Eerste Blad. No. 55. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang 144. van WOENSDAG 27 April 1892. Nieuwsberichten. T E L K P H O O N N U M M E R TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. p franco p. poet —,40. Afzonderlijke nommers 3 eenten per etnk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regale 25 eenta, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aanvrage ter bezichtiging te verkrijgen bij de boek handelaars De Erven Loosjes. Ds. M. J. MEES, Eert bundel preeken ing. ƒ1.50. geb. ƒ1.90. SULLY PRUDHOMME, De gerechtig heid2.90 PIORE DELLE NEVE, Walter ing. 1.90. geb. 2.50. J. STAMPERIUS, Wilekracht en Genie Tnfreelen uit het leven van Edison ing. .76. geb. ,1.10. E. ZU1DEMA, Hoofdpunten der Alge- meene Geschiedenis,2.50. STANTON COIT, De Ethiechebeweging in onzen tgd,1.50. Mr. N. CRAMER, Van Emderis Recht spraak op de begraafwet en ziekenwet 12.5 Het Eervol Ontslag van den kapitein C. Roelants.20. J. V. DAM, Natuurkundige vraagstuk ken .60. AGATHA SNELLEN, Nieuwelingen op de Kostschool, Tooneelatukje voor meisjes .50. Bnitenlandscbe nieuw versohenen werken PAUL DE ROUSIERS, Ia vie Amcri- caine compl. en 44 iivraisons a.45. GEORGES DUPLESSIS LesAndran.. ,1.90. OTTO BUCHNER. Eührer durch das Lahnthal1.30. BAUMGARTEN, Arbeiter auf dem Ge blete der Pathologischen Anatomie und Bacteriologie3.25. ERNST VON HESSE-WARTEGG, Die Einheitszeit naeh Stundenzoneji, ihre Einführung im Weltverkebr und im ge- wöbnlicben Leben1. Dr. EUGEN PAPPENHEI M, Johannes Amos Comenius. (Denkrede).40. Alle bovenstaande werken verkrijgbaar bij de Erven Loosjes, boekhandelaars, Ged. Onde Gracht, 86, te Haarlem. Toonkunst-Programma. Getrouw blijvende aan de gewoonte, de werken, welke door de afd. Haarlem van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst worden ten geboore gebracht, met een kort woord voor den belangstellenden lezer van dit blad in te leiden, willen wij over het programma van morgen (Woensdag) avond een en ander in het midden brengen, dat mogelijk dienen kan tot beter begrip der uittevoeren werken en iets tot verhoogiog van het mazikale genot kan bijdragen. Zooals bekend is, worden gemaaktDer Triumph der Liebe van Henri Vink en Bas Milrchen von der schónen Melusine van H. Hofmann, beide voor soli, koor en orkest. Het eerste werk is een lofzang, eene hymne op de Liefde, naar fragmen ten nit een gedicht van Schiller. Gereedelijk laat zich de daarin behan delde stoffe in vier deelen splitsen, die in het toonwerk, zonder het jnist in zoovele deelen te verdeelen, zijn terug te vinden. Het eerste deel roemt in een korten aanhef de liefde als het heerlijkste ge schenk van God. Selig durch die Liebe G'óter durch die Liebe Menschen Göttern gleich! Deze gedachte wordt later af en toe in het gedicht herhaald. In het volgende gedeelte schetst de dichter den mensch, toen deze de liefde nog niet kende en de goddelijke hemelgave nog niet zijn hart vervulde. Dan volgt het ontstaan der liefde: Und siehl der blauen Flut entquillt, Die Himmelstockter sanft und mild. om ten slotte hare kracht uit te drukken in beelden en tafereelen, ontleend aan de Grieksche mythologie. De muziek is hoofdzakelijk voor koor geschreven en verder voor twee solo-stem men (sopraan en baryton), die nog dik wijls door het Koor worden begeleid. Het orkest heeft een zwaren taak te vervullen, vooral in het Fnga-koor en het Slotkoor. Het werk van den heer Vink werd te Dordrecht in December 1887 voor de eer ste maal met groot succes uitgevoerd en geprezen om de degelijke mnzikale bear beiding. Het tweede Opus, waaraan de avond gewijd, wordt is aan velen bekendhet werd hier reeds nitgevoerd in Jannari van 1886, eveneens door de zangvereeniging deraf- deeling. Das Marchen von der schonen Melusine naar de Dichtung van W. Osterwald le verde Heinrich Hofmann de stof voor eene uiterst dankbare cantate, zooals het Men delssohn reeds vroeger kon inspireeren tot het scheppen van een zijner heerlijkste ouvertuien. Geschreven in den volkstoon, met friBsohe jagerskoren, schoone liederen, teedere liefde-zangen, rijk aan zonnige, idyllische tafereeltjes, mag het werk op eene lijn gesteld worden met Gade's Erl- königs Tochter, Hillers Loreleg, Bruch's Schim Ellen en Frithjof, Erdmansdörfers Prinzessin Ilse en zoovele andere schep pingen der nieuwere muzikale romantiek. De inhond van het gedicht komt in groote trekken, neer op het volgende. Melnsine die Herrin des Horn's toeft met de aan haar ondergeschikte Nixen (waternim fen) op een zonnigen morgen aan de boor den van den stroom. Bij .het rijzen der zon zoeken hare znsteren koeling in den vloed. Melnsine kan ze niet volgen, daar zij half-menscb, half-visch gedoemd is, in eenzaamheid voort te leven. Treurend aan den woud-zoom achtergebleven,denkt zij aan graaf Kaimond, die menigmaal met zijn jachtgezellen dit oord bezoekt en reeds lang haar hart in vlam heeft gezethem wijdt ze hare zoetste herinneringen, hare schoonste zangen. Plotseling weerklinkt het jachtsignaalRaimond verschijnt met zijn gezellenhij ontdekt Melnsine en waagt het, de scboone te naderen. Zijne liefde bekoort haar dermate, dat zij toe stemt Raimond te volgen naar het slot zijner moeder, evenwel niet, voor dat Rai mond gezworen heeft, de zevende dag van elke week aan Melnsine aftestaan en zelfs niet te onderzoeken, waar zij zich op dien dag zal bevinden. In blijden optocht gaan zij samen, vergezeld van den inmiddels weder verzamelden jagersstoet, naar het slot. Klothilde en Sintram, de moeder en de oom van Raimond, zijn echter minder ingenomen met de schoone bruidzij over laden den jongen graaf met verwijten. Daarby voegt zich de woede van het volk, dat met luid en woest getier zich voor het slot vereenigt om de heks te zien. Raimond, ten einde raad, bezwijkt ten lestehij zal Melnsine aan het volk ver- toonen. Het is evenwel juist de zevende dag der week, doch hij stoort zioh daar niet aan en breekt den eens gezworen eed. Zoekende vindt hij Melnsine met de Nixen in het bad aan den zoom des woudshij ontstelt over haar tweeslachtig bestaan en gevoelt zich verloren. De koning der watergeesten kondigt hem het verlies van Melnsine aan nog eenmaal werpt hij zich in de armen der geliefde, om door haren laatsten kus te sterven. Melusine verlaat daarna voor goed het rampzalig oord. De solo-partij van Raimond in het toon werk is toevertrouwd aan den heer Paul Haase, die haar ook bg de vroegere uit voering, dank zij zijne gloedvolle voor dracht, uitnemend tot haar recht braoht Melusine zal gezongen worden door Me vrouw Lydia Holm uit Weimar (geb. te Soerakarta op Java) terwijl de minder dankbare party van Sintram in handen is van den heer van Duinen uit Amsterdam. Voegen wij hierbg het Koor der afdee- ling eu het orkest uit het Concertgebouw, te Amsterdam, dan is zeker het vermoeden, morgen avond eeue mooie uitvoering te hooren, gewettigd. B. De degen, welke Columbus droeg bij de ontdekking van de „nieuwe we reld", is thans, na 400 jaren, in Ame rika terug. Hg behoort aan het museum te Salzburg en is naar Chicago overge- bracht voor de wereldtentoonstelling al daar. Te M'Kees-port in Pennsylvania gaf dezer dagen een bekend schutter, Frank Sergeant, voorstellingen. Hij schoot een appel van het hoofd van zijn helper en wel, terwijl hg met den rng naar hem toegekeerd stond en door middel van een spiegel zyn buks aanlegde. Vijf jaar lang heeft Sergeant in verschillende steden tallooze malen het gevaarlijke schot met goed gevolg gelost. Op 19 dezer zag men eohter na den knal den helper, een zekeren Ferguson, waggelen en neerstorten. De kogel was hem in het hoofd gedrongen. De ongelukkige leeft nog, maar de ge- neesheeren geven weinig hoop op zyn behoud. Op Goeden Vrijdag zyn tijdens den kerkdienst uit de gevangenis te Larissa 22 gevangenen door een onderaardsche gang, waaraan zij minstens 3 maanden hadden gegraven, ontvlucht. De Grieksohe regeering zond troepen naar de Tnrksche grenzen om de vluchtelingen op de grenzen tegen te houden. Naar aanleiding van het ongeluk in Hampsteadstation, waarbij twee vrou wen en zes kinderen doodgedrongen wer den, schrijft iemand in de Times: „Het rampzalige gedrang zou nooit plaats hebben gehad, indien de Engelschen even inschikkelijk, m. a. w. even ordelijk en goedgemanierd, waren als de Franschen en andere volken op het vastenland. Te Parijs kan er geen menigte zoo talrijk bijeenkomen, hetzij om in den spoortrein, in de tram, in de rivierbootjes, in den Fiffeltoren of in den schonwbnrg toegang te krijgen, of ze rangschikken zich zon der dat de politie een woord zegt, uit eigen beweging in een enkel of dubbel gelid, alle aohter elkaar, teneinde ieder op zijne benrt geholpen te worden, naar den ouden regel: „wie 't eerste komt, het eerste maalt." Zyn Engelschen te zelfzuchtig, of zyn zij ten onbeschoft van natnnr, dat dat hetzelfde hun niet geleerd kan wor den?" Volgens officieele inlichtingen is tot einde Maart 125 millioen roebel nit de Rnssische schatkist gelicht voor de slachtoffers van den hongersnood. Er wer den 8 millioen pud graan uitgedeeld en 2,300,000 pud zaaikoren. Er ligt 17 millioen pud graan in voorraad, terwyl 2 millioen pud beschikbaar is voor het zaaien. Volgens officeele mededeeliegen uit de zuidelijke gouvernementen is daar in de laatste dagen een warme regen gevallen, die goed is doorgedrongende stand der wintergranen is goed. De scherpe koude in de nachten van 17, 18 en 19 April heeft in de wgnbergen van het Gironde departement veel schade aangericht. Dinsdag nacht daal de de thermometer tot vgf graden onder nnl, waardoor bijna alle wijnstokken be vroren. Geheel Bas-Mèdoo kan als verloren beschouwd worden en het overige gedeelte van Mèdoo is zwaar aangetast, behalve de gemeente Saint-Julien, Saint-Estéphe en Pauillac, die het minst getroffen zijn, zonder geheel gespaard te zyn. In les Graves is bijna alles verwoest; vooral heeft le Hant-Baion veel geleden. Te Sauterne en te Barsao valt op geen goeden oogst meer te rekenen. In korte woorden: minstens de helft van den oogst kan als verloren beschouwd worden. Woensdag middag zaten alB gewoon lijk tal van bezoekers hun tweede ontbijt te gebruiken in het café Riche op de boulevard des Italiens te Parijs, toen plot seling drie spiegelrniten met groot geraas in stukken vlogen, zoodat men verschrikt opsprong, natuurlijk aan niets anders den kende dan aan dynamiet. De zaak was min der erg, want op straat hadden een paar agenten, geholpen door voorbijgangers, een jong man gearresteerd, die eenvoudig door met kracht werpen van drie stukken asfalt de glazen verbrijzeld had. Hij riep luidkeels, dat hij tot Ravachol's bende behoorde. Bij zijne ondervraging gaf hg op Albert Dutall te heeten en omtrent 27 jaar oud te zijn. Hg beweerde geen thnis en geen werk te hebben, en daar hy hongerig was had het gezicht van al die overdaad genie tende menschen hem geweldig geërgerd. De sociale onrechtvaardigheden wilde hg niet langer dulden. Op de vraag of hg anarchist was,jzeide hg „ja". Over zijn vroeger leven weigerde hij inliohtingen te geven, hij is in arrest gehouden. Een der bedienden van het café is door de glasscherven lieht gewond. Te Blois heeft de huisknecht der echtgenooteu Morean, Zaterdagavond thuis komende, zyn heer en vrouw in hun bloed badende op den grond gevonden. Mevr. Morean kon nog worden bijgebraoht, zoodat zij de twee moordenaars en dieven kon beschrijven. Haar toestand is echter wan hopig. Haar man was reeds dood. Te Turin viert Lndwig Kossüth, da voormalige dictator van Hongarije, wiens gloeiende welsprekendheid in de stormach tige jaren 1848 en '49 't geheele Hon- gaarsehe volk tegen Oostenrijk in de wa pens riep, eerstdaags zyn 90en verjaardag. Onbuigzaam en fier weigerde hg steeds ge bruik te maken van de amnestie der re geering, zoodat hy ook nimmer de keuze tot lid van de rijksdag aannam, daar hg volstandig bleef weigeren den eed van trouw aan 't regeerend stamhuis af te leggen. Talrijke deputaties uit zijn geboorteland maken zich op om den grijzen volksman op zgn jaarfeest te Tnrin de hnlde te bren gen van de velen, die de herinnering aan zgn vaderlandsliefde, toewijding en dap perheid ongeschonden bewaard hebben.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1