in het lijk van de 72-jarige Penaloa, smokkelaarster en woekeraarster van be roep. Haar kleeren waren in stukken ge sneden, ongetwijfeld om het geld te vinden, dat zij gewoon was er in te naaien. De geheimzinnige zaak is het onderwerp van alle gesprekken te Madrid. Omtrent den tweeden zoon van den keizer van Busland, prins George, leiden de tijdingen niet gunstig. Al moge op het oogenblik de toestand iets beter zijn een feit is het dat de jonge lijder eene bloed spuwing heeft gehad, zoodat het geenszins zeker is, of de ezaar en zijn gezin den 26en dezer wel den gouden bruiloft te Kopen hagen zullen kunnen bijwonen. In ieder ge val blijft de keizerin iets langer te Abas- tuman in den Kaukasus dan aanvankelijk was bepaald, en wordt een reis van den czaar derwaarts vrij waarschijnlijk geacht. De senaat der Vereenigde Staten van Noord-Amerika beeft de beraadslaging ten einde gebracht over het door het huis van volksvertegenwoordigers aangenomen wetsvoorstel om den Chineezen den toegang tot de Vereenigde Staten onvoorwaardelijk te ontzeggen. I'n plaats daarvan keurde dit lichaam met 43 tegen 14 stemmen een voor stel goed om voor tien jaren de tegen woordige wet te verlengen, krachtens wel ke Chineezen, getuigschriften van vroeger verblijf bezittende, wederom worden toe gelaten. Door den commissaris van rijkspo litie te Leeuwarden is de hand gelegd op een 4-tal personen, die zich hebben schul dig gemaakt aan het gepasseerden Zondag met vereende krachten mishandelen van den majoor der rijksveldwacht De Jager, bij gelegenheid van de meeting te Buizum. Allen zijn overgebracht naar het huis van bewaring. Uit het onderzoek is gebleken, dat de mishandeling van ernstigen aard is geweest, in zoover dat de majoor eenige oogenblik- ken is blootgesteld geweest aan de woede van eene groote volksmenigte, die hem had omsingeld en geïsoleerd en op allerlei wijze mishandelde, totdat de commissaris van rijkspolitie van Leeuwarden, op het ver nemen wat er gaande was, zich met eenige manschappen over de grens begaf en zich met geweld met den stok een weg door het volk heen baande en den majoor te hulp kwam en ontzette. De gemeentebesturen, die zich reeds openlijk uitgesproken hebben ten gunste van de invoering van het middenenropee- sche uur, zijn de volgende: Middelburg, Delft, Leiden, Thiel, Nijmegen, Zierikzee, Venlo, Locbem, Arnhem, Zeist, Boskoop. Terwijl alle groote gemeenten in Neder land den Greenwioh-tijd niet hebben aangenomen en bijna overal de locale tijd, in afwachting eener minder nadeelige uni ficatie, behouden bleef, is er onder de en kele kleinere gemeenten, die Greenwioh- tijd aannamen, reeds een verandering merk baar geworden. Zoo bijv is men zoowel te Montfoort als te Vucht op het aanvan kelijk besluit om zich bij den sproorweg- tijd aan te sluiten, bij latere beslissing ternggekomen. Er wordt gewaarschuwd tegen kaart jes, die op zoogenaamd ijspapier gedrukt zijr. Dit papier is aan den bovenkant met witte glinsterende kristallen bedekt en werd door den uitvinder ijspapier ge noemd, omdat deze kristallen eenigzins gelijken op ijskristallen, die men 's win ters op onze vensterruiten ziet. Het che misch ouderzoek heeft echter geleerd, dat dit nieuwe artikel voor de gezondheid zeer nadeelig kan zijn. De kristalbedekking bestaat namelijk grootendeels uit azijn- zuurloodoxyde, een zeer vergiftig loodzout en laat bet papier gemakkelijk los, dat er mee overtrokken is, zoodat het op deze wijze licht in het eten of drinken te recht kan komen. Kleine kinderen, die alles in den mond steken, likken zulke kaartjes af, daar de smaak zoet is, en dit kan bedenkelijke gevolgen hebben, want zelfs eene geringe hoeveelheid loodzout veroorzaakt vergifting. De toestand van den beklagenswaar- digen Véry, den gedynamiteerde, blijft hoogst gevaarlijk. Hij mist nu niet alleen een zijner beenen, maar ook een zijner oogen. Door de vele stukjes glas, die er in zijn gedrongen, heeft zich een suppnratieve ont steking voorgedaan, die tot verwijdering van het oog moest doen overgaan. Ook Hamond, een der beide letterzetters die door den misdadigen aanslag zwaar verwond werd, is bedenkelijk. HAARLEM, 6 Mei 1892. In de Janskerk gaf de Christelijke Zangvereeniging „God is mijn Lied" Dins dag eene Openbare Uitvoering. Steeds is men gewoon van dit gemengd koor wat goeds te hooren; de directie is in vertrouwde handen en blijkbaar stelt deze zich de hoogste eischen, te meer daar de zeer artistieke begeleiding in deze waardig voorgaat. De tweede helft van het programma werd ingenomen door het Oratorium Paalns van Mendelssohn, 2de deel. Dit schoone toonwerk doet zich kennen door innig schoone recitatieven en melo- disohe koren, terwijl bovendien de een voudig reine tekst, in hoofdzaak overeen komende met het bijbelverhaal, krachtig medewerkt tot een heerlijk schoon geheel. De koren waren blijkbaar met zorg inge studeerd door hier wat te geven en daar wat te nemen, was de stemverhouding zeer voldoende. De Dnitsche tekst werd over 't algemeen goed uitgesproken. De opmerking werd gemaakt dat het Duitsch een beletsel was voor velen der toehoor ders om het geheele werk te kunnen vol gen Nederlandsche woorden zouden het Btuk in waarde doen verliezen, tekst en muziek behooren bij elkaar, zijn onafscheid baar. Bijzonder schoon was Chor. N. 33: Die Götter sind den Mensohen gleich gewor- denen, N. 38, Hier iet de Herren Tempel. In deze was het klankgehalta fraai te noemen. De recitatieven werden verdien stelijk voorgedragen. De voordrachtswijze van de zeer dankbare baspartij was mooi te noemen. Het was wel jammer, dat niet een veel grooter publiek was opgekomen om van deze bijzonder geslaagde uitvoering te ge nieten. Men meent dat de toegangsprijzen 25 ets. lager dient gesteld, wil men het groote publiek een genotvollen avond verschaffen. De uitvoering werd op de gebruikelijke wijze geopend en gesloten. In eene gisteren avond gehouden vergadering, en het gebouw van het De partement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is definitief tot het oprich ten der onderlinge brandwaarborgvereeni- ging voor de gemeente Haarlem besloten en een reglement voor die Vereeniging vastgesteld. Tot leden van het Bestuur, dat uit zeven deelhebbers bestaat, werden gekozen de heeren A. F. Balabrega, Mr. F. R. Crommelin, H. L. Janssen van Raay, J. A. Jonker, H. C. Louwerse Jr., H. F. van Thiel en A. D. Verschuur. Jr. - Op de door gedeputeerde Staten vastgestelde lijst der hoogst aangeslagenen in den provincie komen voor 552 perso nen. De hoogste aanslag is van Jhr. J. B. van Merlen te Heemstede voor 6414.455, de laagste van Lonis Goldschmidt te voor Amsterdam ƒ550.98. Voor den nationalen wedstrijd in Kwartetzang, uitgeschreven door het kwar tet Loreley alhier, hebben zioh de volgende viertallen zangers aangemeld. Voor afdeeling A, laagste afd. waarin gezongen worden twee nommers naar keu ze, 1 CrescendoRotterdam 2 If'erklieden- kwarlet CrescendoRotterdam3 Dordreht te Dordrecht4 Inter Hos, Amsterdam 5 Nationale ZangschoolAmsterdam; 6 Caecilia, Amsterdam; 7 Zanglust, Delft; 8 Onderlinge Oefening, 9 Guido, 10 Ani- mato, 11 Con Amore en 12 Proza fj- Poezie, allen te Haarlem. Voor afdeeling B, waarin worden ge zongen een verplicht koor en een vrij nummer: 1 AmphionRotterdam; 2 Gruno, Groningen, 3 Cecilia, 4 I'ide'lio en 5 Onder Ons van Haarlem. Het verplichte koor is geschreven door den directenr van Loreley, den Heer W. H. C. Schmölling, en getiteld de Hoop, op woorden van Dr. Wap. De Jury voor den wedstrijd is samengesteld nit de H.H. Richard Hol, Joh. Messchaert, W. Robert, W. H. C. Schmölling en N. H. Andriessen. In een gecombineerde vergadering van de oude Roomsch-Katholieke centrale kiesvereeniging te Beverwijk metdekies- vereeniging te Heemstede en eenige kiezers uit Haarlem en omstreken, gisteren avond in Felix Fa vore" gehouden, zijn tot candidaten voor de Provinciale Staten ge steld de h.h. G. B. 't Hooft ant. rev.) te Haarlemmermeer, Mr. W. S. J. van Waterschoot van d-r Gracht (kath.) te Amsterdam, Simon Roozen i katb.), bloe mist te Bennebroek en J. J. Kervel (kath.) te Haarlem. Woensdag vierden de echtelieden Pie- ter Zonrendonk en Derkje Tempelman, woonachtig op het Nieuw Heiligland no. 13 hnn gouden bruilojt, Zij zijn beiden in 1815 geboren, de man op 24 October en zijne echtgenoote op 7en Februari en genieten nog een goeden gezondheid. In de zoogenaamde bruidsdagen, hebben de bu ren drnk gevlagd. Aanstaanden Zondag en volgende da gen zullen de afbeeldingen der in hout vervaardigde Nationale Kunstwerken nog tentoongesteld blijven in het museum van kunstnijverheid alhier. Deze verzameling bevat eene rijke ver scheidenheid van koorbanken en hekken, kasten, tafels en stoelen en verschillende onderdeelen van beeldhouwerken. Bij de Godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (doleeren- de) zal op Zondag 8 Mei 1892, in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure, de Heer P. J. Josso van Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 30 April. C. A. Andreoli enG. van Gastelen. 4 Mei. A. Mienis en M. van Rijn. J. Pijn- aker en H. A. Kennik. J. van Haastrecht en H. Thoolen. D Bouwer en MA. Blankwater. M. van Norden en M. C. van Straalen. A. de Waard en A. van den Berg. J. Kluijs en J. Mentjox. J. O. Bonfrer en M. C. van Gennip. K. Zon en R. M. Takken. 5 Mei. J. M. K. Pennink en S. van Hemert. S. de Zee en A. Out. W. J. Bonte en J.F M. Bolmers. GETROUWD. 4 Mei. A. van der Kloet en M. Gilles. J. Huibers en A. J. Lucas. A.van Nes en A. Bleeker. J. van der Aart en A. C. van der Engh. J. P. Wijkhuizen en J. de Haan. L. ae Koning en J. Spekman. F. H. Hunting en 3M. Bouma. A. Jansen en H. Braunius. M. H. Spee en A. Kales. S, van Faassen en D. Hilberdink. J Rijsdorp en J. van Kes- teren. J P. Prijden en C. W. deLoor. W. A. Bcrkemeijer en M. Boerée.5 Mei. J.W. van Eek en M. T. A van den Bergh. G. P. I Postkuma en D. P. Slotboom. GEBOORTEN. 27 April. C. van Geldergeb. Sluiters z. 28 April. J. E. van Üonselaar geb. Klaprood d. J. Lanser geb Delhaes d. J.Tuijngeb. Bloemzaad z. M. C. Corino geb. Tork d 29 April. M. T. Cramer geb v. Straelen d enz. T. Dekker geb. Schipper z. M. de Vries geb. de Waal z. J. Hart el geb. Sehipperz. M. C van Santen geb Bauscher z. 30 April. F. Pelser geb. Klaassen z C. A. Kuipers geb. Zwaan z. W. de Jong geb. van Bakel z. A. Smagge geb. Liesveld z. 1 Mei C. M. de Boer geb. Scbaink z. G. Scharpff geb. van Wilügenburg z. 2 Mei. M. T. Heeres geb. Vrugt z. Z. W Bakker geb. van Strien z. M H. Bender geb. Anthonisse d. -3 Mei. J. S. Heeres geb. Verquerene d. M. Biemond geb. Roose d. 4 Mei. H Jacobs geb. de Yos z. - Avan M arsbergen geb. Degenaars d. C. de Baas geb. van den Bergz. A. M. C. Anten gebde ijs d. ASleper geb. van den Berg d. J. Sieverts geb. Huiskcs d. OVERLEDEN. 27 April. 1. J. Sanders 12 j. d. Zijlweg. J. C Bakker geb. Simons 61 j. Ceciliasteeg 28 April. V. N. R. de Nijs 2 j. z. Rozenpriëel- straat. J. Kroonsberg geb Barendse 87 j. Barendsestraat. 29 April. H. Cramer 93 j. Kruisweg. D. Schouten 5 m z. Voorting- stiaat. C. de Jonge 3 j. z. Rustenburgerlaan. A. E. Kok geb. Meijer 69 Raaks. iO April. H. Wernik 74 j. Schotersingel I Mei. C. E. Wilkens geb. Mulder 44j. Hasselaars plein. H. K. van Beaumont 11 m. z Palm straat. A. M. Lourenburg 11 j. van Marum- strnat, G. J. Hubers 1 m. z. Ursulasteeg. 2 Mei. G. C. van Eekhorst 2 j. d. K. Wolstraat. F. Otter 51 j. Begijnhof. J. A.Wijers 6m. z. Houtmarkt 3 Mei. A. deJonggeb.de Graatl' 69 j. L. Hofstraat. J. A. Veddeler geb. Hiddema 59 j. Schoterstraa'. G Lieu- we- geb. Kreuger 70 j. Barrevoetstraat. A. van Velzen 42 iBurgwal. A. H. M. Wesse- ling 2 j. d. BakenesBergrocht. H. G. Coolen 21 m d. Brouwerstraat. A. F. de Braber3j. d. L. Margarethasiraat. 4 Mei. H. Blank water geb. Roose 66 j. Hondensteeg. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags), van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zakje thee. Een knipmes. Een tafelmes. Een dnimstok. Een boeze laar.Een zak-inktkoker met zilveren pijp. Een knoopensluiter. Eenige pa ternosters. Een paar handschoenen. Een boterhammetrommeltje waarin een be kertje. Een handschoen. Een zwarte handschoen. Een sleutel. Eenige sleu tels aan een touwtje. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zicb de volgende personen voor werk aangemeld: 25 voor werkvrouw. 4 voor waschvrouw. 1 voor waschvrouvv van gordijnen. 1 voor noodhulp. 15 voor schoonmaakster. 15 voor naaister. 1 voor costuumnaaister. 1 voor huishoudster- 1 voor kookster. 1 voor dagmeisje. 1 voor kindermeisje. 1 voor mangelwerk. 5 voor oppasser. 8 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenraatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zink werker. 1 voor goudsmid. 1 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 2 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 3 voor winkelbediende. 4 voor pakhuisknecht. 2 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 2 voor kautoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenachen te maken, worde® beleefd verzocht hnnne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en va»? 3-5 uur verkregen worden bij den Admiuinistra- teur, bureau Doelen. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der Wet van 2 Juni 187& (Staatsblad No, 95); Doen te weten, dat van heden op alle werk dagen, van des voormiddags 10 tot des namiddag» 4 uur tot 19 Mei e. k. 's namiddags ten 2' ure, ter gemeeute-secretarie ter visie is Lederge- legd, het ingekomen verzoekschrift met de bijla gen van P. C. de Wilde om vergunning tot op richting van eene mosterdmalerij door stoom gedre ven in het perceel aan de Ged. Oudegracht No 129, Kad. Sectie D., No. 5853 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 19 Mei e k., en wel des namid dags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de ge legenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, 5 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd,,. E. A. Iordens. De Secretaris, A. A. Land. VEEMARKT, 4 Mei 1892. AangevoerdPrijs: 5 Koeien 130.f 180. 110 N. Kalveren 6.9. 58 Schapen 10.15. 12 Lammeren KAASMARKT van 4 Mei 1892. Aang. en verk. 13 stapels, uitmakende 840 kazen, wegende 2181 kilogrammen» Hoogste prys per 50 kilogr. f 29 DERDE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Zondag 8 Mei des namid dags van 2—4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van denLuite- nant-Kapelmeest er C. P. W. KRIENS PROGRAMMA. 1. Wien bleibt Wicn, MarschSchrumm. 2. Ouverture Les Dragons de Vilairs. Mailiart. 3. Grand Galop InfernalKéler Béla. 4. Grande Fantasie sur der Motifs de l'opera la Juive Halévy. 5. Ouvertare la Muette de Portici..Auber. 6. Geschichter aus dem Wiener wald Wal/erStrooss. 7. Ballet de 1'opéra Gustave III...Anber. ORGELBESPELING in de Groote- ol St. Bavokerk alhier op Dinsdag 10 Mei 18y2, des namiddags van 12 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga No.3Mendelssohn. 5Choral uit Bach's PassionA.G.Ritter. 2. Sonate No. 2J. S. Bach. a. Vivace. b. Largo. c. Allegro. 4. Fantasie EroicaKümstedt. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2