vereenvoudigd en voor het gebruik ge makkelijk gemaakt, terwijl ook deze aan zienlijke tariefeverlagingen aanwijzen. Op gelijke wijze zal ook het vervoer van levende dieren, lijken, rij- en voertui gen en rollend materieel worden geregeld Te Worth, in Beieren, heeft een brand gewoed, die acht nren heeft gednnrd, waarbij 32 brandweerkorpsen, geholpen door militairen nit Regensburg, hulp heb ben verleend. In weerwil van alle pogingen om den voortgang der vlammen te stniten, is het vlek bijna geheel vernield, door dien de meeste huizen waren gedekt met zoogenaamde dakspanen, die brandend door den wind ver werden weggeslingerd, zoo dat die tot op afstanden van 800 a 1000 meters op andere huizen nederkwamen en aldaar nieuwen brand veroorzaakten. Langs de eene zijde van den aldaar lig- genden Schlossberg is het geboomte in de asch gelegd. Ofschoon het kasteel aan dien berg betrekkelijk zeer hoog ligt, werd het niettegenstaande den grooten afstand der brandende huizen aangetast, met het gevolg dat het dak van den zuidwesten lijken toren in vlam geraakte. Onder dit dak ligt de prachtige vorstenzaal nit de 16e eeuw, waarvan het plafond werd ver nield, te gelijk met een trap op het bin nenplein. In een der lager gelegen hnizen waar onlangs eene nienwe drukkerij ge vestigd was, werd in een gang een vat petroleum geborgen, hetwelk kort daarna ontplofte, zoodat de petroleum, die tevens vlam vatte, wegvloeide en tot eene snel ler verspreiding der vlammen bijdroeg. Een merkwaardig verschijnsel was het dat sommige huizen aan den voet van den berg en niet ver van het middenpunt van den brand gelegen, bevrijd bleven, terwijl de hooger gelegen huizen tot zelfs aan de andere zijde van den berg werden aange tast. Tot de grootste afgebrande gebouwen behooren het raadhuis, de gevangenis, het hotel Geiger en twee groote bierbrouwe rgen. De kerk, die in groot gevaar ver keerde, in onbeschadigd gebleven. De verbrande onroerende goederen waren alle verzekerd; van de roerende was slechts ongeveer een derde gedeelte geassureerd. Het grootste aantal diergenen die door het onheil zijn getroffen behoort tot de min der bemiddelden. Bij de ramp is niemand omgekomenTen behoeve der noodlijdenden zijn er uit de omliggende plaatsen on middellijk groote bezendingen levensmid delen en benoodigheden afgezonden. In de vorige week zijn te Nijmegen weer eenige gevallen van pokziekte voor gekomen, evenals in een paar Zeeuwsche gemeenten. De noodige maatregelen zijn genomen om verdere uitbreiding te voor komen. De meening bestaat, dat de ziekte nit België is overgeplant. Volgens de West-Indiër hebben de Boninegers, die op den linkeroever der Lawa, Nederlandsch Guyana, wonen, en ongeveer 300 zielen tellen, thans gewei gerd de Nederlandsche vlag van hunne dorpen te doen wapperen. Dientengevolge moeten zij zijn aangezegd het territoir te verlaten, en zouden zij zioh op den Fran- schen oever der Lawa hebben gevestigd. Zooals men zioh zal herinneren, heeft de Fransche regeering indertijd het opper hoofd van deze kleine schare boschnegers, die in 1860 door ons Gouvernement van de controle der Aukaners werd vrggesteld, een betrekkelijk hoog jaargeld toegekend, klaarblijkelijk met geen ander doel dan de Bonis ten gunste van Frankrijk gestemd te krijgen, opdat daardoor de verdeeling van het Lawa-gebied zon kunnen worden voorgesteld. Nu de Lawa-quaestie ten on zen voordeele is beslecht, zal het te bezien zijn of Fraosch-Guyana voort zal gaan aan den opvolger van het overleden stamhoofd Anato, het jaargeld nit te keeren. De sterfte der in het instituut Pas teur tegen de gevolgen van dollehonds- beet iogeënte personen neemt, blijkens de in de laatste vergadering van het insti tuut overgelegde statistiek, voortdurend af. In 1886 bedroeg zij nog 0.94 pet. in 1889 daalde zij tot 0.73 pet. in 1888 tot 0.55 pet. in 1889 lot 0.38, jn 1890 tot 0.32 pot. en in 1891 tot 0.19 pet. Fan de in 1891 nit het departement der Seine 115 ingeënte personen is er niet èèn overleden. Ook elders zijn de uitkomsten gUDStig. Het gemeentebestuur te Berlgn heeft besloten, krachtige ondersteuning te ver kenen aan het denkbeeld om aldaar in 1896 eene wereldtentoonstelling te hou den. Dientengevolge zal de Dnitsche Han delsdag zich met de verschillende orga nen des handels in betrekking stellen en onderhandelingen openen omtrent bet bg- eenbrengen door noodige geldmiddelen. Een der werklieden van de gasfa briek te Kampen kwam op treurige wijze om het leven. De stoker Piet de Jong was bezig eenige werkzaamheden te ver richten aan een gedeeltelijk met teerwater gevnlden put. Wellicht bedwelmd geraakt door de gasdampen, viel hg er voorover in. Hoewel men spoedig kwam toeschieten bleek het te laat te zijn en mocht ook geneeskundige hulp niet baten. De onge lukkige was gehuwd en stond als zeer op passend bekend. In dezelfde stad hebben de bakkers die op een 5-tal na in een onlangs gehonden bijeenkomst besloten hadden tot afschaffing der gewoonte om n.l. met het Paaschfeest een krentenbrood aan hnnne klanten te geven, aan menig arm en hulp behoevend gezin een blijden dag bezorgd. Aan ongeveer 2000 personen werd door hen rogge- en tarwebrood verstrekt. De Staatscourant bericht: De opper-kamerheer en de chef van het Militaire Huis der Koningin maken be kend, dat H. M. de Koningin Regentes op Maandag den 25sten April aanst., des morgens te ÏO1/, unr> 'n het Paleis te Amsterdam, gelegenheid zal geven bij H. D. hnnne opwachting te maken, aan mili taire, civiele antorieteiten en commissiën, en op Dinsdag, den 26sten daaraanvol gende te 10 uur, particuliere audiëntie zal verkenen. Degenen, die verlangen daartoe te wor den toegelaten, worden uitgenoodigd zich in te schrijven op eene der lijsten, welke aan gezegd Paleis gereed zullen liggen, van heden af tot en met Donderdag den 21en April, des avonds te 8 uren, op wel ken tijd die lijsten zullen worden ge sloten. Het stadje Renen is beducht door zijne veohtpartgen en daaruit voortsprui tende mishandelingen. Zoo is thans weder een der vechters, een tabaksplanter die wegens zgn te grooten vechtlust reeds eenige maanden is opgesloten geweest, op de afschuwelijkste wgze verwond. Zijn gelaat is bijna onherkenbaar door de diepe sneden, hem toegebracht met de messen zijner aanvallers, terwijf de slagen met een jeneverflcsch, die bij dergelijke vecht partijtjes zelden of nooit ontbreekt, T. levensgevaarlijk hebben gewond. HAARLEM, 19 April 1892. De Hyacinten-tentoonstelling in de Tuinbouwinrichting van de Heeren E. H. Krelage en Zoon, den 17den dezer geopend, trok reeds dadelijk veel belangstelling; de Haarlemsche bloemen dan ook in al haar klenr, zoo volmaakt mogelijk te kun nen bewonderen is een eenig genot, te meer daar alleen bij genoemde firma te genwoordig zulke pronkbakken geplaatst worden. Zulke pronkbakken worden, evenals de bloembollen in den open grond, in het na jaar geplant en gedurende winter en voor jaar met de meeste zorg tegen de wis selvalligheden van het weder beschermd. Tijdens den bloeitijd wordt een tent over de bedden gespannen, opdat de kleuren pracht der bloemen bewaard blijve, de bloeitijd langer dure en de lief hebber in de gelegenheid zij de verscheidenheden onder de gunstigste omstandigheden en in hun volmaaksten vorm te bestudeeren. Derge lijke bakken vormden als 't ware een staal kaart der verzamelingen en er bestond vroeger een loffelijke naijver tusschen lief hebbers en handelaars, om de fraaiste pronk bedden ter bezichtiging te kunnen stellen. Tegenwoordig echter worden alken nog bij de firma Krelage pronkbakken geplant en kan er dus van nag ver helaas geen sprake zgn. Destemeer big ken lief hebbers en vakmannen de hier bgna jaarlijksch geboden gelegenheid te waardeeren, om met het beste en nieuwste op het gebied van Hyacinten- en Tulpenteelt kennis te maken. Evenals vroeger werden dit jaar twee bakken geplant. De eerste (de „Regelbak") bsvat 102 enkel-bloemige verscheidenheden van elk een rij van zes stuks. De andere (de „Rangeerbak") bevat een veel grooter aantal zoowel enkele als dubbele verschei denheden, van elk twee stuks naast el kander, en met zorg naar de kleur en de hoogte gerangschikt. De tentoonstelling is tot half Mei da gelijks ter vrije bezichtiging open, des middags van 24 uur en bovendien voor vreemdelingen des morgene van 1012 uur. Door de gymnastiek- en schermver- eeniging „Sparta" alhier zgn vier zilve ren en door den heer AVVSoetmulder vier bronzen medailles aangeboden aan het kwartet „Lorely" ten behoeve van den wedstrijd van kwartetten welke in Juni e.k. zal worden gehouden. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, gaat Vrijdag a. s. in onzen schouwburg „Het Goudvischje", het nieuwste werk van onzen landgenoot Van Nouhugs, den sohrijver van „Eerloos". Het Tivoli-ge- zelschap uit Rotterdam, onder directie der Heeren De Vos en Van Korlaar oogstte met de opvoering van dit stuk algemeenen bgval. De moeielijkste critici toonden zich zoowel over het stuk zelve als over de vertooning in hooge mate voldaan. Voor het Eogelsch tooneel is een vertaling in bewerking. Een opwekking om deze voor stelling te gaan bijwonen zal voor onze lezers dus wel overbodig zijn. Wg hopen dat een bijzonder talrijke opkomst hel mogelijk zal maken, dat in 't volgend seizoen geregeld even voortreffelijke voor stellingen worden gegeven, als deze be looft te zullen zgn. Men bericht ons, dat tot het Mu ziekfeest van de Haarlemsche Bachver- eeniging in Juni a. s. zal behooren een orgelconcert in de Groote of St. Bavo- kerk, te geven door den heer Louis Hoog met medewerking van eene gunstig be kende dames- soliste nit Amsterdam. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziel de volgende personen voor werk aangemeld: 20 voor werkvrouw. 4 voor waschvrouw. 1 voor waschvrouw van gordijnen. 1 voor noodhulp. 10 voor schoonmaakster. 14 voor naaister. 1 voor costuumnaaister. 1 voor mangel werk. 4 voor oppasser. 7 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zink werker. 1 voor goudsmid. 1 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 2 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 2 voor winkelbediende. 3 voor pakhuisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 1 voor kautoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand! aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Admininistra* teur, bureau Doelen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 20 April 1892. 's namiddags ten 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Circulaire Gedep. Staten over aan te brengen wgziging in tijdsaan wijzing spoorwegklokken. 2. Voorstel speciale raadscommissie in zake de staal waterbronnen te Haar lemmermeer. 3. Adres Vereeniging „Volksbelang" subsidie tweede kinderspeeltuin en voorstel Voorzitter tot afwyziDg. 4. Voorstel B. en WW. omtrent kie- zerslysten 1892, naar aanleiding van ingekomen berichten instel lingen van weldadigheid, 5. Rapport commissie bezwaarschriften op reclamatiën tegen aanslagen plaatselijke directe belasting. 6. Idem idem pensioenen op aanvrage om pensioen eervol ontslagen di recteur Stads Bank van Leening. 7. Voorstel B. en WW. verhuring bermgrond Spaarndammerweg, met advies comm. v. fi. 8. Idem idem idem grond Heerenhek, met idem. 9. Idem idem vaststelling verordening ambtenaren plaatselyke secretarie. 10. Idem idem nadere regeling jaarwed den idem. 11. Idem idem overweg Spoorweg einde Leidschestraat. 12. Rapport comm. v. fin. op suppletoir® begrooting, dienst 1891 Stads- Apotheek. 13. Idem idem af-en overschryving be grooting 1891 Burgeriyk Armbe stuur. 14. Idem idem idem gemeen te-begrooting 1891. 15. Idem idem rekening 1891 Barbara- gas thuis. 16. Idem idem af- en overschryviDgbe grooting 1891 dienstdoende schut- terg. 17. Idem idem idem begrooting 1891 gildegoederen. 18. Idem idem suppletoire begrooting 1891 St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 19. Idem idem suppletoire begrooting 1892 idem. 20. Voordracht B. en WW. benoeming onder wy zer kostelooze school lett. D. 21. Benoeming stembnreaux verkiezing leden Provinciale Staten. 22. Verslag opzichter gasverlichting over Maart. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der Wet van 6 Juni 1876 Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat van heden op alle werk dagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur tot 28 April e. k. 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is Lederge- legd, het ingekomen verzoekschrift met de bijla gen van P. 11. Ellekom, om vergnnning tot op richting van eene fabriek van grof aardewerk in het perceel aan den Zijlweg Kad. Sectie A., No. 797, 798, 799, en dat op den veer tienden dag na heden, zijnde 28 April e. k., en wel des Damiddags ten 2 uur op het Raadhuis derge meente opnieuw de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprich ten der inrichting in te brengen, zijnde nader gebleken dat de vroeger, in 24 Maart i 1. gedane aankondiging van het ingediend verzoek niet in de gemeente Bloemendaal is geschied. Haarlem, 14 April 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd,, E. A. lordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING VAN DE SCHOUW. Burgemeester en Wethouders der Gemeenten Haarlem en Heemstede brengen bij deze, inge volge art. 3 van de verordening op het Schouwen der greppelen, riolen en uitwateringen in den Hont, vastgesteld bij besluiten van den Raad der Ge meente Haarlem van den 10 October 1883 no. 26 en van den Raad der Gemeente Heemstede van den 26sten October 1883, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van de provincie Noord-Hol land den 7deu November daaraanvolgende no. 33, ter kennis van de belanghebbenden, dat op Vrij dag, zijnde den 22n April 1892, des morgens ten 10 ure, Schouw zal worden gehouden. 1°. Over de greppelen, riolen en uitwateringev in den Hout, beginnende achter het perceel, bg het kadaster bekend gemeente Heemstede onder sectie A, no. 1087 en van daar eerst noordwaarts an daarop westwaarts loopeude, voor de perceelen de tapperij „de Wandelaar" sectie A, no. 103 en 916, en de buitenverblijven Voorhout, Lommerijk, Groen en Hout, Houtrust eu van daar noordwaarts op, tusschen laatstgenoemd buitenverblijf en het buitenverblijf Westerbout naar de Meesterlottelaan, in het aldaar door de Gemeente Haarlem gemaakte riool, door dat riool naar den Wagenweg en ver volgens naar de watering langs de Schouwtjes- of Pijlslaau. 2°. Over de overgedekte greppel of sloot van den Znidboek van den buitenplaats Spruiten boscbp langs den Heerenweg tot aan het riool, dat uit- watert in de uitwatering langs de Schouwtjes of Pijlslaan. Wordende dc eigenaars van perceelen of erven, langs of door welke de greppelen, riolen en uit wateringen loopen, herinnerd, dat zij, ingevolge art. 5 der verordening op het schouwen, verplicht zijn, die voor zoover of langs hunne perceelen of erven loopen, behoorlijk te onderhouden en schoon te houden; en dat het hun en de bewoners der bedoelde perceelen niet geoorloofd is, op die grep pelen, riolen en uitwateringen fsccale stoffen te loozen of daarin spruiten te brengen die in ver binding z\jn met beerputten of privaten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem. E. A. IordeDS. De Secretaris, A. A. Land. Burgemeester en Wethouders van Heemstede,, D E. van Lennep. De Secretaris, A. G. A. Collot d' Esrnry ORGELBESPELING in de Groote- of Öt. Bavokerk alhier, op Donderdag 21 April 1892, des namiddags van 2uur door den Heer W.EZERMAN- PROGRAMMA. 1. Toecate en FugaJ.S.Baeh. 2. Adagio uit de 6de Symphonie.Beethoven. 3. SonateA G. Ritter. 4. Marche funèbreChopin. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2