HAARLEM8CH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 50. Uitgave van DE EH VEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang 144. van ZATERDAG 25 Juni 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 20 Juni 1892. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. T E 1. E P H O O N N U M M E R TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr ,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Moeton. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Nam. 2 ure, Moeton. 25e Zondag. Avonds 6 nre, Swaan. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, J. L. Zegers, Oud-Zendeling. (Voor van hennep). Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Veen. Rakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). 'Voorm. 10 nre, Uitbrander, Godsdienstonderwijzer. Eglise Walloune. Dl x heures, Debry. Christelijk Gereform. Genieento. [Geel. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 uur, Langhort. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre, Schotel. Luthersehe Kerk. 'Vm. 10 are, J. A. Helper Sesbrugger G.Hz., Pred. te Zierikzee. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Doops bediening. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. II. Oort, Hoogleeraar te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Dr. J. II Gunning, Hoogleeraar te Leiden. Ds. Swaan is verhinderd Woensdag middag te cateehiseeren. Ds. Barbas zal Maandag en Woensdag niet cateehiseeren. Ontvangen voor de School voor On- en Minvermogenden f 20.uit het bosje van de Lidmatencatechisatie van Ds. Barbas. De collecte, gehouden aan de deuren der Kerken op Zondag 19 Juni voor het Godsdienstonderwijs heeft opgebracht de «om van f 101.32%. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerlh van Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, JC. Boon. Doopsbediening. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10, ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. I). van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, JKuylman. Nam. 21/2 nre, J. Kuylman, Doopsbediening. Hillegom Voorm. 9Vs V. T. Temoog Apil. Pred. te Amsterdam. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, O. van Koetsveld C.Ez. Nam. 11/2 Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, II. Waardenburg. 's Avonds 5 nre, geen dienst. 's avonds 71/2 nre, Evangelie verkondiging op de Heide, door den Heer H. Waar denburg. Donderdagsavonds 8V2 nnr, Bijbellezing in het lokaal voor Chr. belang. H. Waarden burg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, 6'. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. KRONIEK. Haarlems Raadszaal is thans van alle zijden gestoffeerd. Gestoffeerd met leden,ge stoffeerd met wandversieringen. De koning innen prijken in harmonie met de omgeving, de kroontjes alleen passen niet bij de stemmig^ kleuren van het geheel. Tegen over de portretten van onze koninginnen hangen de stadhouders naar wij rneenen. Wie het zeker wil weten, koope een catalogus en zie naar de nummers, want die zijn er nog bij vergissing aan blijven zitten. Bij dat alles onbreekt slechts een factor en dat is het publiek, hetwelk met het volste recht vertrouwt, dat de pers de zorg op zich qgemt .de besluiten van de vroed schap en beraadslagingen, ter openbare kennis te brengen. Ware de Heer Klein tegenwoordig ge weest in de zitting van 22 dezer, hij had zich grootelijks geërgerd. Want de gewone voorlezing der notulen werd geheel en al overstemd door het gedruisch in de zaal. Waarom deze nuttelooze taak den secretaris wordt opgedragen, is volmaakt onverklaar baar. Alleen de Burgemeester en de Heer Klein spannen zich in er iets van te ver staan. Van den eerstgenoemden is het een beleefdheid en voor den laatsten is het een hopelooze poging. Na de voorlezing van de notulen, ko men de mededeelingen. De jongelingsver- eeniging Nathanaël was niet bij de wet erkend en kon dus ook niet tegen de ker mis adresseeren. Een verslag van de her stellingswerken aan de St. Bavokerk, was ingekomen, benevens drie geschenken voor de gemeente. De Heer van Tubergen bood een Phar- macopaea aan van het jaar 1726, de Heer van der Vinne van Lee ettelijke pennin gen van het tnrfdragersgild, en de Heer J. H. Stoel een schilderij van J. P. Horstok getiteld „Bedrog' Ook het hofje van No- biet had een verzameling oude boeken gezondeD. Al deze geschenken werden in dank aanvaard. De burgemeester sprak een ernstig woord naar aanleiding van de officieele mede deelingen van het overlijden van den Heer van Kempen. Hij achtte het zijn plicht in deze open bare zitting te herhalen wat hij reeds aan de groeve had gezegd en hulde te brengen aan een der eerste ambtenaren van de gemeente die deze hulde zoo ten volle had verdiend. Gedurende 27 jaar heeft hij getoond een zeer nauwgezet en volkomen onkreuk baar man te zijn, hetgeen voor het hoofd van de politie zeker een der grootste deng den is, die men van hem verlangen kan. Vol ijver en bekwaamheid heeft bij bet daar aan tot op het laatste oogenblik, van zijn leven nooit laten ontbreken. Spreker hoopt, dat de leden znllen instemmen dat deze hnlde door den commissaris van Kempen ten volle is verdiend. De Raad bevestigde deze woorden van den Burgemeester. Het rekest van den heer A. F. M. van Thiel tot vermindering van belasting werd gewezen van de hand. Het incident in de vorige Raadzitting, waarbij onopgelost bleef hoe een bewaar derswoning van f 2500 op f 4000 was gekomen, werd nu opgehelderd. De eerste raming was van B. en W. opgemaakt met het oog op de leening, de tweede van den architect. De Heer Blom, onlangs tot onderwij zer benoemd op f 525 bleek aanspraak te kunnen maken op f 550, hetgeen hem werd toegestaan. De Heer Mr. C. M. Rascb, commies- redacteur, is tijdelijk benoemd tot com missaris van politie. De oproeping van solicitanten naar de betrekking van leeraar in de Fransehe taal- en letterkunde, vond bezwaar bij den Heer Macaré. Deze achtte het niet gepist bij de op roeping te bepalen dat de benoemde des gevorderd ook aan andere scholen lessen zou geven, de voorzitter meende dat het wel gewenscht was. De Raad nam met 13 tegen 11 stem men het Amendement van den Heer Macaré aan. De gemeentekas sluit tot op den tra- ditioneelen halven cent. Een eervol ont slag, door den Heer B. Valken gevraagd, wordt door den Raad verleend. Vervolgens worden verschillende snp- pletoire begrootingen, af- en overschrijvin gen beoevens de rekening der schutterij goedgekeurd, en zoo kwam men ten slot te tot het voorstel van B. en W. om de stoomtram in den Hout te vergunnen om de fontein te rijden en een kiosk aldaar te plaatsen voor de reizigers. De leden konden zich er niet mee ver eenigen, en toen de Heer Beijnes ten overvloede mededeelde dat de tram-maat schappij wel genegen was andere voor stellen te doen om den Hout geheel te mijden, als zij slechts kon rekenen op medewerking van het Gemeentebestuur, was alle aarzeling geweken en besloot men het aanhangige voorstel te verwerpen De voorzitter trok het zieh niet erg aan. De Heer Macaré klaagde over den toestand van de iepen, die zichtbaar ach teruitgingen, en vroeg of daar misschien wat aan te doen zou zijn. De Voorzitter belooft hierover te zul len raadplegen met de commissie voor de plantsoenen, en de Raad ging hierop vroeg tijdig niteen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft Dinsdag hare werkzaamheden hervat. De Voorzitter stelde voor, Donderdagmiddag aan te vangen het debat over de belas- tingontwerpen. De heer A. van Dedem, als woordvoerder van het rechterzijdsch ob- strnktionisme,protest eerde daartegen en stel- voor uitstel van behandeling, omdat hij na de in het ontwerp aangebrachte wij zigingen een nieuw sektie-onderzoek noodig achtte, maar vooral omdat de bedrijfsbe lasting onvoldoende bekend is door het schema, dat de Reg. er van heeft gege ven, en omdat de perequatie der grond belasting aan de belastingontwerpen moest voorafgaan. Bovendien was spreker van oordeel, dat de haastige behandeling door den Min. van Etn. aan de goede bewerking heeft geschaad. Hij meende ook, dat Kies- reohtshervorming aan de behandeling der belastingontwerpen moest voorafgaan. De heer v. d. Kaay bestreed deze argumen ten als ongemotiveerd. De heer Schaep- man deelde niet het bezwaar van den heer v. Dedem ten aanzien van het kiesrecht, en zag geen reden om dit volstrekt te la ten voorafgaan maar de overige motieven van dien heer deelde hij wel, en hij vond dat de heer v. d. Kaay ze niet had ont zenuwd. De Kamer had duidelijk ver klaard den inhond van het bedrijfsbelas- tingontwerp te willen kennen, en Spreker vond het zonderling, dat daarvan nu op eenmaal afstand werd gedain. Ook was het verband met de grondbelasting hem nog niet duidelijk. Volgens Spreker ver dienen de bezwaren door Mr. Assendelft, de Coniugh, in de Economist uiteengezet, overweging. Hij verklaart zich voor uit stel. De heer Hartogh gevoelde veel voor de bezwaren van den heer van Dedem, maar men moet toch met iets beginnen Hij zon vóór stemmen, maar dat sloot niet in de begeerte, dat de aan te nemen belastingen znllen worden ingevoerd, vóór dat de overige ontwerpen bekend zijn. De beer Reekers verklaart zieh tegen de be handeling, ook met het oog op de aange kondigde kiesrechthervorming. De heer van Houten bestreed deoppozitie en herinnerde er aan dat de Kamer als zoodanig niet geëischt heeft, dat gelijktijdig met de vermogensbelasting eene bedrijfsbelasting zon worden voorgesteld, 6lechts verschil lende leden hebben dit gedaan. De Reg. heeft behoorlijk aangetoond, dat de voor stellen bedrijfsbelasting zich bij deze voor stellen zullen kunnen aansluiten. Spreker vroeg aan de Reg. of zij de behandeling nu aangenaam zal vinden. De heer Bahl- man deelde niet in het kiearechtbezwaar, maar hij meende, dat het gewijzigde ont werp naar de afdeelingen terug had moe ten worden gezonden, omdat het noodige licht over de zaak nog ontbreekt. Zgn grootste bezwaar was, hoe de berekening zal moeten geschieden, volgens de oude of nieuwe kohieren der grondbelasting. Zij ub inziens moet men beginnen met de perequatiedat is de hoeksteen van het gebouw. De Min. van Fin. wees er op, dat weg neming van de kapitale fouten van het Ned. belastingstelsel het eerst moet wor den aangevat. De akcijnsen zijn te hoog opgevoerd, een vermogens belasting ont breekt, de rentenier betaalt te weinig. Het privilege van het roerend goed is unaniem erkend. De Reg. heeft getracht dit het eerst weg te nemen. Nu behoeft er niet gevraagd te worden, welk ver-

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1