ÏÏAABLEMSCI PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 48. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 18 Juni 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 19 Juni 1892. N ieu wsberichten. Nederd. Herv. Kerk. TELEPIIOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Prijs por Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommera 3 centen per stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën wordm aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Collecte voor het godsdienst-onderwijs in alle beurten behalve de vroegbeurt, namid dagbeurt en Kinderkerk. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Hoog. Voorm. iO nre, Moeton. Nam. 2 nre, Hoog. 24e Zondag, 's Avonds 6 ure, II. Waardenbnrg, Pred. te Velzen. (Voor van Lennep). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 40 nre, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 40 ure, Faber, Godsdienstonderwijzer. Eglise Wallonne. Dix heures, Nardi, Pasteur a Leiden. Christelijk Gereforin. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 uur, Langhout. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, M.Keulemans Pred. te Zierikzee. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, W. J. Manssen, Pred. te Zaandam. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, F. Haversmidt Pred. te Schiedam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Heemstede. Voorm. 10 ure, JKuylman, Hillegom. Voorm. 9Vs ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 2Ve Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, Samplonius. 's Avonds 5 nre, geen dienst. 's avonds 7V2 nre, Evangelie verkondiging op de Heide, door den Heer Samplonius. Donderdagsavonds 8Va nnr, Bijbellezing in het lokaal voor Chr. belang. H. Waarden burg. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 nre, Barneveld. Ontvangen door Ds. Barbas uit de catechisatiebus van den Heer H. B. f 7.25 voor de Christ. School voor on- en min vermogenden. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. A. Gerth van Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. H. Wiersma. Pred. te Amsterdam. In het dorpje Amay, in de provin cie Luik, hebben eenige vrouwen een vree- selijke wraakoefening volbracht. Een jonge man uit het dorp had een meisje, wie hij beloofd had te zullen trou wen, maar niettegenstaande deze belofte knoopte het jonge mensch betrekkin gen met een ander meisje aan. De versto tene wilde zich hier niet zoo maar in schik ken. Eenige dagen geleden ging zij met een drietal harer vriendinnen naar het boschook de medeminnares werd tot den tocht uitgenoodigd. Nauwelijks eohter was men in het bosoh aangekomen of de vier dorpsschoonen vielen op deze laatste aan, sloegen haar bont en blauw, brachten haar een gevaarlijke wonde aan het hoofd toe en hingen haar met een strik aan een boom op. Een in de bnurt voorbijkomende postbode hoorde het geschreeuw der vrou wen, hij kwam naderbij en trachtte de mis handelde te bevrijden. De woeste vrouw tjes eohter vlogeD thans hem aan en door slaan, krabben en bijten werd de bevrijder verjaagd. Gelukkig kwam nog een tweede man voorbij, met wiens hnlp de postbode de vrouwen op de vlucht dreef. De nienw aangekomene schrikte niet weinig, toen hij zijn eigen zuster, zwaar bloedend aan den boom zag hangen. Het meisje leeft nog, maar verkeert volgens degeneeshee- ren in het grootste gevaar. De regeeriDg van het kanton Bazel heeft besloten de leerlingen der openbare scholen, die niet en staat zijn het onder wijs te volgen, te plaatsen in afzonder lijke klassen, welke zullen aangelegd wor- ddn speciaal voor achterlijken. Bazel volgt hierin het goede voorbeeld van enkele andere buitenlandsche ste den. Het nut van zoodanige inrichtingen zei door niemand voorbij gezien worden, die begrijpt, welke zorgen en verdriete lijkheden de achterlijken aan het onder wijs veroorzaken, zeer ten nadeele van het onderwijs. De Vezuvius bij Napels is gedu rende de laatste dagen weer in werking. Aan den voet van den berg stroomde lava en werden lichte aardschokken gevoeld, zooals trouwens in geheel Znid-Italie lichte schokken zijn waargenomen. Natuurlijk heeft de Duitsohe en ook de Fransche pers het druk over de politieke beteekenis van de bijeenkomst der beide keizers te Kiel. De Duitschers zien in het feit een waar borg voor den vredezij zijn de meening toegedaan, dat de czaar zou verklaard hebben zich niet van Fransche zijde tot een oor log te laten aanzetten. De Fcanschen bren gen hiermede in verband het bezoek van den Rnssischen grootvorst te Nancy. De Engelschen zien echter een geheel ander verband, namelijk de geldkwestie. De czaar zou, volgens hen, den indruk dien zijn bezoek in Frankrijk zou kun nen veroorzaken, willen verzwakken, door den grootvorst naar Nancy te zenden, ten einde de openbare meening gunstig voor zioh te blijven stemmen met het oog op de allernieuwste Russische leening, en wijl de Engelschen het waarschijnlijk wel aan 't rechte eind zullen hebben, zou dan het doel geweest zijn Dnitschland in een goed humeur te houden zonder Fran krijk op te geven en dit terwille van de dubbeltjes-kwestie. De expres trein van Parijs naar Brussel is Zaterdag bij het station Braine- le-Comte op een goedertrein geloopen. De laatste werd zeer beschadigd en versohei- dene wagens vernield. Er bevonden zich in den trein vele postdniven, die voor een wedstrijd op Zondag naar Frankrijk werden vervoerd. Verscheidene duiven zijn gedood. De machinisten der beide treinen zijn ernstig gewond. De stoker van den goe derentrein, de hoofdoondnetenr en verscbei- dene passagiers zijn licht gekwetst. Weinige mijlen afstands van North- wich in het Eogelsche graafschap Chester woont eene vrouw, die onlangs na den dood van haar echtgenoot bij haar zoon ging inwonen. Op reis naar de woning van dien zoon zat de vronw voor de eerste maal in een rijtuig, zag zij voor de eerste maal een spoortrein, en denzelf den avond zag zij voor de eerste maal een gaslicht. Zulke gevallen moeten in dezen tijd wel hoogst zeldzaam zijn. Door Lagneau, lid van de Fransche academie voor geneeskunde, is een onder zoek iogesteld naar het verlies aan menschen- levens, waarop de sedert honderd jaar gevoerde oorlogen Frankrijk zijn te staan gekomen. De oorlogen van 1791 tot 1800 kostten den Franschen minstens 720,000 man, de oorlogen van Napoleon minstens een millioen, waarschijnlijk veel meer. Van de 300,000 man, die aan den oorlog in de Krim deelnamen, kwamen 95,600 om, de meeste aan ziekten, slechts 10,000 aan kwetsuren. De oorlog in Italië kostte 12,000 man. De verliezen bij deexpedi-1 tie in Mexico konden niet worden vast gesteld. Voor 18701871 rekent L. de geleden verliezen op 490,000. Ook de verliezen op oorlogen der laatste jaren heeft Lagneau niet te weten kunnen ko men, daar de regeering alles doet om die geheim te hondeD. Het wetsontwerp tot verjaging van den zout-accijns is door de regeering niet gunstig opgenomen. Wel erkent de mi nister van finantiëü, dat de vermindering van het zont met vijf cents per Kilogram in de eerste plaats den mingegoeden zal baten, dat de boter- en kaas-productie van een zwaren last zou ontheven worden, ja zelfs dat de frauduleuze invoer van zout uit België er door tegengegaan zou worden, maar het meerdere verbruik zou geen twee en een halfmillioen gulden opbrengen, welke de schatkist dientenge volge zou verliezen, en dan, waar moet de minister die som, zoo hoog noodig in de staats-hnishouding, dan weer gaan zoe ken? Op den jenever, of in het algemeen, op het gedisteleerd, dat kan ook niet; daar komt waarschijnlijk al drie cents per liter meer op. Omtrent deze belasting re deneert men zoo: Wie betaalt haar? De mindere man. Neen zegt de minister, het drankgebrnik beheerscht alle standen, iedere stand betaalt er aan en gedisteleerd niet direct eene levensbehoefte is en men dus door het te willen gebruiken eene vrijwillige belasting betaalt. Maar het zont is wel eene behoefte, als er nn eens getracht werd de belas ting van het zout eene gedwongen belasting te schuiven op het gediste leerd, wie dan die dnre spiritualiën niet wenschte te koopen moest het laten. Maar dan zon de belasting afnemen en men zou Geen nood, daarvoor zijn de Ne derlanders 't is jammer dat het zoo is i te veel aan hun borrel, of hoe men het vergoelijkenderwijze noemen mag, verslaafd. De Park-Schouburg te Amsterdam zal den 22 Juni bij opbod en den 29 van die maand bij afslag worden geveild, en dat te Amsterdam, waar men thans schouwburg op schouburg bouwt. Het Nuts departement te Houtrijk en Polanen verkeert den laatsten tijd iu een kwijnenden toestand. Het ledental, voor een tien- a vijftiental jaren zeer aan zienlijk, is tot op een dertigtal vermin derd, onder hetwelk men met moeite de verschillende bestuursleden kan benoemen. De oorzaak van dezen achteruitgang zal gedeeltelijk liggen aan de oprichting van zusterafdeelingen in de omstreken en ge deeltelijk in den aard der bijeenkomsten van de laatste jaren in vergelijking met die van vroeger. Toen toch waren de lezingen of voor drachten van een geheel ander karakter, zij waren opgeruimd en vroolijk en de zoogenaamde Nntsavonden behooren tot die recht gezellige avonden, die buiten zoo zeldzaam voorkomen en meermalen dan ook was de groote zaal van het be kende „Huis ter Hart" te klein om de talrijke menigte te bevatten; hierdoor werd wellicht het doel der Maatschappij eenigszins terzijde gesteld, doch die le zingen vereenigden in zich het nnttige en aangename. Later werden de bijeenkomsten meer stijf en gedwongen vreemde sprekers tra den op en bespraken een of ander weten schappelijk onderwerp of sociaal vraagstuk en daarvan honden de buitenlui nu een maal niet, tenminste niet om daaraan een avond te gaan zitten luisteren. Het gevolg hiervan was, dat het ledental jaarlijks zeer verminderde en het overblijvende van zoo weinig beteekenis is, dat in den afgeloopen winter geen enkele bijeenkomst werd gehouden en zelfs bestuursverga deringen vergeefsch werden uitgeschreven. Reeds zijn stemmen opgegaan tot ont binding van het departement, dooh de bibliotheek, die zeer goed kan genoemd worden en waarvan een drak gebruik wordt gemaakt, is oorzaak dat aan dit plan nog geen gevolg werd gegeven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1