EAARLSUSCE Eerste Blad. No. Gi. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 3 Augustus 1892. „1.— Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandsnr —,25. jf franco p. poet—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Nieuw verschenen werken op aanvrage ter bezichtiging te verkrijgen bg de De Erven Loosjes te Haarlem. RYTTERSEN Tzn. H. Door een rooden draad verbonden (Armverzorging-Emi- gratie-Suriname/0.50. KNE1PP, Pastoor SEBASTIAN, Voor drachten over ziekten en geneeskruiden „1.20. REIMANN, Dr. S. De behandeling der bloedziekten1.20. SCHNECKENBERG, EDMUND. De zenuwachtigheid of zenuwzwakte en hare behandeling zonder geneesmiddelen „0.60. GEYERSTAM, GUSTAF AF, De Familie op Skögerum 2.25 GUST. AIMARD'S Werken, Curumilla per afl. 0.8C. SCHMID, C, Bodewijk, De kleine zwerveling, en Anselmo„0.60. SCHMID, C. Genoveva„0.60. -OPZOOMER, Mr. C. W. Het Burgerlijk wetboek verklaard door„0.85. Buitenlandsohe nieuw verschenen werken FALKOVVICZ, PHILIPP, Der Pen- sionsfondDarstellung und versiche- rungstechnische Berechnung derLeih- renten, Invalidenpensionen, Witwenpen- sionen und Erziehungsheitrage für Waisen 13 LEHMANN, ALFR. Die Hanptgesetze des Menschlichen Gefülhslebens5.20. PASCH, E, Der iirztliche Notstand.0.40. MENSINGA, Dr. Neue Studie über Tu- berknlose. 0.40. KRASNOPOLSKI Prof. Dr. HORAZ, Der Schutz des redlichen verkehrs im österr. Civilrechte KRUG, Dr. ANION, Zur linearen Dif- ferentialgleichnng, Dritter Ordnung... TUMLIRZ, Prof. Dr. CARL, Die Lehre von den Tropen und Figuren, nebst einer kurzgefassten deutschen Metrik GREEN, B. R. Leitfaden zur Perspekti- ve für Maler und Dilettanten Nieuw verschenen muziek. PIETRO MASCAGN1. Entsagung JOHAN KLAAS en GRIET, een boe- renliefdesverklaring. (voor een heer en eene dame of twee heeren) JOHANEen koffiepraatje, Duet Op Afbetaling, solo-scène Hans en zijn Grootje. Duet... De twee notarissen of Net van pas en Slecht bij kas. Duet „0.65. „1.30. „1.05. 0.75. 0.60. 0.60. „0 60. 0.60 0.60. Tweede Kamer. Den vorigen Dinsdag is de Kamer voor de laatste maal bijeengeweest voor haar zomer-reces. Zij heeft in deze laatste zitting aangenomen1° de gunstige oon- klazie in zake C. Bossard, gepasporteerd sergeant van het Indische leger, betref fende zijn aanspraken op gagement; 2° de wijziging der wet in zake de Konsu- laatrechten en de aanstelling van een Konsul-generaal te Kaapstad3° de be krachtiging der overeenkomst met de gemeente Amsterdam tot ruiling van grond ten behoeve van het nieuwe post- en telegraafkantoor; 4° de gemeentelijke in deeling van het eiland „Fort aan Pam pus" met een deel der Zuiderzee; 5° de verlenging van den termijn van art. 1 der wet van 1818; 6° de konkluzieën der school- en koloniale verslagen7° de verhooging van Hoofdst. V. der Staats- begrooting (instelling eener Centrale Kommissie voor de Statistiek en verbou wing der Polytechnische School in ver band met de driehoeksmeting). Het ont werp op den zout-akcijns werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na goedkeuring, in Comité generaal, der huishoudelijke raming is de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteengegaan- Het volgende bericht trekt de aan dacht In een paar provinoiën van Britsoh- Indiëzijn 30 duizend zwarte patrijzen in den tgd van een paar dagen vermoord, om aan de aanvrage naar vederen op de Europeesohe markt te voldoen. Een huis te Londen ontving ééne enkele bestelling van 32 duizend doode colibri's, 80 dui zend watervogels en 800 dnizend paar vlerken. Soms worden de vlerken van sommige vogels, nadat zij geschoten zijn, afgetrok ken, terwijl de dieren nog leven. Het verminkte slachtoffer eener barbaarsche en schandelijke mode, over welke het vrouwelijk geslacht zich schamen moest, wordt daarna aan zichzelf overgelaten, om langzaam aan zijne wonden en aan gebrek aan voedsel te sterven. Natuurlgk is het onze vrouwen en meis jes niet altijd bekend op welke wijze dame Mode in hare kleeding voorziet, of uit welke bron zg zich tallooze nieuwigheden in deze weet aan te schaf fen, doch even natuurlgk is het dat, bij bekendheid met de wijze waarop zg ver kregen zijn, menige dame zal weigeren, zich op te schikken met voorwerpen waaraan, op zijn zachtst genomen, bloed kleeft. De kunst om te vasten is niet zoo als men licht denken zou, uitgevonden in onze dagen door de Meolatti's, Succi's en hoe zg verder mogen heeten. Uit een in de bibliotheek van het Va- ticaan ontdekt document blijkt, dat een Franschman in de 14e eenw een proef met het vasten heeft genomen, sterker dan een der moderne vasters. Onder pans Clemens V deed een, in pauselijke dienst staand Franschman een bedevaart naar Jeruzalem. Bij zijn te rugkeer uit het Heilige Land hield hg op te eten, althans niemand zag hem iets gebruiken. Deze vaster, die beweerde in geen twee jaar eenig voedsel te heb ben genomen, werd vereerd als een hei lige. Later verdacht men hem van hek serij en tooverij hg werd in het open baar gegeeseld en daarna uit Rome ver bannen, De Fransehen beginnen thans ten opzichte van Rusland waar voor hnn geld te wenschen. Dnidelgk wordt deze eisch uitgesproken door de Figaro, waarin zonder omwegen verklaard wordt, dat Rusland nu eens door het sluiten van eene alliantie moest toonen, dat het met zijne sterk uitgebazninde vriendschap ernst is. Zou het dan geen ernst zijn, laat Rus land vragen in een politiek Weener blad, dat voor zulke schermutselingen gebruikt wordt. Hebben wij niet onzen grootvorst Konstantijn naar Nancy gezonden om daar te getuigen van onze onwankelbare ge negenheid. Waarlijk, o, Franschen, gij maakt een ongnnstigen indruk, als ge meent, dat een geschreven artikel noodig is, zoolang het wederzijdsche vertrouwen bestaat; begrijpt ge dan niet, dat een geschreven traotaat aanleiding zon kun nen geven tot allerlei verwikkelingen met andere mogendheden? O, Franschen, wat beloont ge onze vriendschap slecht Frankrijk, dat daden eischt, zal zich dus voorloopig tevreden moeten stellen met woorden. Engeland zit met Marokko in de war, over handelsbelangen, waarin nu weer de Franschen de hand schijnen te hebhen. De Engelsche gezant wilde vertrekken; de sultan zag daar gevaar in en zoo is de zaak hangende gebleven, tot men nu eindelijk verneemt, dat Z. M. de sultan een gezant van den czaar zal verzoeken om zioh zoodoende door Russische en Fransche hnlp aan Britsche invloeden te onttrekken, hoewel de sultan toch ook niet gaarne geheel met Engeland wil breken. De vorige week is het in de MissisBippi- streek buitengewoon warm geweest de thermometer wees 104 tot 116 gra den. Op verschillende plaatsen stond de handel stil en waren vele arbeiders gedwongen tot rust houden. Gelukkig woedde na een paar dagen een storm, die eenige verlaging van temperatuur aanbracht, doch niet van langen duur. In de beide laatste dagen der week is het weer veel warmer geworden, zoodat in de hospitalen bij voortduring slachtoffers van zonnesteek worden binnengebracht. Desterf- te onder de paarden is mede belangrijk. Vrijdag stierven er 162. Vrgdag en Zaterdag was het getal per sonen dat tengevolge van de hitte was overleden te New-York niet minder dan tweehonderd drie en dertig, waarvan de helft kinderen. Te Chioago was de toestand evenmin gunstig en heerscht daar boven dien gebrek aan water. De vrije Congo-staat zal het op den duur te kwaad krijgen met de verschil lende naties, die op den Staat handel drg- venvan tgd tot tgd hebben er onregel matigheden plaats, die niet strekken om den goeden naam van den vrijen Staat te vestigen. Thans weer hebben de inland- sche soldaten een Franschman gedood en dien ten gevolge hebben de Fransohen maatregelen genomen om hunne vlag te doen eerbiedigen. De cholera is in de Parijsche voorste den sterk aan het afnemen. Niettegenstaan de het publiek in het onzekere was of het hier te doen had met cholera nostras of Aziatische cholera, blijkt meer en meer dat (het laatste het geval was; in vele gevallen heeft men in de ingewanden en de uitwerpselen der patiënten de com- mabacil gevonden. Een kruidenier te Wolverhampton is ver oordeeld toteene geldboete van f 24 zie hier de motieven: Elke winkelier levertzijn waren af in papieren zakken of omslagen, welke worden meegewogen bij de gekoohte waren. Dit had dus ook plaats gehad bij zekere hoeveelheid artikelen, op last van een inspecteur bij zekeren winkelier gekocht, waarna het bleek, dat elk En- gelsoh pond, een half ons papier, en dns een half ons waren te weinig bevatte. Dit gaf aanleiding tot eene vervolging. Of nu de winkelier al beweerde, dat toch de omslagen in de meeste gevallen meer geld kosten dan de gekochte waren, en de omslagen niet afzonderlijk kunnen be rekend worden, mocht niet batende man werd veroordeeld. De gezamelijke winke liers voor zooverre ze waren verkoo- pen die in papier verpakt worden, kwa men tegen het beginsel, waarmede in deze is recht gedaan ten sterkste op, maar de rechter besliste dat de verpakking als tarra behoort in mindering gebraoht te worden. Dit is zeer zeker de beste ma nier om te voorkomen, dat nog het pu bliek, noch de verkooper te kort komt. Saint-Cloud, de oude verblijfplaats der Fransche koningen en van de beide Napoleons is, zooals men weet in den Fransch-Duitsehen oorlog tot een bouw val geworden, welke thans na ruim twin tig jaren, geslecht zal worden. Algemeen heerscht nog de meening, dat het gebouw door de Duitschers is in brand gestoken, doch de waarheid is, dat de Franschen het zelf gedaan hebben. De Pruisen wilden ill het park van Saint-Clond eene batterij opriohten om van daar uit Parijs te bom bardeeren. Om dit te voorkomen, beschoten de Franschen het bosoh van Saiut-Cloud en veroorzaakten zoo den brand in het kasteel. De beruchte Corsicaanscbe bandiet Bo- nelli, het rooven en moorden moede, heeft zioh voor eenigen tgd vrijwillig komen overgeven aan het gerecht. Thans heeft hg den leeftijd van 67 jaren bereikt, waarvan hij vijftig jaar wijdde aan zgn beroep als struikroover. Er was geregeld eene prijs op zgn hoofd gesteld, doch nooit werd hg gearresteerd; voornamelijk had hg dit te danken aan de achting die hg genoot bg de vrouwen. Viermaal werd hg bij ver stek ter dood veroordeeld, doch die mis drijven waren thans verjaard. Het feit waarvoor hij na zgne aanmelding terecht stond had betrekking op den moord gepleegd op gendarmes nu twaalf jaar geleden. De getuigen in deze zaak waren echter voor Bonelli zoo weinig bezwarend, dat de ju ry hem vrijsprak. De oude deugniet altgd naar onze Westersohe begrippen zal nn waarschijnlijk nog een rastigen ouden dag hebben, tenzij het Corsioaan- sche wraakreoht, dat daar nog in eere is, hem den eenen of anderen dag treft. Om te beginnen is hem verboden, wanneer hg in vrgheid gesteld is, te wonen in plaatsen waar betrekkingen van zgne slachtoffers wonen. Betreffende de nitbarsting van den Goenong A woe, op het noordelijk deel van groot Sangir, den 9 Juni 1.1. ver neemt men thans de volgende bijzonder heden, overgebracht door het stoomsohip Hecuba. De uitbarsting had plaats zonder voor afgaande verschijnselen. Plotseling zag men eene reusachtige rookkolom zich uit den krater verheffen, hetgeen gepaard ging met een donderend gedrenn en bliksem. Aard- of zeebeving deed zich niet voor. Een oogenblik daarna - te 6.20 uur in den namiddag viel zware duisternis in, welke gepaard ging met een regen van asch, puimsteen en modder. De af metingen der uitgestoten wordende gloei ende steenen werden steeds grooter. De bevolking, voor zoover dit nog mogelijk was, vluchtte, doch twee dagen later waren reeds vijfhonderd lijken ge vonden en het getal vermisten was zeer groot. De uitbarsting dnnrde zes uren en alles was met een zes centimeter dikke aschlaag bedekt. De Europeanen schijnen zich met eenige inlanders bij een bergrug tegen het val lende vuur in veiligheid gesteld te heb ben. De geheele oogst is verwoest. Aan le vensmiddelen en vooral aan water is het grootste gebrek. De rivieren en bronnen zgn met modder, asch en pnimsteen ge vuld. Per stoomschip werden 1200 pikol rijst en eenige pikole zont verzonden om in de eerste behoefte te voorzien. Een nieuw midddel om een slecht doel te bereiken is de manoenvre van eenige Saksische fabrikanten. Zij hebben namelijk het loon hunner werklieden verlaagd, onder voorgeven, dat zij hiertoe door handelingen der Joden gedwongen worden. Men schgnt het maar niet te kannen verkroppen, dat de Jood in som mige omstandigheden, vooral op 't gebied van handel in het algemeen den Christen verre vooruit is,

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1