HAARLEMBCH PREDIKBEURTEN No. 72. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang 144. van ZATERDAG 10 September 1892. Hei Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op ZONDAG II Sept. 1892. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden. ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommere 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regei meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte, VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Eerk. Voorm. 10 ure, Veen. 's Av. 6 ure, Bidstond voor de Bij bet- verspreiding. SprekersS'waan en Hoog. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr. Collecte voor Noodlijdende Kerken en personen. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C'. Boon. Nam. 1 nre Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Nieuwe Eerk. Voorm. 10 nre, Knottenbelt. Jans-Eerk. Voorm. 10 ure, Sioaan. Woensdag 's av. 7 nre, Moeton. Bakenesser Eerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Uitbrander, Godsdienstonderwijzer. Eglise Wallonne. Dix henres, Mr. Picard Candidat a Dordrecht. Gereformeerde Eerk. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre, Mulder. JVoensdag 's av. 8 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, C. J. Eckhardt Pred. te 's-Gravenmoer. Bloemendaal- Voorm. 10 ure, J. 1). van Arkel. Avondmaal. Heemstede. Voorm. 10 nre J. 's Nam. '2% ure, J. Doopsdediening. Hillegom. Voorm. 91/s ure, M. Bucltli Pest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld C. Ez. Nam. 1% uur, Zondagsohool. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 's Av. 6 nre, de heer van der Valk, Theol. Cand. te Scheveningen. Luthersche Eerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Eerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. 1 Remoustrantsche Eerk. Voorm 10 nre, A. P. G. Jorissen, Pred. te Botterdam. Velsen. Voorm. 10 uur, H. Waardenburg 's Avonds 7V2 cm Evangelie verkondi ging op de Heide, door den Heer v. Zweden. Donderdag avonds 8 nnr, H. Waar denburg. Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. Belang. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Doopsbediening. Eerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Baron van Doorn. Ds. Barbas hoopt, te beginnen met Dinsdag 13 September a.s. weder al zijne eatechisatiën te hervatten. Ds. Swaan ontving met dankzegging een in het kerkenzakje gevonden gulden voor de Christ. Bewaarschool in de Oranjestraat. Ds. Barbas bericht met hartelijke dank zegging de ontvangst van f 4.85 ten behoeve van de Chr. School voor on- en minvermogenden uit het bnsje van H, en f 2.50, „penningsken der weduwe." De collecte voor noodlijdende kerken en personen op 4 September bij de Ned. Herv. Gemeente, heeft opgebracht f 90.50. De eolleote in de kerk der Broeder gemeente ten behoeve der zending onder de militairen in Ned. Indië, heeft opge bracht f 41.271/2- Door Ds. Weiss nog ontvangen f 2,50. Dat de waterkuur van Pastor Kneipp nog steeds door velen gevolgd wordt, mag blijken nit het feit dat op het oogenblik te Wörishofen meer dan vierduizend badgasten zijn. Mgr. Vaszary, aartsbisschop vaa Gran en Primaat van Hongarije, heeft aan me vrouw Barosz, de weduwe van den onlangs overleden, algemeen betreurden Hongaar- sohen minister van handel en verkeer, die zijn gezin in bekrompen omstandig heden achterliet, het levenslang gebruik van een fraaie, aan het aartsbisdom toe- behoorende woning doen aanbieden. De strijd tussohen de Belgische en de Fransche arbeiders te Lièvin en Lens in Frankrijk is geëindigd met de wegzen ding van alle Belgen naar hun vaderland, dat zij verlaten hadden om in den vreem de een eerlijk stuk brood te verdienen. Hierdoor reeds meenden hunne Fransohe mede-arbeiders reeds te kort gedaan te zijn en nn kwam daarby nog, dat zij, met minder behoeften, tegen lager loon werkten. „Weg met de Belgen"! En deze kreet werd in zooveel vormen en onder zooveel bedreigingen herhaald, tot de werkgever toegaf. Maar nu zyn de Belgen natnnriyk niet in hun land ternggekomen vervuld met een gevoel van menschenliefde omtrent de Fransche verdrijvers. Zij zinnen op weerwraak, eischen de wegzending der Fransche werklieden in België en ziedaar eene nieuwe aanleiding tot rassenhaat, die nn nog door sommige dry vers wordt aangevuurd. 't Is treurig 1 De mannen, die tronw elkaar moesten helpen en bijstaan in den levensstrijd, eikaars bestrijders. En nog zyn er, die met vrengde kennis genomen hebben van de feiten. Dat de Belgisohe arbeiders in het al gemeen hunne landslieden niet in den steek zullen laten, is te voorzien; maar wat komt er nu terecht van den steUD, dien de Belgen zich verzekerd hielden van Fransohen en Dnitschers voor het geval stemrecht niet hnn by de grondwet werd toegestaan? Deze vraag mogen zy voor zich zeiven beantwoorden. Omtrent het vreeselijke ongeluk in de mijn Agrappe by Frameries ook wel de vervloekte myn genoemd, omdat thans voor de vierde maal sedert 1848 het mijngas daar belangrijke offers eischte begint men de hulp der wetenschap te vragen om herhaling te voorkomen of ten minste de kenteekenen te zoeken, die den mijnwerkers waarschuwen, als hij zich in veiligheid moet stellen. In de zeshonderd meter diepe myn, dat is achtmaal zoo ver in de ingewan den der aarde als onze St. Bavo-toren hoog is, ontsnapt het myngas nit niet te stoppen spleten. Een slag of eene be weging van een vallend voorwerp kan op een oogenblik de nitstrooming zoo sterk doen worden, dat de werkman er zich door overvallen ziet. Bijna onmid dellijk is hy zyn bewustzijn kwijt, zyn lamp gaat uit en in een oogwenk be hoort by en al zijne kameraden die in j de nabijheid werken niet meer tot de levenden. En die toestand, ieder is er mee bekend, dnnrt al sedert een menschen- leven voort. Nu zon de de radikale ma nier zyn een regeeringsverbod en bevel om de myn te sluiten, doch verre van daar. Zoolang er menschen zyn, die er willen werken en zoolang de myn niet uitgeput is, zal er ook in gewerkt wor den. Als het dns der wetenschap niet gelukt in deze den te volgen weg te wij - zen, dan, wie weet wat er nog meer ge beurt. Verder dringt men aan, en te recht, op het nemen en uitvoeren van alle mo gelijke voorzorgsmaatregelen en op een onderzoek of deze zyn genomen, ook by dit laatste onheil, dat zes en twintig mannen, waarvan twaalf huisvaders, het leven kostte. Zaterdagochtend omstreeks 5 uren is de Auchmountaineen nienw zeilschip, in lading liggend te Greenock in Schotland en bestemd voor Nienw Zeeland, in de lucht gevlogen. Kort voor middernacht werd in het voorschip brand ontdekt en ondanks alle moeite om dien te blnsschen, bleek het al spoedig, dat het vnur de over hand bleef houden. Toen verlieten kapitein en bemanning het schip, daar twintig ton bnskrnit aan boord was. De ontploffing was geweldig, de slag werd in het op 23 I] mijlen afstands gelegen Glasgow gehoord i de huizen in Greennock werden geschud en de meeste glasramen sprongen in stuk ken. Het laatste was ook het geval in het 5 mylen van daar gelegen Helensburg. De Oostenryksche troonopvolger aartshertog Frans Ferdinand d'Este zon vol gens berichten nit Weenen, zyn verloofd met prinses Clementine, de jongste doch ter van den koning van België. Frinses Clementine is twintig jaar oud. Hare oud ste zuster, prinses Lonise, is de gemalin van Prins Philips van Saksen-Koburg- Gotha, den oudsten broeder van prins Fer dinand van Boelgarye, terwijl de tweede dochter van koning Leopold van België, prinses Stephanie de gemalin was van den gestorven kroonprins Rudolf van Oosten- ryk. Aartshertog Frans Ferdinand, die, als ondste zoon van aartshertog Karei Lode- wijk, ondste broeder van keizer Frans Jo zef, na den dood van kroonprins Rudolf, vermoedelijk aangewezen is om den keizer van Oostenryk-Hongarye op te volgen, is 28 jaar oud. Er liep een gerucht, dat er in Ita lië wegens gebrek aan pasmunt biljetten van éen en van een halve frank zonden worden uitgeven. In goed onderrichte kringen slaat men echter aan dit gerncht geen geloof. Dinsdagavond is in de Rue de Co- i lonnes, Qnartier de la Bourse, te Parijs een koperen bnis ontploft. De buis was 15 centimeter lang en met yzerdraad om wikkeld. Zij was geplaatst vóór de poort van het commissariaat van politie. Er is in den laatsten tijd nogal iets gezegd in het voordeel van den tabak waar het geldt het dooden van ziektekiemen. Daarom kan het misschien geen kwaad ook eens het volgende onder de aandacht te brengen. De Fransche vereeniging tot bestrijding van het tabakmishrnik heeft bij de Académie de Médecine een vertoog ingediend over het verhand tnsschen het gebruik van ta bak en de geboorten en echtscheidingen. In departementen waar 1132 gram tabak op den inwoner verbrnikt wordt, beweert zy, komen 152 echtscheidingen en 237 natuurlijke kinderen voorin andere, waar slechts 574 gram tabak gebruikt wordt, telt men in ronde cijfers slechts 5 echt scheidingen en 95 onwettige geboorten. Waar het meest tabak wordt gebruikt, telt men op 100.000 inwoners 2476 sterf gevallen, 129 doodgeborenen, 237 natuur lijke kinderen en gemiddeld 19 echtschei dingen. In de departementen waar het minst gerookt wordt, is de verhouding 1110, 78. 95 en 3. In een onderaardsch vertrek van het gemeente-laboratorinm te Parijs zyn thans in het geheel 150 bommen bijeen, op verschillende plaatsen in de laatste maanden gevonden. Tegenwoordig worden er in het geheel niet meer aangebracht. Bedoelde lokaal is er voor ingericht om alle ontploffingstoestellen te openen en te onderzoeken. Omdat er zooveel bijeen zyn, zou men haast denken, dat het onderzoek niet hard vordert. Te Lorca in de Spaansche pro vincie Mnrcia kon men dezer dagen de beide onderwijzers ter gelegenheid van de kermis bedelend door de straten zien loopen, aan de voorbijgangers verklarend, hoe zy in dezen toestand waren gekomen. Sedert vyf en twintig maanden hadden zy geen cent van hnn tractement gezien wel een bewijs hoe in SpaDje de volks belangen worden behartigd. Zeker Dr. Garner is aan het ver vaardigen van eene gramatica voor apen,

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1