Teylers Stichting. Koffie drinken. Godsdienst-Onderwijs ADVERTENTIEN. De zevende dag (Zaterdag) is de Sabbat des Heeren uws Gods. Het museum en de bibli otheek zullen Woensdag 7 September voor het publiek GESLOTEÏ zijn. CURSUS ter opleiding van Onderwijzers in de Gymnastiek. CATDARIXA AHA MOSTERT, album, waarin behalve de namen der ond- leerlingen vele sierlijk geïllustreerde bla den voorkomen, terwijl aan Mej. Visser eene fraaie schrijfbureau met een album werd vereerd. Behalve deze ontvingen de jubilarissen nog vele andere geschen ken als ondubbelzinnige bewijzen van de achting en de liefde welke zij zich in de afgeloopen jaren in hare uiterst moei- lyke betrekking mochten verwerven. Het Kinderfeest, door het bestuur van de sociëteit „Vereeniging" bij gele genheid van den verjaardag onzer Konin gin georganiseerd, heeft Donderdag avond tot aller genoegen plaats had. Ongeveer zevenhonderd levenslustige knapen ,en meisjes waren samengestroomd, om in ongestoorde pret den heuchelijken dag van 31 Augustus, een datum die meer en meer belangrijk wordt voor ons lieve vader land, te herdenken. Aan het hoofd der beweging stond, evenals zooveel vorige jaren, de heer J. Cr. Martin, aan wiens zor gen de leiding van kinderfeesten bij uit stek goed kunnen worden toevertrouwd. Met een breeden optocht, waarbij de deelne mers voorzien werden van vlaggen en banieren, werd het feest onder eindeloos gejuich en gejubel, aangewakkerd door de muziek van Kriens, geopend. Eenige nommers van het programma waren in handen van artisten uit het gezelschap van den heer Frits van Haarlem; boven dien waren de heeren Bamberg, vaderen zoon, overgekomen om door hunne kunst verrichtingen op het gebied der goochel kunst den kleinen bewondering af te dwin gen. In den tuin stond de poffertjespan te vuur om de bongerigen te spijzigen, terwijl limonades en andere verfrisschende dranken voor de dorstigen in overvloed verkrijgbaar waren gesteld. In den mu ziektempel was verder een troep planten geplaatst, waar tnsschen een vriendelijk kinderkopje natuurlijk van de jarige Wilhelmina verscholen zat. Het moest nu de pret nog zwijgend aanzien, maar over eenige dagen zou het er anders van gaan, zeiden een paar jongens; dan zal onze jonge Koningin met echte oogen zien en met echte ooren hooren, hoeveel de Haarlemsche jongens en meisjes van haar houden. Het kinderfeest eindigde omstreeks twaalf uur en werd gevolgd door een bal, dat de danslustigen nog geruimen tijd bijeen hield. Aan de leden van het bestuur der So ciëteit komt een woord van dank toe voor de wijze, waarop zij dit feest heb ben ingericht en voor de inspanning wel ke zij zich willen getroosten, ten einde het goed te doen slagen. In verschillende plaatsen heeft men den verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk gevierd. De aandrift om den 1 sten September tot een nationalen feestdag te maken neemt meer en meer toe. Te Haarlem, waar men sedert enkele jaren op den goeden weg was, hebben verschillende omstandigheden samenge werkt om dit jaar eens niets te doen voor de kinderen, tenzij men het kinderfeest van Donderdag avond in de Sociëteit Ver eeniging hiertoe mocht willen rekenen. Het concert, Woensdagavond in den Hout door de Stedelijke kapel in de fraaie verlichte muziektent gegeven, trok eene menigte bezoekers, waartoe niet in geringe mate medewerkte het optreden van de Ko ninklijke Zangvereeniging Zang en Vriend schap, die de welwillendheid had eenige vaderlandsche liederen ten gehoore te bren gen, die onder den meesten bijval door het talrijke publiek werden ontvangen. De aangekondigde parade had de ge wone wijze, mede onder veel toeloop plaats. Overgens uite men zioh in de stad door het uitsteken der nationale vlaggen. Men deelt mede, dat toestemming is verleend aan de besturen van 23 ver schillende Vereenigingen om den 7 Sep tember H. H. M. M. bij aankomst op de Grroote markt hulde te brengen. Hier toe zullen zij met hunne banieren op de markt voor het raadhuis in een halven circel worden opgesteld. Het al of niet houden van een optocht is nog onzeker. Wegens gebrek aan plaatsruimte zal de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap," niet in de receptiezaal kun nen toegelaten worden, doch onder de bo gen aan den voorgevel zal eene estrade worden opgericht, van waar de zangers H. H. M. M. bij het bestijgen van de trap zullen verwelkomen met het „Wilhelmus" oude zetting, woorden van den Heer Hie rop. Op verschillende punten hebben de werkzaamheden tot versiering der straten een aanvang genomen, die het vermoeden wettigen, dat Haarlem den 7 September in feesttooi zal zijn. Het Westerkwartier der gemeente rust zich ook geducht ten strijde toe. De Oranjestraat plaatst twee fraaie eerebo- gen en de bewoners zullen hunne vensters verder met bloemen opsieren, wat den prettigen indruk, dien deze nette buurt reeds maakt, in niet geringe mate zal verhoogen. Ook in de Leidsche straat heeft men plannen tot versiering. Ter herinnering aan het bezoek van H. H. M. M. hebben de Heeren Emrik en Binger alhier in het licht gegeven het oude Wilhelmus, gedicht van Marnix de St. Aldegonde. Aan het hoofd bevinden zich de portretten der Koninginnen in lichtdruk. Door de ingezetenen van Heemstede zal ter hoogte van het hotel Scholten in de Haarlemmerhout een monumentale eere- boog opgericht worden. Ten aanvulling van ons vroeger bericht, dat ook aan het Spaarne, Damstraat, Lange Veerstraat en Gierstraat versieringen zullen aangebracht worden. Het aantal winkelpaleizen nam in den laatsten tijd binnen Haarlem zeer toe, en wordt aanstaanden Zaterdag weer met een vermeerderd door de opening van den fraaien winkel van de firma A. van der Laan en Co. in de Barteljorisstraat, in 1857 in bezit gekomen van den Heer A. van der Laan, welk jaarcijfer den gevel versiert. De fraai gestyleerde gevel in Holland- sche renaissance rust aan de straatzijde op fraaie kolommen, en is opgetrokken in hard- en zandsteen met baksteen. Aan den hoek van het gebouw trekken een paar consoles, fraai van uitvoering, zeer de aandacht. De ruime winkel is bijna vierkant, ont vangt daglicht van de straatzijde door kolossale spiegelruiten, tevens als toon- kasten dienende, terwijl voor de verdere ver lichting goed zorg wordt gedragen. Achter in den winkel verleent een spiegel met geëtste randen overzicht door den gehee- len winkel. Het is fabrikaat van de Hee ren van Diesen en Kerrebijn. De kunstverlichting is met gasde fraaie koperen gasornameoten zijn geleverd door de firma Le Brun. Links bevindt zioh het sierlijk bemeu belde mantelmagazijn met paskamer, de firma San doe was belast met de leveran tie der meubelen. Achter den winkel is het kantoor. Op de eerste en tweede verdieping-zijn de appartementen van den eigenaar en het personeel. De bouw is in Maart aangevangen on der de architekten de Heeren Van der Steur. Aannemer was de Heer B. Hagen. Het beeldhouwwerk werd bewerkt door den Heer Veldheer, terwijl het metselwerk door gebrs. Schornagel, het stukadoor werk door G. Wessels, het schilderwerk door Bon, het glaswerk door de firma van Diesen en Kerrebijn en het smidswerk door Vastenau werd geleverd. De gehou wen steen is bearbeid door den HeerSabelis. De verjaardag onzer jeugdige Ko ningin werd ook door de schoolkinderen van Schoten feestelijk gevierd. Des morgens vertrokken zij, onder ge leide hunner onderwijzers en eenige nota bele ingezetenen der gemeente, in wa gentjes, daartoe bereidwillig door de ei genaars ter beschikking gesteld, over Kraantjelek naar Zandvoort, waar zij op ververschingen onthaald werden. Des avonds om half zeven keerden zij door Haarlem langs den Schotersingel naar Schoten terug. Op den Schotersingel werd stil gehou den voor de woning van den Burgemees ter, aan wien door de kinderen eene har- telijken ovatie werd gebracht. Het stedelijk museum van schilde ryen en oudheden op het Raadhuis is in de maand Augustus j.l. bezocht door 942 betalende en door 119 niet betalende er- sonen. Heden werd 't Museum bezocht door ZE. den heer G. Benglus Minister van Rumenië by het hof der Nederlanden. De radikale kiesvereeniging „Haar lem" heeft in eene Dinsdag avond gehou den vergadering besloten om ondanks het vertrek van haren Voorzitter, den Heer D. de Clercip, de Vereeniging te doen voortbestaan aangezien ook met het oog op de aanstaande kiesrechthervorming, naar hare meening de Vereenig alle recht van bestaan heeft. Tot bestuursleden wer den benoemd de Heeren Fopma, Smits en Nobels. Tot ridder in de orde van den Ne- landschen Leeuw is by Koninklyk be sluit benoemd Mr. S. J. A. van Wal- chren, President van de arrondissements rechtbank, en tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, de Heer H. W. E, Struve, Inspectenr van den arbeid in de derde In spectie, alhier. BUKGEHLIJKË STAND. ON HERTROUWD 31 Aug. P. Vermeer en W. Doncker. D. Bos en G. van Velzen. GETROUWD. 26 Aug. C. M. Bergendahl en C. A. Pijsel. 31 Aug. D. Bakker en S. Rombout. H. R. Watzema en M. Kneijnsberg. J.J.Becker en C. M. van der Putten. W. J. Brandt en P. Haezekamp. W. L Koelewijn en E. P. W. Koper. 1 Sept. J. A.vanOvereem en J. van der Velden. G. B. Salm enJ.E.Kat.—J.A.G. van der Steur en E van der Laan. GEBOORTEN. 24 Aug. J J. Boogaard geb. Prenen d. M. T. Suurendonk geb. Voortman z. E. C. Overakker geb. Moerbeek z. 25 Aug. A. Westrik geb. Volkers z. D. Hilbrander geb. Zweers z. 26 Aug. M. G. E. Snoek geb. Smit d. 27 Aug. J. C. Kok geb. Warnierz. J. M. Meijer geb. Hagen z. A. C. Piek geb. Donderlo z. E. Steffers geb. Rijbroek z. A. C. E. van Zutphen geb. de Graaff d. J. C. Groenendaal geb. van de Grootepoort z. E. Benjamin geb. Smit z. 28 Aug. C. Jansen geb Booms z. L de Wit geb. Bakker z. M. J. Koster geb. de Rcoij z. A. Beaufort geb. Dirks z. M. E. Zeilmaker geb. Rusch d. (leven!)—29 Aug. A. J Buiégeb.Verbeekd.— M. van Houck geb Horaan z. M. Leenslag geb. Boogaard d. F. C. Poelenjee geb. Pieters d. E. M. Captein geb. van Lunenburg z. (levenl.) C. M. Scholten geb. Kors d. 30 Aug. A. van Zijl geb. Gerritsen z. A. C. Maas geb. Reichardt d. E. Hoogen- doorn geb. Schouten z. 3 L Aug. NZijlstra geb. Duif z. J. P. Snel geb. Niesten d. M. E. van Waveren geb. van Berk el z. A. C. Piek geb. Miezenbeek z. A. M. Korremans geb. Nieuwenkuizen z. A. Hogenes geb. Krijne z. 1 Sept. A. Uijlenbroek geb. Stuur man d. OVERLEDEN. 25 Aug. C. Pongs 30 j. Zijlweg A. M. van Lieshout 4 m. d. Burgwal. J.Kessens 7 m. d. L. Lakenstraat. J. Heuvelkamp 1 m. z. Brouwerstraat. WC. C. Larsen J ensen geb. Krafft 90 j. Jansstraat. 26 Aug. H. F. Zijlstra 3 m. z. Oudenweg.S. Burk 2m. z. Hazepaterslaan. 27 Aug. D. Schotten6m. z. Tulpenstraat. A. P. Geels 2m. d. Kerkhof straat. N. de Vries 4 m. z. Hondensteeg. 28 Aug. J. fl. M. Geisderfer 3 j.z. Tulpen straat. L. Lokman 4 m. z. Spaarnwouder straat. J. A. Ruifrok 8 m. z Harmenjansweg. 29 Aug. D. van Alten geb. Anderson 67 j- Peuzelaarsteeg. 30 Aug. J. M. van El 4 j. d. K. Houtstraat. E. M. Sleper 3 m. d. Z. Pol derstraat. E. van Slooten 6 m. d. Krom. VIJF EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 4 September des nam. van 2—4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onler directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Marsche MilitaireKriens. 2. Ouverture das Guldene Kreuz.Brull. 3Czardas Ungarlsche BalletGrossmann. 4. Fantaisie der Ballet opera La fille de PhaëronPraqni. 5. OuvertureWeker. 6. Reverie (geïnstrumenteerd door Kriens)Vieuxtemps. 7. Zweite Polonaisse (Geïnstrumen teerd door Kriens.)Liszt. „Sociëteit VEREENIGING". CONCERT op Dinsdag 6 Sept. des avond* te 8 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luit- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Kronings Maisch uit de opéra dc PropheetMeyerbeer. 2. Ouverture aus der Oper das Gol dene KreuzBrüll 3. Geschichten aus dem Wiener Wald. WalzerStrauss. 4. Graüde Fantaisie sur des Motifs de l'opera HerodiadeMassenet. 5. Ouverture Jeanne d ArcVerdi. 6. Einleltuüg und Brautchor aus der Oper LohengrinWagner. 7. aRoyal Manuel ValseScarlde. b. Ave MariaGounod. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) c. SchmiedeliedchenEilenberg. d. Plappermaulchen SalonstükEilenberg. 8. Potpourri op Motiven uit Itali- aansche opera'sKappey. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 6 September 1892, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga'...G. F. Handel. 2. Sonate No. 5J. S. Bach. a. Andante. b. Adagio. c. Vivace. 3. Fantasie Tütschel. 4Adagio uit 't SeptetBeethoven. 5. F'inale. Ex. 20 10a. Waarom overtreedt gij het gebod Gods door uwe inzetting? Matth. 153. Traktaat Vereen. „Berea.'> Het godslienstonderwys gegeven van wege de afdeeling „Haarlem" van den Ned. Protestantenbondzal worden hervat op 9 Sept. a.8. Wie van dit onderwys op de bestaande voorwaarden wenscht ge bruik te maken, gelieve daarvan aangifte te doen by Dr. A. C. DUKER, Wilhelmin^traat No. 41. Onderwyzers aan Openbare of Bij zondere Scholen en zy, die in het bezit zyn der akte, volgens art. 56a. der Wet op het Lager Onderwys, kunnen zich tot het by wonen van bovengenoemden Cursus vóór of op Woensdag 7 September e.k. sohriftelyk aanmelden by P. H. van der LEY, Directeur der Rijkskweekschool voer Onderwijzers. Getrouwd: J. A. G. van der STEUR, Rouw k.-Ingenieury met EMMA van der LAAN. Haarlem, 1 September 1892. De Heer en Mevronw VAN DER. STEURvan der Laan betuigen, mede namens hnnne wederzydsche familie, bnnDen hartelyken dank voor de vele bewyzen van belangstelling by hnn hnwelyk ondervonden. Bevallen van een ZOON: J. R. BRUIJNSTEEN— van ijseldijk. Haarlem, i Sept. 1892. Voorspoedig bevallen van een MEISJE: JOHANNA KREUITER, Echigenoote van F. W. v. DIJK. Haarlem, I Sept. 1892. Heden overleed te Baarn, onze geliefde Zuster en Be huwdzuster, in den ouderdom van ruim 53 jaren. J. MOSTERT. J. G. MOSTERT-Kramer. Haarlem, 31 Aug. 1892, In een beschaafd gezin, in de nabijheid der scholen, wordt voor schoolgaande kinderen gelegen heid aangeboden om tusschen de schooluren verzorgd le wor den en tot het maken van huis werk. Fr. Br., onder No. 183, aar het Bureau van dit Blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2