HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 46. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 11 Juni 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 12 Juni 1892. Nederd. Herv. Kerk. K B O B I E K Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TEI, EPHOO N' N U M5I KR TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van i tot 6 regels 35 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Knottenbelt. Voorm. 10 ure, Hoog. Nam. 2 ure, Veen. 23e Zondag, 's Avonds 6 ure, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Bakenesser Kerk. (Voor de KiDderen). Voorm. 10 ure, Veen. Eglise Wallonne. Dix heures, Bourlter, Pasteur a la Haye. Collecte pour les Missions Neêrlandaises. Christelijk Gereforni. Gemeente. Ged. Oudegracht) Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, I. F. Meijer, Pred. te Pekela. Kerk derV ereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Tlesta. Hemonslrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Ds. Hoog bericht aan zijne leerlingen, dat hij tot nadere aankondiging niet kan cateohiseeren. Ds. Barbas bericht met dankzegging de ontvangst van eene gift van 2.50 voor de school voor on- en minvermogenden, met bijvoeging „penniDgsken der weduwe." De collecte aan de deuren der kerken, gebonden op Zondag 5 Jnni 1892 ten behoeve van de zending, heeft opgebracht de som van f 173.52 s. H.H. Kerkvoogden berichten met dank zegging de ontvangst van f2.50 voorde verlichting der Groote Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth ran Wijk Jr. Nam. 2i/e nre, J. A. Gert van Wijk Jr. Doopsbediening. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, B Jelgersma. Em. Pred. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Ariel. Heemstede Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hillegom Voorm. 91/2 nre, J. II. Gunning Jr. Hoogleeraar te Leiden. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 nre, G. van Koetsveld C.Es. Nam. 21/2 ure, G. van Koetsveld CEz. Doopsbediening. Geen Zondagsohool. Sandpoort. Voorm. 10 nre, van Witsenburg, Pred. te Zaandam. Spaarndam. Voorm. 10 nre, T. Iloog. Velsen. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg. 's Avonds 5 nre, geen dienst. 's avonds 71/2 ure, Evangelie verkondiging op de Heide, door den Heer B. van Zweden. Donderdagsavonds 8V2 uur. Bijbellezing in het lokaal voor Chr. belang. H. Waardea- burg. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 nre, C. Barneveld. De Burgemeester opende Woensdag de Raadszitting met de mededeeling dat de Heer van Lentep de portretten van H. M. de Koningin en de Koningin-Regentes in fraaie omlijsting aan de Gemeente ten geschenke had aangeboden. De portretten zijn door den Heer van Lennep zei ven met meesterhand geteekend. De Gemeente aanvaardde dankbaar dit geschenk, van hooge waarde, al is zij daardoor eenigszins in moeielijkheid ge raakt, aangezien de Heer Enschedé het portret der Koningin in gravure heeft ge schonken. De burgemeester had evenwel geen bezwaar beide in de Raadszaal te plaat sen. Voor de betrekking van Stads Apothe ker had zich niemand aangemeld. en W. meenden nu de bezoldiging op 2000 te moeten stellen. Het Koloniaal Museum vroeg enbsidie aan den Raad, nadat B en W dit geweigerd hadden. Dit verzoek werd alsnn in handen van B. en W. ge steld, wier advies niet moeielijk valt te gissen. Een rekest van een aantal „merkwaar dige" mannen nit ons vaderland om de vraag van den dag, de quaestie van den Middel Enropeeschen tijd, nogmaals in den Raad te brengen, werd als ongezegeld ter zijde gelegd, met verzoek aan de Raads leden, daarvan, zoo men wilde, ter Secre tarie kennis te komen nemen. Een orediet van f 5200 werd toege staan voor eene operatiekamer in het St. Elisabeths gasthuis. Ook de crediet aan vrage voor herstelling van het bordes en verdere zaken aan het stadhuis werd toe- De opruiming der bestaande vesting muur in het vaarwater van het Znider Spaarne zal nu ten slotte toch plaats vinden. De dniker W. Engelhart van IJmniden heeft aangenomen, den mnnr op te ruimen en de stukken te brengen op de losplaats der gemeente in den Veen- polder voor de somma van f 1050. De eerste Tnsschenschool aan de Park- laan zal f 48.000 kosten en de bewaar- derBwoning ruim f 4000. Dit was veel hooger dan oorspronkelijk was geraamd. De verhooging van de school zelve was te verklaren door het grooter aantal leer lingen, dat er in zon worden geplaatst. De verhooging van de bewaarderswoning werd niet ten volle verklaard. Bij stem ming verklaarden zich dan ook vijf Raadsleden tegen het voorstel. Een crediet van f 160 werd toegestaan voor bestrating en rioleeiing van den nieu- wenweg tnsschen Kruisstraat en Kinder- hnisvest. Ook de betiteling was onder deze begrooting opgenomen. De nieuwe straat zal de Nassaustraat heeten. Het verzoek van de Vereeniging van Indnstrieelen om de faecaliënbelasting af te schaffen werd gewezen van de hand. De Raad meende, dat men eerst de werking der belasting moet leeren kennen, dat men ook geen betere voor de hand had, en dat toch niet alles op de verteringsbe lasting kon worden geschoven. De klachten over onbillijkheid en ongelijke druk kwa men volgens de Heer Macarè niet te pas, daar het hier eenvoudig gold eene vergoe ding voor bewezen diensten, waarbij de vraag naar het draagvermogen niet in aan merking komt. De Heer Althoff kwam op tegen zijn aanslag in de faecaliënbelasting, daar hij meende dat de door de gemeente verkochte gronden volgens contract hiervan vrij wa ren gesteld, als zij slechts voldeden aan den eisch, de dat stoffen uit de privaten bui ten kosten der gemeente door ijzeren buizen werden afgevoerd naar in de openbare straat door de Gemeente te maken riolen. De eigendom dier stoffen zou aan de ge meente behooren. De Heeren Stolp, van Styrum, Prins en Lode wij ks zijn het min of meer met den Heer Althoff eens. De Voorzitter beweert echter, in overeenstemming met het gevoe len der rechtsgeleerde commissie, tot de overtuiging te zijn gekomen, dat de koo- pers van de gemeente niet het recht had den zich aan deze belasting te onttrekken. Hij achtte het echter niet geraden hierover in nadere bijzonderheden te treden. Een civiel-rechterlijk contract kan aan de ge meente nimmer hare overheidsrechten ont nemen. Deze quaestie was zoo ingewikkeld dat behalve de Heeren rechtere, zich nog drie andere Heeren buiten stemming hielden, een feit dat slechts zeer zelden voorkomt. Besloten werd den Heer Althoff' te be richten, dat aan zijn verzoek niet kon wor den voldaan. De concerten in den Hout znllen voort aan van 2V2—-4 Bnr worden gebonden zonder groote pauze. De Heer W. W. Vallentgoed wordt be vorderd tot onderwijzer 2de klasse. De tot nog toe tijdelijk aan school A verbonden onderwijzers en onderwijzeres sen worden in deze zitting definitief be noemd. Na eene korte geheime zitting wordt de Heer W. N. Francken tot assistent gym- nastiekonderwijzer benoemd. Voorts waren weder vele adressen tegen de kermis ingekomen. Dat van de Anti revolutionaire Kiesvereeniging werd terzij de gelegd, ais zijnde deze Vereeniging niet bg de wet erkend. De gronden door Pa trimonium aangevoerd tegen de kermis werden door den Heer van der Mersch en anderen niet onbillijk geacht en vele Raads leden helden er toe over om de kermis te beperken van Maandag tot Zaterdag. De meerderheid echter was met den Burge meester van oordeel, dat het een oud volks gebruik was, dat niet met dwang mocht of kon worden afgeschaft, dat vele burgers daarvan genot en voordeel hadden,eD dat het niet aanging, om het misbrnik, door enkelen gemaakt, aan de groote meerder heid dat voordeel en dat genoegen te ont zeggen Met 19 tegen 9 stemmen werd besloten afwijzend op de rekesten te beschikken. De stoomtram had verzocht om de fontein te mogen rijden, om achteruitrijden te voor komen, en tevens een abri te mogen plaat een voor de reizigers. B. en W. wenschten dit toe te staan, mits in het abri geen ververschingen worden verkocht. De Heer Macaré had hiertegen bezwaar. Hg wensch- te met den tram in onderhandeling te treden ten einde haar uit den Hont te brengen, dien zg ontsierde. Ook de Heer Stolp aoht het minder geraden en zon liever zien, dat de paardentram door den Hont reed. Op zgn voorstel wordt de zaak tot een volgende vergadering uit gesteld. De voorgestelde restauratie van Bur gemeesterskamer droeg de aigemeene goedkeuring weg. Terwgl B. en W. slechts f 950 vroegen stelde de Heer de Breuk voor dit crediet op f 1600 te brengen en de zaak verder geheel over te laten aan de prudentie van de Commissie van fabricage. Allen keurden dit goed behalve de Heer de Kanter. De verhuring van grond aan het Zni der Buiten Spaarne werd goedgekeurd, de rekeningen van het St. Elisabeths gasthuis, van het burgerlgk armbestuur, van de stads-apotheek en van de gilde- goederen werden accoord bevonden, aan L. Verpntten werd f 260 pensioen en aan den Heer J. P. C. de Klein ƒ760 pensioen toegekend, waarna de vergade ring werd besloten met het gebruikelgke slotstuk, waarbg het rapport van den gasopzichter voor kennisgeving wordt aan genomen. Volgens bericht aan de Daily News heerscht er te Konstantinopel de grootste willekeor en verkeert de snltan in een toestand van voortdurende vrees. Gelgk men weet, is de nitgave van het offlcieele Tnrkeche blad gestaaktdit geschiedde op bevel van den snltan. De ambtenaren, die eenigzins liberaal denken, worden in rang verlaagd en verplaatst. Abdoel Ha- mid heeft het vélocipède-rgden te Kon stantinopel en in de omstreken verboden als zgnde onzedelijk en „gevaarlijk voor den staat." Een officier van een Italiaansch corvet werd onlangs in hechtenis genomen -wgl hg reed op een bicycle of „een duivelskar," gelgk de Turken dit voertuig noemen. De tnsschenkomst van den Italiaanschen gezant werd ingeroepen om den officier te bevrgden en de Turk- scbe politiebeambten te bestraffen. In het dorp Bergen, in Thiiringen, werden dezer dagen 's avonds om tien nnr de inwoners, die meerendeels reeds te bed lageD, opgeschrikt door het lui den van de brandklok. Waar was de

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1