HAARLEISOl PREDIKBEURTEN Na. 34. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 30 April 1892. Med. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet «p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG I Mei 1892. Nederd. Herv. Kerk. T' TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr ,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden, aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 «re, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ore, Swaan. Voorm. 10 nre, Moeton. Nam. 2 nre, Knottenbelt. 18e Zondag. '«Avonds 6 nre, Knottenbelt. Bevestiging van Onderlingea en Diakenen. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, van Lennep. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Paber, Godsdienstonderwijzer. Eglise Wallonne. Dix heures, pas de servioe. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre, Mulder. Woensdag 's av. 8 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, P. Groote Pred. te Otrecht. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. W. M. de Pries, Pred. te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Ds. Moeton verwacht in deze week •weder al zijne catechisanten. Ds. Barbas verwacht in deze week weder al zijne catechisanten. Ds. Swaan hoopt deze week al zijne oatechisatiën te hervatten. Ds. Tideman zal zij no lessen hervatten Maandag 2 Mei, te 1 nre. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerthvan Wijk Jr. Nam. 21/2 nre, J. A. Gert van Wijk Jr. Doopsbediening. Beverwijk. Voorm. 10 nre, P. Peaux. Pred. te Wijk aan Zee. Evang. Luthersehe'Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. 'oorm. 10 nre, Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Heemstede- Voorm. 10 nre, L. Zegers. Nam. 2Vs nre, JKuylman. Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 9Vs nre, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Pz. Nam. 2Vs nre, C. van Koetsveld C.Pz. Doopsbediening. Geen Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg. Doopsbediening en collecte voor de kerk. 's Avonds 5 nre, 11. Waardenburg. 's avond 71/2 nre, Evangelie verkondi ging op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 nre, C. Barneveld. Doopsbediening. KRONIEK Den 27sten April vergaderde de Raad dezer gemeente, voornamelijk tot het hon den eener geheime zitting. Niettemin werd ook in de openbare Raadszitting nog het een en ander behan deld, dat vermeldenswaard mag heeten. De antirevolntionnaire kiesvereeniging wendde zich met een verzoek tot den Raad om afschaffing van de kermis. Dit refeeBt wordt in handen van B. en W. Het sneeuwruimen had dezen winter f 1200 gekost, hetgeen niet sloot met de begrooting daarvoor opgemaakt. Ingekomen was een rekest van Van Breukelen, met verzoek eene kiosk te mogen openen tegenover het perceel vroeger door hem bewoond en thans afgebrand, ten einde in die kiosk zijne zaak te kunnen voortzetten totdat zijn eigen hnis weder verbouwd was, hetgeen in elk geval voor de kermis zou gereed zijn. B. en W. overwegende, dat meermalen in derge lijke gevallen aan burgers hnlp was verleend, stelden voor adressant voor drie maanden openbaren gemeentegrond te ver huren ad. 10 ets. per M2 onder nadere aanwijzing van het Bestuur. De Heer de Clercq is tegen dit voor stel als adressant in de kiosk „vergun ning" krijgt. De voorzitter zegt voorne mens te zijn aan Gedeputeerde Staten hiertoe verlof te vragen. De Heer van Styrum ondersteunt den Heer de Clercq; de Heer Stolp wil den man zijne brood winning niet ontnemen en zal daarom voor het voorstel van B. en W. stemmen. Het voorstel wordt met 14 stemmen aan genomen; tegen de Heeren v. Styrnm, de Clercq, Klein, Hugenholtz, van der Merech, de Kanter en Waller. In de tweede plaats kwam de veror dening op de gemeentepolitie aan de orde, wegens de vermeerdering van het aantal agenten. De Heer 't Hooft wensoht in Art. 3, waar sprake is van het bewaken van bij zondere eigendommen, op verzoek van ingezetenen, dit laatste woord te doen vervangen door „belanghebbenden" en waar in art. 6 wordt gesproken van het onderrioht der agenten in alles wat zij behoeven te weten, wenscht hij daaraan toe te voegen „en te doen." De Raad heeft hiertegen geen bezwaar. De Heer de Clercq dringt bij ditpnnt nogmaals aan op onderricht in het ver- leenen van eerste hnlp bij ongelnkken. De Voorzitter verklaart zich hiertegen op grond van het advies der gemeente-heel kundigen; die het heter vonden dat er niets werd gedaan, dan dat er verkeerd werd gehandeld. De Heer Van den Berg en de Heer Ma- caré staan tnsschen beiden in. Zij meenen dat eenige kennis in deze materie niet on gepast zon zijn. Bg art. 8 was f 1.50 uitgeloofd voor eiken nachtdienst, en f 1.25 voor eiken dagdienst, aan de agenten der 4de klasse. De Heer de Clercq wenschte het eerste tot 2 het tweede tot ƒ1.60 te verhoogen en voor buitengewone uren niet ƒ0.15, maar ƒ0.20 vast te stellen. De Voorzitter verklaart zioh hiertegen en het art. wordt onveranderd goedgekenrd. Alleen wordt ook hier „ingezetenen" door „belanghebben den" vervangen. De Heer johan Coenraad Moorman verzocht B. en W. het nrinoir op de Groenmarkt te verplaatsen. Hg wilde den blinden mnnr aldaar doen vervangen door twee hnizen. B. en W. verklaarde zich hiertoe bereid mits adressant de kosten droeg en stelde voor het nrinoir te verplaatsen naar de op eene nader door B. en W. aan te wij zen plaats. Dit kon te eerder geschieden, daar in de Peperstraat zich reeds eene der gelijke gelegenheid bevond. De Heer Macaré gaf in overweging deze inrichtingen voortaan meer in 't verbor gen op te stellen, maar door een bordje er naar te verwijzen. Ze moesten daaren boven evenals buitenslands ook voor vrou wen worden ingericht. De Heer Sneltjes wenschte er een te plaatsen op de Bakenessergracht. Het voor stel van B. en W. werd aangenomen. Het plan van den Heer Lasschnit voor het bouwen van hnizen aan den Heerensin gel, afwijkende van het oorspronkelijk Raadsplan, werd door B. en W. afgekeurd. De straten sloten zich niet aan bg de bestaande en de hnizen of de tninen zou den te klein worden. De Heeren Stolp en Sabelis meenden, dat men den Heer Lasschnit de gevraagde wijziging wel kon toestaan, daar zg niet tegen de bestaande Bouwverordening streed en bg een vroegere gelegenheid ook aan den Heer Prévinaire iets dergelijks was toegestaan. De Heeren van der Steur en Waller betoogden, dat dit laatste geval geheel ver schillend was van het onderhavige. De Heer Macarè was van oordeel, dat hier het big vend belang van de arbeiders niet aan een tgdelijk voordeel van den be langhebbende mocht worden opgeofferd. De Heer 't Hooft meende daarentegen, dat men binnen de grenzen der verorde ning meer vrijheid moest laten, ten einde de hnizen zoo goedkoop mogelijk te ma ken. De meerderheid van den Raad ging echter met B. en W. mede, zoodat het onde plan werd gehandhaafd en het ver zoek van den Heer Laesohnit afgewezen. Een verzoek van het Ned. Lnth. Ge nootschap voor In- en Uitwendige zen ding om een lokaal van Sohool C te mogen gebrniken voor Zondagschool werd door het Gemeentebestuur ondersteund. De Heer de Clercq vroeg of er ook re gelen bestonden aan wie de gemeente-lo kalen werden afgestaan. De Voorzitter antwoordde, dat dit in den regel volgens de wet geschiedde, aan hen die daarom verzochteD voor het gods dienstonderwijs, aan anderen meestal niet. De Raad willigde het verzoek in. Nadat de Heer Macaré nog had gewe zen op den gevaarlijken toestand der be strating in de Jansstraat bij het Gerechts hof en op de ontsiering van hetStadhnia aan den gevel bg de Koningstraat, ging de Raad over in eene geheime zitting en wor den de denren gesloten. TOONKUNST. Eene volle zaal belangstellende toehoor ders woonde Woensdag avond de tweede uitvoering bij, die door de zangvereeni- ging van onze Toonknnst-afdeeling tot sluiting harer winteroefeningen werd ge geven. In meer dan één opzioht mag deze uitvoering, dank zij de toewijding, welke blijkbaar bg de voorbereiding heeft voor gezeten, uitnemend geslaagd heeten. De keuze der toonwerken, die zich gerioht had op het nienwe, is gebleken eene goede te zgn geweest. Het klassieke oratorina heeft deze maal de plaats moeten ruimen aan scheppingen uit de moderne school, waarbij in den opbouwen hierin ligt zeker wel het grootste verschil, in mime mate gebrnik is gemaakt van de rijke bron van middelen, die het orkest in zgn ganscben omvang den toondichters bij vo caal-werken biedt; middelen, welke vroe ger èn door de mindere volmaaktheid der orkesten èn door de enge grenzen, waarin men toeliet, dat de componist in zij o har monieën de vleugels nttsloeg, ongebruikt moesten big ven. Van de twee werken, Woensdagavond op het programma gebraoht, spande, zon der voorbehoud, uit een muzikaal oogpnnt, Per Triumph der Liebe van Henri Vink de kroon. Het laat in hoogte en diepte, Melusine van Hofmann, dat trouwens uiteraard niet de pretentie kan hebben diep te willen treffen, verre achter zioh. Welk een rijkdom van gedachten wordt ons in dit werk van den heer Vink ge openbaard. Met wat een meesterhand zgn hier de tallooze kunstvormen behandeld; de overvloed van motieven, die als veel kleurige bloemen in de velden, ontlokken in de ziel van den kunstenaar, samenge- schikt en samengeweven tot een grootseh en wondervol geheel. Ongetwijfeld mogen wij dit opns begroeten als een werk van edel gehalte, als een gedicht in tonen, dat de drager is van het nobelste waardoor een menschenhart in trilling kan geraken als een kunstwerk, dat fijn en teeder in zijn wezen een compendinm vormt van de reinBte en verhevenste aandoeningen, welke in de ziel knnnen opwellen. Met znlke muziek gaat de mensch regelreoht den blauwen ether invoorzeker heeft ieder muzikaal ontwikkeld toehoorder dat in mindere of meerdere mate gevoeld. Mochten wg ons eene opmerking ver oorloven, het zon deze zgn, dat ons het slotkoor wat al te massaal voorkomt en ook naast het brillante fuga-koor eene zaoh- te stemming gewenscht is. Natuurlijk doet een en ander niets af aan de muzikale beteekenis. De uitvoering was, wat het Koor be-

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1