HAARLEMSCÏÏ Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 68. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang 144. van ZATERDAG 27 Augustus 1892. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 28 Aug. 1892. Nederd. Herv. Kerk. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommere 3 centen per stuk Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk, Vroegpr. 7 ure, Veen. Voorm. 10 ure, Barbas. 's Avonds 6 ure, Stoaan. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, R. Faber, Godsdienstonderwijzer. Eglise Wallonne. Pas de service. Gereformeerde Kerk. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, Mulder Avondmaal. 's Av. 5 ure, Mulder, (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, B. van Schelven, Pred. te Amsterdam. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet, Pred. te Santpoort. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Ds. Moeton herinnert sommigen zijner leerlingen, dat zijne catechisatiën weder zijn aangevangen. Rt- Ds. Stoaan hoopt deze week zijne cate chisatiën te hervatten, uitgezonderd die van Maandagmiddag ten 4 ure, welke den 5<ien Sept. weder zal worden gehouden. feDs. Tideman bericht, dat Vrijdag 2 September van 12 en 45 uur inschrij ving van nienwe leerlingen zal plaats hebben. Zie advertentie. I Ds. Hesta zal Maandag 5 September zijne catechisatiën hervatten. Aangifte van nienwe leerlingen op Woensdag 31 Au gustus van 2 tot 4 nnr aan de Kerk, ingang Peuzelaarseteeg. Bennebroek. Voorm. 10% nre, B. J. Stcaan, Pred. te Haarlem. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Doopsbediening. Nam. 1 Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Se pp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. H. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 nre, C. Veen, Pred. te Haarlem Hillegom. Voorm. 9 Va 8. de Waard, Doopsgez. pred. te 's Hage. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C. Ez. Nam. 1% ure Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure W. R. Fooiman, Pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nnr, F. van Gheel Gildemeester, van 's-Grravenhage. 's Avonds 7Vs nnr Evangelie verkondi ging op de Heide, zaal van den Heer Veldman, de Heer v. Zweden. Donderdag avonds 81/2 nnr, lis. Waar denburg. Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. Belang. Zandvoort. Voorm. 10 ure, A. E. vau der Bussen. Pred. te Amsterdam. Nam. 2 uur, geen dienst. KRONIEK Woensdag j. 1. vergaderde de Kaad dezer gemeente weder onder het voorzit terschap van den Burgemeester. De secre taris was nog wegens ziekte afwezig, maar nam tooh, volgens de mededeeling van den Voorzitter dagelijks toe in beterschap, hetgeen door de Vergadering met blijkbaar genoegen vernomen werd. De Heer Schouten las de Notulen der beide laatste vergaderingen. De Heer van der Eist, loco-secretaris, had 14 dagen verlof gevraagd. De burgemeester verheugde zich de bigde tijding te kunnen brengen, dat H. M. de Koningin de nitnoodiging van den Gemeenteraad had aangenomen om Haarlem met een bezoek te vereeren. Het programma van dit bezoek is vastgesteld als volgt: Te IOV2 uur zal H. M. aan het Station worden afgewacht door B en W. en een eerewaeht van de schutterij. Op het Stad huis worden de Raadsleden voorgesteld aan de Koningin, en daarna het Mnsenm, het orgel en de inrichting van den Heer Enschedé bezichtigd. Kwartier voor een zal een maaltijd worden aangericht in de groote hal van het oude grafelijk verblijf, die voor- deze gelegenheid vorstelijk zal wor den ingericht, na afloop waarvan nog een paar belangrijke inrichtingen zullen worden bezocht, met name het Mnsenm voor Kunstnijverheid en Teylers Genoot schap. Na een tocht door den Hout zal H. M. te half zes de stad weder verlaten, bij welke gelegenheid aan het station een eerewaeht zal opgesteld zijn nit de in fanterie. De weg welke de Koningin door de stad' zal nemen is nog niet bepaald, de voorzitter is echter overtuigd dat de ingezetenen dit bezoek op hoogen prijs stellen, en alles in het werk zullen stel len om de stad een feestelijk aanzien te geven. Ingekomen bezwaarschriften worden ge steld in handen der Comissie. Een aanvrage van den Heer Krelage met verzoek om goedkenring van een bouwplan aan den kleinen Hootweg is wel in behandeling geweest maar niet tij dig genoeg gereed gekomen om cn reeds te knnnen worden ingediend. Een brief van den Heer de Clercq, waarbij hij zijn ontslag neemt als lid van den Raad, wordt voorgelezen en voor ken nisgeving aangenomen. Medegedeeld wordt dat de Heer H. J. M. van Goor is benoemd tot Commisaris van politie. De aanbesteding van de Kennemerbrng voor een bedrag van 18990 wordt goed gekeurd. De Raad besluit een aanvraag van het Alg. Ned. Werkliedenverbond om een bepaling van minimam werktijd in ds bestekken op te nemen, te wijzen van de hand. Na het onderzoek der Raadscommissie bij een vorig rekest in gesteld, meende de Voorzitter dat geene afzonderlijke behandeling daarvan meer noodig was. Een rekest van de Vereeniging Schnt- tevaar met klachten over de haven- en kaaigelden wordt gesteld in handen van B en W. Aan de Ned. Luthersche Zondagschool zullen drie lokalen aan school C ten gebrnike worden afgestaan. Het Comité der staalwaterbronnen geeft per brief kennis dat de Maatschappij is tot stand gekomen. Mej. F. L. Stroh, verkrijgt eervol ont slag als onderwijzeres en de Heer B. W. van Aalderen als onderwijzer. De laatste met ingang van 4 Oct. of zooveel vroeger als in zijn dienst zal knnnen wor den voorzien. B. en W. zullen trachten zoo mogelijk iemand in zijne plaats te stellen, opdat de Heer van Aalderen, die tot hoofd eener school te Laag-Keppel is benoemd, zoo spoedig mogelijk zijn be trekking kunne aanvaarden. Het snppletoir kohier wordt goedge keurd en aan B. en W. maohtiging ver leend een rechtsvordering in te stellen tegen J. B. la Pierre, die de kelders on der den Vleeschhal niet wil ontrsimen, niettegenstaande zijn hnurtijd verstreken is. Het voorstel van B. en W. om zich tot Ged. Staten te wenden, ten einde te verkrijgen dat de grenzen tnsschen de ge meenten Haarlem en Heemstede worden gewijzigd, als reeds in ons vorig Raad- verslag is vermeld, waarbij de Gasthuis- vaart, de Koedief, de Zandvoortsche Weg en de Houtvaart de nieuwe grenzen der gemeente Haarlem zonden worden; dit voorstel wordt bijna zonder discussie goed gekeurd. De Heer Bijvoet, dankt B. en W. voor hnn ijver in deze zaak, en verzoekt zij ne medeleden het voorstel onveranderd aan te nemen. De Heer Enschedé verklaart zich er tegen omdat er zoovele bezwaren van 11- nantieelen aard aan verbonden zijn. Tegen stemmen de Heeren Klein en Enschedé, de Heer van Weel blijft buiten Ingekomen is een voorstel vao de Ver eeniging het Witte Krnis om het Volks donchebad in plaats van ten Noorden, ten Zuiden van de Catharinabrng te mo gen plaatsen en voorts over 20 M2 meer te mogen beschikken, dan aanvankelijk was toegestaan. De vereeniging kon op de eerste bestemde plaats geen aansluiting verkrijgen met de waterleiding, wel op de tweede. B. en W. stelden voor dit verzoek af te wijzen, omdat de eigendom van den walgrond aan den Kondenhorn niet on betwist was, en een der vermeende me de eigenaren op zijn perceel hypotheek had gevestigd, waardoor de gemeente moeielijk terrein aldaar kon afstaan. Ook tegen den afstand van een grootere op pervlakte dan was toegestaan bestonden aldaar bedenkingen. De Raad vereenigde zich met dit ad vies. Op een aanvraag van den Heer Macaré, of het niet noodig was de (jnaestie van eigendom nit te maken, antwoordde de Voorzitter, dat znlks overbodig was, aan gezien de Hooge Raad had uitgemaakt dat niemand toch het recht had van den wal grond gebruik te maken zonder vergnnning van het Gemeentebestuur. Het Barbara gasthuis in 1841 voor be waarschool ingericht ten bate van die arme huisgezinnen waar ook de vronw genoodzaakt is buitenshuis de kost te ver- nen, voelde zich geroepen thans die be waarschool te hervormen in een Fröbel school. De meerdere kosten daarnit voort vloeiende wensohten regenten van het hnis gedekt te zien door een gemeentelijk sub sidie van ƒ2100. B. en W. van oordeel dat de gemeente zich in het geheel niet met het bewaarschool-wezen behoorde te bemoeien, stellen evenwel voor als blijk van waardeering, van hetgeen op nitnoo diging van den Raad door Heeren Regen ten ten behoeve der Inrichting belange loos wordt verrioht, dit snbsidie toe te staan. De Heer Tjeenk Willink meent, dat men wegens de vele aanvragen, aan de inrich ting voor 300 inplaats van 150 kinderen plaats moest versohaffen ook met oog op de uitbreiding der gemeente sedert 1841. Een goede voorbereiding aldaar zou zeer te baat strekken van het lager onderwijs. De Heer Klein, meent dat er goede Hervormde, Katholieke en particuliere be waarscholen zijn. Als men de zaak daar aan overlaat, dan bespaart men zich vele kosten. Hij acht het niet goed op dezen weg voort te gaan, te meer niet omdat hij de voordeelen van het Fröbelonderwijs nog niet geheel onbetwistbaar aoht. De Heer de Kanter doet uitkomen, dat het hier geen gemeentelijke instelling be treft, en men dns geenszins gelijken tred moet houden met de behoefte. Men is eenigermate gebonden door vroegere be sluiten, maar verder wenscht hij dan ook niet te gaan. De Heer Tjeenk Willink wenscht als motie van orde voor te stellen, dat de Raad den wensch nitspreke, dat de her vorming van de school op rnimeren voet worde ingericht, op die wijze, dat aldaar gelegenheid worde verkregen tot plaatsing van 300 kinderen en B. en W. nit te noodigen een nader voorstel in dien geest in te dienen. De Voorzitter achtte deze motie onnoodig. Mocht de Raad znlks

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1