HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN No 40. Veertiende Jaargang. 14-4. van ZATERDAG 21 Mei 1892. Eerste Blad. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op ZONDAG 22 Mei 1892. TËoTl EK Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TEI, EPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS ►•sr drie maandenr —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak Prije per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 ceLts, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- sn Vrijdagavond, Advertentie» worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 «re, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet dip Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Collecte voor het Gereformeerd Diaco niehnie in alle beurten, behalve vroeg- beort, Kinderkerk en namiddagbeurt. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Veen. Voorm. 10 ure, Barbus. Nam. 2 ure, Swaan. 21e Zondag. Avonds 6 ure, van hennep. Nieuwe Kerk. 'Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moelon. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). 'Voorm. 10 ure, S/vaan. Eglise Wallonne. Dix heures, Debry. Christelijk Gereforni. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek Voorm. 10 ure, J, A. Gerlh van Wijk Jr. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. 1). van Arkel. Heemstede Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Nam. 2V» ure, J. Kuglman Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 9V» ure, M. Buchli Fest. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. J. W. Pont Prei. te Schiedam. t ark der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Vraandijk. Kcnionstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Da. Moeton verwacht a.e. Woensdag alleen zijne leerlingen voor de les van 67 unr 's namiddags. Ds. Swaan bericht, dat deze week de catechisatie van Maandagavond 61/37l/3 uur zal plaats hebben Dinsdagavond op hetzelfde uur. Die van wege de Evang. Luthersohe Gemeente alhier godsdienstonderwijs ver langen, met name ook de leerlingen van den vertrokken predikant Ds. Meesworden namens den Kerkeraad uitgenoodigd, zich aan te melden voor de cateohisatiën. Zü zullen hiertoe aangifte kannen doen, mits vóór Pinksteren, bij den koster der Kerk, of liefst tusschen 12i/s en 11/3 unr bij Ds. Poolman. H.H. Kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente alhier te berichten, dat zij nit de collecte Groote Kerk op 8 Mei j.l. iD dank ontvangen hebben vijf en twintig Gulden voor de verlichting der Kerk. Zij houden zich voortdurend voor meerdere giften drin gend aanbevolen, om dat werk geheel te kunnen voltooien. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, G. van Koetsveld G.Ez. Nam. 1 t/s Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. 's Avonds 6 ure, Hoog. Velaen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. 'sAvonds 5 ure, 11. Waardenburg. 's avond 7l/s ore, Evangelie verkondi ging op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 ure, G'. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Een brief van den Heer Lasschnit met klachten over hinder, hem veroorzaakt door zijne buren, is volgens de wet ter afdoe ning gesteld in handen van B en W. Het bouwplan van den Heer Johan Barend Lasschnit, betrtffende de gronden aan den Heerensingel, is gewijzigd over eenkomstig de plannen van den raad. Hoe wel niet aan de orde van den dag wordt dit plan goedgekeurd. Een adres van het Algemeen Neder- landsch Werklieden Verbond tot opneming van de bepalingen omtrent minimam loon en maximum werktijd in de bestekken van gemeentewege, wordt ter lezing van de leden nedergelegd ter Secretarie. Met deze mededrelingen ving de open bare Kladszitting Woensdag j.l. aan. De Heer Petrus Muller heeft het Dage- lyksch Bestuur kennis gegeven, dat hij zijne perceelen van den openbaren weg zou af scheiden. De perceelen behoorden tot den grond waarop vroeger de Kraton was gebouwd. B. en W. hebben in antwoord op die ken nisgeving aan den Heer Muiier eene rooi- iögslyn aangegeven, die niet overeenkwam met hetgeen deze als zijn eigendom meende te moeten aanmerken. Hij verzocht thane den Baad, hem bevoegd te verklaren tot afscheiding van zyn eigendom van den openbaren weg, tenzij de gemeente dat gedeelte, hetwelk B. en W. buiten de rooi- ingslijn lieten vallen, wilde aankoopen. B. en W. blijven bij hun beweren dat het gedeelte grond waarover verschil be staat, aan den openharen weg is verheeld en wel ten gevolge van eene overeenkomst met den vroegeren eigenaar, den Heer Hanekuijk. De Heer van der Mersch vraagt waarom hier eene rooiiogslyn is aangegeven daar toch geen sprake van bouwen was. Is er verschil over den eigendom, dan moet de rechter dit nitmaken. De Voorzitter ant- woord», dat het geven van rooiing formeel misschien niet juist was, maar te kennen moest geven dat B. en W. niet zouden toelaten, dat eene schutting werd geplaatst op grond, welke zij meenden openbaren grond te zyn. De Baad deelt het gevoelen van B. en W.de Heeren Macaré, van der Mersch en van Weel houden zich buiten stem ming. In de tweede plaats komt aan de orde een voorstel om twee leeraars io de wis kunde, een voor het Nederlandech en een voor het Duitsch et Eogelsch, te benoemen aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus. De Heer Lodewijks vraagt, of men hiermede voldoende in de behoefte voor ziet. De school wordt zoo uitgebreid, dat éèn Directeur bijna niet meer in staat is het geheel te overzien. De Voorzitter gelooft, ook dat men later wel tot andere maatregelen zal moeten overgaan, maar wil voorloopig doen wat het meest noodig is. De Heer Macaré acht het voorzichtig, de bepaling van het besluit, waarbij ge zegd wordt, dat de leeraren ook aan an dere scholen van middelbaar onderwijs les moeten geven, zooveel mogelyk te ver zachten. Hy wil lezen, dat de leeraren „desgevorderd ook verplicht kunnen wor den" enz: De Voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar. De jaarwedden voor de leeraren zullen worden bepaald volgens de organieke re geling van ƒ1800 tot ƒ2400. Eene door B. en W. voorgestelde wij ziging van den projectweg bewesten de kostelooze school E, ten behoeve van de te bonwen Ambachtsschool, wordt door den Baad goedgekeurd. Op een adres van tappers, om althans gedurende de zomermaanden om vyt uur des morgens te mogen openen, wordt op advies van B. en W. afwijzend beschikt. Naar aanleiding van vragen, door de Heeren Krol en Hugeoboltz gedaan, ant woordt de Voorzitter, dat de voorsttlling van zaken, door de tappers in hun adres gegeven, onjuist is. Van bevoorrechting of oogluiking is geen sprake. De klacht over de verhooging van het vergunnings recht is mede overdreven. Het recht brengt niet zooveel meer op als door de tappers wordt beweerd. De Heer Klein meent, dat het openblij ven van sociëteiten door de tappers is bedoeld. Hiertegen is echter niets te doen, zegt de Voorzitter, daar deze niet kunnen worden gesloten volgens de wet. De concessionaris van de tram naar Be verwijk verzocht uitstel van de verplich te storting van f 300, totdat het Bijk hem concessie had verleend. De Baad zag hierin geen bezwaar. Het primitief kohier werd vastgesteld op f 208189,75 of 3,7 p.Ct. van de ver tering. De aangevraagde subsidie van f 300 voor den kinderspeeltuin werd van de hand gewezen. De Heer de Clercq deelde mede, dat hij in de gelegenheid was op het terrein van de Phoenix, voor 250 al het noodige materieel te verkrijgen. Voor toezicht was daarenboven nog 200 noodig, zoodat het gemeentesubsidie nog niet eeos genoeg was om de allernoodzakelijkste kosten te bestrijden. De Heer Klein verklaart zich tegen subsidie van gemeentewege. De speeltuin heeft de baldadigheid in de buurt van de Bakkerstraat geenszins verminderd. De Heer van der Mersch is in begin sel voor de speeltuinen, maar vraagt of Volksbelang wel bevoegd was daarover een adres in te zenden. De Heer Bijvoet beeft bezwaar tegen de subsidie aan eene inrichting op de Phoe nix, die toch eigenlijk gemeentegrond ii. De Heer 't Houft wil de kinderen liever naar de duinen zenden, en de Voorzitter waarschuwt tegen het beginsel om al der gelijke zaken uit de openbare kas te steunen. De Heer TjeeDk Willink verklaart zich een voorstander van den speeltuin te zijn. In de duinen en ia den Hout voeren de kinderen enkel baldadige streken uit. De Heer de Clercq verdedigt het verzoek vaD Volksbelang. Hij toont aan, dat het onmogelijk is de kinderen van 57 uur naar de duinen te laten wandelen en dat de eigenaren hen daarenboven zouden we ren. Hy acht spelen geen weelde, maar be hoefte voor kinderen en beweert, dat de speeltuin de baldadigheid moet doen ver minderen Het voorstel werd echter gewezen van de hand. De Heer W. D. Nolting wordt benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. De benoeming van een assitent- leeraar in de gymnastiek voor de Hoogere Bur gerscholen wordt nitgesteld. De commis8ien voor de loting en het on derzoek der schutterij worden evenals vorig jaar samengesteld. Ook de reclame-commissie bleef onver anderd. Uitvoering vanGewyde Muziek. Het uitgelezen Koor van dames en hee ren, dat de heer Daniël de Lange bijeen beeft weten te brengen, om er, midden Juli, in Oostenryksch hoofdstad, ter ge legenheid van de nu reeds geopende mu- ziektentoonstelling, de meesterwerken van Oud Nederlandsche componisten met lofwaardigen ijver door de vereeniging voor Muziekgeschiedenis verzameld en uitgegeven mede nittevoeren heeft ten onzent, Woensdag middag groote belangstelling ondervonden. Een talrijke anditorinm, waaronder vele Boomsch. Katb. Geestelijken van hier en elders, had zich onder de hooge gewelven van de St. Bavo neergezet en met een ze kere spanning werd het oogenblik ver beid, waarop de uitvoering, waarvan èa met het oog op de te zingen werken èo om de samenetelling van het Koor, zooveel mocht worden verwacht een aan vang zou Deinen. Weldra ruischten de eerste accoorden Psalm 122 van Jan Pieterszoon Swee- linck 1540 1621 door het kerkge bouw. Aller aandacht was van dat oogen blik af gevangen en bleef met stijgende ingenomenheid de vertolking van het uit gebreide en belangwekkende programma volgen. Wonderbaar mag de werking hee- ten, die deze muziek, door den geest van kinderlijk vromen, religieusen zin. in ha ren eenvoud en vlekkelooze reinheid, oefent op het gemoed van den aandachtigen, ontvankelyken toehoorder. Het is of daar stemmen uit bet grijze verleden tot ons spreken over het beste, het meest ver-, hevene en het heiligste waaraan een men- schenhart aandacht kan schenken; of die zieletaal ons nader brengt tot het ideale leven, waarheen de mensch in zijn beste oogenblikken zich voelt heengetrokken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1