sterk te laten, is onverklaarbaar, maar zoo gaat het met de dingen. Vroeger tiet in aanzien, brengen de verschillende bij - prod uk ten bvb. van de gasfabrikatie tegen woordig hnn geld op. Wie herinnert zich niet den tijd, dat het koolteer eenvoudig door niemand gebruikt werd. De fabrikant liet het wegzinken in den bodem opzijn terrein. Het is nn een der factoren van de tegenwoordige kleurfabriekatie. Evenzoo is het gegaan met het ammoniak- water. De turfmolm, vroeger als onnut hier en daar in mestbelten weggestopt, vindt tegenwoordig als strooisel in paard-of koestallen grif afnemers en zoo zouden nog verschillende zaken zijn aan te wijzen, die tegenwoordig zoo heel andere zgn. Voor veertig jaren las bijna geen en kel burgerman een courant, of het moest zgn de reizende Nieuwsbode. Wie dacht toen aan kranten lezendat was goed voor de groote lui. Tegenwoordig doen de nieuwsbladen opgeld, ieder leest ze, en, niettegenstaande men minder tijd heeft dan toen, blijft ieder graag op de hoogte. Welke zaken niet al vatbaar zijn om gestolen te worden, wie zal het be palen. Tot de minst ongewone dief stallen behooren die van huizen en schepen. De eerste had plaats te Parijs een paar maanden geledeneen woning, staande op stadegrond, werd door den bewoner steen voor steen afgebroken en op eene andere plaats weer netjes ineengezethet laatste kwam meermalen voor, men denke aan het spookschip van den vliegenden Hol lander. Thans wordt bericht de diefstal van honderd en tachtig glazen ballons, ge borgen te Rotterdam in een schuit van een poffertjeskraam-houder, 't Schijnt dat het sommigen menschen het zelfde is wat zij stelen, als zij maar kunnen Btelen. Wat ter wereld zgn tooh glazen ballons waard en nog wel die gestolen zgn, en wie kent weerbarstiger waar om te bergen dan honderd en tachtig van die dingen. Sommige dieven kunnen ook wonder lijk te werk gaan. Een dief van beroep stal een handwagen. Om de daad ver borgen te houden liet hij er nieuwe wielen en as onder maken, verving het honten wagenkrat voor een ijzeren en liet toen den geheelen toestel tweemaal overschil deren en eens lakken. De winst van den slimmert kan ieder narekenen. Te Kaatsheuvel en omstreken blijft het tamelijk rnstig met het innen der tienden. Hier en daar was reeds de oogst met inbegrip van de tienden binnen ge haald en moeite zal het kosten in deze gevallen het verschuldigde te kunnen in nen. Te Sprang wachtte men ongeregeld heden men scheen daar voor tegenstand beducht te zgn. In het algemeen is er in het verzet tegen de tiendheffing veel dat onverklaar baar is. In de eerste plaats van de zijde der tiendplichtigen, die toch hij het aan vaarden van hunne gronden volkomen op de hoogte waren van de erfdienstbaarheid op het gewas rustende. Onhandigheden, lang niet altijd in het nadeel der land bouwers, schijnen, met de noodige oprui- ing, aanleiding tot misverstand gege ven te hebben. Utrecht ontving Zaterdag geheel onverwacht een bezoek van H. H. M. M. de Koningin-Regentes en de Koningin. Het doel was bet beklimmen van den Dom. Het bezoek had plaats met klein gevolg en was incognito. Niettegenstaan de dit, was een menigte volks op de been. Zaterdag avond was te Rotterdam een agent van politie te hulp geroepen om assistentie te verleenen bij een twist, ontBtaan in het lokaal der sociaal-de mocraten, het koffiehuis Voorwaarts aan de Delfsche straat. Plotseling hoorde men een schot vallen en de agent, in den hals getroffen, dood neervallen. Na ingesteld onderzoek vond men het schietwerktuig in het privaat. De eigenaar ervaD, die ontkent geschoten te hebben, is als ver dacht van den moord in verzekerde be waring genomen. Zondag avond had de politie weer werk om genoemd lokaal te beschermen tegen een menigte personen, die hun ongenoegen over 't gepleegde mis drijf wilden toonen. Van socialistische zijde wordt geen eokele verontschuldiging voor de daad aangevoerd. Nederland geniet weer de eer van het bezoek van vele vorstelijke personen. Te Scheveningen volgt Maria Josepha, aarsthertogin van Oostenrijk, eene bad kuur. Aartshertogin Margaretha van Oos tenrijk bezocht 's Gravenhage en de Sport- tentoonstelling te Scheveningen. De her togin van Mecklenburg ie mede te Sche veningen, evenals hertog Albrecht van Wurtemburg. Dan is daar nog een Itali- aansche prins en princes, terwijl de heer Ploqnet, President van de Fransche kamer van afgevaardigen ook behoort tot al de hooggeplaatsten, die in het kalme, koele Nederland rust en ont spanning zoeken voor hnn half of geheel overwerkten geest. Wie weet welke frische denkbeelden, ontstaan in onze zilte bad plaatsen, het volgend seizoen de maat schappij znllen instroomen, zonder dat wij den oorsprong zullen kennen, of bevroeden dat zij hun aanzijn dankten aan den glibbe rig weeken bodem van ons veel verachte Nederland, en het kilvochtige klimaat van het lage land, meer en meer door vreem- delingen hooggeschat in dezelfde mate als het door de landskinderen wordt gemin acht. Het schijnt er nog mee te moeten gaan als met onze kunstschatten, waarvan we niet het mooie opmerkten, voor we er door vreemden opmerkzaam op ge maakt werden. Uit Amsterdam wordt bericht dat daar door ondernemende mannen plannen gemaakt zijn tot stichting van een volks- sohonwbnrg en dat met een paar be kende Nederlandsche acteurs is onderhan deld over het directeurschap. En dat in een tgd, dat het volk klaagt over slechte tijden. Toch meent men, dat een volksschouwburg beter is, dan een volkskroeg. Er zgn tegenwoordig volksscholen, volks bibliotheken, volksgaarkeukens, volksba- den, volksbladen, volkskoffie- en volks bierhuizen, volksleiders, volksmannen, volksvergaderingen, volksfeesten, volks gezang, de stemme des volks en nog spreekt men van volkszonden. Al deze volksheden Bchikke men tot twee categoriëndie het volk geld kos ten en die voor het volk betaald worden en dan make men zelf het saldo op in verband met volksgeluk, volksgezondheid en volkswelvaart. De heer C. S. Adama van Schelte- ma, oud-predikant te Amsterdam, heeft te IJmuiden 280 Meter grond gekocht, om daarop een gebonw te plaatsen, het welk den naam zal dragen van Zeemans rust. In dit gebouw zal gelegenheid zgn voor loodsen en zeelieden om te logeeren, en alles zal daar verkrijgbaar zgn, behalve sterke drank. Yoor dit doel zgn ƒ25.000 noodig. De heer S. ontving reeds f 1300 gaven. Vóór een paar dagen deed het ge rucht de ronde dat eene vrouw te JBarend- recht tengevolge van het geweldig slaan op de deuren en vensters harer woning, midden in den nacht, van schrik plotse ling overleden was, en dat het lijk zon geschouwd worden. Deze lijkschouwing heeft plaats gehad en schgnt aangewezen te hebben, dat de dood der vrouw niet het onmiddellijk gevolg van den bekomen schrik geweest is. De rustverstoorder be vindt zich dan ook niet in hechtenis. Maakten wij onlange melding van ongeregeldheden te Haarlemmermeer, voor gevallen tnsschen Hollandsche en Belgische arbeiders, ook in den Houtrijkpolder, waar eveneens tal van Belgen verblijf houden en werkzaam zijn is de verhouding ge- spannen; bij de minste aanleiding ontstaat er botsing, zoodat de politie een scherp toezicht zoo moeten houden, wat natuur lijk met zoo weinig personeel in de uit gestrekte IJ- en Haarlemmermeerpolder zeer moeilijk, ja onmogelijk is. Ook Zaterdag ontstond door een luttel voorval twist tnsschen een viertal Hol landers en meerdere Belgen, waarbij eerst- genoemden op de vlucht gingentwee hunner zochten een schuilplaats in een hofstede, die daarop door de met ver schillende voorwerpen gewapende Bel gen werd belegerd. Niet dan nadat de bewoners hen met ernst had gewaarschuwd en bedreigd, trokken de belegenaars lang zamerhand af. Bij de Ger. gemeente te Halfweg is tot predikant beroepen Ds. G. J. Breu kelaar te Hasselt. Ds. C. v. Koetsveld CEz., predi kant te Houtrijk en Polanen, hoopt Zon dag 2 October aldaar zijne afscheidsrede te houden. HAARLEM, 23 Augustus 1892. Naar wij vernemen is de komst van Hare Majesteiten de Koninginnen bepaald op Woensdag den 7en Septem ber e. k. omstreeks half elf uur. Na het bezoeken van het stadhuis enz. zal omstreeks een uur een tweede ontbijt op het stadhuis aangeboden worden, daarna zal een rijtoer, onderanderen door den Haarlemmerhout, plaats vinden en aan nog eenige merkwaardige inrichtingen een kort bezoek gebracht worden. Hare Majesteiten zullen omstreeks half zes weder naar het Koninklijk slot te Soestdijk vertrekken. De weg, die door den Koninklijken stoet door de gemeente zal worden gevolgd, hopen wij zoo spoedig mogelijk te kunnen mededeelen. De Haarlemsehe Amateur-photogra- fen club zal Donderdag 25 Augustus ten acht ure in den tuin van het hotel Wel gelegen te Bloemendaal eene voor een ieder toegankelijke kunstbeschouwing houden door middel vnn de sciopticon lantaren van verschillende photografien door de leden der Vereeniging vervaar digd. De goede naam der vereeniging wie reeds verschillende bekroningen ten deel vielen, waarborgt gewis een groote be langstelling met hare welwillend en be langloos gedane bemoeiingen. Na afloop van de Kunstbeschouwing zullen extra trams naar Haarlem rijden. De heer D. de Clercq, lid van den Raad dezer gemeente heeft voorgoed onze stad verlaten om zich in het buitenland (Oostenrijk) te vestigen. Met hem ver liest de Volkspartij te Haarlem haren ijverigsten leider. Eene verkiezing voor een lid van den Raad kan tengevolge van dit vertrek spoedig worden te gemoet gezien. De Heer de Clercq was sedert Augus tus 1891 lid van den raad en zouin 1895af treden. Men deelt mede, dat het voorloo- pige programma der te plaatsen versie ringen bg het bezoek der Koninginnen aan onze gemeente de Koningin-Regentes reeds is aangeboden. De ingezetenen zul len, naar men algemeen hoopt in verband met het officieele plan medewerken, om in deze een goed geheel te verkrijgen. De tentoonstelling van zilverwer ken, die in het Museum van Kunstnij verheid gehouden wordt, is weder met eeni ge zeer belangrijke stukken toegenomen na melijk met inzendingen van Mevrouw Hes- huysen-Gerlings en den Heer J. H. Hes- huysen en met het zilveren theeservies, dat door de leden der Maatschappij van Nij verheid bij het 25 jarig jubileum van zgn Secretariaat aan den Heer Van Eeden werd aangeboden. De tentoonstelling der aanplakbilletten van Cheret blijft steeds in hooge mate de belangstelling van artisten en leeken wekken. De toegang tot het Museum ia vrij. De toegang tot de zilvertentoonstel ling bedraagt deB Zondags tien cents. Aan de sohool voor Kunstnijverheid is voor de afdeeling kunstnaaldwerk voor- loopig als assistente aangesteld Mejuffrouw M. Anoldy, die bij den aanvang van den nieuwen Cursus in functie zal treden. De jongen, die gedurende de Haar lemsehe kermis als bediende werkzaam was in eene tent op de Groote markt al hier, en als zoodanig zich had schuldig gemaakt aan diefstal van twintig gulden, welke som in eene bus aanwezig was, is door de Haagsche politie aangehouden en naar Haarlem overgebracht. Hg heeft reeds bekend den diefstal gepleegd te hebben. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziel de volgende personen voor werk aangemeld: 41 voor werkvrouw. 6 voor waschvrouw. 1 voor waschvrouw van gordijnen. 1 voor nachtwaakster. 1 voor noodhulp. 24 voor schoonmaakster. 16 voor naaister. 1 voor linnennaaister. 1 voor costuumnaaister. 1 voor naaiwerk aan huis. 2 voor verstelwerk. 2 voor wasch aan huis. 2 voor huishoudster. 1 voor strijkster. 1 voor kookster. 1 voor mangelwerk. 1 voor dagmeisje. 6 voor oppasser. 11 voor loopwerk. 3 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. 2 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 3 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 3 voor winkelbediende. 6 voor pakhuisknecht. 2 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 5 voor kantoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand» aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en va» 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 24 Aug. 1892. 's namiddags ten 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelicgen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Aanbesteding Kennemerbrng. Verzoekschrift onderwijzer Burger school om ontslag. Idem Bestuur afd. Haarlem Alg. Ned. Werklieden-verbond, mini mum loon en maximum werktijd. Idem Ned. Luthersohe Zondags school, gebruik lokalen. Miss. Comité tot exploitatie van staal waterbronnen. Rekest Hoofdbestuur Schippers- vereeniging „Schuttevaer", wijzi ging verordening haven en kaai- geld. 2. Vaststelling le suppl. kohier dir. bel. dienst 1892. 3Voorstel B. en W.W. instellen rechts vordering tegen J. B. la Pierre. 4. Idem idem grensregeling Heemstede. 5. Idem idem rekest Vereeniging „Witte Kruis" douche bad. 6Idem idem nieuw Reglement Barbara Gasthuis. 7. Voorstel B. en W.W. en Rapport Comm. v. financiën verhuring land Veerpolder. 8. Aanbeveling B. en W.W. leeraars wis kunde enz. H. B. School met 5 jarigen Cursus en voorstel eervol ontslag A. van der Voort Az. leer- aar Gymnasium. 9. Voordracht idem idem leerares wis kunde Meisjesschool voor M. O. 10. Idem idem idem Onderwijzer 3e kl. School D. 11. Idem idem idem Onderwijzeres 3e kl. Burgerschool. 12. Idem idem idem 3 leden College van Zetters. 13. Gasrappori over Juli. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht 22 Augustus 1892. Witte tarwe f 6.75. f 7,15. Rogge 4 50. Haver s 3.75. Gerst 4.25. Groene erwten 8.25. Capuzijners 1.50. Bruin mosterdzaad 20.50. DRIE EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 21 Augustus des avonds van 8—10 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS PROGRAMMA. 1MarscbHertel. 2Ouverture in Italieuischen styleSchubert. 3. Royal Manuel ValseScarve. 4Potpourri aus der Operette Prins MethusalemStrauss. 5OuvertureMeyerbeer 6. Toujoure Galant, PolkaFahrbach. 7. Plappermaucben, Salonstiick..Ellenberg. 8Grande Fantasie sur des motifs de l'opéra La FavoriteDonizetti ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 25 Aug. 1892, des namiddags van 23 uur door den Heer WEZERM AN, met welwilleode medewerking van Eriiulein THERESE WELL, Lehrerin Dcutscb-ltal. Kunslgesang, uit Amsterdam. PttOGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bacb. 2. Aria uit de MessiasG. F. Handel. 3Andante uit de 4de Symphonie.Mendelssohii. 4. Variatien op bet Oostenrijksche VolksliedHaydn. 5. Aria uit PaulusMendelssohn, 6. (Finale.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2