HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 54. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 9 Juli 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet *ap Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 10 Juli 1892. Nederd. Herv. Kerk. E R 0 H I E E TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post 40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per AdrerteHtie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. (Avondmaal). Nam. 2 nre, Barbas. 27e Zondag. (Doopsbediening). 's Avonds 6 ure, Veen. (Dankzegging). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. (Avondmaal). Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, II. V. Hogerzeil, Pred. te Amsterdam. (Voor Hoog). Vrijdag 's av. 8 nre, van Lennep. (Voorbereiding). Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, van Lennep. Eglise Wallonne. IDix heures, Debrg. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. tnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Geen dienst. Lokaal Kromme Elleboogsteeg bij de Barteljorisstraat. Woensdag 's avonds 8 ure, Ds. John van Burk, pred. uit Oberlin (Noord-Amerika) „de bedwelmende dranken en de geheel onthouding". Alle belangstellenden wor den dringend uitgenoodigd. Lokaal Ridderstraat. Donderdag 's avonds 8 nre. Bidstond voor de Zending, onder leiding van Dr. van Lennep. Alle vrienden van de Zending zijn hartelijk welkom. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente j maakt bekend, dat voortaan niet meer eiken Zondagnamiddag, maar om de veertien dagen doopsbediening zal plaats hebben, terwijl op den tnsschenliggenden Zondag namiddag geen dienst zal worden gehouden. Zondag den lOden dezer zal de doops bediening plaats hebben niet den 17denj wel den 24sten dezer. In de avondbeurt Groote Kerk zal den «enen Zondag de Heidelbergsche Catechis mus en den anderen Zondag vrije stof behandeld worden. De dankzegging nh het H. Avondmaal zal voortaan niet meer in de namiddag beurt, maar alleen in de avondbeurt Groote Kerk gehouden worden. Ds. van Lennep bericht, dat hij deze week al zijDe catechisatiën hoopt te her vatten. De groote jongens Maandagavond 8 uur. Tevens meldt hij onder hartelijke dankbetuiging de ontvangst van 400, door eene dienstbode opgespaarde, halve eenten; voor de school voor on- en minvermogenden De collecte, gehouden aan de deuren der kerken op Zondag 3 Juli voor desohool voor on- en minvermogenden heeft opge bracht de som van ƒ119.525. Met dankzegging ontvangen bij Ds. Barbas voor de school voor on- en min vermogenden nagekomen gift voor de collecte van N. N. 1.en van de naaikrans van de Dames S. ƒ11. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemen daal. Voorm. 10 ure S. Bnytendijk. Pred. te IJsselstein. Voorbereiding. Heemstede. Voorm. 10 ure, J Hillegom. Voorm. 91/2 ure, Af. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, O. van Koetsveld C.JSz. Nam. 11/2 Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 nre G. J. van Woerden. Evangelist der Evangeliesche Maat schappij. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, H. 's Avonds 5 nre, geen dienst. 's avonds 71/2 ure, Evangelie verkondiging op de Heide, door den Heer B. van Zweden. Donderdagsavonds 8V2 uur, Bijbellezing in het lokaal voor Chr. belang. H. Waarden burg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 21/2 ure, 6'. Barneveld. Voorbereiding. De vergaderingen van den Gemeen teraad beginnen altijd met eene oere- monie bij de wet voorgeschreven, maar waarbij van luisteren of gelegenheid schen ken tot luisteren geen sprake is, na melijk het lezen der notulen, waarna de Voorzitter mededeelde, dat de fout van een halve cent, voorkomende in de finan- tieele staten, hersteld was, alsmede dat de Inspecteur van M. O. geen bezwaar had gezien tegen de benoeming van den Heer W. Bronsveld als leeraar aan de H. B. School met vijfjarigen cursus, voor één jaar, terwijl Gedep. Staten een mach tiging tot nitbetaling van f 130 ver leenden en goedkeurde den afstand van grond aan de Vereeniging de Ambacht school, als ook den verkoop van grond aan den Heer Peltenburg. Onze Burgemeester neemt voor een paar weken vacantie; de Heer Le Comte heeft de voorwaarden van concessie tot het leggen van een paardentram naar Bever wijk aangenomenen van den Heer J. Holland was een verzoek ingekomen om eene concessie tot het leggen van een paardentram van Haarlem naar Alkmaar. De Heeren Verrijp en van der Vegt, aan bevolen voor de betrekking van leeraar aan de H. B. School met vijfjarigen cur sus hebben hunne sollicitatie ingetrokken en de rekening over 1891 van het ge meentelijk muziekcorps werd voor ken nisgeving aangenomen. Toen besloot de Baad aan den eersten Luitenant van Alphen 150 toe te staan wegens zijn onderricht aan de Schutterij en dit na aanbeveling van den Majoor commandant van genoemd korps. Mejuffrouw A. B. Boelfsema, leerares in de Wiskunde aan de Middelbare School voor meisjes alhier, verzocht eervol ontslag als zoodanig en verkreeg dit. Tweemaal kwam de nieuwe, erg popu laire belasting, voor diensten bewezen door de gemeentereiniging, ter sprake. Eerst door een verzoekschrift van W. Kooy en J. C. P. A. LanziDg, die terug betaling der door hen betaalde belasting vroegen, omdat de sloot, waarop zij uit- loozen slechts voor de helft behoort aan Haarlem en zij op eigen kosten de sloot rein houden, wat de gemeente Haarlem eenvoudig niet doet. De Heer Van Styrum betreurt het, dat in deze geen praeadvies van B. en W. gesteld is. Een onderzoek door dit Baadslid en den Heer van den Berg doch niet in vereeniging ingesteld, heeft ons den waren toestand aangewezen en voordat de Baad met 16 tegen 10 stemmen besloot om de zaak te renvoyeeren aan B. en W. ontstond eene -vriendschappelijke gedachtenwisseling omtrent de compe tentie van Dagelijksch Bestuur en Ge meenteraad omtrent het doen van terug betalingen. De tweede kwestie van dien aard be trof den Heer J. van den Berg, die ook terugbetaling verzocht van hetgeen hij naar zijne meening te veel had betaald. Neen, besliste de BaadWij vinden met B. en W. geen termen om aan dat verzoek te voldoen. De Heer H. H. van Waveren heeft een dam liggen over eene bermsloot aan de Leidsche Vaart, doch vraagt vergunning, die dam te vervangen door eene brng. B. en W. schenen hierin geen bezwaar te zien, maar de Heer Macaré neemt het niet voor zijne rekening, zonder nadere ken nismaking met de zaak, zoo maar hierin mee te gaan, en is voor aanhouden, waar toe besloten wordt. Zoo tusschen de punten der agenda door gaf de Burgemeester nog kennisgat op voorstel van de desbetreffende Commissie eene herbenoeming had plaats gehad van den assistent bij het teekenonderwijs aan de Burgeravondschool, den Heer Mus. Onze Kennemerbrug, oudtijds de Nieuw- poortbrug, eischt vernieuwing de palen en jukken zijn verrot en het bovendek is verteerd. Eeeds bij de begrooting droeg men hiervan kennis. Nu heeft de gemeen te-architect een ijzeren brng ontworpen. Maar, zegt de Commissie van fabricage, en met hen B. en W. als er een steenen brng gemaakt wordt en wij tot kespen dennen- inplaats van eikenhout nemen, dan winnen we 2500 uit. Dan een stee nen brug van 18,900, besliste de raad. Discussie had bij dit punt niet plaats. De kosten worden gevonden op den post Bui tengewone uitgaven voor publieke werken. Voor de meubileering van het verbouw de Baadhuis, en enkele moeielijk met name aan te duiden kleinigheden is ƒ4144.83' noodig. De raad verleende een crediet tot dit bedrag. Onder de vele aanvragen van besturen van Inrichtingen om bijdragen uit de ge meentekas heeft zich ook thans geschaard de Commissie van het Koloniaal Museum alhier. Deze nuttige Instelling, terende op een kleine subsidie van de Maatschappij van Nij verheid, de bijdragen van hare raadsleden en eene rijks-subsidie van 1000, kan haren werkkring niet uitbreiden en haar voortbestaan is zorgelijk. Daarom vraagt zij eene jaarlijksehe bijdrage van de gemeente, als 't zijn kan 1000. Het Dagelijksch bestuur, ofschoon het voortbestaan dezer instelling voor onze ge meente niet zonder belang achtende, vond bij den tegenwoordigen stand der gemeente lijke geldmiddelen geene vrijheid om in overweging te geven de gevraagde bijdrage te verleenen. De subsidieering vond evenwel voor standers. De heer Prins stemde toe, dat er veel geld noodig is, maar gelooft, dat dit goed is, zijnde het hem nooit gebleken, dat geld, voor zulke doeleinden uitgegeven, ren teloos is; bovendien geeft het Mnseum cachet aan Noordhollands hoofdstadwil dus helpen, maar tot wederopzeggens toe. Ook de Heeren Stolp en van Dieren Bij voet willen dit. De Voorzitter vindt echter de zaak meer van algemeen dan een gemeentelijk belang ishet Museum is nu toevallig hier. Bo vendien staan we hier voor een jaarlijks wederkeerende bijdrage van 1000. Wat de motieven voor de aangevraagde som betreft, deze steunen niet op vol doende gegevens. De heer Krol weet echter uit het verzoekschrift wel gegronde motieven aan te toonen, en zegt dat het niet goed mogelijk is, aan te wijzen voor welke uitgaven de ƒ1000 moeten dienen. De heer VaD den Berg wil den mid denweg en 500 toestaan, maar wordt opmerkzaam gemaakt, dat Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten hebben ge adviseerd ƒ1000 als subsidie van de pro vincie te verleenen als de gemeente Haar lem een gelijk bedrag toestaat. In rondvraag gebracht, werd het voor stel van B. en W. verworpen met 24 tegen 2 stemmen en daarna door den Heer Prins voorgesteld ƒ1000 te verleenen tot wederopzeggens toe, als Prov. Staten ook 1000 geven. Ter goeder nre mengde nog Dr. de Haan zieh in het debat. Hij wenschte op te merken, dat het verzoek gedaan is, om dat er veel noodig is teneinde te voldoen aan de vele aanvragen voor collecties uit het Museum, dat het geld dus niet be stemd is tot het opvoeren van trakte menten, maar om de collecties aan te vnlien. Nu vindt de Voorzitter dat die collectie aanvragers dan maar moeten betalen en de Heer van Styrum, dat wa

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1