V v brandNergensmaar de zoon van den burgemeester, die in een naburig plaatsje school gaat, was niet te vinden. Be burgervader liet daarom zijne onder danen oproepen, om den jongen te zoeken, die gevonden werd in den tuin van zijn vader, waar hij op een bank in slaap gevallen was. Een vreemd geval doet zich voor te Seraing. De politie heeft daar een politie-agent aangehouden, die verdacht werd anarchist te zijn. D t is nu wel wat vreemd voor zoo iemand, maar het mag nog wel vreemder heeten, dat bij vóór eenigen tijd druk in de weer was om anar chisten aan te brengen. Nog meer stijgt de verbazing, als men verneemt, dat door dames eene heerschende mode veroordeeld is; want mode is mooi, dit is het ant woord, dat men in den regel verkrijgt als men eens waagt eene opmerking te maken, die niet dadelijk ten gunste van dame Mode is. Toch heeft zoo iets plaats gehad te Berlijn in eene vergadering hoofdzakelgk belegd voor vrouwen, maar waar toch de mannen niet uitgesloten waren Drie doctoressen belegden de bijeenkomst om te protesteeren tegen de in mode zijn de sleepjapon. Schoonheidsleer, gezonds- zorg en meer andere wapenen nam een der spreeksters te baat om den sleep den oorlog te verklaren. Of er gedacht is aan de onaangenaamheden waaraan de heeren blootstaan door dit lastige, dure en lee- lijke kleedingstuk der dames wordt niet bericht, wel, dat men niet aannam het voorstel om alle sleepen kortweg af te trappen; liever besloot men een be roep te doen op de medewerking van al len, die in deze invloed kuDnen uitoefe nen, niet te vergeten de overheid. Eene mo tie, inhoudende een verzoek, in dien geest werd dan ook door al de dames ondertee kend. 't Is nu maar te hopen dat de Berliju- eche vrouwen succes op haar werk hebben, en dat men, op dien ingeslagen weg voort gaande, de vrouwen aan het verstand weet te brengen, dat elke mode die te leelijk, te onpraktisch en te duur is niet behoort gevolgd te worden. Het geval brengt in herinnering eene heerenmode van voor drie eeuwen. Toen droegen de mannen eene soort van pan talons waarvoor niet minder dan honderd zeven en twintig el stof werd gebruikt, dat is een lap, nog vier meter langer dan de Groote Kerk met haren toren en al hoog. Hoe zooveel stof tot een klee- dingstuk kon ineengefronseld worden, was het geheim van den kleermaker, maar men bedenke, dat voor die pronkstukken slechts zijde werd gebruikt, welke in ontelbare plooien en rimpels, heel kunstig ineen zat. Maar die dingen kostten zooveel geld, dat met de aanschaffing ervan een klein for tuin gemoeid was en het was vooral de jongelingschap die met elkaar in deze wed- gverde om de kleurigste, de wijdste, de duurste te dragen. Dit verdroot de papa's die evenals nog heden ten dage van znlke jeugdige buitensporigheden de dupe waren. Zij wisten eene kenre op het dragen der monsterbroeken te verkrijgen de re geeringen behandelden de zaken toen nog heel aartsvaderlijk en door deze ver schillende oorzaken raakte het onding uit de mode. Men ziet hieruit dat ook vroeger onder de heeren modepoppen wareD. Blijft de tegenwoordige modepantantalon zich hand haven, wie weet, wat we dan nog bele ven in verband met het bovenstaande. De gevangenis te Winschoten is naar aanleiding van de ontvluchting van Wilhelm Scböier opgenomen door een bouwkundige uit Den Haag. Onder meer zullen de bijna twee meter lange gaabuizen worden verwijderd, terwijl voor het hoofdraam in de vestibule, buiten het bestaande, nog een tweede rasterwerk zal worden aangebracht. HAAKLEM, 10 Juni 1892. Met de tijden veranderen de men- schen en met deze kunne zeden en gewoon ten, en toch heeft er eene wisseling van toestanden plaats waardoor sommige tijd perken in de beschavingsgeschiedenis en kele hoofdtrekken met elkaar gemeen heb ben. Vooral ten opzichte van de dranken houdt deze waarheid stand. Voor twee- en driehonderd jaren was bier de meest geliefde volksdrank. Het brouwersvak, voornamelijk hier ter stede, Btond goed aangeschreven, de brouwers genoten stedelijke voorrechten en vormden een machtig gilde. Zij bezaten een kapel in den St. Bavoen onderhielden eigen stich tingen, waarvan heden ten dage nog en kele sporen te ontdekken zijn. Later kwam een tijd van verval. Of dit is toetesohrij- ven aan wijziging vau den volkssmaak, die de veel duurdere en schadelijker jene ver verkoos boven het krachtige bier, dan wel in hoeverre andere oorzaken hiertoe toe meewerkten, behoeft hier niet onder zocht, genoeg zij het, dat na lang heen en weer schommelen de balans weer lang zamerhand overslaat naar den kant van het bier, hoewel dan toch ookdehuiten- landsche bieren in den regel boven de in- landache verkozen worden. Dit heeft onze fabrikanten bewogen, om hunne industrie te wijzigen en met het ge volg, dat hunne bieren kunnen wedijveren met die van het buitenland. Als voorbeeld hiervan noemen we de in den laatsten tijd zeer uitgebreide stoom-bierbrouwerij „De witte Raat" in de Spaarnwouderstraat, welke we dezer dagen konden bezichtigen. Zonder ons te wagen aan de weten schappelijke omzetting van gerst, hop, gist en water tot de onvolkomen uitge- giste, zetmeelhoudende vloeistof welke men bier noemt, merkt men er op de machinale bewerking vau het mout, als wanneer het gebroken of gekneusd wordt, waarna het met water in kolossale bak ken wordt veranderd in beslag en dan al de verschillende bewerkingen doorloopt, noodig om de alsdan verkregen vloei stof na gisting te veranderen in het krachtig en voedzaam bier, waarbij de kunstmatige afkoeling, dit zeer noodza kelijk na-proces, door middel van de ijs machine zeer de aandacht waardig is. De Inrichting draagt geheel en al den stempel van reinheid en orde, waarbij de nieuwste en beste machines dienst doen om de bier-fabricatie in hare volkomen- beid te doen plaats hebben. Door een en ander is men thans niet meer genoodzaakt om het bier uit het bui tenland te vragen, of zelfs buiten de plaats onzer inwoningveel voordeeliger en min stens even goed kan men thans binnen onze gemeente het Extra Stout, het Beiersch, alsmede het Hollandsche bier bekomen en wie zal met voorbijgang van de inlandsche industrie de bnitenlandsche willen begunstigen, te meer waar het blijkt, dat haar met de beste middelen en met uitstekend gevolg eene concurrentie wordt aangedaan waarvan in de eerste plaats het publiek profiteert. De Commissie van het Museum van Kunstnij verheid te Haarlem heeft het plan opgevat dezen zomer van 15 Juli tot 15 Augustus eene tentoonstelling te houden van in ons land vervaardigde zilversmids- werken, zij heeft het voornemen om naast enkele oude stukken, die haar reeds zijn toe gezegd ook eene verzameling werken van levende meesters, goud- en zilversmeden, bijeen te brengen. Met deze tentoonstelling beoogt zij voor namelijk de nationale industrie te steunen, door de werken onzer zilversmidskunst in ruimeren kring bekend te maken en het kunstlievende publiek te doen zien wat in ons land vervaardigd ban worden. De commissie zal zich voor het bijeen brengen dezer tentoonstelling wenden tot de meest gunstig bekende meesters in het zilversmidsvak en hun verzoeken eenige der door hen vervaardigde kunstwerken, benevens ontwerpen en teekeningen gedu rende genoemden tijd aan het Musenm te willen toevertrouwen. Bargemeester en Wethouders dezer gemeente brengen ter kennis van de be langhebbenden, dat de Alphabetische Naamlijsten van al de personen, die zich voor den dienst der Schutterij hebben doen inschrijven, ter visie zullen liggen ten raad huize dezer gemeente, van Donderdag den 9Ien tot Zaterdag den 18den Juni aanstaande, van des morgens 10 tot des namiddags 4 uur, ten einde ieder in staat zoude zijn om, ingeval hem eenige per sonen of omstandigheden mochten voor komen, die op die lijsten nog zouden aan- geteekend of daarvan weggelaten moeten worden, daarvan aan de Commissie tot de loting kennis te geven alsmede, dat de loting plaats zal hebben op den Doelen binnen deze gemeente, op Dinsdag den 21sten Juni 1892, des morgens ten 91/2 uur. Bij den in Amsterdam plaats gehad hebbenden Nationalen Kegelwedstrijd in de Amsterdamsche Sport Bar" werd door den kegelclub „Hard gaat ie" alhier de tweede prijs, verguld zilveren medaille, benevens voor eiken gooier een zilveren medaille, behaald. Het aanstaande kinderfeest te geven door de Vereeniging „Door vermaak tot Nut" zal plaats hebben op Woensdag 10 Augustus a.s. Acht honderd kinderen, die hiertoe door leeftijd, voldoend schoogedrag en voldoend schoolbezoek in de termen vallen, zullen dan in de gelegenheid gesteld worden het circus onder directie van Fer nando ten Henrotte te bezoeken. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt opsporing en aanhou ding van Twee zilveren armbanden. Een zil veren Servetring, waarop 2 Jongens en de letters JE. gegraveerd. Een zilveren halsketting van drie snoeren aan elkaar gehechte schalmen. Eene groote zilve ren medalion, waarop het woord Mezpa en de letter S. gegraveerd, welke voor werpen dezer dagen zijn ontvaeemd uit een koffer verzonden uit Brussel via Rozendaal naar Haarlem. Bij de Godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (doleeren- de) zal op Zondag 12 Juni 1892, in de N oorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure, Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziel1 de volgende personen voor werk aangemeld 34 voor werkvrouw. 4 voor waschvrouw. 1 voor waschvrouw van gordijnen. 1 voor nachtwaakster. 1 voor noodhulp. ^2 voor schoonmaakster. 15 voor naaister. 1 voor costuumnaaister. 1 voor naaiwerk aan huis. 1 voor verstelwerk. 1 voor wasch aan huisa 1 voor huishoudster. 1 voor kookster. 1 voor mangelwerk. 6 voor oppasser. 9 voor loopwerk. 2 voor sjouwennau. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. 2 voor koetsier. I voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 3 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 3 voor winkelbediende. 4 voor pakhuisknecht. 2 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 3 voor kantoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand! aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-6 uur verkregen worden bij den Admininistra- teur, bureau Doelen. J. C. Schuchhard 6 m.z. N. Schoolsteeg. 5 Juni. B. J. Hofkes geb van Duinen 26 j.So- pkiastr&at. J. Hoederdos 87 j. Gasthuisstraat 6 Juni. H. Rauning 87 j. Delftstraat. J. G. Fünckler ié j. Koudenhorn. F. T. Bol- leurs 58 j. L. Heerenstraat. S. Keuzekamp 50 j. Jacobstraat. 7 Juni. W. Lieshout 12 j. d. Spaarne. PC. Smit 11 m. z. Stationsplein. 8 Juni. J. Erdtsieek 10 m. z. Kruisstraat. A. Duits 74,j. Leidschestiaat. J. Kooijmane 10 dg. d. N. Kerksplein. Voorwerpen, gedeponeerd aan bet Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags), van 's middags 12 tot 2 ure voor da eigenaars terug te bekomen zijn. Eene en-tous-cas. Een bril in etni. Een muilkorf. Een schoen. Een da mes-werkmandje. Een duimstok. Een paar nieuwe dames pantoffels. Een bloed koralen armband met gunden sluiting. Een eind tonw. Een R. K. kerkboek je. Een blauw en een dito wit kinder sokje. Twee etraatspiegels. Een zil veren oorbel. Een protestantsch kerk boekje. Een fantasie-armband. Een onderstuk eener rijtuiglantaarn. Eene poot eener kast. Een gordijn. Eene insigne van eene zangvereeniging. Een ijzeren schop met bonten steel. Een paternoster. Eenige sleutels. Eenige paren handschoenen. Terug te bekomen bij A. Waalewijn Wijde Appelaarsleeg No 1, een kinder- corset. Idem bij M. Mok, Burgwal No 81, een vrouwenzak met o. a. eene portemonnaie met eenig geld. Idem by J. J. Möhringen, Lange Margarethastraat No 26, eene portemonnaie waarin eenig geld. Idem by F. Rgbroek, Bleekerstraat No 3B eene plank eener schuit. Idem by D. Compter, Ruisdaelstraat No 4, een een kleinen hond.--Idem bg Jnffronw G. Bouwer adres Mevronw Avis, Nieuwe Gracht No 98, eene gonden kinder oor bel.Idem by A. Janssen, Vooruit gangstraat No 86, eene enveloppe in houdende 4 vermoedelijk waardelooze coupons. Idem bg den Schipper Mar- kne, Oude weg, een heipaal. In een der waggons van de Bloemen- daal-Overveen Haarlem Tram-Omibns- Maarschappg achtergelaten Een paar handschoenen. Inlichtingen zgn te bekomen omtrent een lombardbrieftje. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 3 Juni. J. H. Wessels en E Hendriks.— J. J. M. Louwerens en E. M. Althoff. 8 Juni. J. de Boer en P. Scbnijder. J. P. Selraat en A. M. van den Berg. GETROUWD. 8 Juni. A. G. van der Pol en M. Langerhout. J. H. Visser en A.C. Meijer. P.H.Iterson en A. Alderlieste. O. Bouwer enM A. Blank water. J. H. Huijboom en 1. M. Smink. T. Schouten en J. Verbeek. 9 Juni. D Swit- ser en A. M. Dictus A. van Ekeren en C. A. van Dantsik. VP. L. Roldanus en DE. C. J. Lastdrager. GEBOORTEN. 1 Juni. J. M. Klabougeb. van Deenenz. 2 Juni. M de Heer geb. van Egmond z. 3 Juni. E. Vis geb Th'eme d, A.W. Hooger- beets geb. Kruger z. M. H. Vermeulen geb. Rozier d. M. J. Wolbersgeb. van Beusekom z. J. G. Hulshof geb. Roussacd. V. G. Jonckbloedt geb. Siebes z. (levenl.) 4 Juni. J. Kroon geb. van Berkum z. R. Stoeltje geb. Watzema z. E. J. ten Bosch geb. Stengs d C. W. Karstens geb. Boonz.P. Sernee geb. Groeneveld d. - E. M. J. Wielartgeb. van der Horst d. P. R. ter Horst geb. van Beek z. (levenl.) 5 Juni. A. van den Broek geb. Bruijns z. J. C. Westerman geb. Kooi- mans d. 6 Juni. J. Vloemans geb. Blij d. J. Jansen geb. de Heij d. A. C. E. Keijzer geb. Albers d. (levenl.) A. Barends geb de Greet d. W. H. Takes geb. Baars d. A. Mulder geb. Ouddolf z. 7 Juni. A. P. Geels geb. de Swart d. D. Hoes geb. ter Metzz.— Jvan Egmond geb. Otte d. N. Modoo geb. Boerkoel d. 8 Juni. J. H. M. Vermeijs geb. Timmer z. H. Schipper geb. de Vos d. 9 Juni. P. de Vogel geb. Kolk d. A.C. van Hotten geb. de Vogel d. OVERLEDEN. 2 Juni. P J. den Bak 35 j. Klerkstraat. 3 Juni C. Bakker geb. Hoogland 26 j Drosse- straa'. 4 Juni. A.C. van Brederode 13 m.z. Teylerstraat. H. Luijten 6 j. z. Tcvlerstraat. KAASMARKT van 8 Juni 1892. Aang. en verk. 62 stapels, uitmakende 7329 kazen, wegende 13856 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. 28. VEEMARKT. 8 Juni 1892. Aangevoerd Prijs 2 Koeien 140.- f 180.— 24 N. Kalveren 7.12. 66 Schapen 10.22. 228 Lammeren 6.ll. 6 Paarden. TWAALFDE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Zondag 12 J uni des namid dags van 21/21 uur door .iet Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite- nand-Knpelraeester C. P. W. KRIENS PROGRAMMA. 1. Marsch aus AthaliaMendelsohn. 2. Eest ouvertureMeyerbeer. 3. Liebes Zauber, Polka Mazurka.Strauss. 4. Ballet FantasieBelibes. 5. Ouverture La NeigeAuber. 6. Valse Espaguola'Nita. 7. Fantaisie de 1' operette Madame AugotLecocq. Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN' CONCERT op Zondag 12 Jani 1891 de» avonds ten 8 uur, te geveu door het Stedelijk mu ziekkorps onder directie van den Luit. Kapel meester C, P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Marsch aus der Symphonische Dicbtung Mazzeppa..Liszt. Geïnstrumenteerd door Kriens. 2. Concert ouverture-Seunelich. 3. Journalisten IValzer Strauss. 4Fantaisie The Last Rose of SummerKappey. 5. Ouverture Les Dragons de Vil- laersMaillart. a. Entre acte aus das Drama RosamundeSchubert. bTureadore et AndalouseRubinstein Geïnstrumenteerd door Kriens. 6. Czardas der Geist des Woiwo- deu Ungarisch BalletGrossniauu. Geïustrumenteerd door Kriens. 7. Potpourri uit Italiaausche opéras.Clement.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2