HAARLEMSCH No 39. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 18 Mei 1892. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". OnlaDgs verschenen werken op aanvrage ter bezichtiging te bekomen by de boek handelaars De Erven Loosjes. JORISSEN, Dr. TEOD. Historische Bla den, 3de goedkoope druk dl. I en 2, ing. ƒ1.20. geb. 1.60. BOISSEVAIN, CHARLES, Onder de Kastanjeboomening. 1.20. geb. 1.50. HOLLMAN, P. J. De medicamentorum abu8n,40. ENGELBERTS, DHEene Zuster, oor spronkelijke Roman ing. 2.50. LAZET, T. HEngelsche woorden en zin nen, die dagelijks gelioord worden.50. WAGENINGEN, Jr. Dr. J. VAN, Op stellen ter oefening in de Grieksche Vormleer I„1.26., WAGENIN.GEN, Jr. Dr. J VAN, Voca bularium en alphabetische Woordenlijst bij bovenstaand.75. WOLTJER, Dr. J. Grieksche Gramma tica voor Gymnasiën3.90. Buitenlandscbe nieuw verschenen werken PRÖLL, KARL. Leute von Heute, Realis tischer Roman Der Clericalism us, ein Feind des Volks- wohles und kein Freund der Religion. WEITZ, Dr. MAX. Naturwissenschaft- liches aus dem taglichen Leben R1S-PAGNOT, Le livre du Bourgeois Campagnard, orné de 353 gravures,. Les chefs d'oeurrc de 1' art au lOv siecle STEVENSON, ROBÉkf/i'/Across'the plains, 1 vol HAGGARD, H RIDER, Dawn, 2 vols. DOYLE, A. CONAN, A study in scarlet 1 vol. 1.— —.40. I.30, 3.30. II.—. 1.— 2.— 1 Dr. Theod. Jorissen Historische Bladen' Dl. 1 en 2 ingen. f 1.20. gel. f 1.60. De uitgever Tjeenk Willink heeft het publiek, dat belangstelt in onze Vader- landeohe en Algemeene Geschiedenis aan genaam verrast door eene goedkoope nitgave van Jorissen's Historische Bladen. De prijs der vorige nitgave en het uitverkocht zijn van enkele deelen, maak ten het den liefhebber onmogelijk deze uitstekende serie te bezitten. Populaire geschiedkundige opstellen, door Jorissen in vroegere jaren voorgedragen, en nu gerangschikt door Prof. J. C. Matthes maken den inhoud nit van deze serie. De billijke prijs, en de keurige uitvoering gepaard aan den degelijken inhoud zullen dit boekje niterst gezocht maken. Verkrijgbaar bij de Erven Loosjes, Ged. Onde Gracht 86 Haarlem. Tweede Kamer. Woensdag werden de beraadslagingen voortgezet over de kon- kluzie van het rapport in zake wijziging der jachtwet. De heer de Kanter ontkende partie en cause te zijn en verklaarde, dat alleen een algemeen belang hem gedreven had een petitionnement op te zetten. Vele duizenden hadden niet medegeteekend, om dat zij onder de plak zitten van den een of ander. Zelfs de heer Rntgers, evenmin als de ond-minister Rugs van Beerenbroek, had niet knnnen weerspreken, dat wild schade toebrengt, en 't wordt ook beves tigd door tal van verklaringen nit alle deelen des lands. Talrijke cultures worden door het wild verwoeBt. Buitengewone vergunningen baten niet om de schade te gen te gaan, en worden ook zeer moeie- lijk verkregen. Spreker wil geen afschaf fing van de jachtwet, of van het jacht- reoht, maar wijziging daarvan, in dien zin dat de vrijheid van eigendom worde be- honden krachtens art. 641 B. en W. en onbeperkt toeëigeniDgsrecht door den grond bezitter. Het heerlijk jachtrecht moet worden afgeschaft tegen schadeloosstelling, en met gelijktijdige konversie van de grond rente. Aan den Min. van Jnst. vroeg Spre ker, of van hem wijziging der jachtwet waB te wachten. Hij bestreed het am. van den heer Boreel. De heer Farncombe San ders bestreed de konklnzie van de meer derheid als tweeslachtig', zij toch wil on beperkte vrijheid voor de landbouwers, en tevens eerbiediging van de heerlijke rechten. Spreker zon niet gaarne mede werken, om den Minister dit recept aan te bevelen. Hij wenschte in 't algemeen uit te spreken de wensohelijkheid van een her ziening der jachtwet, met afkoop van het heerlijk recht der schadeloosstelling. De heer v. d. Kaay verdedigde de konklnzie der meerderheid. De heer Reekers beweerde, dat in vele streken des lands geen schade wordt toegebracht door het wild, en dat op andere plaatsen de schade wordt ver goed door verhuring van het jachtrecht. Het petitionnement achtte bij niet veel beteekenend. Met de konklnzie der min derheid zon hij zich beter knnnen vereeni gen dan met die der meerderheid, maar 't best ware wellicht in 't geheel geen konklnzie voor te stellen. De heer de Bean- fort (Amsterdam') bestreed de mOOl derheid, het betoog van den heer Lévy, dat afschaffing van het heerlijk jachtrecht zonder schadeloosstelling mogelijk zou zijn, en ook het am. Boreel. Spreker achtte het best de zaak te laten zooals zij na is ge regeld. De Min. kan zijn tijd nuttiger be steden dan met jachtwetsherziening. De heer A. van Dedem verdedigde de konklnzie der minderheid, waarop hij eene wijziging voorstelt. In de zitting van Donderdag werd het debat van den vorigen dag voortgezet. Na repliek van den heer Levy, antwoordde de heer Rntgers van Rozenburg, dat hij niet beweerd had, dat de heer de Kantei partij in de zaak ie. Volgens Spreker zijn de eenige belanghebbenden bij onbeperkt jaohtrecht de stroopers, waartoe de heer de Kanter niet behoort, en al ware hij 't dan zou hij een onschadelijk strooper zijn èn voor de jachtopzieners èn voor het wild. Hij bleef volhouden, dat de wildschade denkbeeldig is, maar drong aan op uit breiding van het reoht tot uitroeiing van schadelijk wild. De heer Haffmans achtte den aandrang tot verbetering der jachtwet vrij nutteloos, daar uitbreiding van het kiesrecht in aantocht is, na afdoening van welke zaak de Kamer niets meer kan doen. Toch was hij voor de meerderheid-kon- klnzie, daar hij niet van oordeel was, dat geenerlei hervorming mocht worden tot stand gebracht, voordat het kierecht zon zijn uitgebreid. De heer de Beaufort (Wijk- bij-Duurstede) verdedigde het am. Boreel, dat ook door den voorsteller zelve werd verdedigd. De Min. van Justitie, schetste de al gemeene richting, waarin het bestaande moet verbeterd worden. Bescherming van den wildstand blijve gehandhaafd in 't belang van het wild, dat een smakelijk en voedzaam voedsel is. De landbouw worde beveiligd met eerbiediging van het recht van eigendom. Ook de Min. was van ge voelen, dat van door het wild toegebrachte schade overdreven voorstellingen werden gegeven. Omtrent de konklnzieën onthield de Min. zich van advies. De heer de Kanter sprak zijn leedwezen nit, dat de Min. geen enkele toezegging in de rich ting der meerderheid deed. De konklnzie der meerderheid (onbeperkt recht van den grondeigenaar toe toeëigening van het wild, met gunstige bepalingen betreffende den afkoop van het jachtrecht) werd verwor pen met 41 tegen 87 stemmen. De kon klnzie der meerderheid (voorkoming van het nadeel door het wild veroorzaakt door vrijgevige toepassing van art. 26 werd, aangenomen met 48 tegen 37 stemmen. Het amendement tot schadevergoeding was daardoor vervallen. Aan de orde was toen de wijziging van art. 980 B. en W. olografiesche tes tamenten). De heer Hartogh opperde be zwaren tegen het ontwerp, dat door den heer Rink werd toegejuioht. In zake de klacht van den socialist Vliegen over het sluiten der vergadering te Gulpen stelt de minderheid der Kamer kommissie eene koDkluzie voor, waarbij de Reg. verzocht wordt te waken, dat de gemeente- en politieverordeningen blijven binnen de grenzen der wet van het reoht van vereeniging en vergadering. Met afwijking van het voorstel der Centrale afdeeling is besloten de voor stellen van de Heeren Pyttersen en Schim- melpenninck van den Oye, betreffende het instellen van arbeidsraden voorshands niet in de secties te behandelen. De heer Hintzen had dit aangeraden omdat hij lnJim nrtcr nial c>o 1 achtte. In de zitting van Vrijdag werd beslo ten tot toelating van het nieuw benoemd lid voor Kampen Mr. A. E. Baron Mackay. Het debat voor de olographische testamen ten werd voortgezet. De heer Travaglino verheugde zich in de indiening van het wetsontwerp. Hij aohtte over 't alge meen olographische testamenten onnoo- dig, maar zoolang ze bestaan is de voor gestelde wijziging allernoodzakelijkst. De Min. van Jast. verdedigde het ontwerp, waarbij het vermoeden van eigenhandig geschreven te zijn wordt toegekend aan alle olographische testamenten in het belang der rechtszekerheid van testa menten en ter voorkoming van discassies, na weer noodig, daar het olographische testamenten een zeer gebruikelijke vorm is in 't Noorden en in 't Zuiden, en ook te Amsterdam, omdat het gemakkelijk te herroepen is, zonder dat anderen met den inhoud bekend zijn. De H. H. Travaglino, Rink en de Kanter stelden een am. voor, om het vermoeden, waarvan in het on derwerp sprake is, ook toepasselijk te verklaren op geheime testamenten. Daar over ontspon zich eenig debat. De Min. had tegen het am. geen principieel be zwaar. 't Werd aangenomen met 45 tegen 22 stemmen, en daarna werd het ontwerp goedgekeurd met 61 tegen 7 stemmen. Daarna was aan de orde de internationale overeenkomst betreffende het goederen vervoer op de spoorwegen. De heer van Karnebeek maakte eenige opmerkingen, maar aohtte de konventie voordeelig voor het publiek. De heer Yrolik betoogde de mogelykheid, dat ze in de toekomst moei lijkheden zou kunnen opleveren. Deze Amsterdamsche afgevaardigde, die op geestige wijze zijne bezwaren niteen zette, heeft het resultaat zijner studiën over dit onderwerp neergelegd in een uitvoerige nota, die bij het voorloopig verslag was gevoegd. Ook de heer van Benningen oppert eenige bezwaren. De Min. van Bnitenl. zaken erkende, dat de conventie aanleiding kan geven tot bezwaren, doch wees er op, dat zij slechts verbindend is voor drie jaren. De gegeven wenken znllen dienst doen. Toch meent de regeering, dat de internationale over eenkomst een belangrijke stap ie voor de verbetering van het verkeer. De overeen komst werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Bij het behandelen van eenige natnralizatie-ontwerpen, kwam de heer Tydeman op tegen het voortwoeke rend misbrnik om bij naturalizatieën een bijnaam of anderen naam toe te voegen. De komm. van rapp. stelde als am. voor om in het ontwerp betreffende de natu- ralizatie van den heer Lyon te Utrecht, te schrappen de bijvoeging „zich noe men de Barnet Lyon." De Min. van Jnst. bestreed dit amendement, dat ver worpen werd met 40 tegen 19 stemmen, waarna het ontwerp tot naturalizatie van den heer Lyon werd gekeurd met 40 tegen 12 stemmen. Nog werd aangenomen het ontwerp tot verlegging van het vizitatie- Kantoor van Groeebeek naar Nijmegen, nadat de Min. van Fin. verklaard had een herziening der algemeene wet van 1822 in overweging te znllen Demen. Eene klok, die bestemd is voor de wereldtentoonstelling te Chicago, werd te Warschau gemaakt door een klokken maker, genaamd Goldfaden. De man heeft er zes jaren aan gewerkt. De klok, zegt de Daily News, geeft eene voorstelling VRT1 CCTi flnnni'nrorralof!/\^ -2*" L Mr voor de reizigers, met een telegraafbureau en loketten voor plaatskaartjesmet ver licht platform en een bloementuin, waar in een fontein helder frisch water in de hoogte werpt. Voorbij het station loopen de rails. Er zijn hokjes voor signalen, lichten, reservoirs in èèn woord er is, tot in kleinste byzonderheden, alles wat bg een spoorwegstation behoor*. In den koepel van den middelsten toren is eene klok, die den plaatselgken stand aanwgst; twee klokken in de zgtorens geven den tgd van New-York en Peking. De twee bnitenste torens zgn voorzien van een kalender en barometer. Ieder kwartier komt er beweging en drnkte in het sta tion. Het eerst begint de telegraaf te werken. Er komt eene dépêohe, dat de lgn veilig is. De deuren gaan open en op het plat form verschgnt de stationschef met zgn adsistent. De klerk kgkt door het raam van het plaatskaartenbnrean en de baan wachters komen nit hnnne huisjes en slniten de slagboomen. De menschen ma ken qneue bg de loketten voor kaartjes; de pakjeedragers loopen met de bagage; de bel gaat, en plotseling komt nit de tnnnel een trein schieten, die tot voor het station stoomt en zoodra de looomotief een schril geffnit heeft doen heoren, stopt. Een werkman gaat van wagen tot wa gen en klopt met een hamer tegen elke wagenae. Een ander pompt water in den ketel van de locomotief. Na het derde sein met de bel flnit de locomotief weder en de trein verdwgnt in de tegenovergestelde tnnnel. De stationschef met zgn adsistent ver laten het platvorm en de denren van de wachtkamers gaan achter hen toe. De baanwachters gaan weder in hunne huis jes. Een volmaakte stilte heerscht overal, tot over een kwartier hetzelfde tooneel van zooeven weder vertoond wordt. In een oliepakhuis te Bristol is een vreeselgke brand ontstaan. De brandende olie verspreidde zich over de haven, stak een aantal lichters vaartuigen in brand' alsmede eene branderg aan den overkant der haven. <5

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1