f men verblijd, toen de schoorsteen geveegd werd en de schoorsteenveger niet alleen het roet naar beneden bracht, maar te vens een aardig sommetje aan bank en muntpapier. Voor eenigen tijd is vermeld gewor den, dat de grootvader en de overgroot moeder van den anarchist Ravaohol we gens hnnne misdaden in Limbnrg zonden zijn ter dood gebracht. Van betrouwbare zijde ingelicht, kun nen wij mededeelen, dat, blijkens een on derzoek in het rijksarohief in Limbnrg, de naam van Sönigstein of Köningstein noch in de crimineele registers van de senten tiën, noch in de protocollen van Heerlen en Valkenburg der vorige eeuw, voor zoo ver die in dit archief aanwezig zijn, voor komt, en dat de verhalen over den graaf d'Oensel te Meerssen en het ophangen der voorouders van Königstein daar als verzinsel worden beschouwd. Uit een bestelwagen van de Ooster- Spoor-wegmaatschappij te Parijs zijn voor eenige dagen geld en waarden ten bedrage van 1 millioen frcs ontvreemd. Dergelijke kostbare bezendingen plegen in een koffer te worden weggesloten en dit was ook nu geschied, maar om tijd te winnen was, behalve de besteller ook de condicteur, die steeds op den koffer behoort te blij ven zitten, afgestegen om pakjes af te geven en van dat oogenblik moet iemand, die met de gekeéle inrichting bekend was, gebruikt gemaakt hebben om met den sleutel, die steeds op eene bijzondere plaats gereed ligt, den koffer te openen. De gestolen klinkende munt enz. woog 1 kilogr. De tienjarige kroonprins van Pruisen, is op zijn verjaardag geïnstalleerd als officier bij het leger. Als eene bijzonderheid bij de Fran- sche gemeenteraadsverkiezingen wordt medegedeeld, dat Wilson, de befaamde schoonzoon van wijlen den president Gré- vy, te Loches als overwinnaar uit de stembus is ingekomen. Hij verkreeg de meeste stemmen en zal nu tot burgemeester worden gekozen. Sommigen zien hierin een voorbode van zijn terugkeer in de kamer. De bewoners van Loches schijnen dus, in weerwil van al het gebeurde, nog het grootste ver trouwen te stellen in de eerlijkheid en rechtschapenheid van den man aan wien de val van den Heer de Grévy te wijten was. Electrische stempelmacbines op het postkantoor te Chicago in gebruik voldoen daar zeer goed. Zij stempelen ieder in een uur acht en twintig duizend brieven. Door de postadministratie wordt nog een groot aantal zulke machines aangeschaft om te worden verdeeld over verschillende kan toren. HAARLEM, 10 Mei 1892. De Heer Daniel de Lange zal, op nitnoodiging van het comité der te Wee- nen te houden muziektentoonstelling, al daar met een gemengd koor a capella in het begin van Juli a. s. eenige concerten geven. Vóór het vertrek naar Weenen zullen ook in de voornaamste plaatsen van Ne derland en enkele plaatsen in Duitsch- land door dit koor uitvoeringen worden gegeven, waarop in het bijzonder gewijde muziek ten gehoore zal worden gebracht. Aan de uitvoeringen zullen o. a. medewer ken de dames Reddingius, Kempees, De Roever, Reinders, Ribbe, Bakker en Lo- man en de heeren Rogmans, Messchaert Averkamp, Stachelhausen, Haverman, De Nobel, Stoutendijk, Siep en Termin. Tot de uitverkoren plaatsen, welke met eene uitvoering van dit uitgezochte gezelschap zullen worden veteerd, behoort ook onze stad. Bg h. h. Kerkmeesters is een verzoek ingekomen, het concert te mogen geven op Woensdag 18 Mei a. s., tusschen twee en vier uur in de Groote of Sint Bavo- Kerk. Het Verslag van den toestand en van de werkzaamheden der Vereeniging tot Verfraaing van Haarlem en omlig gende Gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in 1891 bevat o. a. het volgende: Na in korte trekken het ontstaan en het doel der Vereeniging te hebben uiteen gezet, wordt erop gewezen, dat zg inde verwachting tot medewerking niet was teleurgesteld, waardoor hare levensvat baarheid bewezen geacht werd. Van de pogingen, beproefd tot het open stellen van particuliere gronden en buitens in den omtrek van Haarlem kunnen nog geen resultaten medegedeeld worden. De ze belangrgke zaak is evenwel een punt der agenda gebleven. De Heer H. D. Tjeenk Willink stelde een ruim getal van den door hem uit gegeven Gids voor Haarlem en omstreken beschikbaarvoor doelmatige versprei ding van deze werd gezorgd. In zake de bemoeingen betreffende het door beplanting aan het oog onttrekken van de vuilnisbelt, schonk het gemeente bestuur medewerking voor zooverre de wet op de spoorwegen dit toeliet. De bemoeingen der Vereeniging ten op zichte van herstellingen aan het kasteel Assemburg bleven zonder gevolg. Het avondfeest, gegeven ter gelegenheid van het Congres der Nederlandsche Maatschappg ter bevordering van Ng- verheid, had veel succes. Aan het einde van 1891 telde de Ver eeniging 225 leden en 30 donateurs en de rekening sluit met een voordeelig sal do van 211.26 In de vergadering van het Depar tement Haarlem der Maatschappg tot Nut van 't Algemeen, Maandagavond gehouden, zgn benoemd tot Bestuursleden der Volks- biblioheek de Heeren De. W. R. Poolman, J. J. Knoop, A. de Haan en C. A. Honigh; tot Bestuursleden der Kweekschool voor onderwijzeressen de Heeren Mr. T. H. de Haan Hugenholtz en Dr. E. van der Ven tot Leden van het Hoofdbestuur de Hee ren Mr. R. van der Werk, en Mr. H. L. Druckertot afgevaardigden ter Algemeene vergadering de Heeren H. L. Janssen van Raay en Mr. H. J. D. D. Enschedé, en tot Bestuursleden van het Departement de Heeren Mr. H. Jacobi en G. C. Merens. Aan Haarlems Gasverbruikers is de titel van eene brochure, dezer dagen rondgezonden aan belanghebbenden. Het is een „Advies" in zake de aangevraagde concessie der „Gasfabriek, uitgebracht op verzoek van eenige Gasverbruikers" door J. S. Tennissen, Ingenieur bg het Ge- meente-Gasbnreau te Amsterdam. In her innering worden gebracht de voordeelen welke de aanneming der concessie aan biedt: Gasprgs 61/2 of 7 ets, thans 9. Vermindering der prgs voor de publieke verlichting. Aanzienlgke uitkeering aan de gemeente Hoogere lichtkracht. Ver betering van de nienwe Westelgke stads wijk, mogelgk geworden door verplaatsing der gasfabriek. Vervolgens worden verschillende vraag punten besproken, handelende over licht sterkte, controle der gemeente op dit punt; de mogelgkheid of bg lage gas- prgzen hooge gasrekeningen voor de ver bruikers wachtende kunnen zgn door wgziging der kwaliteit van het gas bg den fabriekantmiddelen om de drukking op de verbrniksplaats te verminderen of de prgs door den concessionaris be paald, hoog of laag is in vergelgking met andere gemeenteB, evenzoo omtrent den prgs van het gas voor de publieke verlichting; middelen om de drukking in het buizennet te controleeren en ten slot te: Kunnen de aangeboden voorwaarden, in het algemeen beschouwd, gunstig ge noemd worden voor den verbruiker. Ter beantwoording van deze alles be- heerschende vraag vergelgkt de schrgver den tegenwoordigen toestand met dien welke door het aannemen der concessie verwaoht wordt en komt dan tot het be sluit dat indien men thans voor de vraag stond: Gemeentefabriek of concessie, het antwoord nanwelgks twgfelachtig zgn kon, doch daar eerst over tien jaren daarvan sprake zou zgn is thans alleen de vraag Mag men de gezamenlgke gasverbruikers nog tien jaren lang het aangeboden voor dcel van minstens ƒ70.000 en de gemeen tekas van minstens f 15,000 per jaar ont zeggen. Het antwoord op deze vraag wenscht steller onverdeeld te doen big ven aan hen, wier wgsheid het is toevertrouwd de moeilgke kwestie in het algemeen belang op te loBsenuil het oogpunt der gas verbruikers echter, wier belangen bg het uitbrengen van het advies op den voor grond moesten staan kan het antwoord niet twgfelachtig zgn. Zg toch kunnen door de aanvaarding van het aanbod reeds spoedig in het volle genot treden van de voordeelen die een Gemeentefa briek eerst over tien jaren belooft. Wg hebben sleohts op de zaak willen wgzen om de aandacht te vestigen op de feiten uiteengezet in de zéér duidelgk gestelde brochure, die o.i. nauwgezette overweging ten volle waardig is. Door het doen verschgnen van haar derde jaarverslag wordt opnieuw de aan dacht gevestigd op het Fonds Reisbelas- ting, gesticht met het doel om onvermo- genden die daaraan volgens geneeskun dige verklaring behoefte hebben, in de gelegenheid te stellen naar buitente gaan. De vereeniging ontving in 1891 aan giften f 2541.27s welk bedrag, in verge lgking met de beide vorige jaren, klim mende, de levensvatbaarheid en het nut der vereeniging duidelgk aantoonde. In verschillende plaatsen vormden zich commissien om gelden in ontvangst te nemen. Te Haarlem belasten zich hiermede Jonkvrouw L. J. Quarles van Ufford en Mejuffrouw M. de Booy. De belangen van deze bg uitstek gun stig werkende Vereeniging wordt opnieuw in de welwillendheid onzer menschen- vrienden aanbevolen. Tot stadsbode is benoemd J. Mar tens, thans agent van politie der eerste klasse alhier. Aan de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche V'ron wen vereeniging „Ar beid Adelt" is de Koninklgke vergunning verleend, om eene verloting te houden van voorwerpen van vronwelgke ngverheid vervaardigd door de dames werksters, waarvan de opbrengst zal strekkeu ter bevordering van het doel der Vereeniging mits de te verloten voorwerpen om niet worden bgeengebracht of geschonken. Naar men ons mededeelt wordt eerst daags het Volks koffiehuis in de Spaarn- wouderstraat, opgericht door de afdeeling Haarlem van den Volksbond, gesloten om dat de plaatB aldaar blgkt niet geschikt te zgn. Belanghebbenden worden opmerk zaam gemaakt, dat Zaterdag 21 Mei de Zwem-en Badinrichting van den Heer A .A. Sprenger weder zal opengesteld worden. Omtrent voorwaarden en tarief wordt naar achterstaande advertentie verwezen. lu het voormalige woonhuis van de firma Von der Möhlen, Groote Markt, alhier, wordt eerstdaags eene nieuwe af deeling geopend, namely k voor dames- confectie, waartoe het als 't ware van den grond opgetrokken gebouw een rustpunt aanbiedt op onze markt. In den voorgevel, met goed beeldwerk versierd, bevindt zich de hoofdingang, waardoor men door een met plateel bezetten corridor toegang verkrggt tot het goed verlichte en doelmatig inge richte voorlokaal, ingericht tot winkel. Na vervolgens een keurig met gebrand glas versierden corridor te zgn doorgegaan, komt men in eene fraai gemeubelde ver koopkamer voor costumes, waarnaast een paskamertje, keurig ingericht, tevens ge schikt tot het beoordeelen der kleur-ef- fecten. Het geheel ziet er zeer aantrekkelgk uit en strekt den bouwkundige Welsenaar, onder wiens toezicht de Heer Beccari het werk uitvoerde zeer stellig tot aanbeve ling. In de afgeloopen maand zgn door de politie 44 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat, In de maand April van het vorige jaar was dit getal 43 of 1 minder. Door de politie alhier zgn aange houden twee knapen van 15 en 17 jaar oud, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een lgster uit een kooi, hangende in den tuin tegen den muur der woning van den boschbaas Kollerie aan de Houtbrug tegenover het hulpbureau van politie. Tegen een bierhnishoudster, wonen de Kleine Houtstraat hoek Kampervest, is door de politie proces veibaal opgemaakt ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziel de volgende personen voor werk aangemeld 28 voor werkvrouw. 4 voor waschvrouw. 1 voor waschvrouw van gordynen. 1 voor nachtwaakster. 1 voor noodhulp. ]7 voor schoonmaakster. 15 voor naaister. 1 voor costuumnaaister. 1 voor huishoudster- 1 voor kookster. 1 voor dagmeisje. 1 voor kindermeisje. 1 voor mangelwerk. 5 voor oppasser. 8 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. 1 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 2 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 3 voor winkelbediende. 4 voor pakhuisknecht. 2 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 2 voor kautoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, wordee beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot- het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en va* 3-5 uur verkregen worden bij deu Admininistra- teur, bureau Doelen. KENNISGEVING. Burgemeester en AVethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat van heden op alle werk dagen, vau des voormiddags 10 tot des namid dags 4 uur, tot 23 Mei e. k. 's namiddags ten 2f ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nederge- legd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van G. J. Dietz om vergunning tot oprichting van eene Kuiperij in het perceel aan de Gast huisstraat No. 10 Kad. Sectie C. No. 2288, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 23 Mei e. k., en wel des namiddags ten 2J uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het ge meentebestuur of eeu of meer zijner leden, be zwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem 9 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders van Haarlem., E. A. Iordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der Wet van 2 Juni 1875- (Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat van heden op alle werk dagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur tot 23 Mei e. k. 's namiddags ten 2£ ure, ter gemeeute-secretarie ter visie is rederge- legd, het ingekomen verzoekschrift met de bijla gen van Jan Smits Jr. iirma ADrost en zoon out vergunning tot uitbreiding van zijne drijfriemen- fabriek in het perceel aan den Verlengden Harmen- jansweg No 83, Kad. Sectie E., No. 1282 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 23 Mei e. k., en wel des namiddags ten 2£ uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebe stuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen> het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, 9 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Iordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders vtm Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 1 Jnni 1875 (Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat van heden op alle werk dagen. van des voormiddags tien tot des namid- dahs 4 uur, tot 23 Mei e. k. ,s middags ten 2' ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedeige- leSd, het ingekrmen verzoekschrift met de bijla gen van H J. Edelijn om vergunning tot op richting van eene bakkerij in het perceal aan de Kamperstraat No. 8, Kad. Sectie E No. 1636 en dat jop den veertienden dag na heden, zijnde 23 Mei e. k en wel der namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuar of een of meer zijner leden, be zwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem 9 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Iordens. De Secretaris, A. A. Land. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 9 Mei. Witte tarwe 7.7.75. Rogge 6-50. 6.75. Gerst 5. Buivenboonen 6.87s. Groene erwten 6. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 1'2 Mei 1892, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ.S.Bach. 2. Adagio uit het SeptetBeethoven. 3. Sonate No. 1Mendelssohn. a. Allegro moderato. b. Adagio. b. Recitalief et Finale. a. Triiumerei. b. Ave Maria. 5. Finale. 4.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2