie hebben aangeboden, doch daar bij niet hebben kunnen worden aangenomen. Art. 156. De manschappen der Zee-militie, die zich met verlof bevinden, mogen zich zonder toe stemming van Onzen Minister van Marine niet langer dan gedurende vier weken buiten 'a lands begeven. Huu wordt in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de buitenlandsche Zeevaart en Vis- scherij verleend. Zonder vergunning worden zij niet tot eene verbintenis tot uitoefening vau de buitenlandsche Zeevaart toegelaten. Art. 168. Elk bij de Zee-militie ingelijfde ont vangt vier jaren na den dag zijner inlijving een bewijs van ontslag uit den dienst. Art. 159. Aan hem, die na volbrachten dienst tijd uit de Zee-militie is ontslagen en daarbij een bewijs van goed gedrag heeft bekomen, wordt, wanneer bij binnen één jaar na zijn ontslag eene vrijwillige verbintenis bij de vaste zeemacht aan gaat, voor den graad, waarin hij is aangenomen eene premie toegekend, de helft hooger dan die voor de gewone vrijwilligers bepaald. Art. 160. De loteling, die zijn diensttijd bij de Zee-militie heeft volbracht en een behoorlijk pas poort heeft bekomen, is in tijd. van vrede van den dienst bij de Schutterijen vrijgesteld. Ten slotte wordt namens Zijne Excellentie den Minister van Marine aan belanghebbenden mede gedeeld, dat, vermits de keuze uit de lotelingen die zich voor de Zee-militie hebben opgegeven, wordt overgelaten aan de officieren van de Mari ne met de overneming der zeemiliciena belast, het overbodig is, verzoeken om inlijving bij de Zeemilitie tot het departement van Marine te richten, daar deze buiten beschikkiug worden ge houden. Haarlem, 12 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd., E. A. lordens. De Secretaris, AALand hier, herdacht den 16en Maart den dag J Buddenburg z. - JE. M. Hubers geb. Totle waarop hij vóór vijf en twintig jaar bij' naar z. 12 Maart. A. van Daalen geb. Hoff z. genoemde firma in dienst trad. In de rotonde van het mnsenm van Kunstoijverheid zullen aanstaanden Zondag tentoongesteld zijn eenige fragmenten waar onder een rijk versierde zuil van het Jnbé de Limoges, een der schoonste ornemen- tale werken uit het tijdperk der Fransohe Renaissance. Tevens wordt door den heer Schotel, meesterknecht smid, te Dordrecht, een in ijzer gedreven medaillonportret van Wagner ter expositie toegezonden. De vereeniging tot behartiging van de belangen te Haarlemmermeerpolder, heeft de drie aftredende hoofdingelanden Mr. Virnly, Jhr. vau Merlen en Jhr. Fi- senne kandidaat gesteld, tot nieuwe leden G. Zijp geb. Daan z. C. W. Hoppen geb. Dollé d. 13 Maart. J. G. Henzen geb. Luij- ken z. W. S. Jansen geb. Sohreiner z. M. O. van Aken geb. van Eranken z. S. M; Ho ning geb. Kenzen d. E. Junge geb. Piek z. J. M. Schoo geb. Stoute z. 14 Maart. J. H. van Dijk geb. Heijtveld z. M. Brand geb. de Mooij d. J. L. E. Gosler geb. Wresel z. 15 Maart. P. Majoor geb. de Vos d. G. Mes geb. Luiting z. M. Kloos geb. vau der Werff z. en d. M. H. J. van Staveren geb. Paulen d. A. Vonk geb. van der Eng d. 16 Maart. G. Mensink geb. van Hulst z. E. Antonisse geb. de Blaazer d. J. M. Horeman geb. Kloos z. H. Metman geb. van der Voort z. E J. Schnijder geb. Madarasz d. C. M. Spook geb. Kappelhof z. H. P. Marbus geb. Rip z OVERLEDEN. 5 Maart. E. M. M. A. van Heull 4 j. d. 8 Maart. M. Serné 19 m. d. Leidschestraat. Voorwerpen, gecle poneerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags L van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene zweep. Eene zakdoek met ge- streepten rand en gemerkt. Een notitie boekje. Een koperen cijfer. Een zinken pyp. Een paar zwarte kousen. Een gonden oorknopje. Een ktipmesje. Een paternoster. Een muilkorf. Eene schaar. Eene gouden oorbel. Eene on derofficiers-sabelkwast. Een pakje met kindergoed. Eene ledige melkbus. Een geelkoperen gewicht van een schietlood. Een zwart oorbelletje met zilveren haakje Eene heeren-bottine. Een handschoen. Eenige sleutels. Inlichtingen zijn te verkrijgen omtrent een lombardbriefje van een zilveren cylin der horloge. Terug te bekomen bij W. van der Ham, Oranjestraat no. 109, eene maat voor natte waren. Idem ter Gemeente-Secretarie van Heemstede, een paardendek. Idem bij den Opzichter over de Gemeente-Rei niging, Harmenjansweg, een zilveren thee lepel (in de opgehaalde vuilnisstoffen ge vonden) Idem bij Scheffer, Kleine Hout straat no. 108, eene gonden oorbel. KAASMARKT van 16 Maart 1892. Aang. en verk. 2 stapels, uitmakend 206 kazen, wegende 421 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 28.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2