N ieuwsberichten. onder de leiding van Kes. Ieder muzikaal- ontwikkeld toehoorder gevoelt terstond het versohil in klank en ensemble; het onderscheid tnsschen beide orkesten in kracht van nitdrnkking en artistieke be- teekenis, doch dit belet niet, waardeering te koesteren voor het goede, dat de heer Coenen met de zijnen te genieten kan geven, 't Was dan ook meer dan een sncces d'es- time, dat gisteren avond aan het Utrecht- sche orkest ten deel viel. De twee middelste deelen van de A dur Symphonie (No. 4) van Mendelssohn en de beide fragmenten uit de suite „Peer Gynt" van Grieg, met welk werk de heer Kriens ons reeds vroe ger kennis deed maken, mogen zeker tot de best geslaagde ensemble werken gere kend worden. De ouverture „Rosamunde" van Schubert werd naar onze meening te veel gejaagd, ten koste van meer dan een keurig en effectvol onderdeel. Mejuffrouw Wally Schauseil uit Dus- seldorf dochter van den aldaar wonenden muziekdirecteur behaalde bij haar eerste optreden bij de Bachvereeniging een verdiend succes. Hare frissohe stem heeft een mooien, vollen klank, hare voordracht kenmerkt zich door een warm tempera ment. Niet altijd evenwel kon deze laatste hoedanigheid het gemis aan innigheid bij de vertolking van sommige der gezongen liederen vergoeden. Zoo werden Feld- einsamkeitvan Brahms en het poëzie- volle triegenliedvan Mozart wat al te kloek en gespierd opgevat. Daartegenover stond de reine en uitdrukkingsvolle voor dracht van Mendelssohn „Auf Plügeln des Gesanges". In de Handelsche aria, waar mede de zangeres haar programma opende mocht hare keelvaardigheid de aandacht trekken. Ongetwijfeld bezit Mej. Wally Schau seil heerlijke talenten, die verdere ontwik keling haar eene plaats kunnen doen ver overen onder de zangeressen van den eer sten rang. De heer G. Veerman, de concertmeester van het Utrechtsche orkest had zich even min te beklagen over gebrek aan waar deering voor zijn spel. Zoowel de weder gave van het Vioolconcert" van Beethoven als die van de Romance van Svendsen en de Polonaise van Wieniawsky, was dan ook van dien aard, dat men hem eene op rechte hulde niet mocht onthouden. Men zou den toon grooter kunnen wen- schen, de techniek in de cadenzen van het vioolconcert brillauter, doch onbetwist baar kwamen naast de gebreken kwali teiten aan het licht, die den heer Veerman eene plaats aanwijzen in de rij van onze begaafde Nederlandsche kunstenaars. Zijne medewerking op dit Bachconcert droeg het hare bij tot het welslagen van het geheel. B. Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag werd behandeld een adres van ambte naren bij de Rijkspostspaarbank, om leges te mogen genieten en in de rechten van het Weduwenfonds te mogen treden. De heer Roëll bestreed de voor adressanten gunstige konkluzie der Komm. van Rapp. De Min. van Fin. opperde eenige formeels bezwaren, en wees er op, dat de zaak for meel reeds beslist is, maar dat, na het door de Kamer uitgesproken oordeel, nieu we overweging door de Reg. mogelijk is. De heer Kerdijk verdedigde de rechtma tigheid der aanspraken van adressanten, en wijzigde namens de Komm. van Rapp. de konkluzie, zoodat daarin wordt uitge sproken de wenschelijkheid van het toe- keunen eener persoonlijke jaarlijksche toe lage, gelijkstaande met die, welke zij zonden genieten, als zij leges-trekkend ge weest waren. Deze konkluzie verviel echter door de aanneming met 61 tegen 15 stem men van de door den heer Roëll voorge stelde konkluzie, inhoudende een eenvou dige dankbetuiging aan de Reg. voor de verschafte inlichtingen. Na de pauze werd de militie-noodwet aangenomen met 61 tegen 15 stemmen, Tegen hebben gestemd de beeren Huber. v. Velsen, Tijdens, Reekers, Lieftinck, Schepel, de Ram, Donner, Lucassen, Mac- kay, Beelaerts van Blokland, v. d. Velde, van Bylandt, Seret, Veegens, Havelaar, Lambrechts, A. v. Dedem. Keuchenius, v. Löben Seis, Oppedijk, Heldt, Brantsen van de Zijp, van Alphen, van der Boroh en G. van Dedem. De motie van den heer Schepel, de wenschelijkheid uitsprekende van de oprich ting van een afzonderlijk landbouw-depar- tement, werd verdedigd door den Voorzitter en door de heeren Tijdens en Lieftinck en bestreden door den heer Zijlma en den Min. van Waterstaat enz., die verzekerde, dat zonder een afzonderlijk departement de landbouw-belangen zeer goed behartigd kunnen en zullen worden o.a. wordt voor bereid een adviseerend landbonw-kollege, en verbetering van de kleine rivieren. In afwachting van de uitvoering van 's Minis ters toezegging, trok de heer Schepel zijne motie in. Daarna interpelleerde de heer Goeman Borgesius de Reg. over den toe stand van het krankzinnigengesticht te 's Gravenhage. Hg schetste dien als zeer ongunstig wegens slecht personeel, on voldoende medische verpleging en gemis van samenwerking van direktie en genees- heeren. Volgens verklaring van den genees heer ligt de sohuld bij den direkteur. De Min. van Binnenl. Zaken verklaarde, dat eene gerechtelijke instruktie is ingesteld naar den toestand van het Haagsehe ge sticht. Hangende die instructie kon de Min. geen oordeel uitspreken, maar hij ver klaarde zich bereid, onder geheimhouding, aan de Kamer over te leggen het rapport der inspekteurs, waarop de instruktie is gebazeerd. Daarmee was de interpellatie afgeloopen. Toen was de interpellatie van den Heer Tgdens, betreffende de langdurige vakature voor het kommando van het re giment grenadiers en jagers aan de beort. Zeer ongepast bracht deze radikale inter- pel'.ant hierbij de geruchten te pas, die in omloop geweest waren aangaande een konfiikt, dat gerezen zou zijn tusschen de Regentes en den Min. van Oorlog. Deze laatste verklaarde terecht, dat hij geen mededeelingen kan doen omtrent hetgeen over deze aangelegenheid in den boezem der Reg. is voorgevallen. Hij wilde zich echter volstrekt Diet aan de verantwoor delijkheid onttrekken. Onderzoekingen en overleggingen van allerlei aard waren oor zaak geweest van de gewraakte vertragen, maar de Min. kon verzekeren, dat geen legerbelangen waren geschaad. De interpel- lant was niet voldaan, en eindigde met deze motie voor te stellen„De Kamer, van oordeel dat de Reg. zonder goede gron den in gebreke is gebleven inlichtingen te geven omtrent de oorzaak der vertraging, gaat over tot de orde van den dag." Deze mo tie werd echter door niemand gesteund en kwam dus niet in behandeling. De heer v. Houten vond het wel vreemd, dat voor de benoeming van een kolonel zulke wijd- loopige onderzoekingen zijn noodig geweest, maar achtte èn de interpellatie èn de motie ongepast. In vroeger tijd zou wellicht geen vergunning gegeven zijn voor zoo'n inter pellatie. De heer v. Löben Seis keurde de wijze, waarop de heer Tijdens was opge treden, af, maar betreurde het, dat het maanden heeft moeten duren, voordat in een eenvoudige zaak als deze overleg was verkregen tusschen Reg. en Kroon. Het Handelsbladhet optreden van den heer Tijdens besprekende, merkt zeer terecht op: „Wat iemand toch zijn invloed wij zouden haast zeggen opzettelijk kan wegwerpen!' Een andere interpellatie van den heer Tijdens betreffende de armoede in Friesland is door hem ingetrokken. Door den heer Keuchenius is verlof gevraagd en verkregen om de Reg. te interpelleeren over de tijdelijke verlenging van bet Bi- liton-kontrakt. De heer Havelaar zal de Reg. mogen interpelleeren in zake de spoor wegen Venlo-Sittard en Eindhoven-Es- scben. t'Wordt vervolgd). Alvorens tot herstel zijner gezond heid of om eenige andere reden naar Hubertusstock te vertrekken, moet keizer Wilhelm aan Caprivi gezegd hebben, dat hij niets meer van de crisis wenschte te weten en verlangde, dat de rijkskanselier de zaak in orde bracht. Onmogelijk lijkt dat verhaal niet, in aanmerking genomen het karakter van den jongen keizer, maar zeer begrijpelijk is het dat graaf Zedlitz en Caprivi geërgerd waren. Eerst verzoekt de keizer hen het reactionnaire volksschoolontwerp in te dienen, daarop werpt hij het ter zijde en brengt wanorde in het ministerie om ten slotte „genoeg van de crisis" te heb ben en zijn rijkskanselier de zorg en de lasten te laten om de orde te herstellen. Groote aantrekkelijkheid verkrijgt het ministerschap onder zulk een constitutio neel monarch voorzeker niet Tegen de bedoelingen is dan ook de rijks kanselier von Caprivi in den crisis mee gesleept, en is door hem ontslag aange vraagd als Pruisisch minister-president, doch niet als rijkskanselier, hoewel de meening bestaal, dat dit toch op den duur niet kan uitblijven. Dinsdag avond hesft te Amsterdam in de Huidenstraat een treffend ongeluk plaats gehad. Te kwart voor achten had in den dro gistwinkel van den heer van Eupen, per ceel no. 33, het tweede huis van de Keizersgracht, een ontploffing plaats, ver moedelijk door benzine veroorzaakt. Da delijk daarop sloeg een vlammenzee naar buitenhet benedengedeelte van den voor gevel stortte in de straat en verbrijzelde in den val de zijramen van den banket bakkerswinkel op den hoek der Keizers gracht. Nog grooter bleek weldra de ramp te zijnonder het brandende pnim zag men een man vruchtelooze pogingen doen om zich uit het vuur te redden. Een gas fitter der Imperial, Joh. A. Reygbart, wierp zich met levensgevaar tusschen de balken en steenen en trok den ongeluk kige te voorschijn. Zijn gelaat was geheel bebloed en zijn kleederen brandden. Spoe dig trokken anderen hem het brandende goed van het lijf, waarna de man naar het Gasthuis werd gebracht. Twee knaapjes, die op het oogenblik der ontploffing juist voorbij den winkel liepen, werden door het neerstortende puim tegen het pothuis van den banket bakkerswinkel geslingerd en voor dood weggedragen. Een van deze is overleden. Men had omtrent de bewoners der bran dende huizen niet de minste zekerheid, maar spoedig bleek, dat een tiental per sonen gewond waren. Verscheidene wer den zoo spoedig mogelijk per raderbaar naar het Gasthuis vervoerd. Ook twee knechts van den banketbakker werden voor het fornuis staande, verwond. Verder bekwamen verschillende perso nen wonden door het breken van ruiten. Daar de meesten hunner zich ter ver binding naar hun bijzonderen geneesheer begaven, is het juiste aantal gekwetsten niet op te geven. Bij het onderzoek der puimhoopen, voor zooverre dit in den nacht geschieden kon, werden in het voorhuis achtereenvolgens gevonden de lijken van de echtgenoote van den heer Van Eupen, van de 83-ja- rige bewoonster der le verdieping, juf frouw Broekmans, en van de vrouw van den kruier v. Wijle, wier bijstand eenige oogenblikken voor de ramp was ingeroe pen. De heer Van Eupen was tgdens de ramp afwezig, en vond zijn geheele gezin om gekomen. Een kind van een paar jaar ligt nog onder de puinhoopen, in hef achterge deelte van het gebouw, waar de brandweer nog niet kan doordringen. Ook meende men, dat een vrouwelijk familielid, sedert eenige dagen bij den heer Van Eupen gelogeerd, zou zijn omgekomen. De dienstbode is door de ontploffing op straat geworpen en zwaar gekwetst onder het puin vandaan gehaald. De meest waarschijnlijke lezing van de oorzaak is deze, dat een vat met benzine lekte, althans men veronderstelt, dat de hulp van juffrouw Van Wijlen werd in geroepen om te helpen bij het schoonmaken van den winkel. Naar men zegt, is de dienstbode toen met een licht gekomen om bij te lichten, waardoor de ontploffing ont stond. Van vijftien huizen in de Huidenstraat zijn de gevels beschadigd en meest alle ruiten verbrijzeld en in sommige woningen waren de meubelen van hunne plaatsen geslingerd. Het lijkje van het kind van den heer Van Eupen zijnde een tweejarig kind is inmiddels gevonden. In het geheel zijn dus zes slachtoffers gevallen. HAARLEM, 25 Maart 1892. Door de politie alhier is aangehou den W. de R. oud 43 jaren, geboren te Bloemendaal, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een mestvork van een wagen aan de Gedempte Oude Gracht. Bij zijne aanhouding had hij het voorwerp nog in zijn bezit. Bij de Godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (doleeren- de) zal op Zondag 27 Maart 1892 in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure Ds. J. Langhout. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 17 Maart. P. JC. Paulen en C. L. A. Hoeve. 18 Maart. H. van de Pol en J. Uuiteneau. 23 Maart. J. Broekman en H. Hulshof. J. Mizerus en H. Visser. GETROUWD. 19 Maart. H. van Bilderbeek en A. Vuijk. 23 Maart. E. van Dalen en A. Zurendonk. R. Segboer en P. Reeser. GEBOORTEN. 16 Maart. J. E. Bougers geb. Petri z. 17 Maart. D. Bertram geb. Eikkertz. A.Bak ker geb. Dirkse z. 18 Maart. C. van Oploo geb. de Jong z. M. E Petri geb. Bakker d. 19 Maart. H. F. Sti elman geb. Romp d. T. Stöver geb. van Loveren z. A. A. Kroon geb. Zonneveld d. A van der Laar geb. Kta- bou z. C. M. Hollernian geb. Mons d. C. Qund geb. Stokman z 11. van Huizen geb. van den Bos d. 10 Maart. E. de Vos geb. Berendrecht d.— W. A. Jasper geb. Breemand. M. Alders geb. Woestenberg z. P. O. van Leeuwen geb. van Deursend. A.Rieugeb. van de Raadt d. 21 Maart. W. S Smit geb. de Pree z. D Vermeer geb van Nimwegen d. J. Verstraaten geb. van der Rijt z. E. Koster geb. van der Bijl z C. Lams geb. Sowerbutts d. S. Jonker geb Elsinga d. 22 Maart. M G. van El geb. Hessels d. E. H. van den Eijkhof geb. Dols 2 d. E. C. Zaagsma geb Dinkelman d. E. S. Hogen- birk geb van ltiessen d. E. ADonckerwolcke geb. Massee d. A. Gieske geb Bulters z. - 28 Maart. B. Steenstra geb. Zeilmaker d. H. M. Kelderman geb. Sikman d. 21 Maart. C. Bom geb. Straatsma z. M. J. Boerlagen geb Sweerts 2 z. OVERLEDEN. 18 Maart. P. van der Schellingen64j. Raain- steeg. D. C Lind 5 m. z. Leidschevaart. A. Scbnijder geb. Saiits 56 j. Burgwal. M. Jongejan geb. de Hollander 76 j. Voorzorg straat. 19 Maart. A. M. Vermeij 12m.a. Verl. Frans Halsstraat. G. C. Wijkhuizen geb. van Oort 80 j. Jansstraat. IJ. Blokker 63 j. Koksteeg. J. Klimbie geb. Kroes 81 Gr. Heiligland. H. F. Veen 21 j. Spoorweg straat. 20 Maart. W. E. Smit. 69 j. Gr. Hei ligland. J. Bos 63 j. W. Geldeloozepad. C. E. Koning 13 j. d. L. Molenstraat. A. E. Fibbe 22 j. d. Kinderbuissinge! 21 Maart.. M. Verdel 11 m. z Gierstraat. 22 Maart. 1 E. Verkes geb. Kruijer 70 j. L. Raamstraat. J Bon 2 m. z. L. Heerenstraat. G. Lijnzaad 4 j. d. Sopbiastraat. 23 Maart. W. de Leeuw 22 m z.deClerqstraat. M. A. Koelemij 22dg. d. Brouwers!raat. M. W. Hartman geb Zon neveld Z. Buitenspaarne. VEEMARKT. 23 Maart 1892. AangevoerdPrijs: 1 Graskalf f 10. 102 N. Kalveren 5.f 8. 12 Schapen 8.— 20. 10 Paarden. KAASMARKT van 23 Maart 1892. Aang. en verk. 1 stapel, uitmakend 105 kazen, wegende 197 kilogrammen- Hoogste prijs per 50 kilogr. f 28 „Sociëteit VEREENIGING'. Laatste Populair CON CERT, op Zondag 27 Maart des avonds te 8 uur, van bet Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1„Les Cuirassiers i la frontiere," mureheTrave. 2. Ouverture „Figaro's Hochzeit".Mozart. 3. a. Eatre-acteaus „König Man fred" Reiuecke. b „Loin du bal," intermezzo.Gillet. 4. Cantique deNoclAdam. 5. Einleitung und Romance fiir V ioiuncel-SoloLubeck. Uit te voeren door deo Heer Charles Blazer.. 6. Fantasie aus der Oper „Tann- hauser"Wagner. 7. Ouverture „Prince Conti" (Le Prés Saint Gervais)Lecocq. 8. Manola WalzerWaldteufel. 9. Grosse Fantasie über das Lied „Gute Nacht du meiu herziges Kind"P°PP- Voor fluit-solo uit te voeren door den Heer George Schmidt. 10. Rotbkappcheu (Op Verzoek). Eilenberg aRothkdppchen's Spaziergang znr Gross- mutter. b. Rothkappchen klingelt und klopft an Grossmutters Uaustbür. c. Erzahlung rait dem Wolfe. d. Der Jager kommt und tödtet den Wolf. e. Frohes Wiedersehen. 11. „La Caravane," descriptive oriental marchAsch. 1. The CaravBn is heard coming. 2The Caravan is marching throngh the town. 3. The Caravan is slowly disappearing. 12. Potpourri aus der Operette,,Die Jungfran von Belleville"Millocker. ORGELBESPELING in de Groote- oi St. Bavokerk alhier op Dinsdag 29 Maart 1892, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasie en FugaMozart. 2. Elsa'e Brautzug zum Müoster.Wagner. 3. Sonate No. 1J. Rheinherger. a. Priiludiom. b. Andante. c. Finale. 4. ElevationSaint-Saëns. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2