EAAGLEH3CH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 24. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 26 Maart 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op ZONDAG '27 Maart 1892. telephoonnummer teleph;onische verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Smaan. 16e Lijdenstekst. Nam. 2 ure, Knottenbelt. 17e Lijdenstekst. Avonds 6 ure, Barbas. 18e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Veen. 16e Lijdenstekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Woensdag 's av. 7 nre, van Lennep 19e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Uitbrander, Godsdienstonderwijzer. Eglise Wallonne. Dix henres, BourlierPasteur a la Haye Christelijk Gereforn». Gemeente. Ge tl. Oudegracht) Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's avonds 8 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Schotel. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. V. van Arkel. Heemstede- Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Nam. 2i/s nre, .7, Kuylman, Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 10 nre. M. Buchli Fest. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Mees. Donderdag 's avonds 8 ure, Mees. Lijdensprediking. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, IIest a Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Donderdag 's av. 8 nre, Weiss. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nur. van Deinse. Pred. te Heemskerk. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 nre, B. Jelgersma, Rustend pred. te Meerenberg. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk.' Voorm. 10 nre, J. Sepp. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. li/s nre, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 71/s nre, Evangelieverkondiging op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Donderdagvonds 7% ure, in het lokaal voor Chr. Belang, te Velzen de Heer Korff van Amsterdam. Onderwerp „de zending onder Israël. Zaterdagavond 71/2 nre, Bijbellezing op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 nre W. H. Lieftinck. Theol. Candidaat. Nam. 2 nre, C. Barneveld, KRONIEK Het moet voor den geheimschrijver ODzer gemeente een eigenaardig genoegen hebben opgeleverd de officieele kronijk der Raadzitting van 23 Maart j. 1. te mogen opteekenen. Nadat een uitnoodiging van regenten van het Elisabeths gasthuis was medegedeeld strekkende om de raadsleden te verzoeken de nieuwe barakken in oogenschouw te nemen, nadat was medegedeeld dat de Heeren Moerbeek, Panbnrg en Stolp op de voordracht stonden voor de benoeming van Directeur voor de Stadsbank van Leening; nadat een rekest van den Heer 1' Hoist voorgelezen om de Korenbeurs voor ƒ350 ondershands te mogen huren, benevens een rekest van de vereeniging Kunst zij ons doel om subsidie, van de bewoners der Kinderhnissingel om be strating en van den Heer Ziegler om pen sioen, kwam aan de orde een voorstel van B. en W. „tot het bouwen van een nieuwe Sluis te Spaarndam," om aan zeeschepen van matige groote de gelegen heid te geven om uit het Noordzeekanaal langs zijkanaal C door Spaarndam Haar lem te bereiken. Het rijk en de provincie zullen naar men verwacht bereid bevonden worden om ieder een derde in de kosten te drageD, zoodat thans aan den Raad ter beslissing werd voorgelegd de vraag of de gemeente het overige derde tot een bedrag van ƒ70.000 zou willen storten, en tevens op zich nemen om als de sluis aan de ver wachting beantwoordde, aan de zeesche pen de gelegenheid te verschaffen tot spoe dige en gemakkelijke lading of lossing. De Bnrgemeester was bijzonder inge nomen met het plan. Hij herinnerde hoe Haarlem zijne belangstelling reeds getoond had door de uitdieping van het Spaarne en met hoeveel volharding en gednld de onderhandelingen over deze zaak waren gevoerd, die hg van overwegend belang achtte voor den bloei van Haarlem. Er zgn er die meenen dat Haarlem eene stad van luxe moet zijn en big ven. Spreker hondt het er voor, dat het meer kan zijn en dat zijne ligging tevens uitstekend is geschikt voor handel en nijverheid. De boorden van het Spaarne zijn er voor aan gewezen. Het Noordzeekanaal, dat aan het Rijk milioenen kost, komt alleen Amsterdam en Zaandam, niet Haarlem ten bate. Door deze betrekkelijk geringe uitgave wordt thans ook dit gedeelte van de provinoie in staat gesteld van het kanaal voordeel te trekken. De heeren 't Hooft, Prins en Figee be pleitten mede het hoog belang der zaak. De Heer Stolp en met hem de Heer Tjeenk Willink meenen dat de indnstrieelen, die meer onmiddellijk belang bij de zaak had den, van hnn belangstelling hadden moe ten doen blijken. De Heer de Clercq ging verder en meen de, dat ook de grondeigenaren langs het Spaarne bijdragen moesten leveren. Voor de algemeene welvaart verwachtte hg niet veel van het plan. De loonen zouden er Diet door stijgen, wel de waarde der gron den. De Voorzitter zon het zeer gaarne hebben gezien, dat indnstrieelen zelf bijdragen had den aangeboden, maar het gemeentehestnnr kou daarom toch niet vragen, daar het gold een zaak van algemeen belang. De heer de Clercq van Weel is voor de sluis, maar tegen de los- en ladingplaatseD. De Heer Beg nes heeft de zaak met zorg overwogen, hg weet welke bezwaren de Heer Figee, de stichter der werf Conrad, door deze slnis heeft ondervonden, en hij ziet met genoegen, dat deze thans zal wor den verbreed en verdiept. Maar is het hem als industrieel aangenaam een dergelijk werk te zien totstand komen, hg is tevens in staat gesteld vele bezwaren uit den weg te mimen door een mandaat hem op gedragen waarbij de heer Goedkoop, thans eigenaar van de werf Conrad, aan de ge meente toezegt eene som van 10.000 op den dag waarop de slnis geopend wordt, om te voorzien in de kosten van los- en ladingplaatseD, die als voorwaarde aan het subsidie van de Provincie zgn toegevoegd. Met applaus werd deze mededeeling, door den Raad ontvangen. De Heer Beg- nes overhandigde den Burgemeester den brief waarin de toezegging werd gedaan, en het voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen aangenomen. De Heer van Weel bleef alleen buiten stemming, wat betrof de belofte van de stichten los- en ladingplaatsen. De bestekken van de nieuwe school aan den Parklaan kwamen vervolgens aan de beurt. De discussie bewoog zich op enger gebied, en van de zeeschepen, daalde men af tot de kachels. De Heer van der Mersoh wilde de Schoolcommissie hooren over het plan. De Burgemeester gaf als van onds te kennen dat de schoolbouw buiten hare bevoegdheid lag. De Heeren Klein en Ma- oaré dachten anders daarover, en bij stem ming verklaarden zich 15 tegen 13 leden voor de verzending naar de Commissie. De bestekken werden daarop goedgekeurd. De gemeenteraad besloot vervolgens tot aankoop van twee huizen in de Bakker straat liggende in de rooilijn der door te trekken Eeschilderstraat en aangebo den door de tegenwoordige eigenaars voor de som van 2000. Een paar ingekomen bezwaarschriften tegen de kiezerslijsten van 1892, kannen eerst in de volgende week worden be handeld ingevolge het voorschrift van de wet. De Heer H. Kingma wordt bevorderd tot onderwijzer tweede klasse. De Heer Klein vroeg of hierbq nie mand waB voorbijgegaan, waaromtrent de Heer Waller hem gerustgestelde. Een voorstel om de Wed. Hnbers, een gratificatie te verleenen van ƒ25 werd goedgekeurd. De Heer de Clercq wilde dit tot 100 verhoogeD, maar de Raad verwierp dit voorstel, met het oog op de billijkheid tegenover andere wednwen van werklieden in dienst der gemeente. 2405 werd toegestaan tot het aan brengen van eenige verbeteringen aan het Stads-Armen en Ziekenhuis. Zoowel de Heer van de Poll als de Heer Bijvoet drongen ernstig aan op spoedige vernieuwing van dit gebouw, hoewel ze het gevraagde crediet gaarne toestonden. De Heer de Clercq vroeg, wanneer de pu blieke vrouwen daaruit verwijderd zonden worden, die nog altijd daarin gevangen gehouden worden. De Voorzitter ontkende dit laatste, en gaf als reden op voor hun verblijf in het huis, dat de barakken van het Gasthuis nog niet gereed waren. De bewering, dat zij met de kinderen aldaar in gemeenschap waren, noemde hg ongegrond. De Raad verhuurde voorts nog eenigen grond aan de Leidsohe Vaart, een gedeelte weiland aan de Onde Brouwerskolk, be sloot tot openbare verhuring van de Ko renbeurs, tot verharing van grond in den Hont en het Heerenhek en van grond achter de Tolgaarderswoning, en keurde de retributie van de gasfabriek goed als mede het verslag van den gasopzichter. De overige stukken, waaronder de Con cessie aan de Commissie voor de Haar- lemsche staalwaterbron, werden tot een volgende vergadering uitgesteld. De Heer Krol gaf ten slotte het Ge meentehestnnr in overweging, den dsten Mei in overeenstemming met de Spoor- wegbestnren den officieelen tijd van scho len bureaux cte. een halfuur te vervoegen. BACHCONCERT. Het derde Bachconcert van gisteren avond werd druk bezocht. Slechts enkele plaatsen in de groote concertzaal van de sociëteit „Vereeniging" bleven onbezet. Na den langen rusttijd, welke de muzieklief hebbers behoudens enkele kleinere uit voeringen gehad hebben, was dit Bachconcert zeker dubbel welkom, 't Is jammer, dat de concerten hier ter stede niet regelmatiger over het seizoen verdeeld kunnen worden. In het voor- en najaar komen er weken met twee en meer uit voeringen, terwijl in het midden van het seizoen de deuren van de concertzaal sleohts zelden opengaan. Het laatste concert werd gegeven den 27 Jannari j.l. In het symphonie-orkest uit Utrecht onder de leiding van den heer C. Coenen, dat bij dit Bachconcert zijne medewerking verleende, begroetten wij eene oude en laat ons er mogen bijvoegen eene goede bekende. Het orkest van den heer Coenen heeft steeds den naam gehad van te zgn een degelijk, goed samengesteld orkest; meer malen konden wij de waarheid van dat getuigenis door uitvoeringen ten onzent bevestigd zien en ook gisteren avond was de wijze, waarop de orkestwerken werden ten gehoore gebracht, met des heeren Coe nen reputatie in overeenstemming. Natuur lijk kan de Bisschopstad in dezen niet concnrreeren met het orkest uit de hoofdstad

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1