HAAEL11SCI PREDIKBEURTEN Eerste Blad. BERICHT, No. 26. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 2 April 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op ZONDAG 5 April 1892. Nieuwsberichten. telephoonnummer teleph;onische verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. D franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk, Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverlentien -worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Bij het nummer van heden ver zenden wij de driemaandelijksche lijst van Nederlandsche, Fransche, Engelsche en Duitsche werken; le Kwartaal 1892. De Erven Loosjes. Doet Uwe inkoopen liefst niet up Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Collecte voor het godsdienst-onderwijs in alle beurten der Ned. Herv. Gemeente, be halve de namiddagbeurt en Kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Nam. 2 ure, 6'. Barneveld, Pred. te Zandvoort. (Voor Veen). "■s Avonds 6 ure, Moeton. Bevestiging van nieuwe leden. Vrijdags 's avonds 8 ure, Moeton, Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. 20e Lijdenstekst. Jiins-Kerk. ~"e Avonds 6 ure, van hennep. Bevestiging van nieuwe ieden. Bakeuesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Faber, Godsdienstonderwijzer Eglise Wallonne. Dix heures, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. Ged. Oudegracht) Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. iVoensdag 's avonds 8 ure, Langhout. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Donderdag 's avonds 8 ure, Mees. Laatste lijdensprediking. Kerk der Vereen igilt'Doopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries, Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, CraandykVoorbereiding. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, van der Meulen, Pred. te Haastrecht. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Ds. Barbas bericht met hartelijke dank zegging ontvangen te hebben van een dienstmeisje f 0.50 voor de Chr. School ▼oor On- en Minvermogenden. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 uur, J. A. Gerth van Wijk, Pred. te 's Gravenhage. Bevestiging. Nam. 2Vs ure, J. A. Gerth van Wijk Jr., Intrede. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, de Heer Groeneweg, Tbeoi. Candidaat. Heemstede. Voorm. 8 ure, J. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, O. van Koetsveld C.Ez. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Dr. W. C. van Manen, Hoogleeraar te Leiden. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, 11. Waardenburg. Doopsbediening. 's A vonds 5 ure, II. Waardenburg. 's Avonds 71/2 ure, Evangelieverkondiging op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Donderdagavond 71/2 ure, Bijbellezing in het Lobaal voor Chr. Belang, II. Waar- Zaterdagavond 7V2 nrei Bijbellezing op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Barneveld. Nam. 2 ure, geen dienst. Eerste Kamer. Deze kamer is Dinsdag avond en Woensdag vergaderd geweest. In de eerste zitting is het nieuwe lid, de heer Prins, toegelaten. In de tweede zit ting, heeft de heer Alberda van Ekenstein den MiD. van Binnenl. Zaken gevraagd, of deze de aan de Tweede Kamer overge legde stukken ook aan deze Kamer ter ken nisneming wilde overleggen. De Min. ver klaarde zich daartoe bereid. Tweede Kamer. Bij het in de zitting van Dinsdag voortgezet debat over de schorsing der uitvoerrechten op suiker in Indië heeft de Min. van Kol. de ver leening der schorsing voor één jaar als voortzetting der 5 jarige schorsing ver dedigd. Hij betoogde de noodzakelijkheid en billijkheid van dezen maatregel, en erkende, dat naar eene belasting op het inkomen moet worden gezocht als aequi- valent voor het verlies van alle uitvoer rechten. Mooht het middel niet. dadelijk opbrengen wat de uitvoerrechten opleve ren, dan kan ds sukcessie-belasting wor den uitgebreid tot in de rechte lijn, alsme de de belasting voor vreemde Oosterlingen die deze vervangt, produktiever worden gemaakt. De Min. kwam overigens op tegen de legende dat de toestand der In dische belastingen zorgwekkend zou zijn. Wel eischen ze zorg, maar tegenover de begrotingstekorten staan groote uit gaven voor productieve werken. De heer van Kerkwijk bestreed krachtig het ontwerp als een ongerechtvaardigd ge- Bohenk aan de mime winst genietende suikerfabrieken. De heer Keuchenius be streed nader het ontwerp. De heeren van Karnebeek en Roëll verklaarden er voor te zullen stemmen, op grond van 's Mi nisters toezegging om bij de aanstaande begrooting belastinghervorming voor te stellen. Het ontwerp werd aangenomen met 45 tegen 36 stemmen. De Kommis sie voor de verzoekschriften bracht rap port uit op de adressen in zake de jachtwet. De meerderheid, erkennende het reeht van den eigenaar van den grond op het wild, aeht gunstige bepalingen betreffende den afkoop gewensoht. De minderheid wensoht de nadeelen, door het wild toegebracht, te voorkomen door eene vrijgevige toepas sing van de jachtwet. Op de interpel latie van den heer Keuchenins antwoordde de Min. van Kol. dat hangende de be- beslissing betrekkelijk de nieuwe Biliton- overeenkomst, by de interimaire overeen komst de rechten en aanspraken van den Staat zyn voorbehouden. De heer Havelaar heeft zyne interpel latie over den spoorwegaanleg Sittard- Heerlcn ingetrokken. Ingekomen is het ontwerp op den zout- akcyns. In hare zitting van Woensdag heeft de Kamer goedgekeurd de overeenkomst met België omtrent verbetering, verlichting en betonning de Wester-Schelde, en de over eenkomst met Oostenrijk betreffende het tegengaan van den handel in vrouwen en meisjes. Opmerkingen van den heer van Bylandt gaven den Min. van Just, aan leiding te verklaren, dat het beter is zonder speciale instrukties aan de politie de zaak te bevorderen. Verder werden goedgekeurd de verkoop van grond te Leeuwarden en te Delft en eenige naturalizatie ontwerpen. Daarna was aan de orde het ontwerp tot instelling eener Dieuwe ridderorde. De Min. van Bnitenl. Zaken beval bet ontwerp aan en verklaarde, dat het doel was meer in 't algemeen maatschappelijke verdiensten te huldigen, ook van vrouwen. De heeren Keuchenius en Goema Borgeeius bestreden het ontwerp als slechts strekkende tot be vordering der ydelheid, en als onnoodig. Eerstgenoemde had vooral bezwaar tegen het dekoreeren van vrouwen. Op zijn eigen aardige manier knoopte deze spreker hier aan beschouwingen vast, die met de te be spreken zaak niets te maken hadden. Hij werd door den Voorzitter aangemaand voet by stuk te houden. De heeren Rutgers van Rozenburg en Scbaepman achtten het ont werp onschuldig eu volstrekt niet afkeu renswaardig. De heer van Houten bestreed de instelling der nieuwe ridderorde, en noemde dekoraties speelgoed, waarop men in regeeringskriDgen gesteld is. De heeren van Löben Seis en Seret stelden amende menten voor, waarvan het eene ingetrok ken en 't andere verworpen werd. Het ontwerp werd aangenomen met 60 tegen 36 stemmen. De heer Kenohenius heeft verlof gevraagd en gekregen, om op een te bepalen dag de Reg. te iDterpelleeren over het feit, dat een kapitein van het Ne- derl. leger teruggezet is in zyne carrière we gens deelneming aan de middernachtzen ding. De Kamer is op reces uiteengegaan. Naar men beweert, is de Parysche politie eenige anarchisten op het spoor, die „de propaganda van de daad" opaf- sohuwelyke wijze toepassen, n.l. door ver gif. Een van hen is gearresteerd. Hy had herhaaldelyk getracht als kok in dienst te komen by een der meest aristocratische clubs te Parys, ten einde de in de club gebruikte spyzeu te kunnen vergiftigen. Er zyn by eene huiszoeking tezynent eenige mengsels gevonden, die naar het gemeentelyk laboratorium gebracht zyn om scheikundig onderzocht te worden. Ook eene correspondentie in cyferschrift is er ontdekt. Een der anarchisten, die beschuldigd wordt van den dynamier-aanslag op den Boulevard-Saint-Germain, is zekere Ra- vachol, een oud bekende der politie. Hy heeft in Juni 1891 te Chambles, by Mont- brison, een grysaard van 86 jaar vermoord, die geheel afgezonderd leefde. Die man was ryk eu byna al wat hy bezat werd ge stolen. Ravachol werd eenige dagen na den moord ontdekt en gevangen genomen. Doch het gelukte hem uit de gevangenis te ontvluchten en alle nasporingen om hem weer te pakken, zyn tot heden vruchte loos gebleven. Ravachol wordt nog van drie andere moorden besohuldigd en werd als valsche munter veroordeeld. In de Spaansche stad Barcelona is een vat petroleum, dat op de kade over gegoten werd, ontvlamde en vloeide in de haven, waar vyf koopvaardyschepen en twee oorlogsvaartuigen er door in brand geraakten en vernield werden. Persoonly- ke ongelukken hadden er niet by plaats. In den wedstryd voor een gedenk- teeken voor keizer Wilhelm I en Bis marck is onlangs uitspraak gedaan. De eerste prys (3000 Mark) is toegekend aan den beeldhouwer Eberlein, ta Berlyn de tweede (2000 Mark) aan Meisen te Miinchende derde 1000 Mark) aan Siöck- manu, te Karlsruhe. Het door Eberlein ontworpen gedenk- teeken bestaat uit een zuil met de kei zerskroon en een Duitechen adelaar er bo venop en ter hal verhoogte een zwevende godin der overwinning, die een lauwer krans houdt boven het hoofd van keizer Wilhelm. Deze staat aan den voet van de zuil en eed paar treden lager staat Bis marck die des keizers proclamatie leest. Ter weerszyden van het voetstuk zitten de geschiedenis en de gewapende vrede, en aan de voorzyle houdt een^feeuw met een zyner klauwen de vredespalm vast. Zaterdag avond stonden, zooals elk jaar gewoonte is met Halfvasten, verschei dene kramen met lekkernyen, op de St. Andriesplaats te Antwerpen. Op eene dezer kramen ontvlamde eene petroleumlamp en de eigenaareter, bevreesd dat de lamp zou ontploffen en om hare koopwaar te vry- waren, gaf de lamp een slag. De vlammende lamp kwam ongelukkig te reoht op een nevenetaanden kramer, oud 28 jaar, wiens kleederen in een oogwenk in brand stonden. Daar er vele personen in de nabyheid wa ren werden de kleederen van den man spoedig uitgedoofd, doch hy had reeds erge brandwonden aan het linkerbeen bekomen. Terwyl in Nederland de driehonderd jarige geboortedag van Comenius, den grootste opvoedkundige zyner eeuw, werd herdacht, hebben de Czechische Btudenten te Praag door naar het Jnngmann-monn- ment te trekken en daar kreten aan te heffen ten gunste van Komensky en Jung- mann eenige onrust verwekt. De politie verstrooide de manifestanten en nam er eenige in hechtenis.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1